Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megane 2 - Costuri la reparatii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
matran40006
M-am gandit ca e bine venit si topicul asta . Sunt destule probleme care apar la masina asta..si care necesita totusi niste costuri. As dori ca cei care au trecut pe la service lasand niste bani sa spuna ce'au schimbat sau ce stricaciuni au reparat si cat a costat.
De exemplu eu pot spune ca am bagat pana acuma bani doar pe reviziile de la 15 si 30.000 km...lasand vreo 3 mil la prima revizie si vreo 6 la a doua..cu tot cu mana de lucru.
maine o sa mai dau vreo 7 pe placute de frana(3 mil si ceva) si un rulment (2.2mil) care s-a dus cam repede dupa parerea mea..pe la 35.000 km
si inca ceva....pana in 20.000 km poti schimba pe garantie toate piesele consumabile ...bucsaraie..amortizoare..rulmenti ..etc
VECTOR
cel pe care-l conduc eu acum are doar 4500 km si nu am avut nici o problema cu el.totusi e bine de stiut ce ma asteapta. asa ca sper sa primesti cat mai multe raspunsuri. biggrin.gif
matran40006
pai asta'i idee topicului....sa vina fiecare sa spuna cat a dat pe schimbul unei piese sau orice alta stricaciune ..ca pe viitor sa stim la ce sa ne asteptam ...sa vedem daca mai tinem masina pe viitor sau nu smile.gif))
ciobanu33567
am intrebat ieri de un brat pe fata si costa cam 7 bulioane, are pe el toate bucsele, pivot.
In rest reparatiile care le-am mai facut pe ici pe colo au fost in garantie( mi-am schimbat clacsonul, si asta de acuma este mult mai mare si mai puternic, si scartaiala din bord)
matran40006
azi am schimbat un rulment la roata si am dat 2.8 mil....cu tot cu manopera
Teodora43111
eu tb. sa schimb alternatorul, kitul de distributie si pompa de apa - vreo 35 mil. cu tot cu manopera la concesionar Renault.
Numai alternatorul e vreo 16 milioane.
ncristi
QUOTE
eu tb. sa schimb alternatorul, kitul de distributie si pompa de apa - vreo 35 mil. cu tot cu manopera la concesionar Renault.
Numai alternatorul e vreo 16 milioane.


Daca masina este iesita din garantie nu-ti lua piesele de la rep renault pt ca te rup la bani...
Este o chestie stiuta...piesele originale sunt extraordinar de scumpe la orice firma nu numai la renault.
Doar kitul de distributie merita schimbat la renault in rest cauta si in alate magazine...sigur o sa gasesti mult mai ieftin...
ciobanu33567
teodora cati km ai cu masina?
ncristi
Sunt off opic :angel: insa astazi am aflat de la un amic cat l-a costat sa schimbe turbina la un passat 4x4 1.9TDi:

2 saptamani fara masina+68milioane lei cu mana de lucru cu tot la si au uitat sa-i prinda cum trebuie capacul de deasupara motorului si face ca dracu biggrin.gif

I-a sunta suparat pe aia de la "porse" si i-au spus ca se strange cu o tubuara "mai lunga" si ca nu are sens sa mai vina din campina pana in B biggrin.gif
VECTOR
68000lei????
sau 6.800$ / 68 molioane?
ncristi
68 milioane lei !!

Scuze! :angel: o sa modific si sus
P30846
Salut,
am fost azi la service pt ca auzeam niste zgomote sub masina cand luam viraj dreapta. Mi s-a zis ca sunt "filtrele de la amortizor". Niste rulmenti care au inceput sa faca zgomot. Nu e urgenta de schimbat, dar odata si odata trebuie facuta operatiunea. Operatiune ce costa in jur de 10-12 milioane. Masina are 33 mii km si a iesit din garantie.

A mai patit cineva la fel?
(masina e un meganne II)
ncristi
Este o probleme destul de des intalnita la MII si este vorba despre rulmentii de la flansa amortizor MII (nu are nici o treaba cu "filtrele amortizor").

Daca masina a iesi dn garantie NU TE DUCE LA REPREZENTATNT RENAULT SA-TI CUMPERI PIESELE!!!!!

Eu iti recomand augsburg (www.augsburg.ro).

Piesele care te intereseaza pe tine costa acolo 100E (amandoua flansele) si ai si garantie 1an. Unde mai pui ca la piesele comercializate de augsburg nu o sa mai apara problema pe care o ai tu acum.

Bafta!
P30846
Multam frumos Cristi.

Eu auzisem de la un proprietar de renault ca a avut probleme cu flansele dar fiind la inceput l-au chemat inapoi in servici pentru schimb. Norocul lui.


QUOTE(cristi36176)
Este o probleme destul de des intalnita la MII si este vorba despre rulmentii de la flansa amortizor MII (nu are nici o treaba cu "filtrele amortizor").

Daca masina a iesi dn garantie NU TE DUCE LA REPREZENTATNT RENAULT SA-TI CUMPERI PIESELE!!!!!

Eu iti recomand augsburg (www.augsburg.ro).

Piesele care te intereseaza pe tine costa acolo 100E (amandoua flansele) si ai si garantie 1an. Unde mai pui ca la piesele comercializate de augsburg nu o sa mai apara problema pe care o ai tu acum.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.