Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Din Euro 2..in Euro 3, este posibil?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
tomaso39277
Buna tuturor,
as vrea sa stiu, daca cineva dintre voi, a incercat si a putut sa inmatriculeze o masina EURO2 care sa figureze EURO3, legal, cu spaga, cu efectuarea unor modificari....sau alte asemenea procedee? Trebuie sa stiu chestia asta. Sunt cetatean italian si locuiesc in Brasov de vreo 3 ani, am o Fiat Marea Weekend 2.4 TD 125 CP (cu numere de Italia) care merge EXCELENT, catalizata original.(In Italia pt Euro2 este obligatoriu catalizatorul). Nu inteleg legea asta: atatea rable pe strazi in Romania, Dacii preistorice, care n-ar fi trebuit sa treaca un test RAR dar care circula fara probleme. Eu am o masina care merge legal in toata Europa si care trece fara probleme orice test de poluare iar aici in Romania mi se spune ca nu am voie sa o inregistrez? Este corect?
Imi poate da cineva un sfat, ce s-ar putea face?
eddie
Nu vad motivul pentru care ai vrea sa o inmatriculezi in Romania.Spuneai ca esti multumit de ea.Am un prieten care a muncit in Italia acum vreo 5-6 ani,si-a adus de atunci o Lada Samara cu numere de Torino si asa circula si acum,nu are probleme desi e cetatean roman ....Daca ar fi vandut-o ar fi dat-o ca pe o masina neinmatriculabila,deci pe putini bani.Asa a tinut-o pentru el,are toate actele ei OK.
tomaso39277
Da ai dreptate, dar cu asigurarea cum ramane? Plateste asigurare in Italia? Care e o gramada de bani de altfel. Sau plateste asigurare romaneasca pt masini straine, care este cam 3.500.000 lei/luna (numai RCA fara carte verde).
eddie
Banuiesc ca te referi la asigurarea obligatorie,aia se poate plati.Nu cred ca are casco la Lada Samara,ca s-a invechit si oricum gaseste ce piesa vrea el la moldoveni in Piata Obor.
G e o r g e
cu masinile alea o data la vreo 30 de zile trebuie sa iesi si sa intri in tara.
eddie
Cred ca nu mai poate ajunge pana luna de luna la vama cu ea,la cum arata,desi a mai lucrat in Irlanda ,dar masina a stat 1 an nemiscata.
Sper sa nu fiu offtopic aici....mergem cu ea la pescuit,sa vezi ce fata fac aia cand vad ca vine unul cu masina de Italia pe lac, prin toate coclaurile.....
madalina
Despre trecerea de la euro 2 in euro 3 mai exista vreo 2 topicuri, inclusiv este dat un atelier unde se face acest lucru in Romania.

Pentru a circula cu o masina straia in Romania, trebuie sa mergi o data la 90 de zile pana in vama, s atreci vama si sa te intorci. masina trebuie sa ramana inmatriculata in tara de origine - platit impozitul si ce taxe mai sunt pe acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.