Help - Search - Members - Calendar
Full Version: INCA o scumpire la benzina de maine 5 aprilie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
Nazareno Gabrielli
Petrom scumpeste la noapte cu 1600l de benzina si 1700 litrul de motorina.


Actualizare: de maine 5 aprilie Petrom mai adauga o mi de lei la pretul benzinei...
HalbaSus
de 1 aprilie ? bicycle.gif
Nazareno Gabrielli
Nu e nici o pacaleala din pacate. Scumpirea e cauzata de majorarea accizelor....M-am gandit sa va spun ca sa va mai faceti cate un plin la vechiul pret....daca doritzi bineinteles
HalbaSus
nu am zis ca e pacaleala, am apreciat doar simtul umorului al celor care au decis sa majoreze pretul carburantilor de 1 aprilie smile.gif
Andrei Suzuki
Iar se scumpesc.... sad.gif AStia-s chiar nesimtiti.
eddie
Ai vazut tu un roman falimentat de pretul carburantului ?Ce-o fi o fi ! Nu poti sa faci nimic...
Andrei Suzuki
Pai nu pot sa fac nimic...realizez asta.Da ei tot nesimtiti sunt. laugh.gif
eddie
Daca ne luam masini cu pedale toti,facem pariu ca dau faliment?
gabi4
asta e prima veste prosta. mai urmeaza de acum si celelalte

mi se pare prea brutala scumpirea de 1600 respectiv 1700 blink.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(eddie33)
Daca ne luam masini cu pedale toti,facem pariu ca dau faliment?


Flinstones,meet the Flinstones.... laugh.gif laugh.gif
lucian14
o solutie ar fi sa falimentam si noi o firma de carburanzti...
asa se face in occident : nu mai alimenteaza nimeni de la shell ...sa zicem ...si ala zboara de pe piatza daca nu revine cu pretzurile jos! un fel de greva cica smile.gif
VECTOR
si daca zboara shell de pe piata crezi ca or sa scada ceilalti preturile?

nu as crede... si oricum cum alegi de la ce companie sa nu mai alimentezi. poate metoda asta ar avea succes daca ar alimenta toata lumea de la benzinarii din basarabia sau bulgaria ,unde o fi benzina mai ieftina.
Sebastian-58
Putem spune ca avem preturi ca si in UE - cu aprox 86 de centi/litru (dupa scumpirea de azi) , benzina de la noi este ca si in Spania de exemplu. Numai ca dragii nostri conducatori au uitat ca noi nu avem nici o cincime de salar mediu spaniol....
Nazareno Gabrielli
Benzinariile Shell dispar doar cu numele de pe piata....Adica ele raman, dar se vor numi OMV.....
VECTOR
asa am auzit si eu. se pare ca or sa ramana pe piata romaneasca doar cu bureliile galbene. smile.gif
madalina
QUOTE(Mircea KDT)
Benzinariile Shell dispar doar cu numele de pe piata....Adica ele raman, dar se vor numi OMV.....


De ce OMV cand in Shella cumparat Mol, dar in Romania vor folosi brandul Mol datoritat imaginii superioare a MOl imaginii Shell-ului? blink.gif
Sebastian-58
Si eu am auzit tot de MOL. Concret, in Timisoara, pe str. Circumvalatiunii a existat o benzinarie Shell, care s-a transformat de curand in MOL.
guerilla
marea majoritate a statiilor shell au fost cumparate de MOL si nu de OMV.
alexandru-179
cred ca si daca ar fi litrul peste 1 euro si tot ar fi plin de masini pe strazi, mai nasol e ca asta se reflecta in toate preturile :puke:
eddie
Acum e tardiv de tarziu,s-au scumpit pe 1 aprilie !
Nazareno Gabrielli
QUOTE(CristianT)
marea majoritate a statiilor shell au fost cumparate de MOL si nu de OMV.


Da. Am gresit eu. E vorba de MOL. Insa nu au fost cumparate majoritatea, ci toate....Asa vorbeste lumea prin piata.....
lucian14
shell a facut numai magarii pe piatza (modelul franchizelor nu a functionat la noi...) romanii care au preluat managementul acestor benzinarii au furat ca-n codru... numai apa in benzina daca vorbim eu stiu ca m-am ars de cateva ori...
acum cand li s-a dus vestea de jegosi normal ca vand licentele altor firme :minigun: ca se duceau la fund rapid :ban:
lucian39835
QUOTE(Sebastian-58)
Putem spune ca avem preturi ca si in UE - cu aprox 86 de centi/litru (dupa scumpirea de azi) , benzina de la noi este ca si in Spania de exemplu. Numai ca dragii nostri conducatori au uitat ca noi nu avem nici o cincime de salar mediu spaniol....


