Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fabia 1.2 11.175E vs Megane Bi 1.416V 12.471 Euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
ncristi
Un coleg de servici vre sa-si cumpere masina noua si pana la urma s-a oprit la:

-Skoda fabia 1.2 HTp 1.2 64cp 11.175 cu taxe cu tot (eventual si un 1.4)
-Megane II Bicorp 1.4 16V 98 cp 12.471 Euro cu taxe cu tot

Omu este dispus sa dea diferenta daca merita.
Multam pt ajutor!

PS:
Nu incepeti iar ca sunt din clase diferite. Omu are niste bani si vrea sa-si ia o masina cat mai buna ...
ncristi
Ca sa fiu primul care raspunde...

Eu zica ca trebuie sa fi complet idiot sa dai atatia bani pe o masina in 3 cilindrii insa motivul lui este -- "masina nemteasca domle"...

Eu personal: Megane fara discutii...
V l a d
de cate ori am auzit textul asta cu masina nemteasca... ce tampenie... chiar nimeni nu intelege ca masinile nemtesti nu mai sunt ce erau?... Megane fara sa clipesc, evident
Nazareno Gabrielli
Vezi ca skoda e ceheasca. Chiar daca e in grupul VAG. Dar nu conteaza....

Magane e mai mare. Are avantajul asta.
Skoda cu motor 1.2 nu prea se compara cu Megane de 1.4.
Mai bine am pune Fabia de 1.4 in discutie....

As alege Megane, dar nu pentru ca masinile nemtesti nu mai sunt ce-au fost ci pentru ca nu-mi prea place design-ul la Fabia. Imi pare mai moderna Meganul si la exterior si al interior.
ncristi
Eu am deschis discutia asta pt ca am fost rugat de un coleg si am spus ce vrea el sa-si cumpere nici nu mi-am imaginat ca fabia poate fi asa de scumpa pana acum cand mi-a zis...

Poate ca ma repet: skoda practica niste preturi uriase - traiesc si vand dupa urma numelui vw care la noi in tara este divinizat.

Asa ca skoda poate sa scoat si un kkt si s-l vanda cu 15000E pt ca romanul il cumpara pt ca este "un kkt nemtesc" deci unu f bun... biggrin.gif
Nazareno Gabrielli
Te inseli....Nu e asa...
Fabia e un model reusit. Am un prieten care a mers peste 150.000 cu o fabia sedan de 1.9 tdi. Masina s-a comportat foarte bine.
Dar mie acum mi se para un pic depasita....
ncristi
Sincer, tu ai da 11.175E pe o masina 1.2 64cp in 3 cilindrii?
Nazareno Gabrielli
Ti-am zis ca daca e sa le compari ar fi bine sa pui in discutie Fabia de 1.4. care nu stiu cat costa. Ti-am spus doar pararea mea, pentru ca asta am crezut ca vrei. pareri de la ceilalti...


Auzi, de ce ai mai lansat topicul asta daca se pare ca stii raspunsul si nu accepti parerile altora?? Spune-i prietenului tau sa-si ia Megane si gata nu mai discuta ca sa te afli in treaba....
ncristi
O fabia de 1.4 l-ar costa f mult si nu isi permite-este peste 13000E din cate mi-a spus.
Daca mi-as fi luat eu masina as fi stiut raspunsul. Mi se pare ca fabia de 1.2 costa cam mult...si oricum cred ca fabia isi ia dupa cat de hotarat era.
El este mai in varsta si nu prea stie cum sta treaba cu internetul si daia m-a rugat pe mine.

Eu i-am spus sa-si ia megan...omu isi ia ce vrea pana la urma...

