Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutati-ma sa fac alegerea corecta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
octavian44495
Salut!Vreau sa-mi iau o masina in jur de 4000 E.Nu pot sa ma hotarasc intre un Wv Golf 3 din 1994,4500 E,stiu masina,e a unui prieten,are 108.000 km rulati reali,full electric,merge f bine,nu are rugina, si un Opel Vectra din 1993,arata impecabil,fara rugina,motor de 1800 cmc,cu AC,insa nu stiu km rulati.Vrea pe el 4000 E.Va rog sa ma ajutati sa fac alegerea corecta.Tind spre Opel deoarece e mai ieftin si mai spatios,masina mea preferata,insa nu stiu exact consumul.Astept sugestiile voastre,eventual alte propuneri pentru a cumpara un Opel Vectra.
mike.omega
>>>Versus
Eu unu as lua golful biggrin.gif
Sebastian-58
Eu sunt un fan VW, dar masina cu AC este o binecuvantare in zilele toride de vara, si cred ca nici tie nu-ti va fo tot una daca trebuie sa te duci cu geamul deschis (ciufulit, expus curentului, ti se pot umfla urechile, maselele, etc.) sau doar sa apesi pe buton si sa conduci comod...
Pe de alta parte, la Opel nu stii cum a fost intretinuta, sau cat a fost de chinuita, iar daca ai ghinion, te poti alege cu surprize neplacute.
Macar la Golf stii ce-i poate capul...
aaa44038
La 4700 EURO am vazut un Golf VR6 din '93,cam 100.000 km,AC,geamuri electrice.Probabil ca-l lasa sub 4500.Si are 174 CP !!!
V l a d
daca e VR6 a fost evident chinuit. Nu iei o asemenea masina ca sa mergi frumos cu ea. Eu zic sa alegi Golful ala simplu.
cuculescu44492
cite usi are golful? daca are 5 poti sa te mai gindesti dar daca are 3 nici gind eu as merge pe varinta vectra dar sa te uiti sa nu fie ruginita ca e boala lor chiar daca e facut oricum rugineste.
Sebastian-58
Eu zic sa te duci cu ambele la un mecanic impartial, sa faca o verificare temeinica a motorului, directiei, suspensiei, tablariei, etc. si in mod sigur te va ajuta sa te decizi. El o sa-ti poata spune cu aproximatie si de km facuti daca sunt reali sau nu...
octavian44495
Multumesc pentru sfaturi!Foarte utile.Golful e in 5 usi,am mers cu el vreo 50 de km.M-a incantat.Nici vorba de rugina in nici una dintre masini.Personal,estetic vorbind, cred ca Opelul Vectra este pesteGolf.Va rog sa-mi spuneti si consumul,care ar castiga aici?Cam cat ia fiecare din masini in oras si in afara.Reamintesc ca Vectra are 1800 cmc,motor despre care am citit ca e cel mai fiabil pt vectra,iar wv tot 1800 cmc.Va rog sa imi mai spuneti cam cat m-ar costa o verificare amanuntita macar la una din masinile astea (multumesc Sebastian).La asta nu ma gandisem. band.gif
Sebastian-58
Nu stiu cat poate sa coste, depinde mult de pretul practicat de fiecare atelier - banuiesc ca undeva intre 200.000 si 1 mil.
Iti recomand totusi sa te duci la unul profesionist (care bineinteles este mai scump), care si-a mai bagat mana si in masini mai tari - adica nu la carpaci de Dacii...
cuculescu44492
cred ca vectra o sa consume un pic mai putin dar in general diferenta nu o sa fie mare 8-9 oras 7 drum intins
silviu39723
Amandoua masinile daca sunt asa cum zici tu ca sunt merita banii,asa ca indiferent de alegerea ta vei regreta la un moment dat ca nu a fost cealalta.Din experienta proprie eu zic sa faci un tabel cu cele 2,treci sub fiecare avantajele le compari mergi cu amandoua la un service-e de preferat la acelasi mester ca sa isi faca si el o parere si o alegi pe cea rosie biggrin.gif (ca in reclama aia idioata)Nu serios vorbind,oricare din ele face banii.
octavian44495
Inca un sfat astept de la voi,sincer imi place ca am unde sa intreb si primesc raspunsuri multumitoare?Care dintre motorizarile pe benzina de la Opel Vectra A e cea mai buna?Cea de 1600 cmc,de 1800 cmc sau de 2000 cmc?Consumul variaza mult de la un model la altul?Care e cel mai fiabil?Cam cat consuma fiecare dintre ele?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.