.......VIVA LAS CAPSHUNES !! .........
lucian39835
QUOTE(Sebastian-58)
Si eu am auzit tot de MOL. Concret, in Timisoara, pe str. Circumvalatiunii a existat o benzinarie Shell, care s-a transformat de curand in MOL.


Si in Constanta benzinaria Shell de la care aprovizionam de obicei a devenit MOL. M-am prins abia la al treilea plin. blink.gif
lucian39835
QUOTE(lucian14)
shell a facut numai magarii pe piatza (modelul franchizelor nu a functionat la noi...) romanii care au preluat managementul acestor benzinarii au furat ca-n codru... numai apa in benzina daca vorbim eu stiu ca m-am ars de cateva ori...
acum cand li s-a dus vestea de jegosi normal ca vand licentele altor firme :minigun: ca se duceau la fund rapid :ban:


In concluzie, cine are cea mai buna benzina (fara plumb) ???
madalina
Nu e o reteta sigura pentru cea mai buna benzina! Depinde de producator, transportator, statie, etc.
Alex-F1
Da, asta-i chiar bataie de joc :evil: :minigun: Pai la OMV in Timisoara am vazut ca benzina cea mai scumpa (aia super euro nu-stiu-cum) este peste 39.000 blink.gif !!!!!! Asta e deja peste 1 euro!!!!!! Fratilor, pai unii romani o sa ajunga sa spuna ca au salariul cat sa le-ajunga de 2 plinuri :puke: Asta da viata.... :brave: Vai de mama noastra..... In loc sa creasca nivelul de trai, el scade la noi, dar de intrat in UE cica suntem gata pregatiti.... :bash: :puke: Mi-e si frica sa ma gandesc la ziua de maine, la faptul ca o sa avem si noi copii si-o sa stam sa impartim banii cu abacul, ca la scoala primara, ca sa ne-ajunga de la o luna la alta.... :evil: Si atunci ne mai miram de ce atata hotie, inselaciune, coruptie etc in tata asta? SARACIA, that's the answer! Si asta cred ca n-o sa dispara degraba....cel putin noi nu stiu daca o sa prindem vremuri mai bune.....macar copii nostri dac-ar prinde.... beer.gif Hai ca mai vorbim!

ALEX
Sebastian-58
QUOTE(lucian39835)
QUOTE(Sebastian-58)
Putem spune ca avem preturi ca si in UE - cu aprox 86 de centi/litru (dupa scumpirea de azi) , benzina de la noi este ca si in Spania de exemplu. Numai ca dragii nostri conducatori au uitat ca noi nu avem nici o cincime de salar mediu spaniol....


.......VIVA LAS CAPSHUNES !! .........



Tu obisnuiesti sa culegi capsuni in concediu???


Nu mai scrie exclusiv cu majuscule!
lucian39835
[quote="Sebastian-58"][quote=lucian39835][quote=Sebastian-58]Putem spune ca avem preturi ca si in UE - cu aprox 86 de centi/litru (dupa scumpirea de azi) , benzina de la noi este ca si in Spania de exemplu. Numai ca dragii nostri conducatori au uitat ca noi nu avem nici o cincime de salar mediu spaniol....[/quote]

.......VIVA LAS CAPSHUNES !! .........[/quote]


Tu obisnuiesti sa culegi capsuni in concediu???


Muncesc prea mult pentru a avea concediu. Insa am vazut ca esti (sau pari a fi) la curent cu preturile din Spania si am inteles ca este o legatura directa sau indirecta intre tine si minunatele fructe de sezon. :angel:
Sebastian-58
Uite, nu toti care se plimba prin Spania au "pasiunea" de a culege capsuni... De altfel, la fel de bine stiu preturile din Austria, Ungaria, Germania, Portugalia, Turcia...
Nazareno Gabrielli
De maine, 5 aprilie, Petrom scumpeste iar benzina cu o mie de lei. Motorina se scumpeste cu 600 de leu pe litru......
silviu39723
Nu,serios sau e banc de 4 aprilie?
madalina
Sa schimbam numele topicului in "Cu cat s-a mai scumpit azi benzina?" :evil:

Sper sa nu o tina tot asa, ca o sa ajungem toti sa ne luam biciclete, scutere, role si altele ca tot vine vara
eddie
Unde a mers mia,merge si suta ! Am bagat daja motorina aseara la OMV cu 4000lei/l. mai mult decat acum o luna.De ce oare,la Petrom era 26.800 dupa o reducere,acum ,la OMV 30.800.Si cand te gandesti ca s-au cuplat ! :bash:
Sebastian-58
Magarii naibii.... Stie cineva motivul invocat de ei pt scumpirea asta? - eu nu (prea) m-am uitat la stiri...
Nazareno Gabrielli
Motivele sunt cam tampite. Si eu am cautat sa aflu cat mai exact ca sa nu scriu prostii atat pe forum cat mai ales la munca.....

