Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda 6 2.0 CRTD TE sau Toyota Avensis 2.0 D4D Terra?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
CRG
Am ajuns intr-un punct critic: undeva pana in Pasti, vreau sa-mi iau in sfarsit un bibiu. Dupa lungi carcoteli, am ajuns la aceste doua optiuni.
E drept ca Mazda 6 e mai dotata un pic (are in plus geamuri electrice spate, este liftback, tempomat), dar impreuna cu un CD player Bose face 21,500 EUR pret final in leasing. Ma refer la varianta de 120 CP si 310 Nm.
Avensis: 20,200 DDP (de la Autoshop - pe 13 Septembrie). Imi place mai mult Avensis la interior, dar m-a cam dezamagit la drive-test (ambreiaj greu, motor care reactioneaza destul de lenes). Dar sunt dispus sa cred ca era iarna, motorul era rece, iar eu eram obisnuit numai cu benzinare.

Avand in vedere ca M6 as lua-o in leasing, nu m-ar afecta prea mult la buget in timp.
Consumurile medii: 5.8 Avensis, 6.5 M6.

Mazda 6 e japoneza, Avensis-ul e englezesc (bila neagra din partea mea). Nu am facut inca drive test la M6 (abia maine la pranz). Va intreb, mai ales pe cei care stiu ambele modele, ce ati face in locul meu? Care o sa scartaie mai putin, cum se vor bate costurile de intretinere? Care imi va aduce un zambet pe buze in timp?

Ambele modele sunt pe stoc (Giurgiu si Bucuresti).

Va multumesc anticipat. Sambata o sa iau deja o decizie (sper, finala).
G e o r g e
nu stiu ce sa zic. toyota are clar preturi de service mai mici . adica intretinerea va fi mai iefitna la toyota.

M6 are de partea ei designul si calitatea superioara a fabricatiei .

decizia iti apartine.
Alecs
si mazda e mult mai sport, potential mare de tuning si cu siguranta vor intoarce fetele capul dupa tine pe strada biggrin.gif
fiabilitatea si consumul nu cred ca pot fi factori de decizie la astfel de masini
Tiberiu43897
La Toyota ai costurile de intretinere mai reduse.

Ai acum un leasing super la Avensis cu dobinda mica si fara comision de acordare. Chiar daca e facuta in Anglia e totusi Toyota.

Un mare + siguranta (Avensis are la Euroncap 5 *)

http://www.euroncap.com/content/safety_rat...1=3&id2=172
DragosS
Avensis este o masina ok.Si eu m-am interesat de una si am facut drive-test acum vreo 2 luni.Mie insa nu mi-a placut interiorul si, mai ales,motorul D-4D care este foarte batranesc.

Mazda 6 este aratoasa dar este mica in interior si am fost avertizat de niste surse credibile ca nu este tocmai fiabila.

In concluzie...daca nu cauti sportivitate...eu as merge pe Avensis!
ncristi
Despre toyota am vazut o gramada de critici (unele foarte grave) pe o multime de forumuri...insa in schimb in testele de fiabilitate este pe primul loc. Din ce am vazut eu pana acum (constatari proprii) chestia cu fiabilitatea la toyota este o nebuloasa. O marca cu masini f criticate in schimb ocupa primul loc la fiabilitate...

In schimb despre mazda nu am auzit nimic rau (nici macar pe forumurile straine--britanice in general) din contra mazda este pe val din toate punctel de vedere.

Daca tot dai un ban iati mzda -- o sa dormi linistit si nimeni nu o sa obiecteze cand o sa auda ce masina ai....
Iulian HondaFan
tough choice... I like 'em both... nici una nu e o alegere rea si cred ca zambetu-ti va fi bine intretinut de ambele...

