Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat pentru difuzoare spate!!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Dinu43796
Salutare ! Vad ca sunt multe pers aici care se pricep ..poate ma lamuriti si pe mine.Am un cass Pioneer deh 5630 mp pe o dacia logan.pe fata am lasat difuzoarele originale(o sa le schimb si pe alea cand fac rost de ceva bani) si vreau sa imi iau pe spate niste boxe mai mari tot pioneer modelul acesta TS-A6911 (http://www.pioneer.co.uk/uk/product_detail.jsp?product_id=9789&taxonomy_id=25-131)

- Ce ma sfatuiti sa merg pe dif acelea? sau sa optez pt altele? Ma batea gandul sa iau panasonic pt ca au adancimea in sunet mai mare (25 - 50 000 Hz) fata de pioneer 25 - 30.000 Hz.Voi ce parerea aveti?
Alecs
daca nu te multumesc inaltele care le ai momentan, le poti schimba.. totusi nu cred ca merita
Alex-F1
Mergi pe Pioneer-uri, ca-s bune, lasa tu adancimea sunetului, ca oricum urechea umana nu percepe nici macar acei 30 kHz pe care poate sa-i redea Pioneer-urile, cu atat mai mult 50 kHz n-o sa auzi tu nici daca-ti mai pui o pereche de urechi!!!!!! biggrin.gif

Hai pa
ALEX
costin43946
incearca infiniti de 100w rms band.gif
rafaello5
Orice tip de boxe ai cumpara incercale.Vezi ca sune bien sila joase si la inalte.Eventual incerca daca poti sa le cuplezi la un emitator de calitate si care sa emita cam aceeazi putere.Dupaia dai blana si vezi sa nu distorsioneze.Caute pe net melodii ptr teste la difuzoare.Vezi ai grija si la inalte ca daca nu suna bine nici pe inalte degeaba mai ai CD player la masina.A si uitate la raspunsul in frecventa.As recomanda 2 difuzoare.Unul care sa fie pentru joase si sa raspunda in frecventa intre 20-10.000Hz sau 15.000 Hz si altele intre 10KHz-20KHz.Si orice ai lua iti mai trebuie filtre pentru fiecare si daca se poate amplificatoare separate.Asta ca sa ai o calitate si o putere a instalatiei exceptionale.Mai ai grija si la fire pentru ca daca pui de proasta calitate se poate pierde pana la 1,5-2 V pe boxa si atunci nu ai sa ai sunet si o sa iti distosioneze.Ai grija sa le lipesti firele nu sa le lasi asa agatate acolo ca pierzi ia din voltaj.Daca ai sa cumperi fire de cupru speciale pentru cablajul boxelor vezi ca pe ele este specificata directia recomandata de circulare a curentului.Ca o regula nescrisa dar universal valabila ar trebui sa le pui invers cum arata acolo.
Toate cele bune.
Alex-F1
Virgil, aud pt. prima oara acuma ca poti pierde pana la 2V/boxa daca pui fire proaste!!!!!! :ohmy: Dar cam ce tensiune crezi tu ca vine pe firele pt. boxe? Si la fel si cu firele lipite in loc de rasucite ("agatate" cum ai zis tu): esti sigur ca se pierde tensiune? Io pot sa-ti demonstrez practic ca nu se pierde deloc voltaj (ma rog, poate ceva de ordinul mV) la o conexiune cu fire rasucite (chiar si daca rasucesti doar un sfert din totalul firelor aflate in manunchi) fata de fire lipite!!! arigato.gif Ma crezi? Stii tu ceva, dar io cred ca e mai mult dupa ureche, este? biggrin.gif Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
sergiu44865
nu cred ca merita sa bagi atatia bani in rabla asta de masina.mai bine o arunci si iti iei alta.LASA-ne sau mai bine impuscha-te. :minigun: :angel:
EMaiL40336
pt. sergiu44865... bai frate eu te cred ca ai 2 postari si un toic nou .... dar ar trebui sa te mai controlezi si tu :ban:
Andrei Suzuki
Sergiu,mai bine lasaaaa-neee tu.Ce zici? Ce are masina aia?Tu cam ce masina ai?
HalbaSus
sergiu: chiar daca ar avea trabant tot nu se justifica tonul tau... o fi loganul o masina proasta dar asta nu inseamna ca nu poate fi gazda unei instalatii de sunet excelente... si pana la urma suntem la sectiunea tuning! Eu zic ca mai degraba se preteaza logan-ul la tuning decat SLR-ul (desi brabus a dovedit ca se poate)... Desi nu sunt moderator(nici nu vreau) dar cred ca in postura mea de "pilot" pot sa-ti spun: "Go sit in a corner !"
Andrei Suzuki
Si cu fata la perete pe coji de nuca. laugh.gif laugh.gif
A,si Halba..hai sa nu incepem iar ca Loganu e o masina proasta..da? biggrin.gif
admin
Care zice ca Loganu e masina proasta????? :bash: blink.gif biggrin.gif
Andrei Suzuki
Mai toata lumea. laugh.gif
eddie
Si eu combat Logan-ul in comparatie cu altele,dar rabla nu mi-am permis sa o fac biggrin.gif .....
Lucas
Acuma am vazut ce s-a scris in topicul acesta. Mai Sergiu lasa-ne cu ideile astea. Idee ca idee dar afirmatii de genul "mai bine du-te si te impusca" ??? Ce-i cu tine mai frate? Ce masina ai tu? Ceva Mercedes-benz S-Klasse ?? Sau a ta e rablagita rau de tot? Cred ca ai vreo 12 ani ca vii cu afirmatii din astea. Daca ai fii mai matur nu ai scrie asa ceva. Si in + eu il admir pe om. Sa-ti cumperi din banii tai un Logan nu e chiar nimik. Totusi sunt bani. PEste 5000 Euro. Si in plus mie imi place Loganul. Hai sa privim partea plina a paharului nu cea goala. Adica daca nu ar fi venit Renaultul sa faca din Dacia ce e azi am fii ramas tot la batrana 1310.
Hai pa si incearca sa te mai controlezi putin.
Lucas
A si inca ceva. Merg si eu pe Pioneer.
Adrian45427
Eu as merge pe astea. Am citit ceva reviewuri f bune pe net.
Infinity 693.5i
http://www.aoy.ro/customer/product.php?pro...c1338c28e8e880b
Andrei Suzuki
Mda.Sunt mai mult decat de acord cu tine. biggrin.gif Sunt scule.Dar si pretul este pe masura. smile.gif

