Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nubira II vs Logan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
savu43800
vreau sa cumpar o masina noua si m-am oprit la cele doua modele care le consider accesibile pt bugetul meu.
va rog ajutati-ma sa fac o alegere buna.
Cosmin42899
M-a facut un pic sa zambesc topicul tau . Inca mai cred ca e pus la misto beer.gif

Una peste alta, nu stiu daca putem face o comparatie, alegerea e evidenta. Personal nu mi-as lua Dacia nici daca mi-ar face-o cadou!
eddie
Cam mare diferenta de la una la alta.....nu stiu cum nu ti-ai dat seama singur....
Nazareno Gabrielli
Diferenta de pret e cam mare intre cele e modele. Oricum la bani aia mai poti include in competitie si alte modele precum Clio......

Eu te-as sfatui sa iei totusi Logan daca te opresti la astea doua. Nubira e mai scumpa si in plus Daewoo Romania e pe moarte. Logan e la inceput de drum si are avantajul ca e in familia Renault.

Nu sunt fan Logan, dar nici nu mi-as investi banii intr-o Nubira. Pierzi mult la ea daca o revinzi si nici nu prea se cauta pe piata.....
eddie
QUOTE(Mircea KDT)
Diferenta de pret e cam mare intre cele e modele. Oricum la bani aia mai poti include in competitie si alte modele precum Clio...

Sa zicem ca poti include Clio Symbol,atat....Cumnatul meu,care este unul dintre sefii de la Radacini(e iranian)a luat pe firma o Nubira II,la un pret sub Clio-ul meu,respectiv 11.900 de euro.Avea ea dotari,dar comparativ cu Clio,cred ca nu a vazut asa ceva,a zis ca nici pe cele mai dotate Leganza nu gasesti asa ceva....Aici vorbesc de Clio Bicorp Dynamique (Extreme)-pret 12.700 euro.
Nazareno Gabrielli
Se mai pot include Kalos, Lacetti, C3, Punto, Ford Fiesta, Hyundai Getz si Accent.

Chiar si Colt ca e in jur de 10.000 CIP.

Deci destul de multe.....
alexandru-179
Intre cele 2 si eu tot la Logan m-as baga. Faci economii si la pretul de achizitie, la asigurare casco, la revizii si pun pariu ca si la o eventuala revanzare. Succes
Mihai34891
Topicul e la misto.
Nubira e o masina super. E si peste Octavia (eu le-am condus mult pe amandoua). Cu Dacia Logan se poate compara doar in gluma.
silviu39723
Topicul e klar la misto!Poate ar trebui sa compari Nubira de la Chevrolet cu cea autohtona.Este si intre ele o diferenta clara,in special cam ce inseamna interventie mana roman vs. mana coreean/american.Luat in detalii pare practic o alta masina,cel putin din interior.Loganul e si el masina,totusi,dar e alta clasa(o clasa numa' a lui biggrin.gif ).
ncristi
Daca te referi la nubira autohtona atunci--logan.Motivele sunt multiple--spun doar cateva care mie mi se par semnificative:
-uzina de la craiova este pe duca
-masinile facute de ei acum nu au nici o legatura cu fiabilitatea
-toate (insa mai ales nubira!) consuma enorm-consumul cred ca este mai mare decat la loganul cu computerul de bod bulit
-nubira II este ce-a mai urata masina facut de daeoow (parerea mea)
-masina veche si scumpa pt ce ofera
-pret de revanzare f mic (asta daca reusesti sa o mai vinzi)

Daca te referi la nubira de la chevrolet atunci topicul nu are sens sau a fost pus la misto...
Mihai34891
QUOTE(cristi36176)
-masinile facute de ei acum nu au nici o legatura cu fiabilitatea
-toate (insa mai ales nubira!) consuma enorm-consumul cred ca este mai mare decat la loganul cu computerul de bod bulit

...


Afirmatiile de mai sus pot candida la titlul de cea mai buna perla de pe forum.
Dar de-aia e forum, ca sa poata oricine sa-si dea cu parerea, chiar daca nu se pricepe.
Daciile, de fapt sunt foarte fiabile si nu zecile de mii de Cielo-uri, Matizuri, care merge de ani buni fara probleme.
Si, probabil,n-ai mers in viata ta cu o Nubira, sa vezi cat consuma (sau ai mers, dar era stricata).
Scuzati replica, dar asa gogosi n-am mai citit de mult pe forumul asta...
DragosS
Eu sincer nu inteleg partea cu uratenia!Adica Nubira II este mai urata ca Damas,Tico,Matiz si Cielo?

Iar despre fiabilitate:eu am avut in familie si Cielo si Nubira I Wagon si nu am avut nici o problema grava cu ele.Mai mult,la mine la firma sunt vreo 8 Cielo-uri si vreo 3 Solenza,toate in varsta de 2-5 ani.Vreau sa va spun ca in timp Cielo tine mult mai bine ca Solenza.
ncristi
Am spus de masnile care se fabrica acum la craiova nu cele facute cand erau coreenii aici.

Este recunscut faptul (nu mai exempific acum) ca primele masini cielo facut cat erau asiaticii aici sunt mult mai fiabile decat ce se face acum acolo.

Avem in familie un matiz care in 10000kM i s-au chimbat amortizoarele o data si acum urmeaza altele de data asta pe banii nostrii.Explicatia celor de la service "o sa vi le schimbam de cate ori vreti da sunt la fel de proaste" si "e bine sa carati o greutate in spate ca asa amortizoarele de pe spate o sa se strice mereu"...

Nu mai spun de rulment blocat, unul spart masina zdrangane din toate inchieturile si o usa nu se mai inchide bine....iar in prima zi de folosire s-a desprins "gemuletul" de la bord care acopera vitezometrul... iar unui prieten cu un cielo executi i-a picat (adica a sarit din lacas) o placuta de frana de la roata dreapta fata in 2000km....etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.