Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia Logan sau VW Polo
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Sebastian-58
Dragi navigatori

Voi ce ati alege? Eu am ales deja, dar vreau sa aud parerea voastra

Dacia Logan versiunea full option (si cu motor 1,6, 90 CP), sau un VW Polo second hand, cu 100000 km, motor de 1,4 16V, 75 CP, full option, proaspat adus din Germania, la acelasi pret?
James Kilowatt
1.4 L de la VAG fie e 16V, dar are 100 cp, fie are 75 CP, insa e 8V.
Oricum ar fi, as alege logan. Am vazut Polo nou caruia nu i se mai deschideau usile si avea greieri, asa ca unul vechi... nu stiu cat de fiabil e loganul, insa VW polo nu e deloc impresionant. Si mai e si inuman de mic.
Andrei Suzuki
Si mai are si 100k km.
eddie
Daca tu ai ales...s-o stapanesti sanatos !Hai sa-ti dau 2 raspunsuri atunci:
1-Daca ar fi sa aleg intre cele 2 gratis,cred ca as lua Logan,ca e nou si are cautare,iar la revanzare poti lua un pret mai bun pe el
2-Daca ar fi sa dau bani pe vreuna,nu as alege-o pe nici una....ghici de ce ?
G e o r g e
MR smile.gif stai sa-mi dreg vocea ... hmmmm ... 1.4 16v 75 cp wink.gif crede-ma am avut exact acest motor pe GIV . biggrin.gif
VECTOR
cred ca e de preferat loganul .chiar daca nu e o supermasina si are si el problemele lui ,tot e mai bine decat un polo,care mai are si 100.000km adica vreo 4-5 ani vechime(in medie).

asteptam sa ne spui si noua care a fost alegerea ta.
James Kilowatt
QUOTE(G e o r g e)
MR smile.gif stai sa-mi dreg vocea ... hmmmm ... 1.4 16v 75 cp wink.gif crede-ma am avut exact acest motor pe GIV . biggrin.gif



Hmmm.. in catalog nu apare. Straniu smile.gif
Ei, mai greseste omul. Oricum, asta nu ar schimba alegerea mea.
Sebastian-58
Motorul de pe Polo avea intr-adevar 16 supape si 75 de cai - stiu ca m-am uitat foarte bine prin cartea tehnica... m-am uitat si la motor, scria pe el 1.4 MPI 16 V, iar in brief scria ca are 55 de kW.

In afara de asta, doresc sa aflu informatii despre inca una din probleme:
este adevarat ca piesele de schimb la Logan ar fi mai scumpe decat cele de VW? Ceea ce pot sa spun sigur, este ca un filtru de ulei este 450.000 pt Logan si 250.000 pt Polo. Un radiator pt. Logan este in jur de 10 milioane, dar nu stiu cat este pentru Polo. Exista pe undeva pe net vreo lista de preturi pt diferite piese de schimb? Asta ca sa pot face o comparatie
Gigi42944
Am mers cu ambele, ce e adevarat ca Polo era nou, nu m-a impresionat nici unul. Intre un Logan nou si un Polo, aleg Polo. Chiar daca are nu_stiu_cati km. Loganul, chiar nou, are probleme. Romanul daca stie ca bara sta fixata si in doua suruburi, de ce sa-i puna trei!
Sper ca ai luat Polo! biggrin.gif
Nazareno Gabrielli
Aleg direct Polo. Eu cu Frankenstein nu merg pe nici o sosea.......chiar daca e nou.....
HalbaSus
evolutia proasta... sau "involutie" sau cum se numeste e evidenta la dacia... au scos supernova care era un motor destul de sprinten cu o cutie de viteze destul de scurta (observati ca folosesc "destul" nu "foarte" sau alte grade de comparatie) si cu un finisaj de rahat... A urmat solnitza care a adus finisaj ceva mai bun (putin putin de tot mai bun) a lasat acelasi motor si a schimbat cutia de viteze cu una cu rapoarte lungi... a venit golanul care e o solnitza mai instabila... sau foarte instabila.... e clar ce asi alege ??? polooooooo
ncristi
Logan clar.

Polo (pe langa faptul ca nu e cinestie ce masina nici cand este noua) la 100000kM este la apus de cariera din toate punctele de vedere.