Nu inteleg de ce te superi...daca nu vrei nu mai raspunde.
VECTOR
si eu as alege megane.si nu doar in fata fabiei ci si in fata multor alte masini. doar ca eu as lua un sedan si nu un bicorp si asta doar din cauza designului.
fabia chiar daca apartine de vw,tot skoda ramane deocamdata,adica un fel de logan de-al lor la care i-au marit nejustificat pretul ca sa para mai bun. iar eu nu as da 12.000 euro pe un logan.
Cornel2
sincer sa fiu fabia mi se pare o caricatura de masina.....o gramada de bani pt o masina aproape cat swift.Daca vrea neaparat o skoda ar putea sa se uite la skoda o1 tour.Are destule dotari si un pret cat al fabiei
Radu38709
:puke:
Andrei Suzuki
Domnu Radu,vezi ca asta-i atac la persoana.Daca ai fi citit regulamentu,ai fi vazut ca nu se ataca o persoana,se ataca ideile acelei persoane.Si daca el zice ce zice de Skoda, foarte bine.E parerea lui si e dreptu lui.Daca Skoda e o masina asa buna si isi face banii (care nu sunt putini) sariti cu argumente.
Si pana la urma care e problema ta daca unu sau altu si-a luat Megane?Da-i tu bani pt o masina mai tare daca el n-a avut.
Si ce dovezi ai tu ca el a mintit in leg cu prietenu ala al lui?
DragosS
Cristi,vezi ca preturile alea pe care le pui tu acolo sunt cam aiurea.Fabia este sub Ibiza ca pret,iar o Ibiza 1,4 MPI Stela este 12.000 DDP.Deci o Fabia 1,4 este ceva mai ieftina.Ma refer la motorul 1,4 de 75cp.Mai este si varianta de 101cp.

In alta ordine de idei M2 este clar mai mare si mai moderna.Iar motorul de 1,2 de la VAG eu nu l-as recomanda nimanui desi pentru oras este ok daca nu ai pretentii dinamice.

Oricum pe mine ma amuza cu cata inversunare isi apara posesorii de Megane masina! biggrin.gif
Andrei Suzuki
Pai Dragos,nu ti se pare normal fiecare sa isi apere masina?Chiar daca nu o fi cea mai buna... Tu nu ti-ai apara Opelu daca ai avea ocazia?La fel cum face Vasile cu Fiat,Eddie cu Renault,eu cu Suzuki....ahh,sa nu-l uit pe George cu Subaru etc.
stefan_ieu
QUOTE(VECTOR)
fabia chiar daca apartine de vw,tot skoda ramane deocamdata,adica un fel de logan de-al lor la care i-au marit nejustificat pretul ca sa para mai bun. iar eu nu as da 12.000 euro pe un logan.


Can aud texte de-astea nu ma mai mir de ce exista si multi romani cu ideea "VW e masina nemteasca.... etc" La noi se poate orice. Nici nu vreau sa deschid o discutie pe tema asta. Pur si simplu nu are rost.

In alta oride de idei exita doua afirmatii care apar pe rand pe forum.
a) VW astia au motoare invechite. Au ramas tot la TDI-urile lor
cool.gif Da, VW faceau super motoare, da acum nu mai sunt ce-au fost.
Nu stiu de ce, dar mie mi se pare ca se cam bat cap in cap. Eu propun ca posesorii de Renault (pentru ca ei sunt cei la care ma refer) sa isi faca un topic si sa aleaga o singura varianta pe care sa o sustina in continuare.

Nu am condus M2 si nici nu am mers prea mult cu el, asa ca nu o sa-i spun nimic despre ea. In schimb despre Fabia 1.2 pot sa-i spun ca sunt extrem de multumit de ea. Mi se pare ca are un interior simplu si elegant, cu materiale de destul de buna calitate. Despre fiabilitate nu pot sa zic nimic, avand doar 4 luni, era si normal sa nu am nici o problema cu ea. Totusi acest motor a luat un premiu in Germania cum fo' 2 ani, asa ca nu e chiar asa de rau (parerea mea). Daca insa omul vrea sportivitate, nu exista nici o dilema : M2 fara discutie.
Gica-6
Omul nu cred ca vrea sportivitate daca e mai in varta, cum s-a precizat la inceput, dar cine stie...?
La Fabia se merita, zic eu, doar versiunile "Active" sau "Elite" sau mai stiu si eu ce oferte, ca sa le zic asa unde beneficiezi de optionale la preturi bune. Si astea se dau la 64 de CP. Altfel, preturi cam mari ce-i drept.
Nu stiu Bicorpul asta ce ofera ca dotari la banii astia, asa ca ar trebui studiat un pic. Cred ca la fiabilitate stau la fel de bine amandoua, insa cei 34 de CP in plus de la Megane, cred ca isi vor face simtita prezenta cand calatoresti in afara orasului.
ncristi
Si-a luat fabia 1.2 HTp+scutul care nu este de metal asa cum spunea cineva pe aici ci de fibra (adica plastic!!) si l-a costat 200E fara TVA.

