Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vise implinite
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
VECTOR
care a fost cea mai cool masina pe care ati condus-o vreodata? specific:pe care ati condus-o(chiar si pentru 10 min),nu in care v-ati urcat intr-un showroom.
si as vrea niste raspunsuri sincere,nu raspunsuri gen "dacia mea din 81-ca e cea mai tare".cred ca toti cei de aici stiu ce inseamna o masina buna. sau am putea sa punem problema si altfel .care a fost cea mai scumpa masina pe care ati condus-o?
Alecs
Cea mai cool pe care am condus-o e o alfa 147 de 120cp .. trebuia sa mi-o cumpar dar avea probleme sad.gif
Cea mai scumpa masina in care m-am urcat e un aston martin vanquish... dar n-am condus-o din pacate smile.gif
CRG
Mazda 6 (2.0 MZR-CD 136 CP 310 Nm) pe care am condus-o in drive test acum 2 ore. Aceeasi senzatie ca prima oara, daca mai intelegi... :naughty: Cautarea a luat sfarsit.
Luka
Cea mai tare masina cu care am mers a fost un Jaguar S-Type. Atingea suta in 8 secunde, cutie automata. La un moment dat tipul de la reprezentanta (pe care il cunosteam din fericire) mi-a zis sa bag pedala pana la capat. Si am facut asta. Aveam cam 40km/ora in momentul ala. Dupa aproximativ 1 secunda in care a gandit ea ce trebuie sa faca, ne-a bagat pe toti in scaune. Pur si simplu, ne-a infundat pe toti. Super frumos.
Cred ca m-as obisnui sa conduc o masina din asta.
Nu mai spun ca am stat si in spate si mi-am intins picioarele aproape la maxim....si am 1.90 inaltime.
f1anatic
Sincer...Sa fiu sincer ? Corvettul nu mi-a inspirat multe...cind am condus-o. Am fost plimbat si cu Ferrari 360 Modena si cu Viper. Da masini...Viper-ul mai ales este o bruta...nu are nimic luxos inauntru...e numai un motor. Da...sa numar si Mertzuri si Bimmere si AUDI printre masinile conduse sau in care am fost pasager ?

Cea mai "cool" masina in care am stat vreodata...sasiul lui Damon Hill FW-17B de la cursa din Argentina din 1995. Asta s-a intimplat la mare 1995 cind Williams Grand Prix Engineering a venit cu un simulator la noi in tzara...inaintea cursei din Ungaria. Masini de F1...pot spune ca am studiat cu atentzie citeva Ferrari, McLaren, Jaguar, Williams BMW si Toyota care au venit de-alungul vremii in Chicago....la show...precum si in Montreal de vreo 2 ori.

Si acum sincer...de ce sa fiu chiar atit de modest...nici Legacy-ul meu nu e de coalea...pe vremea cind stock fugea suta in 5.6 sec era masina foarte iute pt. mine. Acum m-am obisnuit...si vreau mai iute...E un mic vis implinit...sa fug mai tare ca o nemtzaraie...
Alecs
si ma criticai pe alt topic ca-mi place viteza si voiam sa merg la legal racing... :ban:
f1anatic
QUOTE(Alecs)
si ma criticai pe alt topic ca-mi place viteza si voiam sa merg la legal racing... :ban:


Pai este o diferentza ...eu vreau numai ceva ponei mai multzii...NU VREAU sa ma intrec cu nimeni. Este numai pt. creierul meu...pe cind tu vrei sa concurezi cu altzii...VEzi diferentza ?
silviu39723
Un BMW seria 7.E in continuare in familie deci am acces la ea blush.gif .A fost prima(si singura ) masina cu cutie automata pe care am condus-o si singura masina cu care am prins 240km/ora (pe autostrada soarelui asta vara),experienta pe care nu as mai vrea sa o mai repet....E mishto masina!
Andrei Suzuki
Cele mai tari masini conduse de mine pana in momentul actual: Mercedes E420 si,acum cateva zile in Franta,pe zapada, Volvo XC90 D5. Superba masina.
Lucas
Sincer sa fiu eu nu am condus nu stiu ce masini. cea mai tare pe care am condus-o a fost acuma de curand un Peugeot 407 SW. A fost cool dar mi s-a parut prea mare. DAr prima dragoste e tot Seat Leon pe motorina. L-am condus cam 1 ora in care m-a fermecat.nustiu ce motor dar cert e ca am bagat pedala in fund de cateva ori si m-a bagat in scaun. Frane super, confort super, stabilitate super. Poate nu este chiar asa dar fiindca am condus numai tico pana la acel moment mi sa parut o racheta. super cool.
James Kilowatt
Alfa GT JTS V6 in jurul unei piete, doar in treapta I si a II-a:)
Toyota Prius, suburban, pana la 110km/h. Interesanta.
Lancia Prisma 1.9 JTDM, pana la 110 km/h. Nu mi-am dat seama de performante, insa in materie de confort mi s-a parut cea mai rafinata.
Renault laguna 2.2 DCI, pe autostrada, pana la 200km/h... nu-i rau deloc. Tinuta de drum aproape ireprosabila, motor voluntar, mi-a placut desi nu sunt fun Renault.
VW passat 2.5 TDI, pana la 170km/h, insa mi-a placut mai mult Laguna ca tinuta de drum, si e departe de Lancia in materie de confort si silentiozitate. Am inteles ca VW renunta oricum la motorul asta.
HalbaSus
Mercedes ML320... din pacate maica-mea nu m-a lasat sa o scot in afara orasului... pana la viteze de 70 km/h s-a descurcat binisor... dupa aceea incepea sa urle maica-mea smile.gif

Cred ca asta e cea mai scumpa masina masina condusa de mine.

Cea mai "tare" mi se pare in schimb A4 1.9 tdi 115 cp... care are un cuplu ucigator... si ajunge fara probleme prea mari la 200 km/h... si e pe motorina... wow...
James Kilowatt
In materie de 4x4 eu nu am condus decat Aro 244, o singura data, cu motorul pe benzina jumate Carpati. Cea mai naspa, de departe, mai naspa si decat vechitura mea de Moskwich. Facea ca toti dracii de noua....
sorin37756
Titlul topicului, "vise implinite", este general, nu prea se leaga de subiect, care se refera doar la un anume vis... Eu visez sa fac un concediu cu sotia, cu masina, prin Europa...Dar este off topic pentru ca inca nu s-a implinit...
eddie
Eu am condus in State cam asa:in 1999- Mazda Protege,2001-NUBIRA II de 2000 CMC.,Chevrolet Cavalier,iar in 2003 Nissan Sentra si Mitsubishi Lancer.Au fost niste experiente frumoase.
VECTOR
sorine, crezi ca un titlu de genul " cele mai bune masini pe care ati visat sa le conduceti si ce masini ati reusit sa conduceti pentru a va implini visele" ar fi fost mai potrivit.
fiind un topic cu profil auto m-am gandit ca lumea o sa inteleaga despre ce e vorba ,si nu o sa se gandeasca la la neveste. in afara de asta am specificat inca din primul post despre ce e vorba...
EMaiL40336
am condus acum 2 ani un ursuletz cu motor de 3.5 si bodykit Rieger Genesis, neagra si roti 285/35 R 15 fata si 345/30 R 15 spate.... a fost WOOOOOWWWW cea mai tare masina .... pacat ca a fos vandut unui tip care a ingropat-o
James Kilowatt
Ieri beetle 1200 1961. Electrica pe 6V, si frane doar pe fata smile.gif Vreau si eu unul!
Andrei Suzuki
In seara asta,mai exact acum vreo 3 ore,m-am plimbat si am condus o masina incredibila.Inca nu mi-am revenit...Cred ca o sa visez frumos la noapte. biggrin.gif
2 poze:
Andrei Suzuki
2
VECTOR
ti-a adus-o iepurasul de paste? tongue.gif frumos...
Andrei Suzuki
Mda...as vrea eu.biggrin.gif MI-as da si masina,si calculatoru,si telefonu pt masina aia...DAr gata,sa revenim.N-are rost sa mai visam ca nu face bine. wink.gif
sergiutruta
Sa nu trageti ca va spun smile.gif

Masina mea (sunt incepator), Rover 25 biggrin.gif. Cand cresc mare poate o sa conduc si masini mai meseriashe biggrin.gif.
Rippy44661
Salve,

Oricat as incerca sa fiu de obiectiv, cea mai tare experienta traita la volan / respectiv cea mai tare masina, a fost si este Skoda Octavia RS, 1.8T, 180hp, acc. 0-100 7.9s, vit. max. atinsa de mine: 250 km/h (cu un seria 7 ramas in urma :wave: , si asta acum 2 zile)...

