Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Scenic II
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Ovidiu41654
Salutare!
Vreau sa ii intreb pe cei care au cumparat si conduc Scenic II, ce parere au, despre Megane II se discuta foarte mult dar despre fratele lui, mai deloc. Stiu ca nu se compara volumul vanzarilor la cele doua modele dar pe mine ma intereseaza mai mult Scenic. Vreau sa-l cumpar si vreau mai multe informatii. Merci!
Ovidiu41654
Salut, tot eu...
Nu exista ceva pareri?
Costuri la revizii, la piese inlocuite. Cum sta cu directia (se spune ca e usor imprecisa) si zgomotele in interior (usi, bord)?
VECTOR
se pare ca nu sunt prea multi posesori de scenic pe forum.
din pacate nici eu nu am asa ceva deci nu pot sa te ajut.
eu am un megane 2 de care sunt foarte multumit si pana acum nu am avut probleme de stabilitate sau zgomote cum s-au plans altii.masina se comporta excelent.
pentru scenic cred ca trebuie sa mai astepti...pana iti raspunde cineva.
Ovidiu41654
Multumesc, Vector.
Ma bucur sa aud ca nu ai probleme cu Megane 2 al tau. Mai astept pareri de la posesori de Scenic II si chiar si de la cei care l-au condus sau au auzit cate ceva despre el.
Ovidiu41654
Am fost la show room, Scenic in dotarea Confort Dynamique, nu m-a impresionat, ca finisaje, plafon care se misca atunci cand apesi, in spate la butoanele de lumina, manerele de sus interioare ca la Logan, se misca cu totul, sertarele de sub scaune se misca greu. Cum o fi Pack Authentique, care e mai ieftin? Poate nu sunt eu obisnuit cu Renault, sau pote prea pretentios...
CCI
Salut. Si eu ma gandesc sa imi cumpar un Scenic sau un Megane Estate. Si inclin tot mai tare catre Estate. Pare mai atractiv din punt de vedere dinamic, portbagaj mai mare. Scenic e frumos, dar parca totusi...

Cu plafonul care se misca, e valabil la multe masini (am incercat Altea, Octavia 2, 307), la fel. In rest, componente interioare la fel in cam toata gama Renault (care include si Logan smile.gif ). Dar nu numai la Renault intalnesti asta. Asa ca nu stiu daca sa iti faci probleme, mai ales la pretul asta.

Cristi
Radu45866
Sunt posesorul unui Renault Megane Scenic, model 1997. Acest model a reusit performanta (ca primul monovolum compact care a aparut pe piata) sa cucereasca titlul de "Masina anului" in 1997 pe buna dreptate. Acum sunt pe punctul de a-l vinde si de a-mi achizitiona (consecvent smile.gif ) un Scenic II. Sper sa ne "inmultim" si aici pe forum pentru a discuta eventuale probleme care apar si/sau rezolvarile specifice acestui model.

http://www.masini.ro/files/used_detail.php...&v_id=29893

Pentru CCI si Ovidiu41654: astept sa schimbam cat de curand impresii despre noile "jucarii de om mare" care vor fi Scenicurile noastre si sper ca voi fi tot atat de multumit pe cat sunt de Megane-ul Scenic pe care il conduc de 6 ani si de... 70 mii de Km smile.gif
CCI
Si eu am un Megane Classic din 2001 si 60.000 km, de aceea cautam masina noua. M-am hotarat insa la Megane Estate, desi imi place si Scenic tare mult (e chiar mai draguta ca Estate, dar vreau mai multa dinamica).

Sa ne dai si noua de veste cum apare Scenicul 2 in curte smile.gif
Radu45866
QUOTE(CCI)
Sa ne dai si noua de veste cum apare Scenicul 2 in curte smile.gif


