Help - Search - Members - Calendar
Full Version: inmatriculari auto noi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
laurentiu38440
Va rog sa-min spuneti cat ma costa sa inmatriculez o masina noua?
Care sunt taxele ce trebuie platite?
Va multumesc anticipat!
VECTOR
daca vrei sa o inmatriculezi singur o sa te coste o groaza de timp si nervi plus o suma de bani care din pacate nu stiu exact la cat se ridica(poate in jur de 1-2 milioane). insa probabil o sa stai zile intregi la cozi (R.A.R.; fisc,politie;etc) nu stiu daca ai vazut stirea de la tv cu tipa care a inebunit dupa ce a stat 10 ore la coada la politie si i s-a inchis geamul in nas.
cealalta varianta ar fi sa apelezi la ajutorul unei agentii de intermediere.o sa te coste vreo 3.500.000 dar nu ai nici o bataie de cap. si dureaza mai putin.
silviu39723
Ai un numar de telefon ,un nume sau vreo adresa a uneia din firmele astea?Da si lu' mine un mesaj pe pm cu asa ceva pls. beer.gif 10x anticipat
madalina
La RAR dureaza 5 minute. Se plateste o taxa si se secretizeaza cartea de identitate. Se merge la CEC si se platesc taxele de talon si numere, daca vreti preferentiale.

Apoi se merge la taxe si impozite si se plateste impzitul si trecerea pe rol.

Toatea astea dureaza destul de putin (pana intr-o ora fiecare).
Problema este la depusul actelor. Sau va duceti acolo de la 5 sdimineata si stati la rand sau incercati la inchidere daca e mai liber. Sau o cunostinta in politie.
eddie
O sa razi,dar este o taxa de inmatriculare si una de certificat(banii au destinatii diferite,una la Politie si una la primarie),plus taxa de numere.
madalina
Corect, asa imi aminteam si eu, dar nu mai eram sigura. Oricum la CEC sunt scrise toate taxele ce se pot plati pentru inmatriculare.

Doar ca nu stiu daca mai ajunge vreun ban la Politie din moment ce a trecut in administrarea Prefecturii.
eddie
Una din taxe se plateste la CEC si una la posta.
silviu39723
A inmatriculat cineva de curand o masina ca sa stie exact ce si cum si unde?Vesnica recunostinta anticipat! beer.gif
madalina
Pasii sunt mai sus, doar ca in unele sectoare se poate plati impozitul auto si la Posta, iar in altele nu.

1.RAR
2.Taxe si impozite locale
3.CEC
4.Udristei

Ai nevoie de o fisa de inmatriculare pe care o poti downloada de pe net sau obtine de la cei ce se ocupa de acte auto pe langa Udristei.

Asta pentru masina noua.
eddie
QUOTE(silviu39723)
A inmatriculat cineva de curand o masina ca sa stie exact ce si cum si unde?Vesnica recunostinta anticipat! beer.gif

Ce inseamna de curand?Ti-am spus din iulie 2004,nu cred ca s-au schimbat prea multe,poate doar taxele....
silviu39723
MAdalina saru'mana pt informatie.Eddie esti haios biggrin.gif ,in afara de valoarea unor taxe si cate o acciza noua mai nimic nu s-a schimbat!
silviu39723
La Udriste la ghiseul informatii e un militian care da fluturasi cu actele necesare inmatricularii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.