Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Admin out
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
krysty
In decursul acestei zile a fost luata decizia, impreuna cu Dragos(site admin) si Cristiant, ca Admin sa fie retrogradat la functia de simplu user. Motivele acestei decizii au fost neimplicarea din ultima vreme in actiunile ce tin de administrarea forumului, incercarea de impunere a unor moderatori aproape cu forta, motivatiile la aceasta ultima initiativa fiind de-a dreptul puerile.

Foarte mult au cantarit in aceasta decizie precum si informatiile, unele dintre ele verificate si confirmate, precum ca bugurile din ultima vreme i se datoreaza ca urmare a unor modificari la forum(modificari pe care refuza sa recunoasca ca le-a facut desi dovezile sunt impotriva lui) si... cel mai grav... ca a inceput o racolare de membri ai forumului masini.ro, racolare menita sa inceapa cu dreptul activitatea pe forumul ce-l va deschide, dupa informatiile primite de la diferiti useri, la inceputul saptamanii viitoare.

Daca si aceasta din ultima informatie se va dovedi a fi reala masura ce se va lua e banarea definitiva a ip-ului acestuia precum si sanctiuni administrative in cadrul Mirabilis Media.
V l a d
ne pare rau sa auzim asemenea lucruri
VECTOR
sper ca ati luat decizia corecta. daca ce spuneti voi e adevarat atunci asta e.
as avea si eu o intrebare,venita din simpla curiozitate: care este ierarhia pe forumul asta? nu ma refer la pilot,sofer,incepator...etc.

cine este seful sefilor,administrator sef,administrator,supermoderator si care e diferenta dintre ei.
V l a d
pai ordinea e asa: moderator, super moderator, admin
asta e pe forum. Sefii site-ului evident nu intra pe forum caci au de condus o firma.
guerilla
si deasupra tuturor e site admin.
din pacate de astazi am ramas doar 2 admini.
o alta veste proasta pentru unii, dar speram noi constructiva, este reanalizarea activitatii moderatorilor actuali.
s-a inceput cu unul din admini care, dupa cum ati vazut a fost retrogradat.
pana maine vor fi luate si restul deciziilor.
speram ca ne veti intelege si ne veti sustine pentru a avea un forum mai agreabil.
Andrei Suzuki
Normal ca va vom sustine,atata timp cat va fi o schimbare in bine.
eddie
Normal,asteptam noi moderatori,dupa cum s-ar spune....
Alecs
eu il votez pe suzuki ca stiu cat de mult isi doreste :wave:
eddie
Si eu,ca il cunosc.....poate ne invita si pe noi la un suc....de malt si hamei beer.gif
guerilla
aici nu e topic de propus moderatori!!!
este un topic in care se anunta deciziile de excludere, retrogradare sau pedepse.
n-am vazut nici un moderator sa zica ceva pe aici.
ma intreb daca se simt cu musca pe caciula acum sau au alt motiv.
VECTOR
l-am vazut eu pe vlad mai devreme.
eu personal nu am nimic de reprosat moderatorilor.cel putin pana acum.singurul cu care am avut o mica problema a fost chiar admin,iar problema a fost legata de faptul ca ne-a anuntat ca nu avem voie sa lipim stickerele exact dupa ce le facusem,pretinzand ca el nu stia ca se luase o decizie in sensul asta. nu mai are rost sa intru in detalii. bine ca s-a rezolvat.
SSARG
Poate ca ma bag si eu ca musca-n lapte, dar nu am inteles cine este admin. retrogradat?!!
VECTOR
admin retrogradat este chiar Admin(asta este nick-ul cu care posteaza). cel putin asa am inteles eu,ca despre el ar fi vorba.corectati-ma daca gresesc.
f1anatic
QUOTE(krysty)
si... cel mai grav... ca a inceput o racolare de membri ai forumului masini.ro, racolare menita sa inceapa cu dreptul activitatea pe forumul ce-l va deschide, dupa informatiile primite de la diferiti useri, la inceputul saptamanii viitoare.

Daca si aceasta din ultima informatie se va dovedi a fi reala masura ce se va lua e banarea definitiva a ip-ului acestuia precum si sanctiuni administrative in cadrul Mirabilis Media.


Daca distinsii administratori au ajuns la concluzia ca stimabilul membru Admin trebuie sa fie retrogradat datorita unor performantze de "servici" slabe; este absolut normal si de aplaudat.

Daca distinsii administratori insa afirma ca vor impiedica accesul acesei persoane, datorita unor presupuse (si chiar dovedite) actziuni de racolare; atunci consider din punctul de vedere al unui cetatzean din lumea libera; ca este o incalcare a drepturilor omului. Consider ca orice are dreptul sa isi deschida un forum, un spatziu de discutzie, un website, isi poate invita prieteni acolo, si poate fi membru la mai multe spatzii de discutzie.