Asta in cazul in care nu ti neaparat sa te dai mare ca ai vw biggrin.gif
DragosS
Logan nu se compara nici macar cu un VW cu 100 de mii de km deci eu zic sa mergi pe mana VW-ului.
Lucas
Si eu merg pe vw. Ati uitat de un mic amanunt. Polo-ul e de dincolo cu 100000 km. nu sunt facuti aici. Deci ar venii mult mai putini km in km romanesti. plus ca occidentalii, majoritate au grija de masina lor. singurul impediment care m-ar pune putin pe ganduri ar fi ca polo-ul e la capat de cariera(modelul asta) chiar astazi am vazut poloul nou intr-o revista(nu spun numele ca as face publicitate si nu stiu daca se poate. incepe cu autosh.. ). mie imi place enorm cum arata noul polo. E o diferenta mare. . nu stiu cand va intra in productie fiindca inca sunt numai pozele oficiale. nu zice nimik de data intrarii in productie.daca ai neaparat nevoie de masina acuma ia-ti pulo-ul
James Kilowatt
pentru motor, kilometrii facuti "acolo" sunt chiar mai pacatosi decat cei facuti in Ro, dupa parerea mea. E drept, poate pentru suspensie e mai sanatoasa viata in vest. Plus ca exista foarte multi carora nu le pasa de masina, o tin pana la 100.000 si apoi o schimba, asa ca nu se omoara cu intretinerea. E si o chestie de noroc pe mana cui a fost.
Oricum, VW nu mai sunt masinile de incredere de pe vremuri. 100k in plus fata de orice alta masina din lume mi se pare un mare dezavantaj.
Gigi43440
eu as alege POLO ...clar..nici nu incape vorba
in primul rand e VW ...nu conteaza km....putea sa aiba si 180000 si tot polo alegeam
am mers cu un logan si iti umbla volanul in mana de nu putea sa il stapanesti...ce sa mai zicem de finisajele interioare...in plus loganul nu are stabilitate delok ...mai ales in curbe...daca intri cu 70 in curba de aia fara >>> (NEpericuloasa) zici ca te duci in sant....e nashpa ce sa mai spun...
nici nu se compara cu VW!!! :argue:
Andrei Suzuki
Iar aceeasi mentalitate.VW=super masina,cea mai tare...chiar si cu nspee mii de km.De ce?Pt ca e masina nemteasca.Nu conteaza cat de omorata e,oricum e mai buna decat una nou,mai mare,mai spatioasa si cua garantie.
HalbaSus
nu e vorba de "masina germana = masina tare, masina romaneasca = nashpa" daca era vorba de o supernova noua sau un swift facut la unguri nou atunci probabil avea avantaj masina noua... dar logan e prea instabila... si asta conteaza mai mult decat orice la o masina... poate cu suspensii si bare de torsiune noi (exista asha ceva pt logan ?) situatia ar fi remediata... prefer sa mi se strice masina din 5 in 5 mii de km decat sa functioneze perfect si sa ma arunce in sant la prima curba luata cu un pic de viteza
James Kilowatt
Chiar atat de rau e loganul? Eu inca nu l-am condus...
Andrei Suzuki
Eu zic ca multe dintre ele sunt doar vorbe..
VECTOR
iar eu subliniez ce a spus andrei...smile.gif

