Help - Search - Members - Calendar
Full Version: stopuri negre
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Alecs
stiti unde imi pot face stopurile negre? am vazut ca se pot face in 2 feluri - 1. cu vopsea speciala, 2. cu folie. As prefera cu folie ca se poate da jos, insa nu as vrea sa ma bag eu ca sigur ies naspa blush.gif
HalbaSus
Incearca la cei care pun folie pe geamuri, dar vezi ca sigur se leaga politia de tine blink.gif
Florin42855
eu am la supernova din 2002 stopuri negre si nu m-a oprit niciodata politia - si merg mai mult prin orash - le-am facut cu barutze de autocolant negru mat cam de 3mm latime - la modul bara-spatiu-bara-...
Alecs
QUOTE(Florin42855)
eu am la supernova din 2002 stopuri negre si nu m-a oprit niciodata politia - si merg mai mult prin orash - le-am facut cu barutze de autocolant negru mat cam de 3mm latime - la modul bara-spatiu-bara-...


poti sa pui o poza sa vad cum a iesit?
guerilla
daca iti pui stopuri negru (cu folie sau vopsea) neomologate ti le sparg cu mana mea!!!! :evil:

ce e cu tiganeala asta? nu vrei sa-i dai si vreo 3 gauri in dreptului becurilor?

la cei din spate care nu vor mai vedea luminile tale de pozitie, frana, te-ai gandit? sau.. tu sa arati bine, restu da-i naibii!??

hmmmm
G e o r g e
eu le am cu rosu , sunt simpatice , nu deranjeaza si arata dragut tongue.gif
Alecs
QUOTE(CristianT)
daca iti pui stopuri negru (cu folie sau vopsea) neomologate ti le sparg cu mana mea!!!! :evil:

ce e cu tiganeala asta? nu vrei sa-i dai si vreo 3 gauri in dreptului becurilor?

la cei din spate care nu vor mai vedea luminile tale de pozitie, frana, te-ai gandit? sau.. tu sa arati bine, restu da-i naibii!??

hmmmm


de ce ti se pare asa tiganeala? mie chiar imi place cum se vede cu stopuri negre.. daca pun folie, n-o sa fie foarte inchise si o sa se vada lumina, nu problema.. totusi mi se pare fain si cum spunea florin.. totusi as vrea niste poze
Florin42855
sa ma scuzi Cristian T dar aberezi la greu. :boxing: .. daca sunt facute cum trebuie - nu vopsitede tigani cu vopsea neagra de ulei se vad foarte bine - la mine e perfect - am si lumina noaptea de la mers inapoi - asa ca vezi revizuiestetzi exprimarea si atitudinea
Florin42855
a... shi o sa fac o poza sa postez sa vedetzi si voi beer.gif
G e o r g e
stopurile NEGRE COMPLET ma enerveaza la culme :evil:

eu am folosit un spray special , care era un lac special colorat rosu.
Alecs
QUOTE(G e o r g e)
stopurile NEGRE COMPLET ma enerveaza la culme :evil:

eu am folosit un spray special , care era un lac special colorat rosu.


masina mea e verde inchis si s-ar vedea naspa rosu... negru e perfect.. nu vreau spray ca daca e sa se ia politia de mine, sa pot da jos foliile, nu sa trebuiasca sa-mi schimb stopurile.

Offtopic: george, tu esti georgeb de pe 4tuning?
eddie
Sigur se va lua politia de tine.Conform legii,luminile pe spate nu vor avea alta culoare decat albe(marsarier),galbene sau portocalii(semnalizare) si rosii(lumina de pozitie si frana).
G e o r g e
semnalizarea poate fi si rosie , ex : masinile americane biggrin.gif

ps : da sunt acelasi cu georgeb de pe 4tuning
stefan_ieu
Nu, in Europa teoretic nu au voie asa. Acum depinde cat de atenti sun cei de la Politie/Rar.
Fratele meu si-a adus masina din SUA cand s-a mutat in Elvetia si a trebuit sa-i schimbe semanlizarea tocmai pentru ca nu era galbena. Altfel nu putea inmatricula masina.
G e o r g e
iti dau un exemplu foarte recent: NISSAN MURANO !

observa semnalizarile biggrin.gif

sau jeep wrangler wink.gif
eddie
Acum sa nu numaram foile la placinta! A fost un exemplu sa se inteleaga mai bine.In lege mai scrie ca sunt acceptate numai culorile alb,galben si portocaliu la semnalizarea fata....cred ca legea a fost facuta pentru ca numai Dacia 1100 avea semnalizare fata de culoare ALBA !
G e o r g e
exista bmw uri cu semnalizare alba .
eddie
Nu te contrazic,cazuri speciale sunt,dar numai la culorile de mai sus....nu cu negru
G e o r g e
ieczact biggrin.gif

rosu merge wink.gif biggrin.gif
HalbaSus
Daca chiar vrei sa arate misto stopurile atunci vezi pe la magazinele de accesorii auto/tuning ca sigur au niste stopuri clare, pacat ca sunt in jur de 8 milioane perechea. Arata mult mai bine decat stopurile negre si sunt si legale... dar costa mult mai mult.
Alecs
asta era si ideea.. sunt stopuri foarte misto dar la preturi destul de piperate si sincer daca as avea banii aia as prefera sa investesc in motor..
guerilla
QUOTE(Florin42855)
sa ma scuzi Cristian T dar aberezi la greu. :boxing: .. daca sunt facute cum trebuie - nu vopsitede tigani cu vopsea neagra de ulei se vad foarte bine - la mine e perfect - am si lumina noaptea de la mers inapoi - asa ca vezi revizuiestetzi exprimarea si atitudinea


oricum le-ai face tot negre sunt. si sunt ilegale. da, ilegale.

oricum mi-am dat singur un avertisment (la al doilea plec in vacanta) pentru ca nu m-am controlat. asta e.
dar
HalbaSus
N-are rost sa atragi gaborii cu chestii minore, si asa se leaga de mine cand ma opresc, sa ii mai instig sa ma traga pe dreapta si cand sunt in spatele meu ar fi culmea.

