Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Polish
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Sebastian-58
Are cineva o idee cat poate sa coste un lustruit executat de un profesionist? - Ma refer la polish aplicat in service-uri specializate si NU la ce poate fi aplicat de un ucenic cu o carpa...
De asemenea, cunoaste cineva vreun service unde se executa asa ceva?
Gigi43440
ma tu vrei sa meri cu masina in targ...si o fost botita sau zgariata :bandit:
madalina
Mai cauta in Forum ca s-a mai discutat.
Sebastian-58
QUOTE(Gigi43440)
ma tu vrei sa meri cu masina in targ...si o fost botita sau zgariata :bandit:


Sau poate vreau sa am o masina stralucitoare, la asta nu te-ai gandit? Oricum, asteptam un raspuns la intrebare si NU presupuneri...
madalina
O solutie este expert auto. Eu am poloshat-o la o spalaturie pe o straduta langa Hotelul Rompetrol. Am fost multumita, dar eu m-am dus cu recomandari acolo.
Andrei Suzuki
PE Barbu Vacarescu? La Yellow Wash?Sau confund...nu tin minte exact ce e acolo:Rompetrol sau Competrol.. Cat te-a costat?
madalina
Nu stiu numele, e pe o straduta paralele cu Barbu Vacarescu, spre Cuba, au camere de supreveghere a modului in care este spoalata masina.

Nu mai stiu cat m-a costat ca eu am dus 2 masini in aceeasi zi pentru: spalare interior si exterior, polishare, ceruire si spalarea tapiteriei. Asa s-a intamplat prin noiembrie. Acum trebuie sa le ceruiesc din nou, sa spal tapiteriile la toate masinile.

@Andrei, ai spus ca ai spalat masina la Tunnel, au si program pentru spalare interioara?
Andrei Suzuki
Stiu straduta si cred ca e aia de care ziceam.Spalatoria parca e galbena,nu?Si e chiar vizavi de Hotelu ala sau ce o fi.
Da,am spalat-o de 2 ori pana acum,dar numai a doua oara am facut si interiorul.Au mai multe programe si pt ext si pt interior.Nu mai stiu exact cat a costat,stiu doar ca exteriorul e vreo 150k si interiorul vreo 100k...nu mai stiu exact.Oricum,au tehnologie misto si angajatii sunt seriosi.Mi-a placut cum au facut interioru.Au dat si cu un parfum in ea... biggrin.gif
Uite o poza de la spalat biggrin.gif
Sebastian-58
OK, multumesc pentru recomandari.

Stie cineva cat poate sa coste operatiunea asta de polish-are?
Andrei Suzuki
Pai..din cate imi aduc eu aminte..si sper sa tin minte corect..bate cam spre un milion.DEpinde de masina.
eddie
Andrei,nu ti-e frica de periile alea ca ti-o zgarie,eu nu le mai spal demult decat la spalatorii cu spuma activa(ecologice isi spun ele).
Andrei Suzuki
Recunosc ca la inceput mi-a fost putin frica de perii pt ca am auzit multe lucrurui rele despre ele.Dar cand am vazut totusi ce masini sunt pe acolo...am zis ca nu-i dracu asa de negru.Asa ca am fost prima oara cu un prieten,cu masina lui si a fost ok. biggrin.gif Prefer sa ma duc la perii acolo si sa dau cu 1-200k in plus decat sa ma duc la alta spalatorie de pe langa mine unde am vazut de multe ori ca baietii uda masina,si incep sa dea cu buretele pe usi..pe praguri..dupa aia pe plafon...Am zis ca nu vreau asa ceva.Si,iata ca totul a fost ok.
lucian39835
QUOTE(Andrei Suzuki)
Pai..din cate imi aduc eu aminte..si sper sa tin minte corect..bate cam spre un milion.DEpinde de masina.


Am fost si eu interesat acum vreo 3-4 luni de o polishare profesionista, insa am renuntat. Am niste zgarieturi facute cu o cheie(cred) pe toata partea stinga si intentionam sa le ascund insa pentru asta mi s-a cerut cca 6,5 milioane, cu garantie de 6 luni. Mi s-a parut cam deplasat.Asa ca prefer sa imi vopsesc toata masina cu 14 milioane decit sa dau 2 x 6,5 milioane intr-un an.
Sebastian-58
Vai de mine - dar ce naiba a costat 6,5 mil. la aia? Pt atatia bani ar fi trebuit sa ti-o lustruiasca cu limba...
lucian39835
QUOTE(Sebastian-58)
Vai de mine - dar ce naiba a costat 6,5 mil. la aia? Pt atatia bani ar fi trebuit sa ti-o lustruiasca cu limba...


Trebuia sa citesti tot. Mai scria si "garantie 6 luni". Deci nu se duce polish-ul dupa prima ploaie.
band.gif biggrin.gif biggrin.gif
Han.solo
Ca un sfat pentru cei care spala la spalatoriile de cartier: nu-i lasati sa stearga masina cu carpa; mai bine o scoateti uda decat zgariata.
Eu am constatat zgarieturi fine peste tot si sunt convins ca de la carpele murdare cu care au sters masina... :bash:
Cred ca va trebui sa fac o ceruire; in provincie sunt putine sanse sa gasesc ceva bun (poate stie cineva cum e la OMV), asa ca incerc sa ajung in Bucuresti.
Nazareno Gabrielli
QUOTE(lucian39835)
QUOTE(Sebastian-58)
Vai de mine - dar ce naiba a costat 6,5 mil. la aia? Pt atatia bani ar fi trebuit sa ti-o lustruiasca cu limba...


