Help - Search - Members - Calendar
Full Version: toyota avensis vs peugeot 407
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
doru43863
am nevoie de sfaturi obiective pentru a lua o decizie in cumparare, avensis sau 407 in urmatoarele conditii:
avensis - benzina 1.8, 129 cp, pret ddp 20,184 eur, garantie 3 ani, revizii gratuite
peugeot 407 - benzina 1.8, 117 cp, pret ddp 21,100 eur, garantie 2 ani dar in conditii "contractuale"

pina in momentul de fata parerile prietenilor sunt impartite

multumesc
doru
eddie
Toyota Avensis as zice eu,e fiabila,e firma de top,e testata,nu are probleme,celalalt e model nou,mai asteapta si ai sa vezi... daca merita,dar lasa pe altii sa o probeze !
V l a d
se muta la versus
Nero
Eu zic ca ti-ai raspuns singur prin datele pe care le-ai dat...
Avensis clar sta mai bine la fiabilitate, restul considerentelor ramane sa le iei tu in calcul, preferabil dupa un test drive (pana la urma tu iti cumperi masina, nu noi)

Succes :wave:
Doru24650
Unde ai vazut tu revizii gratuie la Avensis, la care dealer ?
doru43863
QUOTE(Doru24650)
Unde ai vazut tu revizii gratuie la Avensis, la care dealer ?


e promotie la dealeri, panouri in oras, http://www.toyota.ro
am reusit test drive la toyota si e placul meu; peugeot nu are masini de testare pe benzina, zic ei ca poate ar fi una in bucuresti
ncristi
Personal 407 imi place mai mult, prin acest design peugeot rupand monotonia "clasicelor" din care face parte si toyota ---insa parerea mea est ca la motoarele pe benzina toyota sta mai bine.

Daca ar fi fost vorba de diesel HDi-ul este (dupa parerea mea si nu numai) unul din cele mai reusite motoare pe motorina si alegerea ar fi mult mai usoara...

Cat despre fiabilitate nu am auzit ca unul din cele 2 modele sa fi avut probleme (chear daca la toy cineva a afisat un link cu un site din UK in care imaginea avensisului era ciufulita serios...)
alexandru-179
si eu as merge tot pe avensis, Toyota avand cele mai fiabile masini, in toate clasamentele de specialitate mai ales prin marca sa de lux Lexus.
Cornel2
Toyota Avensis fara dar si poate!Peugeotul am inteles ca are niste probleme pe la comp de bord nu stiu exact!Oricum la capitolul design 407 e peste Avensis...dar la fiabilitate... bicycle.gif
guerilla
QUOTE(doru43863)
QUOTE(Doru24650)
Unde ai vazut tu revizii gratuie la Avensis, la care dealer ?


e promotie la dealeri, panouri in oras, http://www.toyota.ro


vezi ca le confunzi. din pacate doar yaris si corolla beneficiaza de promotie.
M A R I U S
La avensis motorul de 1.8vvti e cel mai performant de pe piata la ora actuala(130cp 7.2%)-ma refer la capacitatea lui si la consum.Motorul 2.0 HDI de la Peugeot e net superior la capitolul diesel.Deci benzina-avensis motorina-407
Doru25245
Exact ! Totul e sa citesti atent, la Avensis e promotie doar in dobanda la Raffeisen 9.5 % si canci taxa de management......atat ! Nu e putin, dar asata e !
Doru25245
Din scripte-ti spun ca ,oricum Avensisu-i peste, dar asta n-are nici o faram' de treaba cu reviziile...ci cu ce ti-a scris Marius, si cu multe altelele........., totusi daca n-ai putut sa faci test drive cu doua motorizari aprpoximativ similare,.... nu te lua dupa noi, fa-le !!!
VECTOR
asa cum ti-au spus si ceilalti,toyota este mult peste peugeot ca fiabilitate,performante,rezistenta in timp,garantie...in schimb 407 are un design care pe mine ma innebuneste. de cate ori il vad parca vad un rechin cu gura larg deschisa.
e o decizie destul de grea,cel putin pentru mine.depinde si cat de mult conteaza pentru tine aspectul exterior.oricum si peugeot sta bine pe drum si se comporta foarte bine,deci nu cred ca te-ai face de ras cu el.
zefir34016
QUOTE(cristi36176)
Cat despre fiabilitate nu am auzit ca unul din cele 2 modele sa fi avut probleme (chiar daca la toy cineva a afisat un link cu un site din UK in care imaginea avensisului era ciufulita serios...)

