Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SKODA OCTAVIA I 1.6 benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
lucian39835
Am vazut ca e la moda Octavia II, dar nu cred ca imi pot permite una, si nici nu vreau acum sa fac un efort financiar prea mare.
Am gasit o Octavia de 1,6 - full-, din "98.Are vreo 100.000 km la bord. Pret = 6500 E.
Intrebaril;e mele sunt:
1. face banii ???
2. cum se comporta, tehnic vorbind (inclusiv consum) ??
3. cam pina unde m-ar duce intretinerea (pe an) ???

-----------Multzumesc anticipat-------------
robert
Am Octavia 1.8 20V SLX de 125 cp din '97.Zici ca e full, dar ce inseamna? A mea are de ex. trapa el., geamuri el. fata/spate, A/C, oglinzi el.,CD+boxe, servo, volan reglabil, 2 airbag-uri,inchidere,alarma, ABS, jante, scaune incalzite regalbile pe inaltime etc. cam asta insemna full la Octavia la anii aia.Pretul este cam cel de pe piata.Merita numai daca este in stare f buna, fara elemente revopsite la caroserie,zgarieturi, huse arse etc., dat fiind ca este cel mai slab cotat nivel de motorizare din perioada respectiva.Si sa nu fie alba, ca nu mai scapi de ea la revanzare.La mine consuma cam 8-9 afara si 11 in oras, si are 125 cp, deci cel putin teoretic ar trebuie sa ai un 7 afara si 9 urban.Per ansamblu masina merge f bine, mai ales motorul si transmisa, fara nici un fel de probleme dupa 120000.Probleme in schimb la articulatii. Se uzeaza repede si transmit zgomote in interior din cauza plasticelor cam proaste de la bord. Te arde la bani inretinerea numai daca ai ambitie sa o duci la reprezentanta pt orice.(Ex Porsche: curea distributie 1,65 mil, rola 2,88 mil, intinzator 4,1 mil, pompa apa 4,4 mil etc). In rest se gasesc piese mai ieftine pe la Augsburg.E o masina foarte misto, spatioasa, care iti da satisfactii la drum, cu un portbagaj imens dar cu locuri limitate in spate pt picioare.Depinde cati bani ai, dar recomand sa mai strangi putin si pe la 9000 gasesti un diesel +99, mai economic si mai usor vandabil SH.Daca nu, vezi bine cum e masina, fara defecte ascunse, si sigur o sa-ti placa.
Bafta
lucian39835
Daca aveam 9000 E cred ca ma orientam la ceva chiar m,ai bun de Skoda 1999, TDI.
Mersi oricum. :cheers:
robert
Atunci daca asta e suma limita si ti-a placut masina,daca ai vazut-o si e in stare f. buna, cumpar-o si sa te bucuri de ea.Am zis ca pe la 9000 gasesti Octavia TDI peste '99 in ideea ca vrei Octavia neaparat.Dar repet, mergi cu ea, verifica-o bine, si cumpar-o, ca m-am interesat si pretul e bunicel.Hai sa-ti mai dai niste preturi la piese, cam ce-mi treb mie acum, pret Augsburg, orientativ, ca sunt motoarele diferite.

Succes

Skoda Octavia 1997 1781cmc 92kW AGN

1 Buc. CUREA DISTRIBUTIE 19,06 19,06
stoc supermarket

1 Buc. Rola intinzatoare distributie 52,15 52,15
comanda Germania 4-5 zile

1 Buc. Amortizor distributie 61,95 61,95
comanda Germania 4-5 zile

1 Buc. Rola de ghidaj 24,01 24,01
comanda Germania 4-5 zile

2 Buc. Flansa+rulment amortizor fata 15,23 30,46
stoc supermarket

2 Buc. Disc frana fata ventilat 280*22 41,46 82,92
stoc supermarket

1 Buc. Set placute frana fata pt. disc 44,32 44,32
de dim.280x22mm fara senzor uzura
stoc supermarket
sau

1 Buc. Set placute frina fata-dimensiune 45,93 45,93
disc 280X22MM
stoc supermarket

1 Buc. Montaj discuri+placute frana 18,00 18,00

1 Buc. Montaj flanse amortizor (set) 25,00 25,00

1 Buc. Inlocuit kit distributie 73,00 73,00
lucian39835
De ce am impresia ca preturile nu sunt in "lei grei" ??? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Sa stii ca m-ai dezumflat. blink.gif
Oricum apreciez informatiile tale. :wave: :wave:
lucian39835
Ah! Si inca ceva...La citi kilometri va trebui sa ii schimb distributia (curea, role, etc) ???
Acum am un Cielo si limita e in jur de 60-70.000 km. La Octavia I e altfel ??
robert
Din pacate preturile sunt in Euro.Mi-ar fi placut si mie sa fie in lei grei!!!! band.gif Sunt exact cum le-am primit de la Augsburg.Distributia se face pe la 80-90 mii.Deci daca masina aia are 100, iar proprietarul dovedeste cu acte ca a schimbat-o de curand, esti salvat.Daca nu...Hai ca poate la motorul de 1.6 sunt mai mici beer.gif beer.gif
lucian39835
Daca ar fi nu numai mici, ci chiar "minuscule" , poate as fi interesat. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.