Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Chiciuri
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Lucas
Am si eu mai multe nelamuriri. Am vezut in Metro un cdplayer cu 3500000 lei. Produs de o firma "fantoma" si niste boxe pe la 800000 lei perechea. la fel si boxele sunt produse de o firma "fantoma". acuma intrebarea mea suna in felul urmator: oare suna binisor? se aude basul cat de cat? si cum as putea sa inbunatatesc calitatea cd-playerului sau ale boxelor? Oare daca as pune niste filtre ar suna bine? Si a doua nelamurire ar fi ca am tot auzit ca in Metro degeaba sunt cdplayere si boxe sony, pioneer, vdo cica nu sunt originale sau ca sunt de firma(ce scrie pe ele, sony pioneer, vdo, kenwood) dar sunt rebuturile de la ei. adica ce nu a reusit asa bine le trimit in tari din europa de est. Va rog sa ma lamuriti in privinta acestor doua probleme. Merci mult.
Andrei Suzuki
La fosta mea masina,o Nova,mi-am luat niste boxe Pioneer,ovale,din Selgros.Eram super incantat de ele..pana sa le pun pe masina.Tin minte ca aveau 40w rms si aratau super,super.Cand le-am pus pe masina...varzaa.M-a facut de ras vara-miu nu niste jbl-uri de vreo 2 ani...asa ca nu stiu ce sa zic...
Cat despre cd player-u ala si boxele de care zici....cred ca ti-ai dat si tu seama ca-s varza.Totusi,800.000 perechea? Probabil ca-s ceva Zgomotec,eurostar,eurosonic sau cine stie ce.EU zic sa nu dai banii pe ele ca nu merita.Cu toate filtrele pe care le pui tu...
HalbaSus
Corect... Mai ales ca 3.5 mil nici nu e asa putin... adica mai pui un milion si ajungi la vdo care nu e chiar asa rau... cunosc pe cineva care are si se aude bine. Nu stiu daca in metro/selgros se vand "rebuturi" eu mi-am luat mp3-playerul panasonic de la reprezentanta panasonic, si nu era cu nici un leu mai scump decat in metro... in general evit sa cumpar electronice din metro... nu stiu dece... poate am ramas cu ideea ca e magazin alimentar deci e absurd sa iau boxe de acolo smile.gif
HalbaSus
Ah, inca ceva... Daca intentionezi sa iei cd/mp3 player eu iti recomand cu caldura panasonic... Nu ca restul ar fi proaste (Sony, Alpine, Clarion, toate au chestii bune) dar din cate am cercetat piata (la vremea cand mi-am luat eu playerul) panasonicul avea cel mai bun raport pret/calitate. Mai ieftin decat panasonic gasesti VDO care defapt e facut de siemens mi se pare, dar panasonic-urile mi se par mai bune. Eu am vrut sa-mi cumpar Sony initial si recunosc ca au niste modele super cool dar nu merita sa dau 2 milioane diferenta "doar pt ca e Sony". Nu ca vreau sa fac reclama gratuita (si poate ca daca aveam cele 2 milioane in plus ramaneam la sony) dar ziceam din experienta ca au produse la care raportul pret calitate e multumitor... cel putin la playere... nu stiu inca boxe... acolo cred ca voi baga JBL dar ma tenteaza si panasonic (sa am linia completa).
Andrei Suzuki
Halba,fara suparare acum,dar nu poti sa compari Panasonic cu JBL.Pe bune... (asta daca nu esti sigur ce sa-ti iei).Multi ar zice ca eu spun asta pt ca am jbl pe masina.Nu e adevarat.Intreaba pe oricine si o sa vezi ca iti spune la fel. Si pe mine m-a interesat la inceput sa am aceeasi firma pe masina,dar intr-un final am aflat ca asta nu conteaza....
Nazareno Gabrielli
Asa e. Chiar nu conteaza daca boxele si playerul sunt firme diferite.
Insa JBL sunt cam scumpe.
Sunt mai bune decat Panasonic dar asta se reflecta bine in pret.

Vreau sa spun ca e important sa ai boxe bune. Mai ales daca ai player mai slab si asculti in cea mai mare parte a timpului radio.