Corect. Am citat si eu de-acolo la rubrica Toyota.

Acuma, e lucru stiut ca englezul, in calitate de cumparator, este cārcotas prin definitie, hehe. Poate doar romanul sa-l mai intreaca wink.gif. Forumul toyotistilor din UK este un loc unde oamenii critica la greu (DAR si recunosc/lauda, lucrurile bune si se mandresc cu toyotele lor). De cand Vauxhall, Rover, Bentley, RR nu mai sunt 100 % British, discuta si ei despre Toyota of Derby (Avensis si Corolla, in speta) ca fiind un pic a lor, ma rog. Cam cum discuta romanii despre Logan by Renault pe forumul daciaclub.ro. Acolo sa vezi opinii pro si contra! Iar Loganul se cumpara, in continuare, intr-o veselie!

Ca sa dau un exemplu de "contra a l'anglaise" despre Avensis, iata opinia/sfatul unui taximetrist loco:
QUOTE
just a few things to look out for:-
uneven tyre ware
bad steering
noisy steering (new rack but still the same)
noisy motor-vvti (with really bad flat spot at 2800rpm)
vsc probs with software on ecu (lost all steering on m62)
probs with cat (new cat at 62k £480+ fitting)
probs with lamda-oxy sensors
soft bonnet dents easy
paint chips (never known one to chip so bad)
paint scratches easy
boot leaks and rattles
wheel nuts rust
omu' zice, ce-i drept but hey i'm only a cabbie!! so don't listen to me :angel: .
Tare as fi curios sa citesc pareri critice de taximetristi si pe alte modele/marci.

In concluzie, si ca sa revin on topic, votul meu aici este: Avensis Toy, by all means! smile.gif
Catalin32189
Foarte interesant topicul - am fost si eu in accesai dilema timp de mai bine de jumatate de an anul trecut - de fapt cu dotari diferite: Toyota Sol Plus 2.0 benzina 147CP, pret CIP 19750 si 407 ST Sport 2.0 HDi 136CP pret CIP pe la 20500. Cele doua aveau dotari cam similare, inclusiv lucruri care ma interesau in mod deosebit ca Xenoane, jenti de 17"/215, etc.
Deja din semnatura poti sa vezi ce am ales :angel:
407 are un design care ma innebuneste si m-a dat gata inca din 2003 cind am vazut prima data prototipul; din pacate, sotiei mele ii placeau masini ceva mai "clasice", gen Avensis, asa ca la un moment dat anul trecut am basculat spre Avensis. Am facut drive test cu amindoua, comparatii pe Net, citit forumuri, etc.
Hai sa iti spun argumentele pro si contra, in opinia mea:
Avensis
Pro:
- imagine f. buna de marca pe plan european - cea mai fiabila marca in Germania si UK
- design "executive"
- motor pe benzina f. bun
- spatiu interior si portbagaj f. mare
Contra:
- revizii la doar 7500 km in Romania - jenant
- devalorizare f. mare la SH
- cutie de viteze cu doar 5 trepte - demodat pentru 147CP, cred ca peste 150 km/h motorul este turat prea tare -> zgomot, consum

407
Pro:
- motor diesel excelent - se spune ca unul dintre cele mai fiabile/rafinate
- design exceptional - dar asta e o chestie de gust, am vazut oameni care spun ca e urita - in orice caz, nu lasa pe nimeni indiferent :harhar:
- Peugeot tine f. bine pretul la SH, in special diesel
- revizii la 20000 km (!), cu o vizita intermediara gratuita la 10000 km
- cutie cu 6 trepte
Contra:
- pentru unii poate fi designul :boxing:
- spatiul in spate si portbagajul mai mici ca la Avensis - dar pentru cei care vor sa se mute cu 407-le, exista si varainta SW bicycle.gif
- daca intrebi pe fanii VAG, nu si-ar lua niciodata masina frantuzeasca.

