Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo TD din `94(280 000 Km) sau Polo 1.7 SDi din `99
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alex40826
Va salut pe toti!
Am mare nevoie de ajutor!!
Am doua ocazii la doi cunoscuti si amandoi asteapta un raspuns rapid,iar eu nu sunt decis ce sa aleg.
Primul are un Ford Mondeo din `94, servo total, Ac, Inchidere centralizata, diesel. (cere 5000 euro).La plusuri as putea spune ca masina e a unui prieten al tatalui meu si a zis ca mi-o lasa in probe cat vreau eu (adik o luna doua si dupa aia vrea banii). La plusuri ar mai fi: spatiul destul de mare si faptul ca daca o cumpar eu ii face el o revizie si ii schimba tot ce e de schimbat (imi pune incl. cauciucuri si jante noi, filtre, curele, etc.).
La minusuri in schimb sunt mai multe: masina a fost rulata mai mult la tara (si pe drumuri forestiere), a cam fost forjata, are 275 000km, are geamuri el. pe fata si am citit pe undeva ca se cam strica si o macara electrica la reprez. la Ford e in jur de 6 mil.Motorul e turbo (iar turbina poate"crapa" repede la un motor asa folosit). Pe un site englezesc am gasit ca la acest model de masina apar probleme dese la pompa de injectie, distributie,supape,instalatie electrica blink.gif .As mai adauga aici si consumul mare 6.5-7% mediu,ceea ce e cam mult pt. ce as vrea eu.
Cealalta oferta consta intr-un Polo 1.7 Sdi, din `99, cu doua usi( tot 5000 euro).Masina e "coaja" (nu are AC, inchidere centralizata, geamuri el - deci nu prea are ce sa se strice),e din `99 si are 105 000km,e bine intretinuta(proprietarul tine foarte mult la ea).Ca plusuri as putea preciza consumul redus(4.5% mediu),nr. relativ mic de km,lipsa optiunilor ce s-ar putea defecta(un msg pe forum spunea ca inchiderea centralizata pt. Golf 4 e 300$!-nu am inteles daca s-a referit la sistemul complet sau numai la un motoras-dar oricum ar fi e enorm!!! :evil: ).La minus precizez spatiul mic si garda joasa la sol.
Astept cu disperare sfaturi de la cei care sunt in posesia acestor modele (probleme ivite,costuri reparatii, costuri intretinere, revizii,etc.) si sfaturi. Personal as opta pt. Polo deoarece imi pot permite sa o intretin (sunt student biggrin.gif),si imi trebuie numai pt. uzul personal,pentru deplasari pe distante medii (prin oras,la mare,la munte,etc). Astept sfaturi.
Alexis35404
Eu sunt pt Polo. Este mai potrivita pt tine pt ca are intretinerea mai ieftina si motoru cu mai putini Km deci riscu de a se strica este mai mic ca la Mondeo (280000 km este f. mult). Nasol motoru care -i lenes........... blush.gif
mike.omega
Versus biggrin.gif
Alex-F1
Da, pt. nevoile tale si io zic ca Polo ar fi mai potrivit, desi la drumurile lungi (concedii, vacante etc) Mondeo ti-ar oferi clar mai mult confort si spatiu, dar 280.000 de km e intr-adevar cam mult pt. el :ban: Pacat ca e asa coxat Mondeo, ca altfel era o alegere buna, fiind o masina buna din cate am auzit io, in ciuda consumului un pic cam ridicat, dar nu exagerat (~ 8l in oras si ~ 5,5l afara).....si io am vrut neaparat anul trecut sa-mi iau un Mondeo in 3 volume 1.8 TD de prin '95-'96, dar n-am gasit unul ingrijit si necoxat cum am vrut io, asa ca am achizitionat un Opel Vectra 1.7 TD din '95 (cu motor Isuzu - consum ~ 7,4 in oras si ~ 5 afara), la 148.000 km, de care sunt super-multumit, e super-ingrijit, nici urma de rugina, motorul e brici, totul e functional pana la ultimul buton, vopsea originala (visiniu metalizat), n-am bagat nici un ban in ea (in afara de consumabile), clima, ABS, 2xairbag, trapa, servo, central, alarma, jenti Al pe 15 etc arigato.gif
Deci, la banii astia, poti sa vezi si de-un Opel Vectra TD (daca-ti place modelul), ca nu e asa rau Opelul pe cum se zice, totul e sa gasesti una intretinuta si necoxata, ca in rest masina e foarte ieftin de intretinut (piese ieftine, pe toate gardurile biggrin.gif ), iar motorul de Isuzu e f. fiabil! Succes!

