Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MASINI FURATE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Gabi44338
Cum as putea sa verific daca o masina pe care intentionez sa o cumpar
nu este furata din Germania, ma refer la internet, pt ca la autoritati...
Daca stiti vreun site de specialitate din afara puneti aici un reply
Lucas
Nu cred ca exista un site de felul acesta. Adica sunt sigur in proportie de 99% ca nu exista. Doar RAR-ul sau in cazul germaniei TUV-ul au o baza de date asa de complexa. Parerea mea: Daca intentionezi sa mergi in Germania dupa masina, fa o vizita pe la TUV sa verifice ei autenticitatea masinii. Asa sigur nu iei tapa.
Lucas
A. inca o completare. Daca proprietarul refuza o "vizita" pe la TUV, e clar ca ceva e in neregula cu masina aceea. Pareera mea in acest caz e sa nu o cumperi.
lucian14
incearca sa ceri verificare a seriilor motor caroserie la RAR(asta o sa-ti confirme si euro3) exista si un formular de genul asta acolo! cred ca costa cam 300.000 lei
Gabi44338
Eu ma gandeam sa verific pe net nr de inmatriculare sau seria sasiului
evitand astfel cozi, spaga, etc.
Idea e ca eu ma duc in Germania vad in ziar o masina care-mi place
si imediat ma duc la net si o verific. Nu cunosc limba germana si daca ma duc la TUV nu cred ca am mare succes.
Ma gandeam la un site care are acces la baza de date a TUV-uli si pot sa caut acolo
lucian39835
QUOTE(Gabi44338)
Eu ma gandeam sa verific pe net nr de inmatriculare sau seria sasiului
evitand astfel cozi, spaga, etc.
Idea e ca eu ma duc in Germania vad in ziar o masina care-mi place
si imediat ma duc la net si o verific. Nu cunosc limba germana si daca ma duc la TUV nu cred ca am mare succes.
Ma gandeam la un site care are acces la baza de date a TUV-uli si pot sa caut acolo


Daca te duci in Germania sa iti cumperi masina cred ca te poti descurca si cu verificarea masinii la politie.
Asta daca nu il pui pe proprietar sa jure ca nu e furata. biggrin.gif
lucian14
ha ha ha...
nu cred ca exista o baza de date de genul asta cu acces ptr. publicul larg!
ar fi prea misto sa fie adevarat! si hackerii l-ar sparge imediat doar ptr. distractie fara sa fie platitzi de mafia hotilor de masini smile.gif
Dan27
daca cumperi de la handler primesti factura asa ca..nu cred ca se joaca nimeni in germania sa-ti vanda tie o masina furata.
lucian14
decat daca handlerul nu o fi si el Roman sau Rus ceva smile.gif)
Dan27
nici asa,cine are o afacere in germania nu o s-o inchida pt 10000euro crede-ma
eddie
Lucian are perfecta dreptate aici !Am cunostinte care au cumparat din Germania masini si ala era punctul 1 din planul de cumparare al masinii...
lucian14
da se stie ca poti manari si acolo facturi, serii, manevre cu sutii si vanzatorul-victima care incaseaza asigurarea samd....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.