Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Matiz vs Tico
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Lucas
Salut. Acest topic este despre comparatia dintre mariz si tico. as dori sa nu va referiti la design. ma intereseaza fiabilitatea mai mult. Parerea mea : Tico este net mai superior decat matiz. Pareri?
Mihai34891
QUOTE(Lucian42192)
mai superior


Nu e "net mai superior" cum zici tu...
Eu am avut ambele. Ce pot sa-ti zic e ca sunt masini foarte bune pentru cat costa. TICO e ceva mai bine facut, Matizul e mai confortabil. Cu Matizul am facut 25.000 km si n-am avut nici o problema.
mike.omega
Tico-ul alor mei face 7 ani in mai(daca nu ma insel) si se apropie de 60.000 de km arigato.gif
Ce am schimbat in plus fata de reviziile normale a fost o siguranta la stergatoare(si aia arsa de mine :bash: )
In rest.... reprize serioase intre semafoare biggrin.gif
Zetics40545
Eu am un Tico de 6 ani si ceva. Abia dupa 6 ani si 70000km am inceput sa mai schimb cite ceva la ea (in afara de consumabile, of course, aici includ si pivotii pe care i-am schimbat o singura data, la 50000).

Deci am schimbat pompa de benzina, bateria (dupa 6 ani...) fisele de la bujii...si un bec de far acu 3 ani.

M-a mai suparat un colier de pe la racire, in vreo 2 ani tot pierdeam antigelul. si astea iarna incepuse din nou, acum vad ca iar numai curge...

Cam atit. Despre Matiz nu stiu, n-am condus deloc.
Lucas
Eu am spus ca tico este net mai superior decat matiz deoarece si eu am tico si nu am avut probleme cu el. are catre 60000 km si inafara de consumabile si mici defectiuni nu au fost probleme cu el. Cat despre matiz am auzit ca au probleme cu cutia de viteze.
VECTOR
lucian ,vad ca a incercat si mihai sa te corecteze dar nu ai inteles aluzia. superior nu suporta grade de comparatie,asadar este gresit sa spui "mai superior". e superior si atat.
sper sa nu primesc si eu avertisment pentru lectia de gramatica,cum a primit vasile,dar eu prefer sa fiu corectat,decat sa ma fac de ras persistand cu greselile.
in ceea ce priveste matizul si tico nu cred ca poti sa gasesti diferente majore .mai ales ca ai specificat ca nu te intereseaza diferentele de design.performantele sunt aproximativ aceleasi ,poate cu exceptia consumului,care am inteles ca este mai scazut la tico.
problemele aparute in timp la tico sau la matiz nu cred ca reflecta mare lucru.acestea vorbesc mai mult despre conditiile in care a fost utilizata masina,stilul de condus al fiecaruia etc. cand o sa auzi ca 1000 de matizuri au avut probleme cu cutia atunci poti sa spui ca intradevar matizurile au o problema cu cutia de viteze.dar pentru 4-5 cazuri semnalate cand si cand nu cred ca se poate o eticheta unei masini.
Nazareno Gabrielli
LUCIANE, m-ai facut sa rad....Spui despre Matiz ca ar avea probleme la cutia de viteze, iar tu in alt topic ne povestesti despre problema pe care o ai tu la Tico la cutia de viteze.
E frumos?!

Eu am avut pe mana si Tico si Matiz.

Tico este mai putin confortabil dar consuma mai putin pentru ca este mai usor.
Matiz e ceva mai modern la interior si mai confortabil asa cum am spus.