Hai pa
ALEX
g42556
E cam dificil de ales si in plus mie chiar nu mi se par asa superoferte cum zici tu. Ca de altfel toata lumea de pe aici as inclina catre Polo, insa nu uita cateva amanunte:
1. si polo are 100.000 facuti
2. motorul este sDi, de cea mai proasta conceptie, fie el si vw (cine a inventat dieselurile fara turbina ori a vrut sa scoata niste bani nemeritati ori si-a batut joc), putere la el, IOC.
3. parerea mea este sa mai cauti sau sa mai strangi ceva, cu 7000E gasesti ceva k lumea
G e o r g e
poate 1.9 SDI , de unde 1.7 ? blink.gif
sandman
Eu as opta pentru mondeo. daca tot iti schimba niste piese, masina nu o sa aiba mari probleme. mai e o chestie. sa te uiti daca masinile au fost lovite! asta conteaza pt mine in primu rand. si la mondeo ai multe optionale, si o sa le regreti mai tarziu daca iti iei polo
Alex40826
Mersi mult pt. raspunsuri!
1.Intr-adevar, Polo are motor de 1,9 SDi!
2.Nu pot fi numite super-oferte! Aici e vorba de timpul scurt in care trebuie sa hotarasc! Nu vreau sa iau plasa (ambii asteapta un raspuns relativ rapid), dar in acelasi timp nu as vrea sa raman fara masina.
3. Am gasit azi la un vecin de cartier un Fiat Punto din 2000, 1.9 D (AC, Inchidere centralizata, Servodirectie), 4 usi, 80.000 Km. proprietarul e un batranel care tine la masina destul de mult (adica revizii la timp, bord mereu acoperit sa nu-l arda soarele,huse pe scaune - m-am uitat sub huse si scaunele sunt impecabile, arata de parca ieri ar fi cumparat masina-, mers cu max. 90 Km/h). Are un fiu in Italia, si de Pasti ii aduce un Golf IV, si vrea sa dea Fiat-ul. Cere 6200 Euro. Masina a fost cumparata din tara de la reprezentanta de o cunostiinta de-a lui (femeie, proprietara unei firme) iar cand s-a terminat perioada de leasing, respectiva i-a vandut-o lui. El a folosit-o pt. deplasari mici in oras si cateva drumuri la spital la Bucuresti. Are cauciucurile originale (cam tocite, ce-i drept). Masina arata impecabil. Ce parere aveti?
Ma intereseaza fiabilitatea, preturi la consumabilele Fiat si cat de des cad?!?! Cat de rezistent e motorul Diesel la Fiat?
Renteaza???
G e o r g e
din ce an e punto ?

ca daca a facut doar cateva drumuri si are 80 000km....

pretul e un pic cam mare. mergi pe www.mobile.de si vei vedea ca preturile in germania sunt mici rau de tot . la pretul din germania mai scazi si mwst (tva ul de la ei 16%) . eu zic ca daca il da in 5000 merita oarecum . daca nu nu prea.
G e o r g e
uite ex :

Fiat Punto 4 türig Category: Limousine

EUR 5.200

Data:
55.000 km, 69 kW (94 PS),

este penultimul model de punto.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.