Trebuia sa citesti tot. Mai scria si "garantie 6 luni". Deci nu se duce polish-ul dupa prima ploaie.
band.gif biggrin.gif biggrin.gif



Vrajeala mare de tot. Un polish nu trebuie sa coste mai mult de 1 milion, maxim un milion si jumatate de lei. Polishul nu are cum sa se duca la prima spalare daca este aplicat cu masinaria aia speciala.

La 6,5 milioane e jaf la drumul mare.......
eddie
Am polishat eu vechile masini pe care le-am avut asa batraneste...cu carpa si m-a tinut polish-ul 5-6 spalari(statea apa picaturi,nici nu se lipea de masina).Asta inseamna vreo 3-4 luni.Sunt convins ca se poate face o polishare si automat,poate mai buna calitativ,dar zgarieturile care sunt mai adanci,nu ies nici la asta...
Nazareno Gabrielli
Polisharea a tinut asa putin pentru ca a fost facuta manual. Daca vreti calitate o faceti automat si va tine chiar si un an. Important este sa fie materiale bune si aplicarea corecta. Efectuarea unei polishari dureaza 3-4 ore si muncesc doi oameni. Unul manipuleaza masinaria si altul uda locul, pentru ca daca polishati pe uscat (ma refer la cel abraziv) atunci se poate lua vopseaua cu totul. Totul trebuie sters cu carpe curate la scurt timp....
Ceara de lustru se aplica dupa aceea.....


Zgarieturile nu ies la polishare. Cel mult le estompezi un pic. Dar sunt service-uri care fac restusuri in cazul in care aveti zgarieturi adanci sau vopseaua sarita de la acele pietricele care mai lovesc caroseria in mers.....
lucian39835
QUOTE(eddie33)
Am polishat eu vechile masini pe care le-am avut asa batraneste...cu carpa si m-a tinut polish-ul 5-6 spalari(statea apa picaturi,nici nu se lipea de masina).Asta inseamna vreo 3-4 luni.Sunt convins ca se poate face o polishare si automat,poate mai buna calitativ,dar zgarieturile care sunt mai adanci,nu ies nici la asta...


Cele 6 luni(minim) reprezentau garantia pentru luciul masinii, nicidecum pentru zgarieturi. Am vreo 3-4 zgarieturi(facute de "prieteni") paralele, de la portbagaj pina la far, pe toata partea dreapta care sunt doar mai putzin vizibile, atat.
eddie
Aia am spus si eu,de luciu si ca nu se lipeste apa pe ea.....chestia cu zgarieturile adanci a fost o completare,valabila la toate felurile de polishare....Mie mi-au polishat niste baieti manual un Cielo pe care il zgariasem la pescuit in niste crengi de maces,de la un cap la altul,a iesit super-bine.
Bogdan44468
Am citit cu atentie tot ce e postat pe forumul asta referitor la spalat/ceruit/polish, dar tot nu sunt pe deplin lamurit. Si pentru ca, din cate am vazut, si la subiectul asta parerile sunt impartite. Am cateva intrebari:

1. Stie cineva in Buc o firma la care sa mergi cu masina si sa iti spuna exact culoarea si nuanta ei? Cu acel cod (banuiesc) obtinut, de unde poti procura exact acea culoare? Exista spray-uri cu acea nunta? Unde? (Vreau sa dau pe bara din fata, pt ca a sarit vopseaua de la pietricele pe drum. E bine? Bara e in culoarea masinii.)

2. Legat de spalare: va povestesc pe scurt procedeul de la spalatoria la care merg: uda masina cu jet de apa; aplica substanta ecologica de spalat; lasa putin sa actioneze; o curata cu jet de apa; aplica tot cu pulverizator strat de ceara; iar o da cu jet de apa si apoi o sterge cu o piele de caprioara. Aici e intrebarea: pielea aia de caprioara poate lasa zgarieturi fine sau nu? Altceva, din ce am descris, procedeaza gresit aia la ceva? (culoarea e metalizata)

Sper sa ma lamuriti...

Toate bune... (si drumuri la fel)
CRG
la spalatoria unde am dus-o de vreo doua ori ultima data au iesit zgarieturi, care nu puteau sa fie decat din stergerea cu pielea de caprioara.. Deci raspunsul la punctul doi este da, cel putin din ce am vazut eu.
lucian39229
Salut
cel mai bine e sa o dai tu cu ceara
eu unul am facut in felul urmator ceara de aia abraziva ,curatare
dupa 15 min iar ceara lichida curatare si 2 luni nu am avut treaba
dar decat sa transpiri si sa te doara oasele ......?
ca o masina sa fie lucioasa nu trebuie sa o dai in fiecare zi cu ceara silicon etc. O dai o data bine conform strict instructiuni si in fiecare zi o stergi de praf atat
uite aici dupa o saptamana ploiasa si lka munte
lucian39229
yhu
lucian39229
nu pot pune poza ? // / /
robert
Uite aici o oferta de la expert auto

- Spalare manuala exterioara;
- Indepartare bitum, lipituri, insecte;
- Dressing cauciucuri si ornamente exterioare;
- Polish profesional in 3 pasi cu masina;
- Aplicare ceara de Carnauba.


Durata: 2-3 ore; Pret: 3.599.500 lei (359,95 RON)
CRG
plus TVA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.