Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce probleme ai (avut) cu PUNTO-ul tau ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Sorin43727
Topicul acesta este adresat in special (daca nu exclusiv tongue.gif ) posesorilor de Punto. Fiind si eu posesor de Punto (duh) as dori sa aflu la ce 'surprize' ma pot astepta de la masinuta.
So .... Punto-ul meu este modelul ELX 1.2 16v 80cp , fabricatie Octombrie 2000. L-am cumparat in Decembrie 2003 la 26000km iar acum are aproximativ 40000km. In tot acest timp nu am avut probleme cu masina ,toate cheltuielile indreptandu-se spre consumabile - ulei , filtre , placute frana. Ajungand la 40000km se pare ca trebuie schimbate curelele (alternator + distributie). Normal cica se schimba la 60000km sau dupa 3 ani , si cum sraca e mai batrana... i-a venit vremea. BTW odata cu cureaua de la alternator se schimba si rolele ? ca asa zice mecanicu meu drag ( de la care iau si piesele ). Stie cineva preturi pentru asa ceva ? ....
Mai sunt si altele de zis , dar continui maine ca mi-e somn....

Daca exista vreun posesor de bolid d-asta p'aici il rog sa posteze ca nu prea am gasit forumuri despre masina asta.
Aaa... si nu ma luati tare ca-s la prima postare ! blink.gif unde era poetu...
James Kilowatt
60000km sau 5 ani, in mod normal. Am senzatia ca te tromboneste mecanicul. Si se schimba ROLA (una singura) cu tot cu intinzatorul de la distributie, nu se schimba nici o rola odata cu cureaua de alternator!
E bine sa mai ceri si alte opinii. In plus, chestia cu nr de km si de ani pentru schimbat curelele ar trebui sa fie scrise si in cartea masinii.
Sorin43727
MR merci pentru sfat , chiar uitasem de cartea masinii. De nr de ani nu zic nimic astia ,insa intr-adevar la 40000km se schimba cureaua de la alternator si la 60000km cureaua de distributie + colectia de intinzatori ( fix si mobil ) blink.gif

Sa va mai zic de masina mea... Am observat ca mananca ulei daca o alerg ( accelerare continua pana la 4500 - 5000 ture ) Asta cu alergatu se intampla destul de rar , cand ma apuca pe mine damblaua. In mod normal schimb vitezele la maxim 3000 - 3200 rpm. Consumul de ulei constatat de mine a fost de aprox 0,7 l / 10000km . Cand am vazut ca tot scade nivelul la ulei m-am dus la mecanic si masina nici nu pierdea ulei pe undeva , dar nici nu scotea fum cand o turam... Zilele trecute mi-a zis ca au venit 2 Punto la service cu aceeasi problema si cica fiind motorul mic si puternic daca mergi mai agresiv se strang (micsoreaza) pistoanele si intra uleiul pe langa ele .... blink.gif blink.gif si oricum eu n-am inteles nimik ca nu ma pricep... Oricum daca merg frumos cu masina exista un consum de 0,2-0,3 l/10000km care cred ca este normal.

La 40000 km cartea zica sa schimb si bujiile... Unde gasesc si eu unele bune la un pretz decent ? As prefera NGK sau macar Champion.
Parca era un dealer Fiat pe aici...,poate ma ajuta cu niste preturi...

Si inca o chestie : Are cineva de vanzare sau stie unde pot gasi jante de aliaj second model mai nou pe 15 pt Fiat ( distanta prezoane 4x98 ) ?

Nici un posesor de Punto pe aici ?.......
Sorin43727
Hmmm vad ca nu ma mai baga nimeni in seama down.gif
Sa fiu eu singurul care are Punto pe PF si restul sa fie masini de firma ? rolleyes.gif


Am si nevoie de ajutor de la un cunoscator sau dealer Punto. Mecanicul imi face rost de : curea distributie + 2 role ( una intinzatoare si una... mi-a zis cum se numeste dar am uitat blush.gif ) si curea accesorii ( adik aia de la alternator presupun blink.gif ) + iarasi o rola care nu mai stiu cum a zis ca se numeste . Toate aceste costa sunt originale ( le scoate din magazie tongue.gif ) si ma costa 4,5 milioane. Montajul 1 - 1,5 milioane.
Cum vi se par preturile ? Merita sa le iau si sa le montez la el ?
eddie
Daca poti sa-i faci diferenta la consum de ulei cand o calci si cand nu,inseamna ca o cam calci de-i sar fulgii.Asta e parerea mea,care ma mai pricep putin,iar ceea ce-ti spune mecanicul cu consumul,e vrajeala,daca mai sunt si altii cu aceeasi problema,stie el motivul consumului.....
Sorin43727
"Masuratoarea" este facuta de mine in functie de un nr. de kilometri si ce indica joja de la ulei iar apoi am multiplicat eu sa vad cat iese la 10k km. Valorile alea sunt aproximative sau poate nici sunt apropiate de realitate. A fost greseala mea ca nu am mentionat asta, dar mi-a fost lene sa scriu blush.gif . Am facut 14000 km cu masina asta deci iti dai seama ca nu aveam cum sa masor consumul/10k km in fiecare caz.

In privinta intrebarilor de mai sus nu ma ajuta nimeni ? sad.gif
Endre53047
Salut.
Sunt si io nou pe forum si .....am o problema. Mi s-a dus computerul pt injectie si tre sa-l schimb. Ma poate ajuta cineva cu o informatie unde gasesc o treaba de-asta noua si cat mai ieftin. Am fost la Fiat in Cluj si mi-au zis ca e 39 de milioane. Mersi in avans.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.