Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Romanii din Irak. Rapire sau nu?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
VECTOR
ce parere aveti de situatia romanilor rapiti in irak? rapire sau inscenare?
nu vi se pare suspect ca teroristii nu au formulat inca nici o revendicare ,desi au trecut 2 saptamani de la disparitia lor? nu prea seamana cu alte rapiri...
sau poate sunt astia incepatori...
Iulian HondaFan
pai, n-as zice ca s-au rapt singuri... e interesant chestia cu arestarea acelui mafiot sirian in Ro si cu declaratia Parchetului ca s-ar putea sa fie implicat... sunt mii de arabi in Ro care au cetatenie romaneasca si invart sume imense de bani cu care pot cumpara multe din autoritatile romanesti... eu nu sunt rasist, cred ca americanii au sarit calul cu invazia Irakului dar cand vine vorba de arabi am retineri serioase... si cred ca javrele din Al Qaeda sau simpatizantii lor trebuie exterminati fara mila...
f1anatic
QUOTE(Marius-Iulian)
t, cred ca americanii au sarit calul cu invazia Irakului si cred ca javrele din Al Qaeda sau simpatizantii lor trebuie exterminati fara mila...


Daca cu miile de miliarde de dolari chelutite cu razboiul din Irak, s-ar fi cumparat benzina in ultimii 2 ani...pai aveam benzina cu 1.50 galonul sau mai ieftina...In schimb...a trebuit sa infuriem o lume intreaga, sa moara 1600 de soldatzi de ai nostrii, sa nenorocim o economie natzionala ca sa facem si noi in sifrsit benzina 2.70 galonul ( 1 dolar mai scumpa decit in 2003 ) CE BINE IMI PARE ! ASA MA BUCUR

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Iulian HondaFan
si o intrebare pt. romanii din tara:

de ce ne-am gasit noi sa ne ducem in Irak? Ce e in capul lui Basescu cu atitudinea asta stupid pro-americana pe care o afiseaza? nu spun ca trebuie sa fim neaparat contra, dar mai putin servilism si copiere a cliseelor lui Bush nu ar strica... guvernul roman ar trebui sa se straduie sa recupereze banii pe care Irakul ii datoreaza Romaniei...

ah, si unele remarci din presa romana sunt de toata jena: "axa Washington-Londra-Bucuresti"... de ce nu axa Washington-Londra-Patarlagele? ca ar fi cam tot aia... who cares about Romania? peste jumatate din americani si probabil 80% din sustinatorii lui Bush nici nu au cea mai vaga idee despre ce este, unde se afla si care e treaba in Romania...
Watcher
US + UK il sustineau pe Nastase, de aici declaratiile astea, parerea mea.
eddie
QUOTE(Marius-Iulian)
si o intrebare pt. romanii din tara:

de ce ne-am gasit noi sa ne ducem in Irak? Ce e in capul lui Basescu cu atitudinea asta stupid pro-americana pe care o afiseaza?

Pai Romania a trimis trupe in Irak nu pe vremea lui Basescu,pe vremea lui Iliescu.Nu stii ca atunci cand un prost arunca o piatra in balta.....mai bine o lasi acolo?
Iulian HondaFan
stiu eu cine a trimis trupele romane in Irak, dar Basescu vad ca o trage si mai tare cu americanii si englezii... si eu nu vad ce ii iese Romaniei la treaba asta? americanii si-au bagat companiile si in petrol si in reconstructia (dupa ce tot ei au bombardat...) infrastructurii, englezii au si ei partea lor...
Nazareno Gabrielli
Treaba asta cu trupele nu merge judecata superficial. Cum, ca, ce treaba am avea noi ca sa ne bagam?!!?!!

Romania nu este nici Franta si nici Germania. Romania trebuie sa fie intr-o barca pentru a fi luata in seama. Din asta deriva multe de tot: economic, geo-politic, dezvoltare regionala...
Directia a fost aleasa de pe vremea lui Constatinescu cand am pus la dispozitie spatiul aerian americanilor pentru bombardarea Serbiei.