Masina arata bine si cand am vazut-o mai bine nu cred ca a facut o alegere tocmai rea tinand seama de ceea ce vrea sa faca...
Unii oameni de nu inteleg ca nu toata lumea vrea sa dea banii pe SH si nu toata lumea are bani de BMW...

Oricum multumesc celor care au dat un sfat...

Este acum langa mine si este foarte incantat de ce mult ajutor a primit din partea unora dintre voi... biggrin.gif

Il intreaba pe radu ce vrea sa spuna cu " :puke: "... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Andrei Suzuki
Iti zic eu ca a zis ceva f urat si despre tine si despre MII. Sunt curios de ce a sters.El stie...
Mihai34891
QUOTE(stefan_ieu)
Mi se pare ca are un interior simplu si elegant, cu materiale de destul de buna calitate.


Ei, asta-i prea de tot. Simplu, da- extrem de simplu. Dar elegant - sa fim seriosi...Te-ai urcat intr-o masina franceza/italiana/japoneza/coreana etc. sa vezi cum arata un interior elegant? Si nu vorbesc de alea scumpe ci de aceeasi clasa cu Fabia (sau Octavia, care si ea arata cam trist pe dinauntru...)
ncristi
In primul rand imi pare rau ca am deschis topicul...nu merita sa te enervezi degeaba ...oricum nu aflii nimic de aici

In al doilea rand nu inteleg ce a socat asa comparatia intre MII si fabia?

Nu cred sa cunosc om care sa dispuna de 13000-14000E, care sa vrea masina noua si sa nu se fi uitat si la m2 sau skoda, kalos asa ca nu inteleg de ce unele persoane au srait ca arse la auzul comparatiei---zici ca s-a gandit la bmw langa matiz...

Iar despre radu...atat il duce creierul (daca poseda asa ceva) atat scrie...
Radu38709
Comparatia socheaza in primul rand pt ca sunt 2 masini de clase diferite, foarte bine vandute amandoua (Fabia si in Germania are cifre f bune de vanzari) care se compara.

De ce nu comparati Clio cu Golf 5 ???
Sau Megane II cu Audi A4?

Nu aveti curajul?

Fabia e un super-mini, iar Megane II e o compacta. Si se pun una langa alta. Jos palaria Skoda ca a reusit performanta asta ;-)
Unii compara Octavia 2 cu Mondeo si Vectra... inca o data jos palaria Skoda (o compacta contra o clasa-medie)

Si nu e vb de pret, ca daca era Skoda prea scumpa nu o cumpara nimeni, nu? Pare logic

Mie imi suna a oftica, si o inteleg, ca am avut ocazia sa incerc si Renault si Skoda.

Si referitor la "eleganta" dinauntru ... e subiectiva, nu poti tu sa spui ca Fabia nu e eleganta, si Megane II este, ca vine unu cu Mercedes E-Klasse si face pe el de ras cand citeste ce scrii... iar comparati mere cu piersici.

Ce sunt mai bune merele sau piersicile?

Cat despre creierul meu, tinere "domn" nu e problema ta ca exista sau nu.
Suzuki amice, asta nu e atac la persoana? ;-)

Te trimisesem la doctor stimate Cristi, ca esti obsedat de Skoda. Si o sa ai probleme de sanatate de la asta, crede-ma. Ti-am dat cifre de vanzari, iti dau clasamente de fiabilitate, ce vrei tu. Stai in banca ta cu turcismu tau si nu mai infesta posturile cu prostiile tale, ca devii gretos. Da, nu am creier ca m-am pus cu tine, am vazut ca altii te lasa sa te aberezi, dar chiar mi se facu greata sa citesc acest nou thread care iti apartine. Parca ai avea PORSCHE mai omule. Scriai undeva ca e masina perfecta Meganu... e clar ca ai probleme mari de tot...acolo sus, stii tu unde..
DragosS
Una peste alta,off-topic vorbind,am observat ca in ianuarie 2005 Skoda a devenit cea mai bine vanduta marca de import.Renault a coborat pe 2.Eu zic ca este un semn ca piata auto din Romania incepe sa se maturizeze.