Trebuie sa mentionez ca termeni de comparatie ca am mai condus o languna de prin 2002, un bmw 318 de prin 99, cateva opeluri, si un slk 2000 kompresor. Nu pot sa neg ca este superb si slkul dar totusi nu este genul meu...
G e o r g e
inseamna ca inca nu ai condus masini ! no offence !

250 km/h in romania este nebunie si seria 7 cred ca nu s-a pus cu nebunul !
Rippy44661
Cine a zis ca sunt in Romania ? in Germania pe autostrazi nu e limita.. si cat despre beamer m-a alergat 100 de km, si nu parea prea fericit...

Cat despre celelalte masini pe care le-am condus nu sunt fantastice ce-i drept, dar nu as zice ca sunt chiar nimic.. adica sa spui despre un slk sau un bmw ca nu sunt masini, eu m-as mai gandi...
madalina
Dragilor, era un topic dedicat masinilor foarte scumpe pe care le-ati condus.

Vreti sa va laudati cu masinile obisnuite pe care le-ati condus, cu maisnile pe care detineti? Citim cu mare placere, DAR in topicurilke dedicate acestor subiecte.

Daca as sterge ce este off-topic aici, ar mai ramane un sfert din posturi!
G e o r g e
visul lui implinit este sa fie alergat de un seria 7 evident biggrin.gif

vezi ca octavia RS are viteza maxima o tz mai mica smile.gif

gen : 235 cu 7.9 sec acceleratie

730 - 8.1 cu 237
735 - 7.5 cu 250
745 - 6.3 cu 250
760 - 5.5 cu 250
730d - 8.0 cu 235
740d - 7.4 cu 250

cred ca ai dat peste un 730 diesel sua benzina smile.gif
Rippy44661
Bun deci ma simt vizat si trebuie sa ma apar... nu a fost intentia mea sa starnesc pe cineva, dar daca asta s-a intamplat, fac apel la dreptul la replica...
Daca este sa vorbim dupa viteze scrise in certificate da, asa este omolagata este la 235, dar practic stim cu totii ca lucrurile pot sa stea altfel pe sosea. Cat despre lista aia cu bmwuri toate au o mica problema... sunt toate limitate la 250... ghinion...
Oricum sunt aproape convins ca era un 730 desi nu scria, prea ramanea in urma, dar nu asta e problema, oricum a trecut pe langa amandoi un A4 cu toate viteza cu care rulam, si sunt ferm convins ca mai sunt un milion de masini mai ales in germania care sa treaca pe langa mine cat sa nu le vad nici numarul...
Cat despre topic.. intrebare de baza suna de genul: care este cea mai cool masina .... nu care este cea mai tare masina peste ***** EURO...
HalbaSus
Daca atinge 235, pe bord sigur ii indica 250 (a mai fost o discutie despre decalibrarea intentionata a vitezometrelor - la vw sharan 1.9 tdi care are 180 km/h viteza maxima indica 190 (pe autostrada cu talpa la fund)) Deci daca la 180 greseste 10 km/h la 235 probabil greseste 15 sau chiar mai mult...
G e o r g e
daca nu ai observat mie imi plac cifrele si datele biggrin.gif

daca producatorul zice ca merge cu 235 atunci cu atat merge viteza maxima REALA . chiar daca pr bord arata 250 . sunt sigur ca intelegi .

asa , cum exista limitare ELECTRONICA asa exista si DElimitare ... na ca alt cuvant nu mi-a venit biggrin.gif pe moment. adica foarte simplu si usor se poate scoate limitarea aia . buuuun

am stabilit care era cauza . acum sa revenim .

eu am o problema cu skodele , asta daca citeai pe forum ai fi observat , si cu alte masini din grupul VAG , de fapt cu tot grupul VAG si ceva FORD si alte cateva coreisme . ca sa fim intelesi de la inceput.