Romania a suferit intotdeauna ca nu este intr-o structura internationala importanta. Pentru a fi primit undeva trebuie sa platesti intr-un fel sau altul o cotizatie, ca sa te bucur de facilitatile clubului. Si facilitati sunt multe, chiar daca nu se vad acum. Alea in plan strategic regional nici nu au cum sa se vada...-

Discutia e interesanta. Insa ce s-a intamplat in Irak cu rapirea ziaristilor nu are nici o legatura cu faptul ca Romania are trupe acolo. Absolut nici una.
silviu39723
Initial am fost convins ca are legatura rapirea ziaristilor cu prezenta trupelor noastre acolo.Vreau sa va spun,fara sa cad in isterie-ipohondrie si alte"-ie" ca ma asteptam si la posibile atentate pe plaiurile noastre,pentru ca in general cu arabii nu te joci.Acum nu mai sunt asa convins blink.gif ci mai mult inclin spre o cacealma.A cui?Inca nu m-am hotarat.
Alex-F1
QUOTE(Marius-Iulian)
si eu nu vad ce ii iese Romaniei la treaba asta?


....pai io cred ca-i iese o vorba buna la aderare sau cel putin asa spera mai marii tarii....asa o fi? blink.gif Stapanirea de la Bucuresti intai unge-n stanga si-n dreapta, se linguseste pe langa puterile lumii, canta-n struna cui crede ea ca trebuie, sperand ca mai apoi va culege si roadele acestor actiuni injositoare pt. tara :bash: Alte pareri?
Cu jurnalistii....da, cam dubioasa treaba....mie unul nu prea-mi suna a rapire 100%, ci mai degraba a ceva aranjat, iar acum dureaza pana pun astia la punct toate amanuntele de genul ce spunem oamenilor din tara la stiri sau care cat malai primeste la "afacerea" asta, este? blush.gif Alte pareri?

Hai pa
ALEX
VECTOR
au mai trecut 4 zile si tot nu am mai auzit nimic concret despre ziaristii romani.sau poate mi-a scapat mie ceva pe la stiri ,ca am fost cam ocupat.
in schimb am auzit alt zvon : cum ca tipa blonda,marie jean, ar avea o relatie cu sirianul care pretinde ca a fost sunat de rapitori,si ca ar fi pus toata treaba asta la cale impreuna. cat de adevarat o fi acum nu stiu,dar daca e asa....nu stiu ce sa mai zic.
madalina
Vector, mai citeste ziare sau uite-te la stiri. Aseara a fost dat un comunicat al Presedintiei in care se spunea ca sunt in viata.

Tatl lui Marie Jean a facut ceva afaceri cu Omar Hayssam, se spune ca ar fi prieteni, sunt cel putin cunostinte, iar Marie Jean ar fi primit/cumparat un BMW dela Hayssam chiar inainte sa plece.
VECTOR
madalina,chiar am precizat ca nu am avut timp sa urmaresc stirile in ultimele zile.singurul lucru de care eram sigur era ca nu au fost eliberati,pentru ca as fi aflat cu siguranta.iar despre relatia dintre marie jean si omar am precizat ca auzisem ca e un zvon(care din spusele tale s-ar parea ca nu e doar zvon). si atunci....unde am gresit de folosesti tonul asta?
oricum ma bucur sa aflu ca sunt inca in viata.
madalina
scuze, am interpretat eu gresit, ce ai spus tu.! Am crezut ca prin "exista o relatie intre marie jean si hayssam" te-ai referit la o arelatie amoroasa.

Cert este ca cuircula multe zvonuri, iar lucrurile certe sunt putine.
Iulian HondaFan
QUOTE(madalina)
Tatal lui Marie Jean a facut ceva afaceri cu Omar Hayssam, se spune ca ar fi prieteni, sunt cel putin cunostinte, iar Marie Jean ar fi primit/cumparat un BMW dela Hayssam chiar inainte sa plece.


hmmm, interesanta coincidentza...
eddie
Eu am auzit de un Jaguar primit de aceasta......cine stie la ce sa ne asteptam.....se linistesc apele,poate ii aduce de acolo altfel decat se asteapta toata lumea,in loc de eliberati.....arestati.E doar o parere personala....
Iulian HondaFan
care sunt indiciile ( daca se stie public de vreunul) ca d-l Omar ar fi prieten cu fanii lui Osama...
madalina
Iulian, rapitorii ziaristilor romani n-au nimic de-a face cu terorismul. Omar are oaresce probleme cu legea in Romania, e arestat acum, are interdistie de a parasi tara. Asa ca s-a jucat un pic de-a rapirea: spala niste bani - ca doar dadea 4 milioane "rapitorilor", i se deblocau conturile pentru a putea face actul marinimos de eliberare a ziaristilor -asa ca putea transfera toti banii oriunde dorea, fratele lui a parasi Romania cu un milion $ datorii la stat, iar el avea liber sa duca paraseasca tara pentru ca "rapitorii" vroiau banii de la el personal.

