Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aplicarea OUG 99/2004 privind masinile mai vechi de 12 ani
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
g42556
Dupa ce cu greu am luat o hotarare asupra masinii pe care vreau sa o cumpar, acum vin cu alta provocare referitoare la aplicarea OUG 99/2004 privind intinerirea parcului auto. Am citit si ordonanta si ghidul de aplicare, am urmarit si emisiuni televizate, care au avut menirea sa ma bulverseze. La inceput d-na ministru n-a pomenit nimic de achizitionarea in leasing a autoturismelor noi, dupa care in ghidul de aplicare se face precizarea ca nu sunt acceptate forme de leasing. Eu intre timp deja incepusem sa strang documente pt inceputul leasingului si chiar le depusesem la reprezentantul local. Dupa chestia asta ma duc la banca sa vad ce documente cer ei pt credit si BANG! :bash: apare unul la televizor care spune ca este acceptat leasingul pentru persoane fizice. Acum eu nu mai inteleg nimic: si as prefera daca persoanele in cauza (soc. de leasing) in special eventuali reprezentanti a lui PORSCHE LEASING, pt ca ei sunt cei la care ar urma sa fac leasingul, sa-mi raspunda daca citesc acest forum. Mentionez ca acum o ora am venit de la dealerul local Skoda si n-a fost in stare sa-mi dea un raspuns.
Precizez inca o data: este vorba de o persoana fizica, iar guvernul in cazul asta ar putea fi acuzat de tratare preferentiala, pt ca nu e normal sa fii pentru unii MUMA (bancile) si pentru altul CIUMA (societatile de leasing)
This is not :brave:
madalina
Cel mai bine trimiti un mail sau dai un telefon la sediul central al Porsche Leasing. Urat din partea lor ca nu au stiut raspunsul!
eddie
Poti achizitiona masina in leasing si ca persoana fizica,important este sa te incadrezi cu venitul lunar.Am prieteni care au inceput de 4 ani sa cumpere masini in leasing pe persoana fizica.Acum ingineria este ca nu merita sa iei leasing decat pe firma sau daca tot iei pe persoana fizica,sa iei o masina ce nu e fabricata in Europa sa nu platesti taxele de 30% la pretul total al masinii....Platesti 30%la valoarea reziduala,respectiv in jur de 6%.La cele din Europa nu platesti acea taxa,dar vei avea TVA la fiecare rata.
madalina
Eddie, ai incurcat putin lucrurile: e vorba daca o persoana fizica poate cumpara in leasing o masina, folosind si bonul de 30 de milioane pentru o masina uzata data la Remat.
eddie
In primul rand este vorba doar de vreo 15.000 de masini ce vor fi preluate de Remat,e alta mafie si acolo.Sistemul asta a fost infiintat numai pentru persoane fizice ,deci si leasingul pe persoana fizica merge,dar sa dai spaga sa-ti ia masina e normal? !
stefan_ieu
Ai mei vor sa-si ia Logan si s-au dus la Adras sa faca bonul de comanda pentru a duce masina lor la Remat. Surprizaaaa. Cei de acolo le-au spus : din cele 15.000 de masini doar ~7000 sunt alocate pentru dacia. Astea vor fi impartite "frateste" la dealeri care le vor imparti "frateste" la sucursalele lor. Adica alora le vor reveni doar ~40-50 de masini pe care le vor da la primii care s-au inscris. Asta dupa ce acum o luna (si acum 2 luni) mi-ai spus ca nu ma pot trece pe nici o lista de asteptare pentru ca nu au nici o reglementare in sensul asta. IDIOTI.
eddie
Initial toti trimisii la Remat trebuiau sa achizitioneze o masina Dacia.Dupa aceea,nu stiu din ce motiv au lasat o portita,cam ingusta,nu?
g42556
Stefane, ce spui tu, incalca flagrant legea.
In ea se specifica f clar ca aplicarea ei va incepe abia dupa ce vor fi publicate societatile agreate. Documentatiile in acest sens abia acum se depun. De unde stiu cei de la Dacia ca au 7000 de bonuri, cand asta se va stabili in faza a doua, adica dupa publicarea soc agreate pe site-ul MMGA?
Iar treaba cu REMAT-ul este abia a 3-a etapa, dupa ce vii cu hartia de accept a furnizorului autoturismului. Legea e f clara in privinta asta, daca nu ai citit-o te rog sa nu raspunzi.
Radu43725
Scriu din simpatie ...
Ma lupt si eu (de 2 luni) sa aflu "ce si cum" cu OUG 99/2004.
Ce trebuie citit: www.mappm.ro (Ordin, Instructiuni, Ghid de aplicare). In pagina 3 a Ghidului se specifica "Nu este permisa achizitionarea in sistem leasing". Lista Remat-urilor este la www.mappm.ro/temp/Lista_REMAT.htm (de observat /temp/ ... pe pagina lor nu este !?)
Am sunat si cei de acolo (Fondul de Mediu) mi-au spus (asa cum se deduce si din Ghid) ca "lista" va fi pe site pe 25 aprilie.
