Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra Caravan vs. Ford Focus II Clipper
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian43523
Stau de o luna de zile cu ochii pe forumuri si pe saituri de specialitate.
Vreau sa cumpar o compacta break, noua, pe diesel, cu ceva imbunatatiri fatza de modelul standard, si sa nu depaseasca 20K€.
Din punctul meu de vedere finalistele sunt:
1. Opel Astra 1.9 CDTI (88kw) Break
2. Ford Focus 1.8 TDCI (85k) Clipper
Este pana la urma o chestie de gust ... sau de cum ti'e norocu ?
Balantza pana acum inclina in favoarea astrei ...
Pareri ... care pe care ?
Andrei Suzuki
Daca te referi la ultimile modele,respectiv Astra H si Focus 2,din pct de vedere al designului iti recomand Focus.Le-am vazut pe amandoua si...Astra m-a dezamagit.Botul e frumos,dar spatele cam lasa de dorit.In schimb,noul Focus e superb.L-am vazut in Baneasa....imi scapa numele dealerului.
Bmw
Cred ca se refera la Focus modelul vechi deoarece e motorul 1.8 de 115 cp. Din acest motiv recomand Astra mai ales datorita faptului ca e modelul nou si are un motor incomparabil mai performant , e mai spatioasa (avand ampatament mai mare ca modelul standard) si cred ca nici pretul astrei nu-i rau (am vazut un pop-up pe undeva cu -1000euro la cip).
Daca era focus-ul nou intradevar era alta discutie.
Adrian43523
Nu ma refer la Focusul cel vechi ci la cel nou, asemenea si Opel Astra modelul cel nou.
Alexis35404
Focusu nou nu stiu daca are 1.8 TDCI ci numai 1.6 tdci si 2.0 tdci. arigato.gif arigato.gif arigato.gif
g42556
la 20k gasesti si octavia2 break 1.9tdi-105CP, care cu dotare ambiente se duce pe la 17500 in versiunea berlina (cu vopsea metalizata inclusa), mai pui un pachet de drumuri grele, fo 200E si te-ai scos. Sub 20000 iesi si cu motorul de 2l, 140CP.
este peste opel, cu siguranta
insa daca vrei sa alegi intre opel si ford eu recomand fordul, numai ca astia au service-ul cam scump. Mai tatoneaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.