Mazda6 e f apropiata de Ford Mondeo ( platforma, motoarele si transmisiile sunt comune, dieselul de 2,0 este cvasi-identic cu HDI-ul de 2,0l al Peugeot)... eu m-as uita si la preturile de la Mondeo inainte sa fac o alegere, e cam aceeasi masina si daca Mondeo iese la aceleasi dotari cu peste 1000de euro mai putin cred ca obtii o valoare mai buna in banii dati.

fiabilitatea Mazda6 e inca neclara in Europa, dar aici in USA unde Mazda6 vine numai asamblata de la o uzina Ford locala este sub medie. Avensis are fiabilitate verificata, este numarul1 in JD POwers Germania la clasa medie, sta f. bine si in reliabilityindex.co.uk. faptul ca e facuta in UK (nu se face in Japonia deloc) nu are prea mare importanta...

Mazda6 are avantajul unei manevrabilitati de invidiat pentru pretul ei ( Mondeo pare la fel de apreciat in UK). pt. mine sistemul audio Bose este un alt plus mare ( eu am un sistem Bose surround de camera 5+1 si sunt super-multumit si imi doresc viitoarea masina cu Bose).

una peste alta la diesel as inclina pt. Mazda. la benzina afara de motorul de 2,3l care e aproape de nivel Honda-Toyota motoarele Ford cu care vine Mazda6 sunt mediocre.
wizzard
Consider ca alegerea unei masini dintre modelele prezentate de tine este una subiectiva. Fac parte din aceeasi clasa, preturi aproximativ egale, fiabilitate ok pentru ambele.

Eu inclin spre Toyota pentru ca este oarecum mai clasica si ai avantajul unei oferte de leasing foarte bune. La care se adauga costuri de intretinere ceva mai mici.

Te sfatuiesc sa repeti drive-testul cu Toyota (ca sa inlaturi orice urma de regret in caz a te hotarasti la Mazda) si, evident, sa faci un drive-test cu Mazda.

Indiferent de ce alegi, nu ai cum sa gresesti.
CRG
Multumesc pentru sfaturile de pana acum. Azi voi face un drive test cu M6. Sincer sa va spun, sper sa-mi placa. E destul de tinereasca si sportiva ca sa se potriveasca mai bine cu stilul meu de viata. La urma urmei, am 28 de ani.

Multumesc inca o data

PS: dupa ce le-am testat pe amandoua, sistemul audio de la avensis (8 boxe) e mai tare decat varianta standard de la M6 (4 boxe), careia ii lipsesc niste tweetere pentru inalte.
Iulian HondaFan
ala nu cred ca e Bose. astia nu fac sisteme sub 7 boxe...

http://www.edmunds.com/reviews/list/top10/...87/article.html
CRG
Ladies and gents, I'm thrilled to the bone. Decizia a fost luata, in momentul cand motorul diesel al unei mazda 6 testata m-a facut una cu scaunul..... Nici nu mai cer parerea sotiei ( :boxing: ). De acum urmeaza formalitatile. Credeti-ma eram destul de impartit in opinii si indoieli cu diverse modele (intra pe undeva si perspectiva unei Lagune 1.9 dci la oferta), dar am ales: made in Japan (deci fiabilitate), cuplu criminal (310 Nm), stabilitate excelenta (e putin mai rigida, dar nu deranjant), silentiozitate, si nu in ultimul rand: look-ul, frate. Sinceri sa fim acuma, Mazda 6 nu are nevoie de nici un facelift (programat la sf. verii).
Va tin la curent cu procesul etapei.

Multumesc tuturor.
Iulian HondaFan
felicitari... diesel Peugeot cu injectoare piezoelectrice Siemens... sa nu uiti de Bose...
wizzard
Felicitari!

S-o stapanesti sanatos! si sa nu uiti s-o uzi! biggrin.gif

Drive safe!
ncristi
Daaaa...super scula! S-o stapanesti cu sanatate!

Motorul este criminal!
madalina
Felicitari! S-o stapanesti sanatos!

Ai grija unde mergi cu ea in service (sper ca numai si numai pentru revizii!)!
eddie
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme majore !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.