P.S. Mie unul nu prea imi place O2 pe exterior dar totusi finisarile si materialele folosite sunt mult peste M2.Parerea mea este ca sunt si peste Laguna 2.(aici or sa imi sara multi in cap probabil) biggrin.gif Eu zic ca aici se putea face comparatia pentru ca sunt cam din aceeasi clasa.Fabia are finisari ceva mai sobre decat M2 si arata mult mai simplist in interior.Dar totusi este si alte clasa si alt an de aparitie!Si asta este foarte important!
Radu38709
Evident conteaza anul aparitiei, cu cat masina e mai matura, are problemele rezolvate ;-)
ncristi
Radu chear nu intelegi ca este vorba de masini care au aproximativ acelasi pret?

Sa presupune ca matiz ar avea aproximativ acelasi pret cu S320 tu nu ti-ai cumapara S320 pt ca nu este din aceeasi categorie de pret cu matizul?

Ce dracu e atat de complicat!
Un om are 13000E si vrea sa-si cumpere o masina cat mai buna la banii astai. Daca bmw s7 ar fi costat 13000e topicul ar fi fost :

MII, Fabia sau seria7...
Daia am si pus pretul in titlu pt ca stiam ca o sa duca la asfel de discutii.
Cand o sa coste un A4 cat un M2 probabil ca o sa vezi topicuri de genul A4 vs M2...chear nu intelegeti ca SE REFERA LA PRET si nu a interesat nici o clipa clasa!!!!!

Iar in ceea ce priveste maturizarea pietii...nu cred ci mai degraba a dus la acest lucru faptul ca skoda a venit cu o2, un produs nou , competitiv si este oarecum normal sa se intample asa...probabil ca atunci cand va apare noua generatie de megane (la anu am inteles) situaia se va invers O2 fiind un produs uzat moral pepiata...

PS
A oftica iti suna tie -- dupa modul infect in care ai raspuns...sincer ma doare-n cot ce crezi tu, si ar fi cazul za pastrezi o anumita decenta (daca poti). Iti explic inca o data ca topicul a fost pus la rugamintea unui amic...

Eu cred ca tu ai probleme grave cu skoda ...biggrin.gif afseza ce am scris eu legat de aceasta marca si ti s-a parut deplasat.

Te aprinzi forte repete omule... biggrin.gif
Arata si mie unde am scris ca "MII e masina perfecta" biggrin.gif si de unde stii cati ani am biggrin.gif

QUOTE
Si referitor la "eleganta" dinauntru ... e subiectiva, nu poti tu sa spui ca Fabia nu e eleganta, si Megane II este, ca vine unu cu Mercedes E-Klasse si face pe el de ras cand citeste ce scrii... iar comparati mere cu piersici.

...iar fraza asta nu am scris-o eu... biggrin.gif
Citeste mai atent ce scrie lumea si dupa aia raspunde.
DragosS
Nu cred ca vor schimba cei de la Renault modelul asa repede.Nu au de ce!Se vide bine totusi,atat in Romania,cat si in Vest.Poate va aparea un face-lift,asa cum va aparea foarte curand pentru laguna2.
Andrei Suzuki
A aparut deja face lift pt laguna 2.E in parcarea de la Crystal Palace,care e langa mine. biggrin.gif
Iustin41666
Renault.

Eu asa mi-am luat , numai ca sedan, dar, ... Renault la acesti bani.

Cand voi avea bani mai multi imi voi lua maibach. Voi nu o sa faceti la fel?