Si acum:
Nu vorbiti cu dealerii din provincie (nu stiu nici caracteristicile masinilor, cum sa le ceri sa inteleaga o lege? rugati-va, in schimb, sa o poata aplica)
Vorbiti direct la Bucuresti, cu importatorul (sau cu tatal lui, care poate stie mai multe blink.gif ).
Acum o saptamana nu era inscrisa decat FIAT in "lista", iar toti[/u] cu care am vorbit (exceptie tatal) nu stiau daca o sa depuna dosarul in termen (VW, Seat, Skoda, Ford, Dacia, Renault).
Joi am aflat ca Porche are dosar facut si ca-l depune (e-mail de la Seat) pentru toti din ograda.
Am scris cam mult ... asa ca :
ce parere aveti de ofertele "Full Option" de la Fiat si de "All Inclusive" de la Seat, la care lista de optionale e mai lunga decat cea a dotarilor :argue:
g42556
Dar forumul asta chiar nu e citit de oameni care sa fie implicati in povestea asta. Daca suni la porsche leasing poti sa renunti din start la idee, pt ca raspunde numai robotul care te anunta ca nu exista nici-un tip de la relatii disponibil. Astia de la Constanta au primit indicatii sa nu intreprinda nimic, deocamdata si probabil cand or primi unda verde, nr. de masini alocate va fi fost de mult o amintire.
Madalina, tu nu stii pe nimeni dintre dealerii din Buc. care sa mai si citeasca forumul asta?
madalina
Eu, nu. Dar vorbeste cu admini. S-ar putea sa te ajute mai mult.
Rafael40262
Haideti sa va spun cate ceva despre programul ministerului mediului. Am fost diminieata (05.04.2005) la dealerul auto la care m-am inscris convins fiind ca voi obtine niste informatii noi. Precizez ca inscrierea a fost pe niste liste neoficiale si nu mi s-a garantat intrarea automata in program, aceasta depinzand exclusiv de timpul meu de reactie dupa anuntarea startului. Dar era o parghie pe care ma puteam baza la nivel informational, macar. In sfarsit, am ajuns, am salutat si am intrebat: care mai e treaba? Stupoare, operatorii mi-au spus ca nu mai pot tine cont de listele in cauza pt ca s-au inscris foarte multe persoane in program si ei nu-si asuma raspunderea de a anunta pe fiecare individual. Drept pentru care va trebui sa ma misc foarte repede dupa anuntarea demararii programului. Intrucat daca ma prezint acum la alti dealeri care imi vor spune ca "nu mai este loc", rezulta ca m-am bazat pe niste escroci care nu mai tin cont nici macar de listele formale. Intrebarea e simpla: ce facem toti cei care suntem doritori de a achizitiona o masina noua? Probabil ne vom bate pe la usile dealerilor incepand cu ora de deschidere, vom face liste cu numere de ordine ca la carne pe vremuri, ne intindem nervii la maxim si scenariul ar putea continua, evident in defavoarea noastra. Cine are o opinie despre aceasta situatie il rog sa si-o exprime.
eddie
Opinia mea citeste-o mai sus !15.000.....
Nagy45175
Na, trebuie sa fiu mai atent la subiectele forumelor, nu m-am gindit ca la financiar sa caut "programul de reinnoire a parcului national de auto"
si am deschis acum o jumat de ora si eu subiectul acesta numai ca la Dacia.
Ma si miram cum de numai in judetul nostru sunt asa de "neinteresati" dealerii de autoturisme, adica angajatii de acolo.Acuma m-am linistit in privinta asta, ca peste tot chiar si in capitala este un "haos" total.Dar solutia cit de cit realizabila ce am putea face de a obtine un loc pe liste "neexistente" "existente" dar in sfirsit finale, si a primi Nota de acceptare de la un producator validat nu o vad.Daca are cineva o idee va rog impartiti si cu mine.
De unde sa incepi luni dimineata ? la ce ora? cu ce "pregatire" nu pe care le scrie ORD-ul si Instructiunile,Ghidul- ca pe acestea stiu deja din afara.
Multumesc anticipant
tiberiu43325
Nagy, baiatule, eu sunt Tiberiu din Cluj, eu am cerut informatii cu privire la data inceperii inscrierilor, iar acum sunt in masura sa-ti spun ca luni dimineata , dealerii de la Dacia vor primi instructiunile de aplicare.

Dacia are repartizate pentru Program 4550 de locuri pentru toata tara. Astea se vor imparti la dealerii din fiecare oras. Asadar, vor primi foarte putine. Cred ca va trebui si tu sa mergi de dimineata, luni, sau poate chiar de cu seara si poate vom prinde un loc, tu acolo la tine, eu aici.
Tiberiu
Nagy45175
Na , Tiberiu, vezi ca prietenul lui Cristian a stiut cum sa vorbeasca cu o secretara, acuma stie una si buna ca e primul intr-un dosar , este si inregistrata cererea mai departe o sa vedem.
pe mine m-au dus de nas ca nu a vrut sa-mi accepte nici o cerere scrisa, pentru ca asta nu este specificat nici in ORD.,nici in Instruciuni, nici in Ghid de aplicare.Lista se face numai dupa ce primesc instructiuni de la producatorul validat Dacia.
Oricum, Succes incaodata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.