Atragerea de personal si utilizatori este ceva vechi de cind e lumea si o realitate a economiei de piatza. Vreau sa imi cumpar o masina, vizitez 10 dealeri si iau o decizie...cumpar Subaru pentru anumite motive. Similar, aleg www.masini.ro pt. ca pot discuta despre masini (europene) in limba natala dar prefer un forum international pentru Formula Unu pt. ca calitatea discutziilor de aici este sub asteptarile mele.

O asemenea declaratzie dovedeste frica de concurentza si o atitudine gen Walmart (nu cred ca stitzi voi prea multe de familia Walton si nici de ce este rau Walmart-ul) sau Bill Gates Microsoft. Toata lumea tinde spre monopol; 95% din toata lumea foloseste Windows, dar ma bucur totusi ca Bill Gates nu l-a "banat" pe Steve Jobs in puscarie iar acesta a putut sa infiintzeze Apple Computer sau pe Marc Andreesen (inventatorul lui Netscape).

To win new customers is easy. To keep them satisfied and returning; is the hardest.
guerilla
QUOTE(f1anatic)
Daca distinsii administratori insa afirma ca vor impiedica accesul acesei persoane, datorita unor presupuse (si chiar dovedite) actziuni de racolare; atunci consider din punctul de vedere al unui cetatzean din lumea libera; ca este o incalcare a drepturilor omului. Consider ca orice are dreptul sa isi deschida un forum, un spatziu de discutzie, un website, isi poate invita prieteni acolo, si poate fi membru la mai multe spatzii de discutzie.


n-avem nimic impotriva sa isi deschida un nou forum. multi dintre noi suntem membri activi si pe alte forumuri de profil.
deranjant este modul subversiv in care a actionat.
iar acest lucru miselesc nu poate fi iertat.

am fost intrebati de unii moderatori de ce se spala lucrurile in public.
pentru ca am decis ca lucrurile sunt prea grave si am vrut o dezbatere cu voi pe aceasta tema.
suntem o familie aici si lucrurile se discuta pentru a putea lua deciziile cele mai bune, dar si pentru a fi dat de exemplu ca pozitia de frunte nu inseamna doar o tresa ci si o responsabilitate.

pe curand
Watcher
QUOTE(f1anatic)
O asemenea declaratzie dovedeste frica de concurentza si o atitudine gen Walmart (nu cred ca stitzi voi prea multe de familia Walton si nici de ce este rau Walmart-ul) sau Bill Gates Microsoft. Toata lumea tinde spre monopol; 95% din toata lumea foloseste Windows, dar ma bucur totusi ca Bill Gates nu l-a "banat" pe Steve Jobs in puscarie iar acesta a putut sa infiintzeze Apple Computer sau pe Marc Andreesen (inventatorul lui Netscape).


E, uite ca te inseli din nou cu atitudinea asta superioara: stim si noi cine este familia Walton (de fapt mostenitorii lui Sam Walton, a caror avere combinata depaseste pe Bill Gates si Warren Buffet la un loc) , mai stim si modelul de afaceri Walmart,etc.
Tot asa unii au alta parere despre Bill Gates decat ce exprimata mai sus, etc...De altfel, se spune ca Macintosh face ce face si Mirosoft, dar cu 10 ani inainte wink.gif. Pe Steve jobs l-a banat compania de vreo 2-3 ori si tot ei l-au chemat inapoi ulterior in pragul falimentelor - de unde i-a redresat de fiecare data.

Aici in Europa, mult mai popular decat Apple sunt linuxurile.

Despre problema on-topic: pe public nu avea voie sa faca reclama la alt site/forum. Pe privat nu vad insa care este problema/ modul subversiv ... Doar daca se ajunge la spam-area (ce urat in romana) utilizatorilor cu MP, atunci e o problema.

Banuiesc ca totusi nu este vorba doar de utilizatorii 'prieteni' pe care a incercat sa-i 'racoleze' ci si pe altii 'unsuspecting'. De aici imi imaginez eu ca a inceput 'distractia'
eddie
Sa nu zici ca e vorba de lantul de magazine.....nu stiam,gresesc?
madalina
Va rog frumos, despre monopol si ce mai vreti voi discutati pe un alt topic. Adici discutam despre moderarea/administrarea Forumului.
Nazareno Gabrielli
QUOTE(madalina)
Va rog frumos, despre monopol si ce mai vreti voi discutati pe un alt topic. Adici discutam despre moderarea/administrarea Forumului.


Madalina, Cineva a incercat sa-si argumenteze punctul de vedere, facand o analogie. Pana la urma tot despre subiectul topicului era vorba......

