Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Isi va reveni Ferrari in 2005?
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Sebastian-58
Debutul echipei Ferrari in 2005 a fost sub orice critica in primele 2 mari premii, dar odata cu introducerea in cursa a masinii pt 2005, ei spera sa ajunga din nou in top, iar M Schumacher este convins de acest lucru. Personal, as prefera sa nu mai vad curse plictisitoare (ca si cele din 2004)... Deci, dupa parerea voastra, cine va castiga cursa din Bahrain?
sandman
Sper ca mclaren sa isi revina si sa faca o figura frumoasa in bahrain. desi sa anuntat ca montoya nu va sti sigur daca va alerga weekendul asta. asa ca ramane doar raikkonen. Nu as vrea sa isi revina ferrari pt ca m-am plistisit de ei in anii precedenti. ma bucur ca o sa fie cursa la o ora mai rezonabila si o sa pot sa ma uit in sfarsit la ea!
eddie
Cred ca nu vor sa distruga cursele de F1,e tactica problema,vor reveni cu siguranta si vor castiga din nou, mai e timp destul.....Probabil se doreste o competitie cu handicap,daca nu va fi asa,inseamna ca m-am inselat.Asa cred eu....
Alex-F1
Din partea mea poate sa-si revina, dar nu prea tare biggrin.gif Io atata vreau: sa vad batalie pe circuit, nu sa se duca un Ferrari in fata si sa nu-l mai poata ajunge nimeni nici in 100 de ture! Io zic ca in Bahrain noul Ferrari are toate sansele sa bata celelalte masini, cu o singura exceptie: RENAULT!!!! Astia chiar is pusi pe fapte mari anul asta si asta nu e rau deloc, iar Ferrari {sper ca} vor avea mult de furca cu masinile Renault! band.gif Mai vorbim dupa cursa din Bahrain! Vizionare placuta! beer.gif

Hai pa
ALEX
Sebastian-58
Dupa ce ati vazut in Bahrain, sunt curios ce pronostic dati pt cea de la Imola... Personal, cred ca vom asista la duelul Alonso vs. Schumacher
Laurentiu_007
Ferarri m-a dezamagit total.DOAR 10 PUNCTE DUPA CE ANI DE ZILE A CONDUS EFECTIV F1?regret ca sunt fan ferarri
Viorel5
QUOTE(Laurentiu_007)
Ferarri m-a dezamagit total.DOAR 10 PUNCTE DUPA CE ANI DE ZILE A CONDUS EFECTIV F1?regret ca sunt fan ferarri


Nu te grabesti cand afirmi asta?
Ferrari are forta sa revina acolo unde ii este locul si are arma aproape perfecta: F 2005. Spun aproape deoarece monopostul este incalat cu pneuri Bridgestone.
In primele 3 curse avem un rezultat clar: Michelin vs Bridgestone =3-0 deocamdata scor de neprezentare.
Dupa 3 saptamani de la cursa din Bahrein, Ferrari a testat puternic in special noile pneuri , si odata cu etapele din Europa (unde temperaturile nu mai sunt de la 40 gr in sus) sper sa detroneze echipa Renault.
Fata de celelalte sezoane anul acesta italienii au un rival pe masura in francezii de la Renault asta nu poate face decat bine sepctacolului din F1.
FORTZA FERRARI!
CCI
Sincer eu sper sa nu isi revina Ferrari anul asta. Din cauza lor am inceput anul trecut sa nu ma mai uit la F1. Toate cursele la fel, pleaca primul un Ferrari (MS de obicei) si tot asa si termina.

Macar anul asta, sper ca Renault si McLaren (si atentie la Toyota) sa le dea cel putin batai de cap, daca nu sa fure macar un titlu. Nu de alta, dar Ferrari a fost culmea arogantei sa isi permita sa vina iar cu masina de anul trecut. Chiar asa handicapati ii credeau pe ceilalti?

Oricum, la Imola o sa vedem cum sta treaba. Daca noul F2005 castiga, va fi greu pentru ceilalti si putem spune ca Ferrari le-au dat un handicap smile.gif Daca insa iar vedem galben-albastru prin fatza, si mai ales daca este Alonso, eu cred ca MS se poate gandi serios sa isi aleaga un numar diferit de 1 pe masina la anul (sau - cu tot respectul pentru rezultatele sale, sa faca altceva decat F1).

Parerea mea... Cristi (fan McLaren, nu foarte fericit de prestatia lor)
ncristi
Bravo renault!