As spune ca Tico este mai fiabila. Nu-mi dau seama de ce insa asa inclin sa cred dupa ce Matizul a inceput sa troncane pe la 10.000 si a trebuit sa-i schimb si caseta de directie pentru ca la o rezivie s-a costatat ca asa trebuie. Tragea un pic dreapta dar eu crezut ca e de la faptul ca nu i-am reglat nici o data unghiul de fuga.
Totusi, zic ca Matiz este superior, pentru ca ofera ceva mai mult spatiu si asta conteaza mai ales daca nu-l cumparati doar pentru oras....
eddie
Parerea mea ,si nu numai a mea,cei de la Daewoo mi-au spus-o si pe a lor,cand am luat Tico,in 2000.Ambele au si avantaje si dezavantaje....Tico are consum mai mic,sta mai bine pe sosea,mai manevrabil(la directie nehidraulica),mai fiabil,are demaraj mai bun.Matiz e mai safety in caz de Doamne-fereste,arata ceva mai bine si ai senzatia de un comfort mai mare inauntru.Cam astea ar fi,desi discutia poate dura la nesfarsit....
HalbaSus
QUOTE
Parerea mea ,si nu numai a mea,cei de la Daewoo mi-au spus-o si pe a lor,cand am luat Tico,in 2000.Ambele au si avantaje si dezavantaje....Tico are consum mai mic,sta mai bine pe sosea,mai manevrabil(la directie nehidraulica),mai fiabil,are demaraj mai bun.Matiz e mai safety in caz de Doamne-fereste,arata ceva mai bine si ai senzatia de un comfort mai mare inauntru.Cam astea ar fi,desi discutia poate dura la nesfarsit....


Hai ca m-ai facut sa rad... dealerii din ziua de azi chiar nu au rusine... adica compara 2 produse de-ale lor si le gasesc avantaje/dezavantaje dar refuza cu insistenta sa se compare cu "o masina".

- consuma mai putin: mai putin decat matiz-ul care conform site-ului daewoo.ro consuma 7.2 l in oras (altundeva dupa parerea mea nici nu se poate folosi)... pai un A-class cu motor de 1.5 consuma 7.9 in oras... deci consumul matiz-ului este IMENS !!! iar daca a lu' tico e mai mic e doar din cauza caroseriei... tehnologia e tot energofaga

- sta mai bine pe sosea: mda... poate decat Damas-ul... hai sa fim seriosi !!! va rog... nici una din ele nu e masina stabila... SuperNova bate la fund ambele masini la capitolul "stat pe drum".. Si eu consider SuperNova o masina instabila.

- matiz e mai safe in caz de doamne fereste: hahahahahhah... in caz de doamne fereste nu vrei sa fii in asa ceva... cred defapt ca e mai bine sa fii in Tico... macar mori mai repede... ambele sunt cutii de conserve sinucigase.
Mihai34891
QUOTE(Halba-2)
QUOTE


SuperNova bate la fund ambele masini la capitolul "stat pe drum"..


Doar aici ai dreptate: SuperNova, care e mai putin "masina" decat e bicicleta mea, STA pe drum, ca de mers - mai putin...
In rest, esti tare priceput la masini, bravo.
g42556
asta e un topic interesant si poate ca merita si un chestionar, asta pt cei care vor sa cumpere nevestii o masina de oras si nu-si permit o toyota yaris, cea mai buna alegere dupa parerea mea.
Raspuns: TICO - "parerea mea" biggrin.gif beer.gif
G e o r g e
mihai imi pare rau , dar supernova e o masina foarte reusita . pacat ca plasticele sunt facute de romani.

supernova sta f bine pe curbe. iti pot demonstra cand vrei tu wink.gif
madalina
QUOTE(g42556)
o toyota yaris, cea mai buna alegere dupa parerea mea.
:


G, te-ai convertiti la "toyotism"? biggrin.gif Depinde de fiecare ce vrea de la masina, nu exista o alegere perfecta indiferent de criterii!
HalbaSus
Mihai, ai condus SN ? Eu nu am zis ca SN e o masina super-stabila dar COMPARATIV cu tico sau matiz sau alte sicrie ambulante este stabila... si de mers pana la urma SN merge cu 160... tico cu cat merge ?
eddie
[quote="Halba-2"][quote]
Hai ca m-ai facut sa rad... dealerii din ziua de azi chiar nu au rusine... adica compara 2 produse de-ale lor si le gasesc avantaje/dezavantaje dar refuza cu insistenta sa se compare cu "o masina".

