Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tipuri de "alb" pe Dacia
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
ioana43109
Imi poate spune cineva care sunt nuantele de alb existente pentru dacia? zic de culorile din fabrica
Andrei Suzuki
Pai la Logan singuru alb e Alb Artika.
ioana43109
si la cele mai vechi? la supernova si solenza?
HalbaSus
La berline mi se pare ca mai exista "Alb diamant" care era un fel de alb metalizat (nu chiar), la supernova si solnitza si eu stiu ca are o singura nuanta de alb...
Daca te referi la acel alb murdar, verzuliu, care e foarte la moda la solnitze atunci acea culoare se numeste "ou de rata" nu stiu in ce masura seamana cu oul de rata pt ca inca nu am vazut nici unul pana acum dar ii cred pe cuvant pe producatori.
ioana43109
fabulez eu sau mai exista si un alb zinc si alb13?
HalbaSus
alb13 deasemenea exista la berline... de alb zinc nu am auzit niciodata dar s-ar putea sa existe... pe Supernove si solnitze nu am mai vazut aceste optiuni (mi-am luat mai demult o supernova)
alexandru-179
Din cate stiu eu la Dacia nu exista decat un singur Alb, cel care e si pe Logan si nu costa nimic in plus ca nu e metalizat
eddie
Pe Dacii au existat alb 13(ala normal),alb 10(polar,are un cod,ceva10005 sau asa ceva,mai deschis,mai frumos.... si ou de rata,prin '75-'76 fabricatie(un verzuliu urat cu draci pe Dacie).
silviu39723
in momentul de fata este un singur alb:alb-arctika sau ceva de genul asta,foarte alb daca pot spune asa,enervant de alb-pot spune asa! biggrin.gif
VECTOR
genul asta de alb e atat de alb incat devine foarte repede un alb murdar,prafuit,daca pot spune asa. smile.gif
Pytycu XPert
Mai exista si alb 40 biggrin.gif cum am yo
E foarte frumoasa culoarea cand e proaspata pe tabla beer.gif
sal`tare :wave:
eddie
Din aduceri aminte,alb 40 era galbuiul ala ,nu?Pai ala a inceput prin '77 si s-a terminat prin '88.Dar nu a fost in toti anii fabricat....pe la inceputul si pe la sfarsitul perioadei...
Pytycu XPert
da, aia e biggrin.gif
mie imi placea cel mai mult cum se vede culoarea asta cu geamurile fumuri :brilsmurf: e f tare :angel:
fosta mea dacie (din 77) arata asha si imi placea f mult
Oricum... am vazut culoarea asta si pe un vectra din 2000 si e super sexy blush.gif




Byeee :wave:
G a B r I e L
pareri pro si contra despre culoarea alb .. am si eu o o problema.. am un opel astra g caravan, fabr. 2003, :) si as vrea sa stiu de unde pot afla codul aceste vopsele .. (negru) .. ca am botzit oleak masina deasupra rotii stanga spate.. (cercul ala) .. mi l`o botzit unu in parcare....
G e o r g e
codul il gasesti pe stalpul usii din dreapta .

si vezi ca esti offtopic !

rog un moderator sa se sesizeze !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.