In fine, cam asta ar fi, in mare. Eu am ales 407 si pot sa-ti spun ca nu-mi pare rau. Are un design care ma da gata - si pe o gramada de altii la fel, dupa cum intorc capetele :cheers:
Am masina de 3 luni si nu am avut nici cea mai mica problema - nu are nici macar "greierasii" atit de obisnuiti cind mergi pe piatra cubica. Iar comportamentul la drum lung este de top - motor, reprize, silentiozitate, consum, tot ce vrei.
In schimb in cazul tau, nu cred ca ti-as recomanda 407 pe benzina; nu eram si nu sunt un fan al dieselului, dar Peugeot e singura marca de la care mi-as lua diesel in loc de benzina.
G e o r g e
domn profesor , sa va explic cateva lucruri :
1. cutia cu 6 rapoarte pe care o regasisti pe 407 se datoreaza motorului diesel cu un cuplu crescut. aceasta se afla acolo pentru a suplini performantele modeste ale propursorului.
2. reviziile se faceau la 7500 pt a nu exista probleme ! tocmai ca suntem in ROMANIA , cum asa de bine ati observat . si asa costa ridicol de putin , in jur de 2 mil o revizie !!! da da da 2 mil !!!
3. deja sunteti profesor , nu vreti sa fiti profesorul nostru ? blush.gif

PS : sa inteleg ca factorul decisiv in alegerea masinii a fost look ul acesteia. era pe undeva un studiu unde se spunea ca femeile isi aleg cu preponderenta masinile dupa look ...
madalina
Intre timp Toyota a trecut la revizii la 15.000 de km.

Si fara suparare, ai citit unde ca peste 150 km/h devine zgomotoasa si consuma mult sau este doar o presupunere?
doru43863
va multumesc pentru sfaturi domnilor !
alegerea mea e clara, merg pe avensis
mai ramine de rezolvat ceea ce bine spunea George, femeile aleg totusi dupa look

:argue:
G e o r g e
nu chiar wink.gif stiu cel putin 1 caz care a ales dupa performante si standinguri in topuri ale calitatii wink.gif
eddie
Femeile aleg singure numai cand sunt pe banul lor(si nici atunci,ca nu sunt singure),iar daca aleg altfel,sunt influentate de altii(de sot sau de ala cu banii,de exemplu)
madalina
Eddie, sa intelegem ca cei de aici ce vor o parere despre ce masina sa-si cumpere sunt niste spirite slabe, influentate de altii?

Iar despre faptul ca nu cumpara pe banii lor femei, as avea grija, ca nu oprice femeie din Romania este intretinuta, nici macar nu putem vorbi de o majoritate.

Iar atunci cand se alege o masina pentru familie, mi se pare normal ca familia sa-si spuna cuvantul.

Dupa design, eu vad multe pareri masculine pe forumuri: ia-ti aia ca arata mai bine, imi iau masina pentru a impresiona etc etc
G e o r g e
din pacate la fel de multi barbati , a se vedea exemplul precedent, isi iau masini dupa cum arata blush.gif
eddie
Cu alte cuvinte,am dreptate,m-am referit la marea majoritate......daca chiar femeia e singura(cazuri mai rare),poate sa-si aleaga ce vrea ea.....si tot poate fi influentata de cineva.....dar am intalnit si cazuri mai speciale(?!).O colega,maritata de curand,a dat un Cielo Executive de 2 ani si a luat o Solenza noua(fara a/c) si spune ca e mult mai multumita(cred ca la consum se referea).Tinand cont ca ea e sponsorul,nu am spus decat ca e Danila Prepeleac.Acum si-a cumparat o Toyota Corrola Sedan de 1,4 benzina (14.700),nu a vrut sa mai asculte si alte pareri,deehhh,sunt uni care nu au nevoie de sfaturi.....Normal ca Solenza a ramas sotului....
madalina
Majoritatea OAMENILOR sunt influentati in alegerea unei masini. Daca ai avea dreptate, ar intra ppe acest Forum numai oameni care ar spune: mi-am luat masina asta, nu ce masina sa-mi iau...

Atitudinea ta e contradictorie: pe de-o parte spui ca femeile sunt influentate, pe de alta parte blamezi faptul ca nu a asacultat colega ta alte pareri.

Asa cum te-am mai intrebat: cei ce cer un sfat in legatura cu o masina si sunt inflentat mai mult sau mai putin de parerile celorlati trebuie blamati/. Sau nu sunt "barbati adevarati"?
eddie
E normal sa te interesezi,sa intrebi de o masina inainte sa o cumperi,asa cred eu ca e normal....Dar sa nu te intereseze parerile unora care se mai si pricep,nu cred ca e normal...Oricum,colega mea are un stil mult peste limitele normalului,e foarte masculina,foarte dictatoare(porecla nu ti-o pot spune decat in particular).Mi-a spus ca sunt suparat pe ea ca si-a luat masina turceasca...?!Eu doar i-am dat variante mai bune...!
P.S. Majoritatea oamenilor sunt influentabili,dar colega mea nu face parte din ei..
madalina
Si daca o femeie vrea sa afle opiniile unor persoane si aleg o masina inseamna ca sunt influentate?