Justificarea Petrom pe care eu contestat-o este ca majorarea este impusa de alinierea la cotatiile internationale actuale si de mediul concurential. Quatsch!!!
Sebastian-58
Manca-i-ar focul.... inca si asa eram mult prea aliniati la cotatiile internationale si alte magarii de genu asta.
Site cineva vreo adresa unde sa ne putem exprima nemultumirea (adica sa trimitem injuraturile)?
eddie
Sa incercam sa fim mai civilizati(mai demni)decat ei....ia-ti o masina cu consum redus si ai rezolvat treaba.Probabil ca au gauri mari de astupat,nu particularilor li se iau bani multi aici,ci firmelor,aia consuma in draci !
lucian14
mda... incepe sa fie deranjanta atitudinea autoritatzilor cu privire la pretul carburantzilor...
la mijloc sunt mai mult ca sigur niste accize care au intrat in vigoare zilele astea.
Am inceput sa ma gandesc serios sa-mi pun GPL si pe MAtiz blush.gif
Dan27
eu zic sa ii omoram!pe cine?pe guvernanti normal!
Sebastian-58
Din pacate, nici pe Ilici, nici pe Vaca, nici pe Bombonel nu i-a impuscat nimeni... ma indoiesc ca se gaseste cineva cu initiativa care sa-i impuste pe astialalti... deci pana atunci, benzina se va tot scumpi, se face un pic de galagie, dupa care ne resemnam si platim noile accize, preturi, etc.
silviu39723
Impuscatul :bandit: nu e o solutie-unii scapa! biggrin.gif
Dragutz ar fi sa plecam toti si sa-i lasam singuri!Dar de unde bani de benzina sa plecam? blink.gif
Sebastian-58
Mda... o sa trebuiasca sa facem p... in rezervor - poate chiar merge... Sau incercam ca pe vremea lu ceasca tot felu de "amestecuri" de diluant, petrol, gazolina, etc.
Pun pariu ca daca s-ar inventa masina care sa mearga cu apa, astia ar pune accize si pe apa...
madalina
1. Masina ce merge pe apa s-a inventat de mult.

2.Scumpirea facut-o Petrom (companie privata, OMV proprietar), nu Guvernul.

3. Gata cu off-topicul.
VECTOR
mai urat e ca s-au scumpit si tigarile cu 4000 lei .inainte se mai scumpea benzina,mai aprindeam o tigara de nervi si ma calmam pana la urma. da acum? astia chiar ne iau toate placerile. :bash:
astept cu interes urmatoarele scumpiri...
Sebastian-58
OK, masina ce merge cu apa s-a inventat, dar nici unul dintre noi nu conduce asa ceva - inca nu s-a inventat masina ce merge cu apa, si care poate fi folosita in locul oricarei masini de strada...
O fi scumpit Petrom preturile (5 Apr), dar eu vorbeam de scumpirea accizelor...
lucian14
HAI SA DAM IN PETROM ATUNCI...sa-i invatzam pe baietzii de la OMV ca nu-s de capu` lor aici.
Daca vorbim si suntem tari pe pozitii sa nu mai luam benzina ever de la astia timp de o luna... eu sunt sigur ca o sa dea pretul inapoi macar cu 1000 lei.
trebuie sa fie unitzi soferii totzi in actiunea asta! altfel nu merge.
ce zicetzi sunt romanii in stare de asemenea actiune concertata?
Sebastian-58
Eu as zice ca noi romanii nu suntem uniti, si evident, nu o sa putem face lucrul asta... Eu de mult nu mai cumpar benzina nici de la Petrom si nici de la OMV, dar in afara de mine mai sunt vreo 10 mil de oameni care trebuie convinsi...
In vest, daca vreun ziar scrie despre o firma oarecare ca vinde produse necorespunzatoare calitativ (vezi apa in benzina), sau ca nu-si plateste impozitele la stat, sau ca nu-si plateste furnizorii sau ca scumpeste fara motiv produsele, oamenii NU-i mai calca pragul...
Iar daca stam sa analizam comportarea noastra in cazul Daciei Logan de exemplu, la care s-au descoperit probleme serioase la cablajul motorului (poate lua foc), la computer (consumul mare), vom vedea ca au fost degeaba toate scrierile de specialitate in presa, pt ca romanii cumpara in continuare, parca si mai inversunat, tot Dacia Logan
stefan_ieu
Aici nu e vorba nici de unitate, nici de altceva.
Cati soferi citesc acest forum si cumpara de la Petrom? Mult prea putini pentru ca Petrom sa simta ceva. Si in plus de asta de unde sa cumpere? Ca toti au scumpit! E o utopie ce vreti voi aici.
lucian39835
QUOTE(Dan27)
eu zic sa ii omoram!pe cine?pe guvernanti normal!


Cred ca pe viitor , pretul benzinei va fi unul dintre punctele forte din platforma-program a viitorilor candidatzi. :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.