nici eu nu am condus logan,dar am condus si mai conduc un matiz,despre care se vorbeste in aceeasi termeni: instabil,prea inalt,te ia vantul sau te rastorni in curba. vrajeli. daca intri in curba cu 120km/h poate te rastorni,dar la viteza asta la fel de bine poti sa te rastorni si cu un polo.depinde si de experienta pe care o ai in ale soferiei.
si ca sa nu se creada ca am mers doar cu matiz si nu stiu sa fac diferenta ,tin sa precizez ca mai conduc si un megane 2 sedan care intradevar este mai stabil.asta insa nu inseamna ca matizul este sicriu sau cum i se mai spune. si daca cu matizul nu te rastorni in curbe,banuiesc ca o sa reuseasca si un logan sa ramana pe roti.pe toate cele 4 roti.
VECTOR
sebastian tot nu ne-ai spus ce ai ales pana la urma.
Andrei Suzuki
Eu nu am condus Logan,dar am mers cu 2:unu Preference (sau cum se scrie) si cu ala cel mai scump...imi scapa.Si,inafara de faptul ca se aude motorul cam tare la turatii mari (peste 3500-4000),imi place.Imi place mai ales cum stai in el,mai ales in fata.Si mai imi place o chestie pe care am observat-o de prima oara cand am vazut masina:cum se inchid usile:este un progres...imens as putea spune fata de SLZ.
VECTOR
am progresat atat de mult incat am ajuns in sfarsit la normalitate. romania a intrat in cele din urma in randul tarilor care stiu cum trebuie sa se inchida usile unei masini. :romania:
madalina
Ar fi fost cazul, tinand cont ca la lansarea Solenzei Stroe era extremj de mandru de noua masina pentru ca " nu mai ploua in ea'.
James Kilowatt
Apropo de usi, eu am mers cu polo nou, inchiriat. 17.000 km. Se inchideau atat de bine, ca nu se mai deschideau.... decat pe dinauntru. Pe dinafara, nu serveau. De atunci am inceput sa cred statisticile lui Marius Iulian smile.gif
Sebastian-58
QUOTE(VECTOR)
sebastian tot nu ne-ai spus ce ai ales pana la urma.


Pana acum am citit cateva pareri foarte interesante, asa ca voi astepta pana maine, sa vad ce opinii mai apar, si va voi da raspunsul
Mihai34891
QUOTE(Sebastian-58)
QUOTE(VECTOR)
sebastian tot nu ne-ai spus ce ai ales pana la urma.


Pana acum am citit cateva pareri foarte interesante, asa ca voi astepta pana maine, sa vad ce opinii mai apar, si va voi da raspunsul


Hai, tu, nu ne mai fierbe !
Nazareno Gabrielli
Pun pariu ca a ales Logan.....
.....
adrian41198
Are vreo relevanta faptul ca maine este 1 aprilie?
Andrei Suzuki
De ce ar avea?
VECTOR
poate inca nu a ales si asteapta sa ne dam noi cu parerea aici.
eddie
Eu am mers cu Logan-ul,e bun la pretul ala,dar nu il compara cu ceva mai bun ca nu sufera comparatie decat cu vechile Dacii .
Sebastian-58
Multumesc pt opiniile interesante. Dupa ce am avut onoarea sa le conduc pe amandoua, eu am ales VW Polo, iar principalele motive au fost:

- starea excelenta a masinii, desi are 100k km
- senzatia pe care am avut-o atunci cand am coborat din Polo si m-am urcat in Logan, m-am simtit ca si cum as fi iesit dintr-o masina oarecare si am urcat intr-o caruta
- iar finisajele (atat interioare cat si exterioare) sunt fara discutie mult superioare la VW
- stabilitatea sub orice critica a Loganului - aceeasi curba pe care cu Polo am luat-o cu 120 la ora fara probleme, am reusit sa o iau cu Logan doar la 100, cu scartaitul de rigoare al rotilor
- desi are cu 15 CP mai putin, Polo este un pic mai sprintena decat Logan
- consumul exagerat de mare a lui Logan
Nazareno Gabrielli
Bravo Sebastiane. Si eu as fi facut aceeasi alegere....

Desi credeam ca vei alege Logan, am sperat ca te vei opri la Polo........
Sa o stapanesti sanatos....

Detalii despre masina ne dai?
Pret, an, morot dotari
VECTOR
sa-l stapanesti sanatos si sa-l ingrijesti cum trebuie ca are si el o varsta,nu mai e tanar. biggrin.gif
HalbaSus
bine zis !!! si eu ma temeam ca ai ales golanul... don't do it ! mai bine SuperNova... singura care se apropie de termenul "masina" din gama dacia
Sebastian-58
Ok, deci este vorba de un Polo din 2001; 7500 €; motor 1,4 16 V; 75 CP; 0-100 in aprox 12 sec., vit. max. 175 (ultimele doua sunt rezultatul testelor efectuate de mine); mai are AC, gemuri el., inch. centralizata, servodirectie, ABS, volan reglabil, etc.
Desi o am de o sapt si ceva, sunt foarte multumit de ea.
eddie
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea,fara probleme majore ! beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.