E o problema in legatura cu afaceri arabe in Romania, mai degraba ilegale...
Iulian HondaFan
pai, eu am citit pe BBC in romana ca parchetul ar fi spus ca sunt ceva dovezi ca Omar ar fi implicat in retelele teroriste ( dar au declarat ca nu pot oferi detalii) lucru negat in aceeasi stire de avocatul lui Omar...

Al Qaeda este strans legata de afacerile mai ales necurate ale multor arabi din lumea intreaga... de acolo isi trage seva financiara... iar Romania este inca un paradis pentru afaceri necurate asta stim cu totii...

e de imaginat ca e f. usor de comandat o rapire in Irak in zilele astea... Omar acesta poate are prieteni pe acolo si vad ca sigur isi poate permite, sau baietii lui Osama/ AlZarqawi ii fac un serviciu ca omul poate plateste " cotizatia" regulat...

intrebarea mea este daca cineva stie care sunt presupusele legaturi ale lui Omar cu banii negri pentru Al Qaeda...
madalina
In primul rand rapirea e facuta de oameni ce n-au nimic in comun cu rapirile de pana acum: nu sunt folosite simbolurile religioase, ba chiar sunt incalcate unele aspecte din Coran (paturile cu motive florale - total interzisa de Coran reproducerea vegetatiei, ghiuluri, din 3 barbati rapiti si o femeie , femeia vorbeste, arabul-romano-american pe caseta e ca la pick-nick) etc.

"Rapirea" se putea organiza si in casa arabului-romano-american, s-a filmat cu camera de la Prima, aveau nevoie de un aparat foto. Fratele arabului rapit este si el arestat in bagdad.

Legaturi cu Al Quaeda nu au fost mentionate ofcial - pana acum e retinut numai pebntru inginerii financiare oficial.

http://www.revistapresei.ro/articol_19789-...espre-ea....htm
VECTOR
parca preferam situatia de acum vreo saptamana cand nu se stia sigur daca ziaristii au fost sau nu rapiti;daca este inscenare sau nu...
acum cand stim sigur cum stau lucrurile si cand stam si numaram orele ramase pana la expirarea timpului parca e mai rau decat nesiguranta si lipsa de informare care a fost pana acum.
wizzard
Eu inca sper sa fie vorba de o inscenare... Ma gandesc ca cei care au pus la cale inscenarea nu s-au asteptat ca lucrurile sa ia o astfel de turnura serioasa (cu arestari etc) si acum vor sa para "rai"... Nici nu vreau sa ma gandesc ca nu vor ajunge cu bine in tara... Am impresia ca sunt prea "mic" ca sa pot intelege ce s-a intamplat pana acum si ce se va intampla mai departe... Sunt optimist si sper ca autoritatile romane sa reuseasca sa-i aduca nevatamati inapoi.
Nazareno Gabrielli
Se pare ca nu este vorba de nici o inscenare.
Oricum datele problemei s-au schimbat pe parcurs, in sensul ca cei rapiti au fost vanduti, ca in final sa ajunga la gruparea asta.
Autoritatile romane nu mai stiau la un moment dat cu cine negociaza. Au cerut o inregistrare care sa contina niste detalii covenite de ambele parti, menite sa confirme ca negociatorii sunt cu adevarat din partea gruparii care ii detine.
Nenorocirea este ca aceasta inregistrare a venit dar impreuna cu un ultimatumum.
Dumnezeu sa-i ajute sa se intoarca cu bine acasa!!!
wizzard
Indiferent despre ce a fost vorba (inscenare sau nu), e bine ca au ajuns teferi acasa. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.