Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Daewoo vs Opel
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
petre43065
Vreau sa imi iau masina dar nu stiu ce sa aleg intre un Opel Calibra si un Daewoo Cielo ,in principiu imi place Opelul dar ma gandesc ca un Calibra este destul de greu de intretinut si mai ales cat de fiabil este ?din cate am vazut pe forum sunt masini cam cu probleme iar Di-Bas-ul te cam omoara;pe de alta parte Cielo este o masina fiabila iar la banii pe care ii dau pe un Calibra din '93 cumpar un Cielo din '99-2000 ,poate ma ajutati voi cu niste sfaturi si cu ce mai stiti despre aceste masini.
Daca imi iau Calibra ? :bash:
Daca imi iau Daewoo ? :bash:
lucian39835
QUOTE(petre43065)
Vreau sa imi iau masina dar nu stiu ce sa aleg intre un Opel Calibra si un Daewoo Cielo ,in principiu imi place Opelul dar ma gandesc ca un Calibra este destul de greu de intretinut si mai ales cat de fiabil este ?din cate am vazut pe forum sunt masini cam cu probleme iar Di-Bas-ul te cam omoara;pe de alta parte Cielo este o masina fiabila iar la banii pe care ii dau pe un Calibra din '93 cumpar un Cielo din '99-2000 ,poate ma ajutati voi cu niste sfaturi si cu ce mai stiti despre aceste masini.
Daca imi iau Calibra ? :bash:
Daca imi iau Daewoo ? :bash:


Cielo, daca numai intre astea ai de ales.
Calibra e cam scump de intretinut si tine cont si de faptul ca nu se mai fabrica de 10 ani, iar piesele de schimb originale sunt din ce inj ce mai rare.
Si apoi gandeste-te bine ce vrei: o masina de 12 ani sau una de 5 ani ??
DragosV
Irelevant - unele cielo de 5 ani sunt mai cazute decat calibrele de 12. Cielo e mai barcuta si e diferenta mare la mers intre una si alta. Si le-am condus pe amandoua. Iar piese de Calibra gasesti pe toate drumurile si noi si second si din spania si din germania si din turcia iar preturile nu sunt mari.

Depinde doar de tine ce vrei. Daca esti mai linistit si mai conservator mergi pe Cielo. Daca nu si mai esti si pana in 30 de ani mergi pe Calibra.

Daca le iei tehnic Calibra e la toate capitolele peste : frane, suspensii, motor, sasiu, fiabilitate, consum. Cielo e mai conservator si merge daca esti familist.

Decizia e a ta!
Nazareno Gabrielli
Da, te-ai oprit la doua masini diferite rau.

Daca esti tanar si ai chef sa te dai cu masina un an, doi ia o calibra.

Daca vrei mai mult o masina de familie cu care sa te duci la munca si in concediu cu familia ia Cielo.

Bafta
petre43065
Salut ,mersi dre raspunsuri familist nu sunt :bounce: dar incercam sa ma gandesc pe trermen mai lung mai ales ca tot bugetul meu se rezuma la vreo 5000 :cry: si alte masini nu prea am gasit iar la dacie (logan)nici nu ma pot gandi ,poate ar fi ultima vatrianta (ce alte variante mai am ?)ma gandeam si la o Leganza dar......am renuntat ,inj principiu cred ca am sa iau Calibra .Ceea ce mi-a scris Dragos care am vazut ca se pricepe la treburi dastea ma face sa cred ca nu e dr...cihiar atat de negru in ceea ce priveste aceasta masina ,Cielo probabil ca ar fi un pic mai ifeftin la piese ,eu totusi am grija de masini si sper sa nu ma rupa o Calbra ?ce zice-ti ..?
VECTOR
eu cred totusi ca e riscant. cat o fi calibra de calibra si de opel,nu e mama masinilor.are totusi 12 ani,si daca a fost rulata numai in romania(nu ai specificat) atunci atunci e ca si cum ar avea 18 ani. adevarul e ca si cu cielo e riscant dar cel putin gasesti mai usor si mai ieftin piese.iar daca e facut in koreea e si mai bine.
nu stiu ce sa zic...mai gandeste-te;incearca sa le testezi pe amandoua. eu personal as inclina spre cielo,sau poate o nubira daca gasesti la pretul asta.
Alecs
eu zic sa te gandesti ce e mai important pt tine.. daca vrei confort si sa fii mandru de masina ta, alege calibra.. daca totusi vrei costuri de intretinere mai mici, alege cielo.. vezi totusi poate gasesti un koreana in banii astia.. si la 5000 ai putea gasi si un fiat punto sau brava sh.. chiar un renaul clio cu motor de 1.4
V l a d
se muta la versus
VECTOR
daca ai gasi una ca cea de mai jos ai avea cu ce sa te mandresti. dar cu o calibra veche de 12 ani...nu stiu daca e ceva asa special incat sa te mandresti.e cel mult o masina obisnuita.
VECTOR
pozele sunt luate de pe http://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?p=89519
petre43065
la Renault nu ma prea gandesc eu am avut la serv .Renalut Clio si...........dezamagire totala ,dupa care a urmat un Megane si la fel au ''cazut''surprinzator de repede si nu erau ''forjate '' e adevarat ca nu la motor ;dar trosnituri ,scartaituri si alte sunete asa ca si asta cam iese din schema ,mersi de idee oricum .
HalbaSus
Chiar ca nu inteleg cum de te-ai oprit la cele 2 masini atat de diferite... Adica un cielo e masina de familie saraca iar calibra e masina sport. E ceva de genu: sa-mi iau matiz sau hummer ?
Daca ar fi sa aleg eu atunci as alege Calibra !!! E una din cele mai frumoase masini de la opel, reformulez: CEA MAI FRUMOASA masina facuta de opel, are cel mai bun motor facut vre-odata de opel (cx20 2 litri, 16 valve, 150 cp), stabilitate buna, etc...
Piese ? poate pt dacie mai gasesti piese atat de usor si ieftin ca pt opel... iar pentru motorul respectiv chiar gasesti peste tot (acelasi motor s-a pus pe Vectra A, Omega si mi se pare pe ceva Astra... deci sunt piese gramada, toti mecanicii de opel il cunosc, etc... plus ca motorul si-a dovedit fiabilitatea in comparatie cu celelalte motoare opel)
Acum partea proasta e ca tot opel de 12 ani e chiar daca e cel mai reusit dintre ele... opelul e renumit pt pragurile ruginite si probleme de fiabilitate . Daca cealalta masina nu ar fi cielo as zice ca un dezavantaj e consumul dar avand in vedere ca cielo e si el suficient de energofag pt cei 1.5 litri si 75 de cai (sau cat are cieloul) ai sai... mai bine energofag si cu 150 cp

