Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Echipare anvelope
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
vasile43883
am un ford focus cu jante de tabla si anvelope de 185x65x14 si as dori sa pun (am gasit) jante de aliaj originale de ford cu anvelope de 195x50x15 si nu stiu daca merg. pe certificat sunt trecute anvelope de 195x60. a mai facut cineva asta si daca a fost multumit.
costin43946
nu e bine sa pui unele mai mari sau mai grele dar in cazul tau e bine :argue:
codrutz32435
Eu am pe flocus 215/40/r16 pe jante Autec de 16'' ( evident biggrin.gif ) si nu am nici cea mai mica problema. La mine e talonul cam mic si am si suspensie sport (tare si cu garda coborata) si e cam nasol la gropile astea din Buc sau pe drumuri peticite pentru ca simt cam tare denivelarile dar pe un drum cat de cat decent...mmmmm :angel:
Dan45566
Vei avea eroare la vitezometru/kilometraj si se va modifica si consumul. Aceasta eroare o poti calcula, avand in vedere ca la o anvelopa 195/50 R15:
- 195 este latimea benzii de rulare in mm;
- 50 este raportul procentual latime/inaltime talon (in acest caz inaltime talon 50/100 * 195
- 15 diametrul jantei in inci.

Astfel poti afla raza rotii in cele doua cazuri de echipare. Concluziile iti apartin.
codrutz32435
e o problema cu echiparea standard la Focus.....Toate focusurile care vin cu jante de tabla sunt incaltate cu 185/65/R14 dar domnii de la RAR/Politie au in calculatoarele/cataloagele lor ca ar trebui sa ai 195/50/R15 pe masina ( care nu e echivalent ca diametru cu mai sus amintitul). Culmea e ca nu am vazut Focus care sa vina incaltat cu asa ceva nici la masinile aduse de afara (la combi nu stiu ce-i drept). La cauciucurile pe care le am 215/40/R16 eroarea la la kilometraj este de aprox 3% ( in minus!) fata de 185/65/R14....deci atunci cand vitezometrul imi va indica 100 eu o sa am "doar" 97 km/h....hai ca nu-i chiar un capat de tara....
La consum el este mai mare desi diametrul rotii este mai mic (deci momentul fortei/cuplul necesar punerii i9n miscare este mai mic), iar jantele de aliaj incaltate nu sunt mult mai grele decat cele de tabla. Cred ca macar in parte consumul mai mare este justificat de o suprafata mai mare a benzii de rulare (cauciuc mai lat) care aduce dupa sine frecari mai mari - asta se "simte" si la zgomotul de rulare - zumzaie mai tere (firesc) cu cauciucurile late....
Diferente de consum nu e chiar asa de mare cam cu 0.5l/100 km in oras, iar in afara nu am reusit niciodata sa-mi fac un calcul pt ca nu ma pot abtine sa nu o calc si....sa-a dus la naiba tot consumul biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.