... SuperNova bate la fund ambele masini la capitolul "stat pe drum".. Si eu consider SuperNova o masina instabila.

- matiz e mai safe in caz de doamne fereste: hahahahahhah... in caz de doamne fereste nu vrei sa fii in asa ceva... cred defapt ca e mai bine sa fii in Tico... macar mori mai repede... ambele sunt cutii de conserve sinucigase.[/quote]
Tu nu ai inteles nimic de aici,comparatia era intre Tico si Matiz,chestia cu comparatul cu o ,,masina''tu ai spus-o,nu eu....iar supernova nu intra in comparatia noastra.Chestia cu muritul,suna urat,eu m-am exprimat in comparatia aia cu totul altfel,sorry.Comparatia dealer-ului a fost fireasca,nu a avantajat nici una,optiunea ramanea a mea(a cumparatorului0 in final....
Lucas
Baieti a fost o prostie topicul acesta. Numa va certati. Hai s-o lasam balta. Si eu am gresit cand am spus ca tico este net mai superior decat matizul. Prima greseala a fost de limba. A doua a fost fiindca am fost subiectiv fiindca eu am tico si recunosc ca imi este ciuda ca tata nu a mai asteptat 1 an sa ia un matiz(cam dupa 1 an de la cumpararea ticoului a intrat in productie matizul). Si inca ceva. am gresit cand am spus in topicul ala cu problema la frana ca masina este din 96. Scuzati-ma. este din 98, luna August. Asa ca va rog sa nu va mai certati. drive safe. pa
Lucas
A si inca ceva. Fara suparare. MIrcea in topicul ala nu am spus ca am o problema. am spus: cred ca am o problema. si in final nu am o problema. A mai zis cineva in topicul ala(un moderator) ca si el are aceeasi "problema" cu masina lui si e aproape noua. Deci nu este o problema grava. una e sa auzi din cand in cand un scrasnet cand intra in marsalier si alta este sa nu-ti mai intre in viteze nici dupa mai multe incercari. este o mare diferenta. pa
g42556
Madalina, eu chiar sunt un fan toyota; la clasa masini de oras, ti-am zis ca nu incape discutie vis-a-vis de toyota yaris. Problema si dilema mea o stii, la clasa compacta unde nu m-ajung cu banii pt corolla 2.0d-4d.
Fixul meu cu rulota, deh.....
beer.gif
STAN42133
QUOTE(HalbaSus)
QUOTE

Parerea mea ,si nu numai a mea,cei de la Daewoo mi-au spus-o si pe a lor,cand am luat Tico,in 2000.Ambele au si avantaje si dezavantaje....Tico are consum mai mic,sta mai bine pe sosea,mai manevrabil(la directie nehidraulica),mai fiabil,are demaraj mai bun.Matiz e mai safety in caz de Doamne-fereste,arata ceva mai bine si ai senzatia de un comfort mai mare inauntru.Cam astea ar fi,desi discutia poate dura la nesfarsit....


Hai ca m-ai facut sa rad... dealerii din ziua de azi chiar nu au rusine... adica compara 2 produse de-ale lor si le gasesc avantaje/dezavantaje dar refuza cu insistenta sa se compare cu "o masina".

- consuma mai putin: mai putin decat matiz-ul care conform site-ului daewoo.ro consuma 7.2 l in oras (altundeva dupa parerea mea nici nu se poate folosi)... pai un A-class cu motor de 1.5 consuma 7.9 in oras... deci consumul matiz-ului este IMENS !!! iar daca a lu' tico e mai mic e doar din cauza caroseriei... tehnologia e tot energofaga

- sta mai bine pe sosea: mda... poate decat Damas-ul... hai sa fim seriosi !!! va rog... nici una din ele nu e masina stabila... SuperNova bate la fund ambele masini la capitolul "stat pe drum".. Si eu consider SuperNova o masina instabila.

- matiz e mai safe in caz de doamne fereste: hahahahahhah... in caz de doamne fereste nu vrei sa fii in asa ceva... cred defapt ca e mai bine sa fii in Tico... macar mori mai repede... ambele sunt cutii de conserve sinucigase.




