Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan Break
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Bogdan40412
Am cautat pe forum dar nu cred ca exista inca un astfel de topic legat de loganul break
Are cineva idee despre motorizari?
Bogdan40412
PS
Poza am gasit-o pe un site nemtesc, citez

"Ab 2005 soll die Logan Baureihe um einen Kombi und später um einen Pick-up ergänzt werden"
ncristi
Nu arata rau...
madalina
Poza aceasta a parut pe net de cateva luni bune. E o simulare pe calculator.
gabi4
QUOTE(madalina)
Poza aceasta a parut pe net de cateva luni bune. E o simulare pe calculator.


serios??
nu mi se pare
Nicoara42623
Pai vis-a-vis de motorizari am citit pe diferite siteuri si se pare ca vor fi aceleasi ca si pana acum, adika 1.4 75 cp, 1.6 90 cp si viitorul diesel care va aparea la sfarsitul acestui an care se pare ca va fi un 1.5 dci de 80 cp

Toate cele bune
Bogdan40412
QUOTE(madalina)
Poza aceasta a parut pe net de cateva luni bune. E o simulare pe calculator.


da s-a muncit ceva
reflexiile pe geamuri , caroserie, oglinda dreapta , umbrele pe interior tetiere sunt destul de greu de simulat blink.gif

am mai vazut poze cu simulari pe calculator dar asta le-ar intrece pe toate.

Oricum macar daca breakul ar arata asa ar fi bine ca pt. mine designul spatelui de la logan a fost o dezamagire totala. era chiar asa de greu sa imprumute linia de la megane II , stopuri s.a.m.d. ?

in schimb la cat de grea ar fi caroseria breakului daca pastreaza motorizarea existenta va fi un esec. Mai e si problema pretului care daca se va apropia de 10mii va fi iarasi discutabil raportul pret/calitate logan vs o masina noua de import de clasa mica sau un sh

trebuie sa acceptam o realitate: argumentul decisiv pana in prezent in favoarea logan este pretul
VECTOR
despre loganul break s-a anuntat chiar aseara la stiri ca va intra in productie in a 2 jumatate a anului.din pacate nu-mi amintesc exact unde se va produce. parca india sau mexic.tot atunci va intra in productie si logan pick-up. despre motorizari nu au spus nimic.
tinand cont de aceasta stire nici eu nu cred ca poza este o simulare...poate este un prototip. cei de la stiri au prezentat si ei niste poze atat cu logan break cat si cu pick-up.
mihai38772
Parca mai aproape de realitate mi se pare varianta asta
VECTOR
e frumos si asta dar pare facut pe calculator. totusi nu bag mana'n foc.
madalina
Prima fotografie a aparut prin octombrie-noiembrie pe coperta unei reviste auto romanesti. Nu mai stiu acre. Pe coperta era trecut: cum vor arata megane break si pick-up (parca), iar in interirul revistei scria ca este o simulare pe clculator, plecand de la liniile loganului sedan.

Voi cauta revista pe acasa si va spun exact.
ncristi
QUOTE
in schimb la cat de grea ar fi caroseria breakului daca pastreaza motorizarea existenta va fi un esec


Ca dimensiuni imi aduce aminte de focus break cu motor de 1.4 (1.4i 16V Zetec -55 kW (75 PS) at 5000 min-1 (rpm)).

Eu am mers cu asa ceva si nu pot sa spun ca este peste motorul de pe clio de 1.4 75cp--care este si pe logan si solenta

Nu poti sa sti daca va fi un esec..

PS

Mie mi se pare mai reusita prima caroserie...si nu cred ca este facuta pe calculator...este mult prea rela si totul este extrem de natural lumini, umbre proportii etc
Bogdan40412
nu cred ca poti compara performantele motorului 1.4i 16V Zetec cu cel de pe logan 1.4 8V

iar cel de 1.6 in oras nu e tocmai economic
in curand benzina va fi 1euro :evil:
ncristi
Motorul de 1.4 16v de ford cred ca este sg motor de acest gen cu 75cp...