NU comentez decizia de excludere a lui admin.....pentru ca nu stiu detaliile exacte si nu prea ma intereseaza.....Ma lasa rece controversele intre proprietarii si administratorii de site-uri.....racolarea de useri... etc

In legatura cu forumul......trebuie sa admitem ca are un anumit nivel si este axat pe un anumit tip de abordare a topicurilor impus de regulament si stilul moderatorilor si al administratorilor, nivelul de cunostinte al userilor....

CINE nu este multumit poate sa-si spuna parerea, si in final, sa iasa daca forumul nu-i mai satisface dorintele.....

Sunt alte forumuri mai tehnice si ORICINE e liber sa aleaga ce vrea.....
Ca proprietar de Opel, fiind interesat de marca asta, mai sunt pe un forum doar pentru proprietari de Opel.....

De acolo imi iau un anumit tip de informatii si de pe asta alt tip...
f1anatic
QUOTE(eddie33)
Sa nu zici ca e vorba de lantul de magazine.....nu stiam,gresesc?


Da...Sir Mircea, Eddie. Dar atitudinea mea "superioara" nu explica si de ce este rau ? Nu cred ca tu acolo stii mai bine ca mine aici. Sa fi auzit de ei ca-s bogatzi e una, sa stii si cum si-au facut averea e alta. Pt ca deschid magazine peste tot, aducind pretzuri scazute si elimina concurentza. Spre exemplu in Chicago sint interzise exact pe acest motiv.
ex. Zona rurala...orasel sau comunitate rurala A; cu 3-5 magazine de profil...pt mincare, pt. componente auto, pt. obiecte de uz casnic. Vine Walmart, construieste un magazin...facind concurentza imposibila magazinelor micutze care sfirsesc prin a da faliment. La 30 de mile in oraselul B, Walmart face la fel. Dupa 5 ani, le inchide pe amindoua si deschide unul la mijlic, intre ele. In felul asta a distrus 2 economii locale care furniza loc de munca localnicilor, si a eliminat varietatea de produse disponibile. Cu alte civinte oamenii nu mai au de unde alege.

De angajat, angajeaza cu salariul minim, nu ofera beneficii (Asig. sanatate, protectzie pt salariatzi etc). Si am auzit lucurri oribile despre bietzi mexicani angajatzi (immigrantzi ilegali) care au gfost angajatzi ilegal. Dupa ce s-au accidentat la locul de munca, cind au facut scandal ca sa li se plateasca medicul etc, Walmart i-a turnat la INS (politzie). Plus o gramada de chestii care face Walmart sa fie un loc de munca indezirabil.

Recunosc insa ca au pretzurile cele mai scazute si ca sint un model de capitalism impins la maxim. Ei vind totul din magazine inainte sa le vina nota de plata de la producatori. Asta e de admirat. In general cumpar de la Walmart de 2 ori pe an.

Sorry pt. OFF-TOPIC. Este ultimul :angel: :angel: :angel:


In priviintza reprimarii utilizatorului ADMIN, respect decizia Administratorilor. Ramin increzator ca sint motive intemeiate; neavind toate detaliile (si sincer, nici ca vreau sa le stiu) consider deci alegerile facute de domnii Krysty si Cristian ca fiind cele mai potrivite si le doresc mult success in administrarea acestui spatziu virtual pe viitor.
Nazareno Gabrielli
@ Fanatic 1

Man, sincer cred ca ai o problema. Te-am rugat frumos sa nu mai faci referire la persoana mea.....Chiar nu-ti inteleg fixatia......
Cum imi spun pararea despre ceva.....te trezesti sa ma mentionezi si sa faci aluzii ca am o gandire gresita, desi, eu nu polemizez cu tine....Am renuntzat la asta....Este a doua oara cand faci asta fara nici o explicatie....
Nici macar nu am contestat in vreun fel ce ai scris tu, chiar daca lectiile de istorie contemporana oferite de tine au avut un ton de superioritate pe care cineva ti l-a taxat.....

Din contra, i-am zis Madalinei ca nu este off-topic pentru ca era o argumentatie in analogie cu subiectul.....


Imi pare sincer rau ca ai atitudinea asta, pentru ca mi-e imi plac discutiile constructive din care lipsesc antipatiile....


