Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Scorpio '96 - '97 - bune si rele
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Florin30581
Poate cineva sa-mi spuna care e povestea cu Ford Scorpio modelele din 1996 si 1997? Desi masinile astea sunt masive si destul de echipate, pretul lor este egal sau chiar mai mic decat al unui Mondeo din acelasi an.
Nu au prins pur si simplu la noi sau au intr-adevar vicii reale ? Consuma mult, nu sunt fiabile, sunt prea mari pentru drumurile noastre, se gasesc greu piesele de schimb ori sunt prea scumpe? De ce s-a oprit fabricatia acestui model ? Daca cineva de pe forum a avut o astfel de masina il rog sa-mi spuna parerea generala, in special despre motorizarea 2,3 diesel Scorpio. Benzinarele, no tks, imi inchipui cum sta treaba la 1,7 t si motor de peste 2,0l. Am avut de ales intre Scorpio si Mondeo din acelasi an si din lipsa informatiilor despre Scorpio, am optat pt Mondeo. Nu regret nici o secunda, dar ca estetica Scorpio mi s-a parut mai interesant. Merci.
wizzard
Scorpio nu se diferentiaza din punct de vedere al fiabilitatii de Mondeo. Ambele sunt masini fiabile. Dimensiunile mai mari ale lui Scorpio il fac ceva mai confortabil, dar adauga si cativa litri in plus la consum. Despre motoarele diesel nu stiu nimic. In ceea ce priveste benzinarele poti gasi la sh masini cu motoare de 2.0 (care este insa prea mic), 2.3 si 2.9. Potrivite pentru aceasta masina sunt cele de 2.3 (consum redus pentru aceasta clasa de masina si motor - 10-11l mixt; 13-14l oras) si 2.9 (pentru sportivitate - 12-13l mixt; 15l oras). Valorile maxime pot fi depasite in cazul unui condus foarte sportiv. Este evident smile.gif

Modelul nu a avut succes pe piata europeana nu pentru ca ar avea ceva defecte ci pentru deciziile de marketing neinspirate legate de acest model (foarte multe informatii legate de acest aspect nu stiu nici eu).

Concluzia: O masina din clasa de lux, fiabila, puternica, dar cu un consum pe masura.

Alegerea facuta de tine - Mondeo - este foarte buna, mai ieftina din punct de vedere al costurilor de intretinere. Drive safe!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.