Va salut. smile.gif
madalina
QUOTE(cristi36176)
Ce dracu e atat de complicat!
Un om are 13000E si vrea sa-si cumpere o masina cat mai buna la banii astai. Daca bmw s7 ar fi costat 13000e topicul ar fi fost :


Cristi, nu te enerva, dar in mod normal o masina se alege in functie de nevoi! Ai nevoie de o masina de oras, te duci catre clasa mica. Ai nevoie de o masina pentru o familie cu 3 copii, te duci catre monovolume si alegi.

Apoi alegi din clasa respectiva masina ce corespunde cel mai bine pretentiilor si posibilitatilor tale.
stefan_ieu
QUOTE(Mihai34891)
QUOTE(stefan_ieu)
Mi se pare ca are un interior simplu si elegant, cu materiale de destul de buna calitate.


Ei, asta-i prea de tot. Simplu, da- extrem de simplu. Dar elegant - sa fim seriosi...Te-ai urcat intr-o masina franceza/italiana/japoneza/coreana etc. sa vezi cum arata un interior elegant? Si nu vorbesc de alea scumpe ci de aceeasi clasa cu Fabia (sau Octavia, care si ea arata cam trist pe dinauntru...)


Da. M-am urcat si in franceze, si in italiene si (putin) in japoneze (de aceiasi clasa). Singura care mi-a placut mai mult a fost japoneza (yaris), dar era ciudat pentru mine ca avea cadranele pe mijloc Dupa cum spuneam, adminatorii Renault (nu toti si nu intotdeauna) se arunca la expresii de-astea contemplativ-aberante care tin de subiectivismul fiecaruia. Daca vreti sa fiti inteligenti luati-o mai usor si duceti dovezi. Avand in vedere ca persoana respectiva probabil a facut alegerea facand niste drive-testuri, iata o dovada ca Fabia a putut sa-l impresioneze mai mult de Megane-ul mai mare si mai puternic. Asta e o dovada. Nu e foarte concludenta dpdv statistic, dar macar era cineva neutru initial.

QUOTE
Si-a luat fabia 1.2 HTp+scutul care nu este de metal asa cum spunea cineva pe aici ci de fibra (adica plastic!!) si l-a costat 200E fara TVA.


Cristi, felicita-l pentru alegerea facuta. O sa fie forte multumit de masina, cel putin in primii ani. Daca o sa dea de bani mai multi probabil o sa-si doreasca ceva mai mare/puternic. Pana atunci sa se plimbe sanatos cu asta ca nu o sa-l lase la greu.

PS: Trebuia sa ceara informatii ca i-as fi spus ca scutul e de fibra (nu din plastic - e ceva mai rezistent). De fapt e de fibra care imbraca un grilaj metalic. Si nu e un singur scut, sunt 2 buncati, o parte din motor ramanand descoperita. Nu cred ca au meritat banii pe el. Dar acum nu mai conteaza.
ncristi
QUOTE
Cristi, nu te enerva, dar in mod normal o masina se alege in functie de nevoi! Ai nevoie de o masina de oras, te duci catre clasa mica. Ai nevoie de o masina pentru o familie cu 3 copii, te duci catre monovolume si alegi.


Daca ai bani da.Pe il interesa o masina cat mai mare ( in afara logan si clio,accent ) sa plece cu familia la tara, sa se plimbe, sa care porcu, etc. --- el s-a oprit la cele 2 masini....

Asta mi-a spus asta am scris...
Andrei Suzuki
Pai atunci nu prea a ales bine.Mai greu o sa incapa un porc in fabia. biggrin.gif
ncristi
QUOTE
Avand in vedere ca persoana respectiva probabil a facut alegerea facand niste drive-testuri, iata o dovada ca Fabia a putut sa-l impresioneze mai mult de Megane-ul mai mare si mai puternic. Asta e o dovada. Nu e foarte concludenta dpdv statistic, dar macar era cineva neutru initial.


Nu a facut nici un drive test (nici nu cred ca stie ce-i ala)...a luat-o pentru ca a considerat ca diferenta de pret nu merita si a mai contat faptul ca are mare incredere in produsele germane indiferent ce i-ai spune, insa cum am spus alegerea nu a fost rea, masina fiind OK .