De fapt daca te uiti cu atentie pe gama de motoare pe benzina de la ford o sa observi ca acestea nu sunt "state-of-the-art" din pct de vedere al performantelor cu exceptia uni V6...

Iar cu consumul la logan nu este tocmai asa...eu am mers in bucuresti cu o asemenea masina (nu am condus-o!) si la drum nu sarea de 8%--intr-adevar cand pleci de pe loc arata si 13-14 dar dupa aceea stagneaza 8-8.5%...ceea ce mi se pare rezonabil.

Nici nu cred ca am vazut masina pe benzina cu motor mai mare de 1.4 care sa ia in bucuresti mai putin de 8-9%...poate doar solenta sa poata scoate mai putin.
eddie
Daca prima ma convinsese ca ar fi reala, la cea de-a doua am ramas dezamagit....e facatura,vedeti umbrele rotilor,cea din stanga spate are umbra mai mare decat se vede roata,iar lumina bate din dreapta sus.
mihai38772
Cu siguranta amandoua modelele prezentate aici sunt facute pe calculator ,dar pot sa ne dea o idee de cum o sa arate break-ul Logan si eu tind sa cred ca varianta a doua arata mai bine
eddie
Nu as vrea sa stii cu ce compara francezii un Logan Break pe forumul lor auto.....cauta,voi reveni cu poze...
macovei41721
Simbata la promotor a aratat viitorul brek de la Logan, care arata ca cea de sus , adica prima poza( chiar eu comentam ca imi place ca are nr in haion si arata mai bine ), dar se va fabrica pe undeva prin Iran- Mexic, nu stiu exact, si pt noi va fi cu taxe, si va incepe productia in 2006.
Total dezamagit de Logan diesel, au spus ca vor pune motorul de 1,5 65 Cp. Asi fi fericit sa ma contraziceti cu argumente, ca-l vor pune pe cel de 80 Cp, pt ca eu vreau Logan diesel, dar nu 65 Cp.
Dieselul va fi gata de S.I.A.B. adica in septembrie va fi la vinzare.
eddie
Nu te contrazic,am spus-o si o mai spun odata,nu vor pune aia de la Renault motoarele bune pe hibrizi,cum au fost SuperNova,Solenza si mai nou Logan.Motorul de 65 c.p.,ce motor vrei la pretul ala? Vrei motorul care ei il pun pe o masina mai scumpa?Pana si pe Symbol vor pune motorul de 80 c.p.,ca s-au facut de ras cu ala de 65.c.p.Dar poti sta linistit,am auzit ca au rezolvat problemele tehnice.Dar nu stiu daca e suficient pentru un Logan Break motorizarea aia.....
G e o r g e
motoarele ca motoarele , dar tot discuri neventilate va avea pe fata?

pana si , citez pe cineva, harbul de supernova, are discuri ventilate biggrin.gif
Florin30581
mda, "frumoasa" linie la Loganul asta combi. Aceeasi achipa de designeri disponibilizati de la ARO. Cat despre tehnica pusa pe el, nu are sens sa divagam, va ramane eterna Cenusareasa Renault. Este pur si simplu destinat clasei muncitoare din Romania, Iran, Venezuela, Mexic Maroc .....etc. Bun de tras pielea de pe el in garantie.
macovei41721
O intrebare :
Daca tu ai avea o firma producatoare de masini ce ai face in locul celor de la Renault ?
Iti spun eu ce-ai face, ai produce masini pt clasa sociala care cumpara aceste masini, nu pt infumurati, care oricum nu fac decit sa birfeasca.
Pt cei care dau 1000 de euro pe un SH, si merg cu o procura, dar isi dau cu parerea de masini, renault s-a decis sa nu-i bage in seama, pt ca oricit de tare ar tipa, tot nu-i aude nimeni, si oricit s-ar chinui sa arate ca exista, nu-i vede nimeni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.