Ferrari si-a revenit insa le va fi foarte greu cu renault anula asta...e greu de dat un pronostic cine va castiga la final...
CCI
Cursa de azi a fost super !!! MS a aratat ca mai are multe de spus in F1, F2005 e in mare forma, dar nici Alonso si Renault nu sunt mai prejos. Pe un circuit care clar nu avantajeaza Renault, cu un motor deja obosit, Alonso a aratat ca anul asta poate fi campion mondial.

Pacat numai ca Fisichella nu se ridica la inaltimea lui Alonso, ma asteptam la mult mai mult din partea lui. Si pacat pentru Kimi sad.gif ca parea pus in sfarsit pe fapte mari.

In rest, de abia astept acum cursa de la Barcelona, unde Renault ar trebui sa fie iar in mare forma, mai ales daca e mai cald decat azi la Imola.
Sebastian-58
Si eu ma bucur pt Renault si pt Alonso, cursa de la Imola a fost fantastica, dar sincer, as fi preferat sa asist la dueluri asa la cutite intre Kimi si Fernando, sau Button vs. Fernando, etc. - eu pur si simplu m-am saturat sa tot vad pe Ferrari pe primele locuri.
Pt. cursa de la Barcelona sunt foarte pesimist, cred ca Alonso si echipa trebuie sa-si stranga foarte serios randurile daca vor sa faca fata lui Ferrari - sa nu uitam ca la Barcelona este mult mai usor sa depasesti decat la Imola, iar daca MS mai reuseste si acolo timp pe tur de 1-2 sec. mai rapid ca ceilalti, nimeni nu-i va putea sta in cale.
Stie cineva ceva despre motorul nou ce-l va primi Alonso la Barcelona? E adevarat ca nu-i mai puternic decat cel actual?
Cristian31771
Din cate stiu eu, noul motor are pe la 80 CP mai mult decat cel actual. Si acolo Alonso este acasa... De asemenea, la Imola temperatura a fost de 16 grade, daca la Barcelona ajunge pe la 25, nu se stie.

Oricum, va fi EXTREM de dificil sa castige iar Alonso/Renault. Ferrari si MS sunt in MARE forma din nou.

Sper ca si lui Kimi sa-i reziste masina de data asta. E pacat de talentul lui... Si am vazut la Imola ca McLaren poate.

Dar asta face interesanta din nou F1, speranta ca merita sa te uiti la o cursa si sa ai ce vedea, nu numai MS...

Cristi
Sebastian-58
Desi Ferrari a progresat foarte mult, si i-au cam intrecut pe restul, totusi, in numele spectacolului, indraznesc sa sper ca nici cei de la Renault nu vor sta cu mainile in san sa se uite cum MS le ia campionatul de sub nas.
De asemenea, cred ca McLaren si BAR mai au un cuvant de spus in acest campionat, si de ce nu, poate chiar la Barcelona...

Sunt curios daca doreste cineva sa dea un pronostic pt MP al Spaniei...
Eu as zice:
1. Alonso
2. M Schumacher
3. Raikkonen
CCI
Se pare ca Ferarri e om corzi... Inca o cursa fara nici un punct smile.gif

Oricum, mai au sanse la campionat (ca si MS de altfel), dar ele scad deja dramatic. Dupa cum merg Kimi si Alonso, numai o minune il mai scoate pe MS anul asta campion.

Cred ca a fost destul pentru MS si Ferarri, e randul lupilor tineri.

Cristi (fost Cristian31771 si Cristian31773)
Taff44803
Vecii vecilor amin!
CCI
Iar dupa "rezultatul" din Turcia, cred ca Ferrari o sa aiba noroc daca nu ii ajung cei le la Toyota din urma, iar MS ... poate spera la un loc 3-4. Mai sis nu se poate.

Batalia pentru locul 1 devine insta impresionanta.... URAAAAA ... Avem spectacol in F1 smile.gif
Taff44803
QUOTE(CCI)
Iar dupa "rezultatul" din Turcia, cred ca Ferrari o sa aiba noroc daca nu ii ajung cei le la Toyota din urma, iar MS ... poate spera la un loc 3-4. Mai sis nu se poate.

Batalia pentru locul 1 devine insta impresionanta.... URAAAAA ... Avem spectacol in F1 smile.gif


Eu sunt de parere sa nu mai fi atat de bucuros ca se supara Viorel5 si te catalogheaza "ridicol".
AZAZEL
EU ZIC DACA NU VA AVEA PROBLEME TEHNICE Kimi R va castiga toate cursele pana la final si va deveni campion mondial. sigur alonso va face o prostie .
Sebastian-58
Si eu sper sa faca Alonso o mica prostie, sa se mai reduca diferenta de puncte fata de Kimi - asta ca sa avem parte de spectacol pana la finalul sezonului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.