Ah, ca majoritatea sotilor incearca sa IMPUNA parerea lor in privinta masinilor, asat e altceva.
eddie
E normal sa existe o influenta in alegerea masinilor,dar aici exemplificam niste non-conformisti.....
Iulian HondaFan
corolla nu e o alegere rea oricum ai lua-o... poate nu e alegerea optima in pret dar per total e o alegere f. buna...
eddie
Tinand cont ca are o masina cu portagaj mare(DaciaSolenza)am zis sa aleaga un Hatchbag fabricat in Anglia.Dupa ce a vazut Clio Bicorp,a zis ca ala ii trebuie,nici nu ma mira ca ca s-a sucit , nu a vrut nici Toyota Hachtbag,a luat una cu portbagaj mare(Corolla Sedan),ca asa e romanul...(daca avea numai o masina,o intelegeam)
madalina
Cand pleci la un drum mai lung si ai de ales intre Solenza si Corolla, alegi Corolla, macar din 2 motive:

1.siguranta mai mare

2.probabilitatea de a se strica ceva.
Catalin32189
Draga George, nu stiu cine te-a pus sa fii moderatorul acestui forum - eu de la un moderator as astepta sa "modereze" discutia, nu sa o aprinda, sa jigneasca si sa aduca acuzatii nejustificate.
Am mentionat in citeva rinduri in post-ul meu ca e parerea mea - de aia cred ca exista forumurile, ca sa auzim parerile diversilor; de ce nu faceti voi moderatorii un "forum" unde sa dati la cap tuturor? :minigun: :bash:
QUOTE
1. cutia cu 6 rapoarte pe care o regasisti pe 407 se datoreaza motorului diesel cu un cuplu crescut. aceasta se afla acolo pentru a suplini performantele modeste ale propursorului.

Arata-mi si mie o masina moderna de ultima generatie care mai are cutie cu 5 trepte; sau poate masini gen BMW si Alfa care au cutii Tiptronic cu 7 trepte nu fac decit sa compenseze "performantele modeste ale propursorului" :naughty:
QUOTE
2. reviziile se faceau la 7500 pt a nu exista probleme !
Chiar asa? Multumesc, daca am inainte de un concediu 3500 de la ultima revizie, nu am chef sa ma duc din nou la revizie doar ca pina la intoarcerea din concediu sa nu depasesc limita si sa pierd garantia.
Imi pare rau daca s-a inteles ca am spus ca Avensis e o masina proasta - dimpotriva, e foarte buna si am stat mult timp in dubiu. Totusi, devalorizarea de la SH precum si designul un pic cam pentru taica-meu (iarasi, in opinia mea - si a altor prieteni) m-au facut sa merg pe 407 - si drept sa spun, dupa cum vad ca a luat-o in sus pretul combustibililor in ultima vreme, incepe sa imi pare din ce in ce mai bine ca mi-am luat diesel.
QUOTE
3. deja sunteti profesor , nu vreti sa fiti profesorul nostru ?
Nu, draga George, se pare ca tu nu prea ai avut profesori nici pe la scoala, ma lipsesc de "privilegiul" de a-ti fi profesor aici pe forum. Te las pe tine sa te dai profesor cu altii.
Acesta a fost ultimul meu post pe acest forum agresiv. Adieu!
Iulian HondaFan
catalin, you're over-reacting a little bit here... si George e indreptatit la o parere...

pe diesel 407 pare o alegere mai buna... dar sa nu uitam ca Avensis va apare cu un nou diesel care bate HDI-ul...

oricum postul tau e informativ si bine documentat...
G e o r g e
la banii aia nu ti-ai luat seria 7 cu tiptronic in 7 rapoarte !
reviziile SE FACEAU la 7500, pt ca nu se mai fac .

si pana la urma ai fost singurul care a subliniat ca ai luat masina dupa cum arata .

2.0HDI este un motor fiabil dar deja incepe sa fie depasit .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.