P.S.: daca tineti neaparat sa cumparati de pe net,va recomand cu caldura aoy.ro.De 2 ori am luat de la ei si de 2 ori am fost multumit.Mi-au adus boxele la usa.
moza49255
si eu vreau sa-mi schimb difurile din usile fata opel astra f`93 diametrul 16cm...................ce firma recomandati? eu am optat pe sony xpload xs-gt6034 credeti ca sunt bune? va rog astept raspunsuri ca maine trebuie sa anulez comanda daca nu`s destul de bune.....astept pareri
T37112
Am ales sa montez pe Logan in spate 4 difuzoare: 2 x woofer de 13cm de la SAL SBX 1320 (50Hz - 8000 Hz) la 30 RON/buc. si 2 x tweeter (15RON/set) montate inclinat deasupra difuzoarelor de basi.
Avand in vedere ca portbagajul e voluminos (500L) poti obtine un bas bun, iar daca montezi difurile de inalte inclinat (aproape de vertical) iti "umpli" mai bine urechile de inalte, dat fiind faptul ca acestea sunt directionale.
In cazul in care folosesti boxe cu mai multe cai tweeter-ele bat in "luneta" si de acolo in urechea ta, deci cam pierzi din inalte.
Legaturile electrice e bine sa le faci cu papuci ca sa poata face fata trecerii varfurilor de sarcina. Daca pata de contact e mica apare incalzire locala si cresterea rezistentei de contact, rezulta la puteri mari apar distorsiuni deranjante.
Baietii de la un service autorizat nu dau nume, au facut un montaj de boxe in partea din spate a masinii mele de serviciu (nu Logan-ului) la care trebuit trasa instalatia electrica pana in portbagaj. La dif-uri au pus mufe, dar la mufa de la cass au dezizolat firele si le-au infipt in mufa.
Asa ca daca ascult muzica mai tare boxele din spate paraie! Morala ce faci tu e bun facut!
Restul iau banii pe lucru de kko.
La Logan e simplu de montat, desfaci chedere-ele in partea de jos, surubul de prindere al centurii de siguranta de pe partea soferului si pozezi cablul. Atentie cand il pozezi pe langa volan sa nu treaca peste crucea cardanica deoarece ai mari sanse sa-l aghete iar cand virezi sa-l taie.
La mufele de la cas deoarece nu ai fire si pentru partea din spate iti recomand sa cumperi un set de mufe cu fire si sa scoti de acolo firele cu papuci speciali pentru conectarea boxelor din spate. Folosesti o agrafa de birou cu care deblochezi papucii si extragi mai apoi firul afara din mufa.
dupa ce ai facut pozarea si legarea cablurilor mai trebuie doar sa verifici continuitatea cu un aparat de masura sau un bec cu baterie sa nu ai suprize neplacute si poti pune totul la loc. Nu uita sa-ti notezi perechile sa nu ai suprize cu balansul stg/dr
Succes
Mihai53021
QUOTE(moza49255)
si eu vreau sa-mi schimb difurile din usile fata opel astra f`93 diametrul 16cm...................ce firma recomandati?

Iti recomand sa nu mergi pe sony. Generatia xplode nu este renumita pentru fiabilitatea si rezistenta lor (spun asta in masura in care pe durata facultatii am instalat alarme si sisteme audio la un dealer auto si am participat la destule saloane ca sa ii aud destul de des pe cei de la sony cum injura). Iti recomand la randul meu soluti oferita de SAL, care desi nu este inca o firma cunoscuta are niste produse de foarte buna calitate la un pret incredibil de mic. Multe difuzoare au membrana din kevlar. In al doilea rand ti-as recomanda DLS, care au niste scule excelente la un pret bunicel, iar in al treile-a rand ti-as recomanda clarion. Ultime 2 le gasesti la oma alarm pe calarasi. Bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.