Mai este o zi!! Maine am sa-l ridic!!! biggrin.gif

Defapt este de cca. 2 saptamani aici in showroom. Formalitatile si creditul au facut sa se mai amane livrarea...
Am vazut un Estate. Mi-a placut!! Practic este un Sedan Break. Frumos! Eu, insa, m-am legat prea mult de conceptul de monovolum...
Am mai analizat: Opel Meriva, Ford Focus C-Max, Daewoo Tacuma, Chevrolet Calos 5 usi. In final am ales intre "ultimele ramase in cursa" C-Max-ul si Scenicul. M-am oprit la Scenic atat pentru ca e mai frecvent cautat in occident (or fi stiind ei ceva ;-) ) cat si pentru ca am reusit sa intru in Programul de stimulare a "exterminarii rablelor" cu o Skoda din 1972!!! biggrin.gif
Radu45866
Astazi este a doua zi... Este "in curte"!!! Este superb, abunda chichitzele care-ti fac viata mai usoara si care te incanta... Climatronic, aprinderea automata a farurilor, temporizarea automata a stergatoarelor, afisajele de bord electronice si scoase de pe sub volan, dispuse spre centrul bordului (am mai vazut asta la Citroen Xsara Picasso, de unde am eu impresia ca s-au inspirat francezii) etc..... floricele pe campii smile.gif In rest, dinamica mai buna decat a "veteranului". Pe scurt, miroase a nou... band.gif
CCI
Sa il stapanesti sanatos. Masina este superba intr-adevar. Si fara concurenta in clasa asta ;-) (desi unii o sa zica altceva).
V l a d
Nu cred ca poate cineva sa spuna altceva smile.gif. Sunt perfect de acord, masina asta nu prea are concurenta la clasa ei. Radu - Sa revii cu detalii despre ea sa stim si noi mai multe
Radu45866
Am parcurs primii 150 de Km... Consum mediu 8%!!! Sa fie oare din cauza noutatii motorului? , "ingradit", "nerodat" etc. sau o eroare de reglare/tuning? Inca ceva: sub pedala de acceleratie este un senzor mecanic. Nu-mi dau seama ce rol are. In orice caz, parca ma asteptam sa o "zbugheasca" chiar mai cu foc, la motorul asta... Ati avut careva acelasi sentiment? dintre cei care au avut ocazia sa conduca un Renault, indiferent de tip, cu motor 1,6l 16V perfect nou?
CCI
Eu am masina de noua, M1 Classic 1.6 16v, si nu ma fac de rusine deloc. Ii mai arat cate un 5000 RPM si ma pot lua cu multe masini pe la semafoare... Pana in viteza a 4-a, cu masina mai goala, motorul urca super usor in ture.

Probabil insa ca S2 e mai greu (ca si M2 de altfel), si din cate am inteles, motorul de 1.6 16v de acuma are vreo 7 CP in plus (115) si un pic mai mult cuplu, insa din pacate la turatii mai mari (cu vreo 500 RPM).

Am condus si eu un M2 hatch la reprezentanta, si pe Feleac in sus (Cluj), pana la 3000 de ture nu trage. De acolo e alta poveste. Dar fata de al meu e mai lenes.

De asta tot incerc si eu sa aflu opinii despre 1.9 dci 120 CP, ca mi-as lua M2 diesel si nu benzina.

Cristi
Constantin-119
Am un Scenuc II Pack Autentique de aproape un an (15 iulie 2004), am parcurs 17 500 km si sunt in general multumit de el, nu am avut probleme majore
Impresii:
Este un pic mai puturos decat credeam la cei 115 CP, dar este oarecum explicabil datorita greutatii si inaltimii
Consum OK pe sosea, 6,5 - 7 l/100 km icarcat si la viteze de pana la 130 km/h
Consumul in Bucuresti 10,5 - 12 (iarna) dar mai mult prin centru cu o medie orara de 20-25 km/h!!!!!
Garda la sol prea mica, in show room probabil era cu jenti mai mari si parea mai inalt!!
Este comod de condus cu multe facilitati si gadget-uri, destul de stabil pt un monovolum dar atentie in curbe mai ales pe praf, nisip, mazga, zapada, cam fuge de spate!
Mici zgomote ciudate de pe la chedere, usi, stalpi!!! si mai tari de pe la suspensii-roti, uneori ai impresia ca e mai mare groapa decat in realitate
Cand tin piciorul pe frana pe loc intra in trepidatie cu variatii de turatie parca dar nu sunt sigur de turatie. Tot la frane uneori am senzatia ca intra prea usor ABS-ul in functie, culmea la frane nu prea violente se aude si se simte un bolborosit si o zdranganeala specifica
Aerul conditionat manual intai baga diverse mirosuri plastico-gazoase si calde apoi incepe sa lucreze
Cand ploua si e rece afara sunt mici probleme cu dezaburirea mai ales pe laterale
Revizia de 15000 a costat 3,5 miliane cu materiale cu tot, dar nu s-au omorat cu firea (Automarcus) si s-au chinuit 2 ore sa schimbe filtrul de aer, mai mult cu forta decat cu tehnica si minte, bombanind ce greu si complicat este si minimalizand majoritatea micilor probleme care le-am ridicat
Dar per ansamblu, cu toate micile probleme descrise mai sus, sunt multumit, la pretul de 12500 Eueo fara taxe nu cred ca gaseam ceva mai bun si nu are rost sa comparam o masina familiala medie cu cine stie ce marca de fitze sau cu masini sport de sute de cai putere, cum mai fac unii
Dar cred ca multi scriu din imaginatie, am vazut unul care spune ca meganul vibreaza la 210 km/h!!
Pai ce sa faca saracu' daca prin absurd atinge viteza asta, unde si pe cati km???!!!??
Radu45866
Eu am un fix... Consumul ridicat!