mie imi plac disputele , astea reale , ca mai stiu eu pe cineva care zicea ca a alergat o seria 7 ( el cu un suzuki ignis 1.3 diesel stage II chip tuning ) intelegi acum poate si atitudinea mea , si nu o considera decat una pozitiva si deschisa dialogului smile.gif

bine ai venit pe forum btw

ahhhh si sa nu uit , topicul este : VISE IMPLINITE tongue.gif asa ca eu am tras concluzia ca visul tau era sa te alerge un seria 7 tongue.gif
HalbaSus
off-topic: George, ce ai cu grupul VAG ? Audi rocks !!! Singurul defect al grupului VAG e ca fiecare al doilea roman are un passat/golf/octavia si fiecare al 3-lea roman are un audi... (desigur exagerez dar sper ca ati inteles ideea)

on-topic: Visul meu de copil fara permis a fost Mercedes ML. Dupa ce maica-mea si-a luat un ML320 si l-am condus (ce-i drept pt perioade scurte) mi-am schimbat visul... Nu va spun care e ca aduce ghinion. (sper ca din asta sa nu se deduca ca ML-ul e masina proasta... din contra... dar asteptarile mele de la viata si motoare au crescut biggrin.gif )
G e o r g e
intr-o singura propozitie : sunt prea scumpe pentru ce ofera .
guerilla
cate bordee atatea obiceiuri.
de ce nu ar fi si gusturile si parerile asisderea.
asa ca.. fiecare este liber sa aiba pasiunea si visul sau.
eu nu ma dau in vant dupa VAG ca multi altii dealtfel. dar asta nu inseamna ca nu sunt multi cei care au facut o pasiune din masinile VAG.
nu-mi ramane decat sa le accept parerea. nu inteleg de ce nu puteti face cu totii acelasi lucru.
visul meu e sa conduc o sanie trasa de 6 cai. e vreo problema? tre sa fie musai sanie brabus sau opc ?!? nu, e simplu sa fie o sanie normala.
sper ca ati inteles ce vroiam sa spun.
visele se modifica functie de cat de potenta este realitatea ce te inconjoara.
asa ca lasati lumea sa viseze.
HalbaSus
QUOTE
intr-o singura propozitie : sunt prea scumpe pentru ce ofera .
ai dreptate dar masinile japoneze au 30% taxe... si mai bine platesc la germani decat la stat... si audi rocks !!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
andrei45935
Audi S6 - 345CP noaptea pe autostrada in Austria.
Alea 6,5 sec cat mi-a luat pana am atins suta au fost cele mai frumoase si mai lungi din viata mea! E ca si cum ai face sex cu Pamela Anderson (tot cam atat te-ar tine biggrin.gif ). Pacat ca nenorocitu ala mi-a luat-o inapoi dupa 20 de min
Impuls
Cea mai cool masina pe care am condus-o este M5. Doresc si eu sa imi iau un M5 sau un M6. Cu M6-ul nu m-am dat; este nou si aici pe piata desi am vazut deja unul. M-am dat cu Viper si Corvette. Cam brutale si extrem de spartane. Eu vreau o bestie ascunsa sub o caroserie eleganta si un comfort deosebit si cred ca acestea intruchipeaza visul meu. Cu M5-ul ma dau destul de des caci un prieten de aici are una.
Acum a intrat pe piata canadiana si noul 525 Xi berlina, o astept de ceva vreme dar motorizarea parca este acm mica. Din cate mi-a dat dealerul de inteles nu stie daca exista in plan un 530 xi sau 545 xi.
Nici 330Xi-ul meu nu este de lepadat. Este chiar o mica bestie . Acum in 21 mai ma voi duce sa testez noul 330. Xi inca nu este pe piata dar vreau sa vad noul 330 cum merge si cum arata caci la tehnologie m-a omorat. are tot felul de chestii noi...
tyty
cea mai tare masina pe care am avut-o pe mana vreo 4 zile a fost un maserati spyder cambiocorsa cabrio 4244cmc, (380 cp)
i-am dat pe autostrada soarelui 270 si cred ca mai putea,dar sincer imi era cam teama
alte masini,dar mai slabe,au fost opel vectra 2.0 l 210km ora
bmw 318 -230 km ora
matiz -160km ora(si pe urma nu mai mergea cum trebuie smile.gif)) )
dacia 1310 -170 km ora (parca plutea smile.gif)) )
bmw 740 il - 240 km ora
tyty
si asta-i bmw-ul
tyty
tot bmw-ul
tyty
interior maserati
Mircea53641
Pentru cineva ca mine unde viteza sau consumul nu e totul cred ca un Mercedes Sel ramane inegalabil.

