Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am 16000-20000 Euro ce sa iau?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
zorro44118
Am 16000-20000 Euro ce sa iau? Cu banii jos.
Eu oscilez intre Skoda Octavia 2 1,9 TDi, Opel Vectra 2,0 TDi, Toyota Corrola verso.
Va multumesc!
Orice sfat e bine primit si ptr alte marci.
wizzard
Opel Vectra este prima mea alegere. O masina fiabila si putin costisitoare ca intretinere.

Personal as renunta la Octavia numai pentru faptul ca nu as vrea sa am de-a face cu cei de la Porsche Romania. Mai este si Avia Motors ca dealer Skoda insa...

La Toyota ai uitat sa precizezi motorizarea.
Shkoda
Depinde ce vrei de la masina. Eu, sa fiu in locul tau mi-as lua una bucata Octavia 2 1,9TDI Elegance + ceva optionale (ESP, xenon, etc.) pt. ca e fiabila, destul de ieftina la cumparare in comparatie cu celelalte, consuma putin, intretinerea nu e costisitoare... Iar ca dealer ai de unde alege, nu esti obligat sa te duci la Porsche Romania. In Bucuresti mai ai Brady Trade si Avia Motors.
stefan_ieu
Mai nou am auzit ca se obtin oferte mai bune de la dealeri din afara Bucurestiului ( ex : Ploiesti, sau am auzit ca cineva si-a luat de la Cluj, etc). Probabil si cu alte marci (eu am auzit de VW) se intampla la fel.
Eu as oscila intre Octavia si Corolla, iar alegerea e functie de gust (sunt masini destul de diferite).
DORU
Fara doar si poate Octavia 2...este model nou si f apreciat, iar motorul de 2 litri diesel este bun...fa un drive test mai intai, s-ar putea sa te deranjeze zgomotul interior, la acceleratii se aude cam tare tehnologia VW cu pompa-injector...dar in rest, vei aprecia cam tot...este chiar aproape luxos interiorul. Opinia mea...de cunoscator Skoda si de proprietar Skoda din 1996 incoace...fiabilitate super. Succes!
wizzard
Argument proOpel: Piesele la Opel sunt mai ieftine de cat la Skoda.

Daca te gandesti sa cumperi masina si sa o vinzi dupa 1 an nu se merita pentru ca pierzi foarte mult. In acest caz te sfatuiesc sa cauti una sh. Daca vrei sa mergi cu ea mai mult de trei ani trebuie sa iei in considerare si pretul pieselor. Sau poate ai 3-4000 euro pe luna salariu si atunci nu mai conteaza biggrin.gif
Iulian HondaFan
sincer la o masina de 3 ani nu trebuie sa schimbi nimic decat ulei, filtre, eventual placute de frana... Civicul meu mai are 6 saptamani si face 3 ani si nu a vazut decat ulei, filtre si benzina ( 73000km facuti, si a vazut si ceva drumuri de nivel romanesc)...
zorro44118
M-am hotarit sa zicem la Toyota Corrola verso 1,9 diesel e superba cel putin ce design si interior cu ceva optiuni ajunge la 22000 E. Merita sau mai bine Skoda Superb?
O sa o tin mai mult de trei ani pina o schimb oricum
Shkoda
QUOTE(wizzard)
Argument proOpel: Piesele la Opel sunt mai ieftine de cat la Skoda.

Daca te gandesti sa cumperi masina si sa o vinzi dupa 1 an nu se merita pentru ca pierzi foarte mult. In acest caz te sfatuiesc sa cauti una sh. Daca vrei sa mergi cu ea mai mult de trei ani trebuie sa iei in considerare si pretul pieselor. Sau poate ai 3-4000 euro pe luna salariu si atunci nu mai conteaza biggrin.gif


Hai ca esti rau.. Nu e diferenta asa mare intre Skoda si Opel, la piesele de schimb sau mai bine zis, nici nu stiu daca e vreo diferenta. Skoda au si persoane cu venituri/familie de 500-600 euro. In al doilea rand, uita-te pe strada sa vezi cate firme au Skoda, fabia in special, dar din cand in cand mai vezi si cate o octavia. Crezi ca firmele astea si-ar lua asa in prostie Skoda daca masinile n-ar fi fiabile si intretinerea ar fi scumpa?
DragosS
Pai intretinerea la Skoda ESTE foarte scumpa daca faci reviziile la Porsche Bucuresti.Daca le efectuezi in alta parte se micsoreaza costurile.Problema la service-urile Skoda,Seat,VW este manopera foarte mare.
zorro44118
Nici o parere despre Toyota, nu are nimeni Verso?
Nero
Eu pe la acelasi pret m-am hotarat la Citroen C4. Pretul final a fost aproape 20k (1.6HDi SX Pack aproape full) dar isi merita toti banii.
mihai45467
ti as mai recomanda peugeot 307, seat leon..alfa romeo 147 nu stiu ce sa zic de alfa..dar e draguta..sau tu vrei clasa de lux ? tongue.gif
Impuls
Dar de ce sti chitit doar pe Skoda sau Opel? Toyota?
Alte variante nu mai sunt?
Eu m-as orienta catre o Honda. Este net superioara Toyotei. Toyota are inclus in pret si numele marcii si nu merita. Pe langa asta Honda bate la fund Toyota si ca dotari si ca fiabilitate. In afar de asta iti pot spune ca stiu cazuri de Toyote cu probleme serioase la motor.
Mai gandeste-te!
Bafta!
Iulian HondaFan
Daniel, bine-ai venit pe forum. mai aveam nevoie de un american/canadian...

problema cu Honda in Romania e ca nu are o retea de dealeri si ca preturile sunt indecent de mari. Toyota e mult mai bine pozitionata si la preturi decente.
Impuls
Bine te-am si v-am gasit. Din pacate habar nu am de preturi. In august voi merge si eu pe acasa si poate sa iau pulsul. Eu mi-am exprimat parerea din punct de vedere tehnic. Raman totusi la ideea ca desi Toyota sta bine la sectiunea topuri are minusuriu foarte mari. Un prieten al meu are o Corolla noua. Masina papa 1 litru de ulei la 400 km. Plangeriu peste plangeri se pare ca ii vor da alta dar deja baiatul nu mai vrea Toyota...
Just my two cents
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.