Constantin, spune-mi, te rog pe parcursul primilor 600 Km obtineai acelasi consum in exterior (6.5-7%) la 130Km/h... Pe de alta parte ai considerat o perioada de rodaj? sau ai luat-o la "incins" de noua?
Constantin-119
Cred ca consuma un pic mai mult in primele sute - o mie de km dar n-am retinut cat. La 130 consuma cam 7.
6,5 consuma in medie in intervalul 90 - 120.
Peste 130 nu mi se mai pare OK, zgot prea mare, directie usor nesigura pe drumurile noastre (in Austria si Ungaria unde am scos-o la plimbare era asa pe la 140 - 150 dar parea ca se cam chinue a la long, iar zgomotul prea mare
Concluzia: o buna masina de familie la banii astia!
Constantin-119
Am uitat!
Nu am facut nici un fel de rodaj, nu cred in chestia asta, dar am fost un pic mai grijuliu cu ea, nu am depasit 3500 - 4000 de ture
Oricum n-a apucat sa se dezmeticeasca, in 2 saptamani facusem deja peste 2000 km, din care cam 1500 afara din Bucuresti!
Radu45866
Dupa cum mi-au spus de la reprezentant, consumul a inceput sa scada. Acum am peste 1000 km parcursi si deja am ajuns la 7,5l/100 Km consum mixt, 6,5 in exterior. Daca se stabilizeaza la cca. 6 in medie in ext. va fi ca in prospect. Va mai tin la curent cand (si daca smile.gif ) va avea loc evenimentu'.
V l a d
radu si eu am tot 1.6 16v. Consum o sa iti scada dupa 3000km iar puterea motorului o vei simti cam tot dupa 3-4000km. Ai putin rabdare pana se mai lasa motorul. Daca vrei sa consume putin schimba vitezele la 2500rpm
dorel54199
radu daca mai ai masina,vrem detalii,dar si poze.pana la urma esti multumit sau nu????????????????????????????????????????????
alin31ro
Salutare oameni buni,sunt nou posesor al unui renault scenic expresion,1,9 dci 120bhp,6 viteze.Are istoric service,are 67000mile,este din 2004.Il am de aprox 1 saptamana.Am condus toata viata mea forduri,mondeo si focusuri,toate diesel,de la 90bhp la 115bhp.Prima impresie despre scenic?Superb!Motorul toarce foarte frumos,iubeste autostrada,la 110mile/ora,nici nu simti.In oras,in aglomeratie,media de viteza este 18-20 mile/ora,rar o bag in a viteza 5.Cosum cam 67-70mile cu 9litri motorina.Nu mi se pare mult avand in vedere ca este motorul mare.Pe autostrada am mers cu 75 mile/ora,consumul mi-a aparut un consum intre 45-50 mile pe galon,aprox un galon 4.5L.Iarasi,cine vrea sa faca economie la motorina,poate sa-si cumpere un megane 1,5dci,am inteles ca sunt fantastice la consum.Mi-e mi-a placut un monovolum,asa ca nu ma intereseaza ca am un consum mai mare cu 1L/100km.In oras se conduce si parcheaza foarte usor.Calitatea plasticelor,hmm,poate nu ca la un ford,usile nu au acel sunet frumos cand se inchid,probabil ca in curand o sa aud mai multe.Azi ii fac distributia,curea cu role,pompa de apa si cureaua de la alternator.Mai am 5000mile,la care o sa-i fac revizia de 72.000mile.Tot felul de sertarase,etc,ce ma incanta insa este oglinda retrovizorie,noaptea,nici nu stiu cum sa-i spun,dar nu te orbesc masinile din spate.Este o masina ideala pentru o famile,fetita mea o iubeste,are o gramada de locuri pentru papusi si culori.Nu stiu ce va fi urmatoarea masina,cred ca un Peugeot 3008,dar la asta ma voi gandi mai tarziu.Pana una alta,sper sa nu am probleme cu acest Scenic.Numai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.