Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ferrari 430
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Supermasini
admin
Ferrari a fost întotdeauna un etalon pentru iubitorii modelelor de exceptie. Noul model F430 nu se dezice deloc de aceasta superioaritate a marcii italiene, aducând performanta catre limitele sale superioare. F430 este în primul rând farul care semnaleaza sosirea unei noi generatii de Ferrari echipate cu motoare în 8 cilindri, este vorba despre motorul compact de 4.300 cc 90° V8, care "arunca" nu mai putin de 490 CP, astfel încât ajunge la un calibraj de putere de 114 CP/litru, ceea ce înseamna ca distributia pe greutate ajunge la o ratie de 2,8kg/ CP. Masina dispune de o cutie de viteze derivata din cele utilizate pentru modelele de Formula 1, astfel ca tipul de reactie al cutiei scade la 150 de milisecunde, fapt care îi permite soferului sa accelereze de la 0 la 100 km/ora în numai 4 sec.
Designul specific calutului cabrat, indicele aerodinamic si ultimele tehnologii folosite pentru crearea caroseriei si a sistemelor de coordonare ale masinii permit atingerea unei viteze maxime de peste 315 km/ora.
admin
...
admin
...
admin
...
VECTOR
parca arata mai bine decat lotus. cel putin in opinia mea
EMaiL40336
pt: VECTOR bai nu poti compara ferrari cu alte masini (parerea mea)
Andrei Suzuki
Frumusel motoru. biggrin.gif
pretorian
si cand te gandesti ca mergi cu el in spate... :wave:
Cristian67280
Din cate am citit eu in quatroruote, ar accelera pana la 100 km/h in 3,6 sec.
_Theo_
ce se mai aude de Ferrari FFX ?
Titi1988
azi am mers spre faculta si la o intersectie am dat peste singurul Ferrari F430 Spyder rosu din Cluj...mergea incet..sa nu cumva sa tremure masina trecand peste liniile de tramvai. la volan un tip de maxim 35 de ani super aranjat la costum si cand s-a uitat la mine i-am facut un thumbsup.gif a zambit si a apasat pedala de acceleratie!! Atat de tare a accelerat..iar sunetul!! ascultam muzica in casti si vreau sa zic ca..atat de frumos a sunat incat m-a cuprins un fior !!! nu se poate explica senzatia. Poate si voi ati simtit-o vreodata!

Superba masina!!! Supermasina!!

PS In Cluj am mai vazut un Ferrari 360 negru, Dodge Viper SRT-8, Corvette Z06 , Mercedes SLR McLaren, Bentley Continental GT, Aston Martin Vantage, BMW M6 si..am auzit ca este un Bugatti Veyron acum mai nou!!! pinch.gif pinch.gif pinch.gif abia astept sa-l vad!! Poate sa-mi confirme cineva din Cluj?? whistling.gif
V_I_C_T_O_R
Ma cam indoiesc de SLR si de Veyron....dar nu pot sa zic nimic pana la proba contrarie...smile.gif
klm
Te indoiesti ca sunt masinile alea in Cluj sau in Romania?
V_I_C_T_O_R
Ma indoiesc ca sunt in Cluj, in Romania stiu ca sunt. Chiar asa "bengos" sa fie Cluju sa aiba asa ceva? Dar adevaru ca la ce masini sunt si in Arad, Clujul are toate sansele sa le aiba si pe acestea doua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.