Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Este complicat sa faci o recarosare la Opel ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
petre43065
Salut ,am vorbit cu voi la rubrica Daewoo sv Opel despre ce ar fi mai bun un Calibra sau un Cielo va multumes pentru idei si sfaturi acu m-am gandit la alt ceva :Cum se face o recarosare la Opel Calibra am vazut multe masini de afara in stare exceptionala pt. recarosare .Adica o cumperi pe aia ce nu se poate inmatricula si cu actele de la alta imatriculata ,le combini sau cum se face ??? blink.gif blush.gif e complicat ? e posibil asa ceva ? :cry:

ps: si cum se pune o poza sub nume ca tot nu reusec ??????
madalina
1. Poza iti pui din profil, respectand anumite dimensiuni. Daca nu te descurci, da-mni un pm si iti explic pas cu pas.

2. Recarosarea - exista 2 aspecte: unul legal, despre care vei primi orice informatie doresti si o detine vreunul dintre membrii forumului si unul ilegal, despre care, daca da cineva detalii, primeste automat ban.

Asadar aspectul legal: tu detii o masina, marca x, modelul Y, inmatriculata, ce are nevoie de o caroserie noua. Aduci o maisna din strainatate acelasi model (sau numia caroserie), schimbi vechea caroserie cu cea noua, faci modificarile necesare in acte etc.
petre43065
Si RAR-ul ce zice ? masina adusa de ex.din Germania trebuie sa aiba sub 8 ani si euro 3 ,nu ?Atunci clar nu mai merita sa cumperi una care sa fie "terminata" dar sa aiba acte ,si sa aduci alta .........a clar e mult prea complicat ,nu stiu daca e tocmai legal si poti sa mai iei si o mica "teapa"adica sa nu poti face toata treaba (sa nu o schimba in acte) si ramai si cu o masina pt. piese.Mai bine una inatriculata ro.
Multumesc Madalina ,se pare ca am rezolvat si cu poza asta.la un moment dat ma enerva.
madalina
Daca ai tu o masina ce nu este euro 3, dar este inmatriculata, poti aduce o masina aceeasi marca, acelasi model (sau numai caroseria) si sa faci recarosarea.
petre43065
In alta ordine de idei daca eu imi cumpar acte sau chiar un Opel (calibra in stare jalnica )pot aduce unul din alta tara si sa-l inmatriculez in locul celui vechi ?cu,conditia sa respecte culoarea si caracteristicile celui vechi?
Mai am o intrebare daca sti cumva trebuie sa platesc si taxe vamale ? (asta ca sa imi fac un calcul ca cat ar costa toata treaba asta cu taxe vamale ,rar ,atentii celor de la rar ,etc)
madalina
Ceea ce vrei tu sa faci este ilegal. Poti doar lua caroseria de pe masina nou adusa si monta pe cea veche, dar pastrand motorul, siasiul si restul componentelor de la vechea masina.

Iar taxe vamale oricum platesti.
petre43065
Atunci tot la Cielo ajung :cry: asta e legea in rom ,e un pic amuzant cand te gandesti ca inca mai circula Dacia 1300 .Basculante care fac nori de fum si tot felul de tractoare si utilaje care polueaza de..........si noi nu avem posibilitatea sa inmatriculam o masina care circula in vest si este mult peste limita de siguranta si poluare din rom sau auto fabricate aici (foto),oricum iti multumesc pentru rabdare si sper sa mai gasim multe subiecte de discutie , Pa
eddie
Pastrezi actele de la caroseria adusa legal,te duci la politie si faci o schimbare de numar de caroserie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.