Imi cer scuze fata de moderatori ca sunt OFF-topic...Am simtzit nevoia inca o data sa fac aceste precizari....
VECTOR
f1anatic ,daca vrei sa imi mai povestesti despre walmart mi-ar face placere sa te ascult,cu conditia sa vii cu noutati si nu cu lucruri care se stiu de multi ani(se stiu de cei interesati). nu stiu de cati ani esti tu plecat din romania ,dar s-au mai schimbat lucrurile si pe aici.acum avem si noi televizoare si au inceput chiar sa apara si ziare si reviste de specialitate.unde mai pui ca acum au scornit astia o chestie tare la care ii spune internet. asa ca vestile ajung destul de repede si aici in romania.

ma scuzati daca am fost off topic.
V l a d
incercati va rog sa nu va mai certati aici. Daca nu va puteti abtine continuati la offtopic. Aici se discuta despre cu totul altceva.
f1anatic
Mircea, scuzele mele, ar fi trebuit sa o adresez lui WATCHER. N-am fixatie cu tine. De fapt cu nimeni de aici. Am suficiente pe cap ca sa ma preocupe ceva in plus.

Ma bucura nespus ca voi acolo stitzi atit de multe despre America si mai bine ca mine. Am auzit ca SRI cauta sa angajeze "operatori de cifru".
V l a d
v-am rugat ceva, chair trebuie sa dau avertismente ca sa ma auda cineva? Dupa spuneti ca suntem rai. Abia am postat mesajul de mai sus pe care f1anatic l-a ignorat fara probleme. Va rog inca odata purtati aceste discutii la offtopic, desi ar fii de preferat sa nu le purtati deloc si sa va certati pe messinger daca tineti neaparat sa o faceti. Aici se discuta de spre cu totul altceva. Ce trebuie sa fac ca sa intelegeti? :pray:
eddie
Uite,deschid eu un topic la offtopic despre America,chiar sunt curios,chiar as vrea sa continuam discutia...
krysty
Mda… azi e 1 aprilie... ne oprim aici – asa este, a fost o gluma de 1 aprilie, asa cum bine au intuit unii. O gluma reusita in opinia mea, la care au conspirat, alaturi de "admin team" si Dragos. Tuturor le multumesc pentru simtul umorului si pentru disponibilitatea de care au dat dovada intrand – cu buna intentie de altfel – in gluma noastra, atat pe forum cat si pe private message.

Celor carora gluma noastra li se va parea deplasata as vrea, de asemenea, sa le transmit cateva lucruri, acesta ca un raspuns la numeroasele mesaje private sau de pe forum. Abuzul de functie e o problema foarte serioasa indiferent unde apare si de aceea oamenii alesi sau propusi a avea functii de decizie intr-o comunitate – oricare ar fi aceasta – sunt indelung “scanati” si analizati (atat ca fel de a gandi cat si cunostinte). Desigur, acest proces mai produce si scapari, si eu si colegii mei gresim uneori – e un lucru normal pana la urma – insa de la a gresi pana la a abuza de functie e cale destul de lunga si e una pe care nici eu, nici colegii mei, nu am mers niciodata si nici nu am de gand sa o fac. La fel implicarea in buna desfasurare a forumului este constanta si activa diferenta fiind ca unii se fac mai "vizibili" in timp ce altii o fac intr-un mod discret.

As vrea sa ne gandim la cele scrise mai sus inainte sa aruncam pietre pe care scrie “gluma proasta”. Unii chiar si-au dorit ca acest "scandal" sa fie real. Ma bucur insa ca marea majoritate a dat dovada de maturitate si nu a aruncat cu pietre in persoane pe care nu le cunosc personal si care fac tot posibilul ca acest forum sa existe si sa mearga in continuare bine.

Una peste alta, eu cred ca a fost o treaba extrem de frumos regizata, pentru care actorii ei merita felicitarile noastre sincere!

Va multumesc!
guerilla
Va multumim pentru atentia acordata.

Maine acest topic se va inchide. Aveti timp sa ne felicitati, injurati, bannati (asta nu puteti dar aveti voie sa cereti)

Cam atat de 1 aprilie 2005
Va asteptam si la anul, speram noi cu un scenariu mai captivant.
f1anatic
Funny huh...I forgot to laugh !

Prolema este ca eu si cu citiva distinsi membrii ai acestui forum tot nu ne intzelegem asa ca ori ne :bash: sau ne :bandit: sau :minigun: sau :boxing: sau macar sa luam o beer.gif si sa stam de :argue: mai pe indelete in forum-ul pt off-topic.
VECTOR
ce sa zic,pacaleala a fost foarte credibila si foarte reusita,dar din pacate nu la fel de amuzanta(cred eu). partea mai buna si poate mai amuzanta e ca ,in urma acestui anunt,Admin a aflat probabil cine ii apreciaza munca si cine nu. :tomato:
mike.omega
blink.gif voi si cand glumim tot cu gandu la certuri stati blink.gif
Oricum, topic closed biggrin.gif
V l a d
AHAAAAAA bestii mici, deci am intuit bine biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif si cristian a negat tot timpul cu indarjire ca nu e o gluma biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif beton regia, felicitari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.