Eu nu am fost incanat de motorul in 3 cilindrii, in rest nu am avut ce obiecta.
eddie
QUOTE(Andrei Suzuki)
Pai Dragos,nu ti se pare normal fiecare sa isi apere masina?Chiar daca nu o fi cea mai buna... Tu nu ti-ai apara Opelu daca ai avea ocazia?La fel cum face Vasile cu Fiat,Eddie cu Renault,eu cu Suzuki....ahh,sa nu-l uit pe George cu Subaru etc.

Si ai uitat si Opelul meu Zafira,sa vad cu ce poate fi comparat.... deci il apar si pe ala,dar nu dau eu Clio-ul meu Extreme pe o Fabia fie ea si de 1,4
silviu39723
Dragii mei,acum ca parca s-au mai calmat nervii,ma "bag " si eu blush.gif .
Aceste 2 masini au fost pe lista mea de optiuni muuuuulta vreme, le-am condus pe amandoua,amandoua m-au incantat o vreme dupa care.....
Fabia este prea scumpa pentru ce ofera,asta e clar,isi vand prea scump brandul.Si reusesc foarte bine-bravo lor!Dar totusi e vorba de banii nostri....In oras se misca bine, are note bune la toti "profesorii"-vezi whatcar.com etc.,dar e mica si grea(o combinatie care la masini si la femei ....:bash: ).Bicorpul in schimb este prea ieftin ca sa fie "adevarat".Ganditi-va la pretul de acum 2 ani.Eu cunosc o persoana care a avut norocul de a-si cumpara unul din primele 1000 de exemplare fabricate-e superb si din pacate incomparabil cu ce se fabrica acum,sau cu ce se distribuie in Romania(nu cred ca este o minciuna spusa cum ca materialele folosite de PSA si Renault pentru fratii mai saraci din Est sunt mai proaste).
Asa ca indiferent de alegere vor fi regrete la un moment dat!
Lucas
Eu as alege megane-ul. Eu avand tico sunt maniac cu stabilitatea. Deci si eu sunt in cautare de masina(nu noua fiindca nu am atatia bani.) Si caut ceva in genul megane-ului. ceva hatch-back. Deci eu spun clar megane. va vedea prietenul tau ce bine este cand merge cu megane-ul si se simte in siguranta.
Lucas
aa. a fost facuta alegerea. scuzati-ma. nu am vazut.
Doc
Clar Megane 2. De ce? Clase diferite: fabia clasa mica - megane clasa compacta. In plus de asta motorul de pe Fabia 1.2 este varza. Eu nu inteleg cum poti sa spui asa ceva: ce aleg dintre cele doua? Nici nu trebuie sa mai intrebi.
g42556
Colegul tau ar trebui sa aiba in vedere urmatoarele lucruri:
- vrea o masina de familie, probabil are si copii, caz in care e recomandabil meganul si poate linistit sa-l ia pe cel turcesc ca e la fel ca ala frantuzesc (nasul meu si-a luat bicorp si a schimbat un stergator inainte sa ia in primire masina biggrin.gif )
- daca n-are copii sa-si ia fabia, insa in nic-un caz cu motor de 1.2, cel putin 1.4, altfel revin la megane
ncristi
De mers cu meganu a mers cu a mea, nu a condus doar a mesrs in dreprta...

A spus ca nu-si poate scoate din minte ca e facut in turcia....degeaba i-am expicat ca bicorpul e facut in franta... biggrin.gif
eddie
[quote="Radu38709"]Comparatia socheaza in primul rand pt ca sunt 2 masini de clase diferite, foarte bine vandute amandoua (Fabia si in Germania are cifre f bune de vanzari) care se compara
De ce nu comparati Clio cu Golf 5 ???[quote]