As face oricand 1000Km intr-o astfel de masina fara sa ma dau jos (decat ca sa alimentez eventual). De remearcat pt. cei cu masini "tari" opriti la marginea drumului in trosnet de oase.

O masina ca un vis... un vis pe care sper sa-l mai visez din nou cat de curand smile.gif
George52772
Cea mai tare, de departe: volvo s60 T5, 250 cai! suta in 6,8 secunde! cutie manuala, asa ca va dati seama cam cum am dat iama prin motorul ala! sub liniuta rosie nu schimbam niciodata! piele full, climatronic, etc! amanunte!
motorul ala are un sunet de-a dreptul excitant! mai ales pe la 6-7000 ture! pacat ca eram pe Kiseleff si nu prea am avut loc. adr tot m-am dus pana in 120-140 de cateva ori!
mi s-a parut, in schimb, cam ciudat plasticul de pe bord!

cea mai scumpa: chrysler 300c din 2005! definitia luxului!
Teodor53113
Cea mai tare experienta intr-un S40 cu plecare de pe stirbei voda intersectie cu berzei, pana in capat la academia militare pana la 165-170 si apoi full stop 0 intr-un passat care cobora cu o vitesa similara si pentru care curba sub forma de s a fost prea stramta sa poata sta pe banda lui. biggrin.gif

Cea mai bengoasa masina BMW 745 (daca nu stii cu ce se mananca si vrei s-o furi, te leaga politia pana sa aflii de ce n-are nici o maneta pe consola centrala) pentru care ma bucur c-au aparut si-n Romania. Am auzit ca ceva similar este Mercedes CLS, abia astept ... Acest BMW s-a in capatanat sa stea pe sosea intr-o curba de 90 de grade la 60 Km/h in Predeal unde majoritatea curbelor sunt stranse ... (Cand mi-am dat seama ce-a facut mai vroiam odata).
AZAZEL
eu stau mult mai prost ca voi:

fiat stilo 1.8 133 cp benzina
volvo S80 D5 163cp diesel
Maff
Cea mai rapida masina condusa de mine a fost un SL 55 AMG si cea mai luxoasa a fost un BMW 745.N-am bani de beemer dar mi-a placut cel mai mult de pana acum.O sa radeti dar mi-a mai placut si un Stilo 1.9 JTD 115cp inchiriat in Franta.M-am simtit excelent in el.
f1anatic
QUOTE(Maff)
O sa radeti dar mi-a mai placut si un Stilo 1.9 JTD 115cp inchiriat in Franta.M-am simtit excelent in el.


Eh...lasind la o parte Corvette, Lexus, Bimmer, Mertz, Supra, STi si citeva altceva ce am mai condus...pot spune cu multa demnitate si fara rusine ca nu m-ar deranja un Honda Civic Hybrid...cu conditzia sa fie neagra, sa ii schimb jantele cu unele smechere si sa aiba geamuri negre. Nu este atit de puturoasa pe cit am crezut...
Maff
Geamurile negre ca sa nu vada lumea ca esti inauntru?biggrin.gif
Teodor53113
Ia uite ce frumos vin geamurile negre pe un Kalos ca al meu ...
Razvan54516
Cea mai tare masina condusa vreodata a fost un Buick Park Avenue din 1994, cu full options (avea mai multe optionale decat gasesti acum pe un A4 - oglinda electrochrome, Climatronic dual zone, scaune cu 10 pozitii de reglare ELECTRICE SI CU 3 MEMORII, etc, nu mi le amintesc pe toate acum), cutie hydramata, motor de 3800 in W si numai 100 MPH pe bord. Va dati seama ca restul era putere pura. Am cronometrat in modul Drive (modul normal de condus) cam 7s suta. Nu pretind ca a fost o cronometrare profesionala, dar, pur si simplu, cand puneai pedala jos te lipea de scaun cu totul. Nu mai spun ca in mers normal daca apasai deodata pedala, trecea in viteza inferioara dupa care dadeai cu capul de tetiera. Confortul era la el acasa pe o masina de aproape 5 metri si 2 latime care se dansa vals pe toate denivelarile. Am mers cu ea vreo luna pana cand m-a oprit politia si a vrut sa imi faca dosar smile.gif ca nu era iesita de cam multisor din tara. Sunt convins ca f1anatic poate sa ne spuna mai multe despre masina asta ...
http://auto.consumerguide.com/Auto/Used/re...arreviewphotos/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.