Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Xenon
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Lucas
Salu. Am un Tico si dupa cum stiti nu e dotat din fabrica cu xenon. Am auzit ca nu se leaga politia daca ai pus halogene dar de xenon nu am auzit numik. Si inca ceva. as dori sami pun la pozitii lumini albastre. Ce ziceti?
Se leaga politia daca pun xenon si lumini albastre la pozitii?
costin43946
eu am de un an de zile pozitii albastre si nu sa luat nimeni de mine
costin43946
referitor la asa zisul xenon...care defapt sunt niste becuri care imita xenonul dar fara succes nu este nici o problema nu se ia nimeni de tine :argue:
Florin42855
nu merita pt un tico sa dai 1 bulion pe becuri de far... cam atata costa unele care imita xenonul - plus ca rezultatul e discutabil
Lucas
Baieti de ce ziceti ca doar imita xenonul?
Andrei Suzuki
Zic asta pt ca ei,probabil,se refera la becurile alea albastre,luate din targ,sau probabil la alea gen Philips Blue Vision.Alea costa pana intr-un milion.
Xenonul adevarat este altceva.Si pretul este altul.Un kit xenon costa de la 250-300 eur in sus.
Cat despre pozitiile albastre-mi se par o mare taranie.
Liviu38956
Pentru a mai zgaria putin subiectul:
- xenon : principiul este acela al descarcarii de mare tensiune intr-un gaz aflat sub presiune. De aici si culoarea specifica data de bec. In general specificatia spune ca acestea nu se ard niciodata. Am vazut destule cu soclul decedat.
- xenon H4: o gaselnita comerciala. Un bec cu incandescenta, colorat albastru, de eficacitate sa se pronunte fiecare. smile.gifsmile.gif
rudolf1
Liviu38956

--------------------------------------------------------------------------------

Pentru a mai zgaria putin subiectul:
- xenon : principiul este acela al descarcarii de mare tensiune intr-un gaz aflat sub presiune. De aici si culoarea specifica data de bec .


Corect! Altfel spus, este vorba despre un arc electric ( ca la un aparat de sudura electric ) dar care se afla intr-un mediu protector de xenon. Pentru aceasta este nevoie de un bec special ( intre 1-3 mil. lei) si un invertor de curent continuu ce transforma 12V cc in 10-20.000 V, care costa si el de la 10 mil in sus. Pe deasupra forma hiperbolica a oglinzii farului are si ea o forma aparte. :idea: Las-o balta!
Liviu38956
Plus ca sticla farului trebuie sa fie complet transparenta, clara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.