beer.gif
petre43065
eu nu am spus ca vreau sa ma mandresc doar ca imi place Calibra ,cu mandria am cam patito si nu imi mai trebuie (geamuri schimbate incuietori )
petre43065
Salut Halba mersi de incurajare ,despre rugina astea iiiiam gasit una calumea fara rugina intradevar,sunt doua masini diferite dar am spus mai sus ca nu am decat 5000 si altceva mai bun nu am gasit ,singura dilema e cu piesele si serviceul in rest nimic as luao fara sa ma gandes chiar daca are 12-13 ani ai vazut ce preturi au masinile mai noi de 2000 ?pentru rom mi se par cam mari dar asta e ,eu incerc sa cumpar ceva cat mai bun la banii astia astept si alte sugesti de auto da nu ma mai luati cu renaultul asta ca ma calca pe nervi masina asta orice dar nu masini din franta frate.
petre43065
uite am sa va spun exact la care ma gandesc nu stiu daca e ok sau nu sa dai un alt site dar pe ''www.autovit.ro'' cautati la calibra si este unul de 4600 euro are si niste foto ce parere aveti ?
HalbaSus
De aratat arata bine oricum rugina sigur are... daca nu la suprafata inseamna ca a fost vopsita sau nu a mers pe drumuri romanesti unde sar pietricele in praguri, acum problema e ca e din 91... ce ce inseamna ca incepand de la scaune la intrumentele de bord totul e "invechit"... De piese de schimb eu nu mi-as face probleme. La masinile de varsta asta e mai rentabil sa iei piesele de la dezmembrari iar cel putin la motor nu o sa ai probleme cu gasitul... e unul din cele mai populare motoare de pe opel... facut in colaborare cu isuzu. Foarte reusit motor !!! Dar sa nu te plangi de consum ca doar e masina sport smile.gif

si daca te pasioneaza cu cateva mii de euro in plus o poti face sa arate ca cea din poze (care e la oradea de altfel), si e un model destul de rar (decapotabil).
petre43065
nu mai are nimeni nimic de spus ?
lucian39835
QUOTE(petre43065)
nu mai are nimeni nimic de spus ?


RASPUNS FINAL : Cumpara-ti un Executive din 2000-2001 ! E mai omeneasca. La fel ca bugetul tau disponibil. Chiar nu vad rostul sa iti iei o o masina sport veche, cu minim 120000 km la bord (in cel mai bun caz), in loc sa iti iei o masina cu toate optiunile (mai putzin ABS) si cu cca 50000 la bord.
Acum ca 2 ani aveam si eu cam 4000 Euro (deci stateam mai rau ca tine) si am optat pentru o masina cit mai comoda, mai noua si mai accesorizata. La un moment dat gasisem un BMW seria 7 cu absolut tot pe ea (inclusiv piele) si cu GPL, dar am optat totusi pentru un Cielo full din 97.
De aici trage tu concluzia.
Si daca tot mai esti interesat de masin sport iti recomand masina unui prieten : Mercedes 124 AMG preparat sport, cu vreo 220 CP, si un consum de 10-15 l/100km. Pret = cca 4800 Euro.
petre43065
da pai sa sti ca un urma celor scrise de voi am ajuns la concluzia ca o rabla de Cielo ar fi mai bun si ca intretinere ,la Calibra mie ca o cumpar si la cat de veche e 1991 150 000 de km cam asta gasisem eu, stau numai pe sub ea ...........concluzia am spus-o Cielo tata sau poate mai strang niste bani si gasesc o Nubira mai vedem ,oricum multumesc foarte mult celor care au scris aici si m-au ajutat sa gasesc solutia obtima pt.mine ,forumul e inca deschis ideilor ..............multam
ps cum naibi imi pun o poza sub nume ???? :evil: blink.gif
V l a d
de la profil petre, de la profil :angel:
VECTOR
eu zic ca ai facut o alegere buna cu cielo. nimeni nu spune ca nu e posibil sa ai probleme si cu cielo,dar cu calibra aceasta posibilitate se apropia de certitudine.chiar daca ai fi gasit piese de schimb la dezmembrari nu mi se pare o solutie rentabila sa inlocuiesti niste piese vechi si stricate cu alte piese vechi ce s-ar fi stricat in curand.
incearca sa gasesti un cielo cat mai bun,sau daca mai strangi ceva bani poti sa cauti si ceva din gama fiat sau poate ford,dar nu vechi de 14 ani cum era calibra.
petre43065
nu ma dscurc cu poza aia si ma enerveaza concluzia :ma las pagubas :nope:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.