Uite ,eu am curaj si il compar...Clio(masina de serie) ai spus cu Golf 5?
G e o r g e
GV nu are nici o sansa in fata lui clio V6 biggrin.gif
DragosS
Depinde de Golf.Exista GTI,iar in curand R32. :boxing:
madalina
pai la GTI se referea . cu 7.3 demaraj ... hmmm pana si foresterul care e suv e mai rapid cu 1 sec biggrin.gif


poate R32 sa mai spele rusinea blush.gif

macar sa faca si ala suta in 6 secunde cum face clio v6 biggrin.gif si foresterul biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
google41800
QUOTE(silviu39723)
Dragii mei,acum ca parca s-au mai calmat nervii,ma "bag " si eu blush.gif .
Aceste 2 masini au fost pe lista mea de optiuni muuuuulta vreme, le-am condus pe amandoua,amandoua m-au incantat o vreme dupa care.....
Fabia este prea scumpa pentru ce ofera,asta e clar,isi vand prea scump brandul.Si reusesc foarte bine-bravo lor!Dar totusi e vorba de banii nostri....In oras se misca bine, are note bune la toti "profesorii"-vezi whatcar.com etc.,dar e mica si grea(o combinatie care la masini si la femei ....:bash: ).Bicorpul in schimb este prea ieftin ca sa fie "adevarat".Ganditi-va la pretul de acum 2 ani.Eu cunosc o persoana care a avut norocul de a-si cumpara unul din primele 1000 de exemplare fabricate-e superb si din pacate incomparabil cu ce se fabrica acum,sau cu ce se distribuie in Romania(nu cred ca este o minciuna spusa cum ca materialele folosite de PSA si Renault pentru fratii mai saraci din Est sunt mai proaste).
Asa ca indiferent de alegere vor fi regrete la un moment dat!

Uite eu am comandat, ieri, un Clio Bicorp si datorita faptului ca e full-options va fi facut in Franta. Pe chestia asta am de asteptat 2,5 luni (termen de livrare in a doua jumatate a lunii iunie, in jur de 15). Eu refuz sa cred ca va fi urmarit pe banda si se vor alege si pune pe el materiale mai slabe calitativ. Sau crezi cumva ca exista o banda speciala pt. est unde se fac "ciurucuri", ca daca ar fi asa ar venii mai repede biggrin.gif . "Problemele" care sunt la Renault sunt general valabile (am vazut un forum din Anglia si sunt plangeri cu gramada). Trebuie sa fi convins ca la banii/dotari pe care ii dai nu o sa iti iei calitate si fiabilitate Mercedes. Cu alte cuvinte atat dai atat face, dar nici nu pot sa fiu de acord cu ideile de genul "e facuta pt. Romania", parca prea avem obsesia ca are cineva ceva cu noi si vrea sa ne pacaleasca.
madalina
La Renault nu stiu daca se folosesc materiale mai proaste pentru est, la peugeot cel putin finisarile pentru vest sunt net superioare celor pentru est.

La Renault alta e buba est-vest: oferta este mult mai mare in Franta decat in Romania de exemplu clio 1.5 dci de 100CP nu e disponibil in Romania pe clio, clio in 3 usi este disponibil in Romania exclusiv in varianata sport si exemplele pot continua.
google41800
De acord. Diferente de oferta sunt clare, dar parca nu-mi vine sa cred ca sunt si de executie. Nu stiu cum e la Peugeot, poate ca in urma fabricatiei, se aleg cele mai cu "bube" la finisaje si se trimit in est. La Renault nu cred ca e posibil intrucat pe fisa de comanda am trecuta, deja, seria de sasiu (identificare a masinii) si sa nu-mi spuna cineva ca va fi urmarita, in mod special, ca sa se puna materiale mai proaste (sau sa se execute mai prost) ca nu prea imi vine a crede.
madalina
Probabil la fnisari au 2 tipuri de plastice. Eu eram indragostita de 206 m-am uitat la unul in Franta si unul in Romania. Cel din Romania mi-a displacut total in interior.

Toti dealerii ce se respecta au toate datele masinii in momentul in care se face comanda. Asa stii intotdeauna unde este masina ta, in ce stadiu, in ce uzina e facuta, daca se fabrica in mai multe locuri etc.
google41800
Ops... Asta inseamna ca in momentul in care se face fisa de productie, in care sunt trecute toate reperele specifice masinii, se trec coduri diferite pt. elementele ce difera la masinile din est fata de vest?
madalina
E doar o ipoteza. Incerc si eu sa gasesc explicatii de ce plasticul de la peugeot e super bine finisat, de calitate buna, iar cel de pe masini din Romania e groaznic ca finisare, calitate etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.