Eventual cauta niste "ochelari" la magazinele de tuning, sunt unii care arata chiar bine, si nu sunt chiar asa de scumpe.
Alecs
m-am gandit si la varianta asta, ideea era ca voiam sa scap de rosul si galbenul stopurilor care nu se potriveste deloc cu restul masinii..
f1anatic
Tziganeala. Plus itzi periclitezi sigurantza ta pe sosea...si a altora. Plus...si mie imi plac rosii...si am de gind sa adaug o bara rosie de stop in dreptul numarului pe spate...
Alecs
masina e verde inchis, are folii negre si nu se vede prea frumos... daca era tot rosu, poate, dar asa e rosu+galben+alb... parca e un pom de craciun
CZY
Alecs, exemplu scurt si la obiect: ai scapat de politie, nu te-a prins. dar vin eu din spate si, cascat cum sunt, te pocnesc la primul stop. in mod normal e numai vina mea pentru ca nu am tinut distanta si viteza de siguranta. numai ca eu ma sesizez ca ai folii si fac un tambalau monstru ca nu ti-m vazut franele (desi le-am vazut) astfel incat obtin vina comuna iar in cazul (des intalnit) in care mai am si pe cineva, prieten la circulatie: vina este strict a ta!
Merita? O dacie ramane dacie, poti s-o freci si cu frctie galenica, degeaba, nu devine alta masina.
Andrei Suzuki
Nu prea merge cu folie.Am incercat eu la Nova,si dupa ce se uscau se dezlipeau.Se poate face cu spray si nu trebuie sa iasa neaparat negru inchis.Poti sa ii dai numai o tenta.La unele astra g am vazut ca stopurile au o tenta mai inchisa si cred ca alea sunt asa din fabrica.Deci eventual poti sa o bagi pe asta,ca e asa din fabrica politistului;asta daca nu le faci foarte inchise.
Alecs
merita incercat.. sau ii pun ochelari.. am mai vazut si semnalizarile pe fata cu o tenta inchisa.. dar cred ca-s din fabrica, nu?
aaa44038
Toate chestiile astea de "tuning" optic exterior sunt de un prost-gust maxim si polueaza vizual drumurile.Eu am un dispret profund pentru cei care fac asta.O Dacie e o Dacia,un Clio e un Clio,o Astra e o Astra,si n-or sa devina Mercedesuri SL daca pui plastic colorat pe ele.Masina e facuta cu un scop,si anume sa mearga.In cazul in care aspectul fizic al posesorului lasa de dorit si va ganditi ca masina distrage atentia de la asta,poate ca o operatie estetica ar fi mai eficienta...
Alecs
QUOTE(aaa44038)
Toate chestiile astea de "tuning" optic exterior sunt de un prost-gust maxim si polueaza vizual drumurile.Eu am un dispret profund pentru cei care fac asta.O Dacie e o Dacia,un Clio e un Clio,o Astra e o Astra,si n-or sa devina Mercedesuri SL daca pui plastic colorat pe ele.Masina e facuta cu un scop,si anume sa mearga.In cazul in care aspectul fizic al posesorului lasa de dorit si va ganditi ca masina distrage atentia de la asta,poate ca o operatie estetica ar fi mai eficienta...


asta e o parere personala si nu se discuta.. oricum cred ca numarul celor ca tine este destul de redus.. oricum atata timp cat modificarile masinii tind sa gadile retina sexului frumos, nimic nu ma poate opri blush.gif
G e o r g e
dar pe de alta parte sunt unii care considera ca o masina trebuie imbunatatita !!
Andrei Suzuki
Corect.Si pana la urma tuning nu inseamna numai spoilere pana la pamant,eleroane uriase (dar de bun gust) sau mai stiu eu ce.Tuningu poate sa fie audio...poate sa fie si la motor..deci nu neaparat ceva vizibil.
Florin42855
v-am promis poza cu stopurile facute de mine cu benzi de autocolant (am zis cum tot pe acest forum) - si le am asa de 3 ani cred si nu am avut nici o problema cu garcile
eu spun ca asta e cam maximil acceptabil ca sa ramana si vizibile si sa arate bine
Florin42855
DragosS
Din cate stiu exista Astra G cu un usor face-lift.Adica are farurile si stopurile usor fumurii.Dar nu stiu exact cat ar costa sa iti cumperi 2 stopuri si nici nu stiu daca sunt exact aceleasi dimensiuni.Oricum acestea nu afecteaza deloc vizibilitatea.La fel am si eu la Vectra.

Iar tuning-ul nu inseamna neaparat prost gust.Sunt sute de exemple de masini facute cu mult bun gust si care arata suberb cu ajutorul tuningului.La noi a aparut aceasta idee de tuning=tiganie de cand toti cei care isi puneau sigla de mercedes sau m-power pe dacie ziceau ca au masina tunata.
Andrei Suzuki
Nu uita de emblema NIKE pe luneta si cd-ul de la oglinda. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.