@lucian. Daca e sa-ti iei un player mai slab da totusi un milion si ceva si ia niste boxe sony, vdo sau panasonic de 10-13 cm.
Sau ia o pereche din alea ovale pe care le pui pe spate si ia unele mici pentru fata. Eu asa am facut......si sunt multumit.
Nu am vrut sa bag multi bani, pentru ca se fura pe capete, inclusiv boxe. Deci, ar fi bine ca boxele sa fie cat mai putin vizibile....
Lucas
merci foarte mult de raspunsuri. m-ati lamurit. eu as dorii sa-mi iau 2 boxe mici pe fata si 2 ovale pe spate dar am o problema(aparent mare). Am un tico si daca ati vazut unul pe dinauntru va cam dati seama cu ce problema a de a face. Deci plasticul ala care-i in spate pe care se pun boxele este sustinut de 2 cleme daca le pot numi asa. Acele 2 cleme sustin plasticul sa nu se miste si atunci cand deschizi portbagajul tine plasticul sa nu se ridice dar permite sa se miste in sus. Bun. acuma eu am o clema rupta. si la gropi suna damite la niste boxe cand este basul. Sistemul este la fel ca si la nova mi se pare. Va rog sa imi dati niste idei. Merci anticipat si DRIVE SAFE
HalbaSus
Azi m-am uitat la boxe pe 3 cai si panasonic-urile erau substantial mai scumpe decat sony xplode... why ??? ma rog... poate aveau aia preturi aiurea... oricum stiu ca la boxe jbl sunt mai tari si cred ca o sa-mi bun boxe jbl... atata doar ca am vazut si la panasonic niste chestii destul de misto...
Andrei Suzuki
Sunt asa ieftine pt ca boxele Sony de masina sucks.Sunt varzaa.N-au pic de bass..nu stiu..eu am vazut unele pe 4 cai date mai tare si parca mai aveau putin si se crapau.
A,si inca ceva.Cand o sa iti iei boxe,vezi sa te intereseze mai mutin designu.Vezi mai intai ce pot sa faca.Iti spun din propria experienta.
HalbaSus
interesant, am vazut la un prieten pe o nova care are un casetofon sony 4x45 (peak) si 2 boxe sony de 100 (peak) si daca da volumul la jumate pica usile de la nova de la bas... bine, acum usile de la nova pica de la aproape orice, dar ideea e ca erau chiar suparate boxele alea... si erau si dragutze, rosii smile.gif
Alex-F1
Lucian, nu ai cum sa imbunatatesti tu calitatea cd-playerului sau a boxelor, nici cu filtre, nici cu altceva! Filtrele se folosesc pt. altceva, in nici un caz pt. imbunatatirea calitatii sunetului! In legatura cu a doua ta nelamurire (cu autenticitatea sculelor), aia se stie de mult ca la noi nu s-a gasit si nu se va gasi niciodata calitatea din vest (sunt linii separate de fabricatie pt. piata est-europeana ----> calitate mai slaba), plus ca uzinele firmelor consacrate care fabrica produsele de pe piata noastra sunt prin tari "fantomatice" (Taiwan, China, Polonia, Koreea etc), asa ca obisnuieste-te cu ideea! Te-ai prins ca nici sculele de la reprezentante (de la noi) nu sunt din tara lor de origine, adica la reprezentanta Panasonic nu vei gasi tu in veci scule pe care sa scrie "Made in Japan"..... :evil: In schimb la o reprezentanta Panasonic din Germania, ai mai multe sanse sa gasesti pe toate sculele acel magic "Made in Japan"!!! Asta e! Io de exemplu am acasa un radio-casetofon Panasonic din anii '80 (a lui taica-meu, de cand era el tanar insuratel biggrin.gif ), dar daca-l vezi/auzi, plangi langa el.....si a fost coxat de nu se poate, dar inca e ca nou, ca scos din cutie, functioneaza si cel mai amarat buton, poti sa tii chef cu el, n-are absolut nici cel mai mic defect sau zgarietura, dar pe spate are eticheta shtantzata (nu scrisa cu vopsea cum e acum) pe care scrie printre altele "Matsushita Electronics Co. Tokyo - Japan, Made in Japan"! arigato.gif Eh, mai arata-mi tu asa ceva in zilele noastre! Si statia de amplificare Pioneer care-o am si folosesc acasa e tot asa, tot o eticheta cu acel magic "Made in Japan", 4x60W sinus, cu volumul la 5 din 10 trepte vibreaza tot prin camera! band.gif Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Nazareno Gabrielli
alexandrule, te inseli amarnic. Nici in Germania nu mai gasesti playere facute in tara lor de origine. Nimeni nu mai face asa ceva pentru ca toata lumea cauta mana de lucru mai ieftina. Asta se aplica la mai toate produsele, cel putin la liniile de asamblare daca nu la productie totala.
Un prieten si-a luat din Germania pantofi sport marca Adidas. Ghici unde erau facuti?!!



In anii '80, inca se mai faceau produse in tarile de origine. De prin aniii '90, mai toti si-au mutat fabricile in Asia si America de Sud.......
Au aparut si problemele: somaj in tarile de origine si overheating a economiilor asiatice, in special China.......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.