Am si eu ceva de spus la asta :

Din proprie experineta Matizul consuma aprox 6.2 la oras ( c-ta ) , si 5 % cu 100 km /h . Tico 4.2 / 4,5-5 la suta km/h

Tico are centrul jos de greutate . Ma scapat cu viata dintr-un derapaj la 100 km /h . m am "desirat " pe ambele benzi si pe pamantul de langa banda de pe contrasens . Am derapat stanga 60 grade , dreapta apoi tot vreo 60 si m am oprit in mijlocul drumului . Era uscat pe jos . Daca era o masina mai grea nu mai reuseam sa asez pe fagas , forta centrifuga ma -r fi aruncat in decor . Poate ca sunt un caz fericit .Puteam sa omor un boschetar noaptea pe mijlocul drumului .

La matizul pe care il am acum i am pus Semperit SPORT LIFE . 175/60/13 . Am mai castigat niste aderenta ,considerabila . Frane foarte bune chiar , chiar si pe ploaie , roata se blocheaza fff greu !

La capitolul siguranta , am fost surprins de matiz . Cel putin la loviturile frontale . Bara deformabila revine f usor la loc . Am instrat cu botul masinii intr-o bara de TIR , inpins de un passat din 93 de 1500 kg .Doar niste retusuri .Bara spate stricata , haionul intact . Dar eram mandru ca si passatul si a botit fata
Dragos45550
Tatal meu a avut un tico.L a cumparat de la firma cand avea 20 000 km.A mers cu el pana a ajuns la 80 000 si ceva....85 de mii..nu mai stiu exact.a schimbat consumabilele , discul de ambreiaj cred si inca ceva tot pt ambreiaj..ca deh e f utilizat in bucuresti;in rest,mai nimic;foarte fiabila masina ,era modelul sx,aerul conditionat era de o mie de ori mai bun decat cel de pe super nova sau solenza sau altele mai noi de genul...o masina mica,super fiabila,mai buna decat matizul la capitolul fiabilitate,o cutiuta in care te poti deplasa si strecura cu usurinta prin oras,consum excelent,si afara merge ok atata timp cat conduci cu capul pe umeri si stii ca nu poti sa mergi tare pentru ca incepi sa risti cu fiecare km/h in plus pe kilometraj,nu neaparat pentru ca ar ceda ceva la masina,dar daca iti bubuie un cauciuc sau derapezi sau intra unul in tine....nu e prea bine.Cred ca cei de la daewoo nu au mai fabricat tico in momentul respectiv ,modelul cu aer conditionat,pentru ca erau prea bune masinutzele alea..prea bune....nu nu glumesc,asta e si parerea tatalui meu;a avut inainte un cielo;si eu o supernova;pai cine are de mers doar in localitate poate spune ca e o mana cereasca...e cum au nemtii smarturile..asa putea fi masinutza asta;repet,clar superioara matizului d p d v al fiabilitatii si al calitatii pentru ca dupa parerea mea,cine isi ia matiz sau tico nu isi ia ca sa fie frumos tare inauntru sau super stabil sau etc..e o masina de oras mai mult ,parerea mea,sau pentru cei cu mintea zdravana si care stiu care sunt limitele...firescului legat de viteza/riscuri pe soselele din ce in ce mai periculoase ale romaniei;ok am incheiat;
am vandut tico ul cu 2700 euro la cei 80-85 000 km pe care ii avea;si m au sunat oameni la greu inainte sa o dau;in prima zi pusesem anuntul cu 2400 si m am trzit ca in juma de h ma sunau oamenii la greu si era sa o dau fix din ziua aia;dar am zis sa mai stau;cu greu s a hotarat tata sa renunte la ea;are mult de mers in oras si este masina ideala pentru asa ceva;pacat ca toate tico urile care mai sunt acum pe la noi ori sunt mucite rau ori super alergate ca sunt/au fost pe la firme.Papa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.