Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Va rog sa ma lamuriti
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Lucas
as dori sa ma lamriti cu un mic detaliu pe care nu-l inteleg. neintelegerea mea este : Care este diferenta intre boxele pe 3 cai si boxele pe 2 cai?
Daca vreau sa-mi iau boxe pe 3 cai, trebuie sa-mi iau cdplayer special care duce numai boxe pe 3 cai sau este bun si unul "normal" ? Merci anticipat de raspunsuri. Drive safe
mike.omega
Boxele pe 2 cai au 2 difuzoare(medii si joase) iar cele pe 3 cai au trei difuzoare(inalte, medii si joase) biggrin.gif
Din cate am observat eu cele pe 2 cai(cu amplificare buna) sunt mai recomandate pentru joase decat cele pe 3 cai beer.gif

Daca gresesc, corectati si voi blink.gif blush.gif
Andrei Suzuki
Gresesti.Nu stiu de ce,dar gresesti. biggrin.gif
Cand mi-am luat eu boxele,nenea ala de la magazin m-a intrebat cum le pun,si i-am zis ca pana imi cumpar inca un amplif,o sa fie o pereche pe statie si una pe finalii de la cd player.Mi-a zis ca e recomandat sa le pun pe alea pe 3 cai pe statie,desi ambele au 100 rms.De ce...am uitat sa intreb. biggrin.gif
Stai linistit ca nu-ti trebuie cd player special pt boxe pe 3 cai.Poti sa iti iei orice fel de cd player,numai sa tina boxele.
Alecs
probabil era vorba de impedanta.. alea pe 3 cai fiind mai rezistente
Lucas
Merci de raspunsuri. Acuma imi este mai clar.
Alecs
Sa cresti mare.. nu stiu cat te-au ajutat, dar daca afli mai exact despre ce e vorba, please share it
Alex-F1
Andrei, lasa ca m-am lamurit io si cu angajatii astia de la magazinele de electronice.....bineinteles, nu toti sunt paraleli, dar am nimerit destui care habar n-au cu ce se mananca electronica asta (io am terminat faculta de electronica) si-ti indruga verzi si uscate, crezand ca tu nu te pricepi, iar io-i las sa-si zica poezia pana la capat, apoi ii pun o vreo intrebare capcana (pt. cunoscatori), iar el o da iarasi de pereti, ca doar nu poate sa zica ca nu stie, nu? Pai parca tu nu stii cum se fac angajarile in ziua de azi......pile.....cunostinte......relatii.....nu? :bash: Tu ai uitat sa-l intrebi pe nenea ala exact ce era mai important: DE CE a zis ce-a zis? Atunci vedeam cat e de meseriash! Acuma io sincer sa fiu nu stiu ca boxele pe 2 cai sa fie mai recomandate pt. joase decat cele pe 3 cai (tehnic vorbind nu vad de ce), dar se poate......astept o explicatie logica de la vreun cunoscator......ca nici io nu le stiu pe toate! :angel: Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
guerilla
pentru ca altfel iti mai trebuie filtre pentru inalte si medii smile.gif si mai dai si bani in plus pe ceva ce nu folosesti.
daca nu ai ampli atunci merita pe 3 cai sau sistem (boxe+tweter).
HalbaSus
Deci daca nu am amplificator se va auzi mai bine pe boxe pe 3 cai ? Si daca am amplif atunci am nevoie de filtre in caz ca am boxe pe 3 cai ?
Alex-F1
Bah, am si io o intrebare: voi stiti EXACT ce fac filtrele alea sau ziceti asa la plezneala? Ia, ziceti voi ce credeti ca fac filtrele alea si apoi va spun io daca aveti sau nu dreptate :argue:

Hai pa
ALEX
mike.omega
Domnu Alexandru30535 va rog mai usor cu expresiile de genul mah, bah s.a.m.d. deoarece nu suntem la coltu strazii si nu ne cunoastem de-o viata pentru a ne putea permite astfel de exprimari :angel:

Revenind la topic... am observat ca filtrele te ajuta sa asculti muzica la volum maxim fara zgomot de fond si alte turbulente biggrin.gif
Nu stiu daca am dreptate ca nu ma pricep :bash:
guerilla
Alexandru30535 nu stiu de ce ai impresia ca vorbesc ca un pusti :evil:
un filtru este un circuit ce separa un semnal audio in game de frecventa. Pentru boxe se folosesc filtre pasive ce admit unei game de frecvente predefinite (mai mare sau mai mica decat valoarea presetata) sa fie redate doar la boxele pe care vrem.

Daca tu mai stii si alte detalii sau poti ajuta te rog sa te implici. aici este un forum unde, eu cel putin, credeam ca intram ca sa punem la comun cunostintele. nu ca sa ne dam mari, superiori, ironici.
Alecs
mai pe romaneste, trimite inaltele la tweetere, mediile la boxe, etc..
guerilla
corect smile.gif
Alex-F1
QUOTE(CristianT)
Alexandru30535 nu stiu de ce ai impresia ca vorbesc ca un pusti :evil:
un filtru este un circuit ce separa un semnal audio in game de frecventa. Pentru boxe se folosesc filtre pasive ce admit unei game de frecvente predefinite (mai mare sau mai mica decat valoarea presetata) sa fie redate doar la boxele pe care vrem.

Daca tu mai stii si alte detalii sau poti ajuta te rog sa te implici. aici este un forum unde, eu cel putin, credeam ca intram ca sa punem la comun cunostintele. nu ca sa ne dam mari, superiori, ironici.


Wooops, sorry guys biggrin.gif , sincer n-am vrut sa supar pe nimeni....facem pace - o pipa, ceva?... :wave: , dar uite ca asa a aflat lumea exact ce fac filtrele alea - in mare asa este cum ai zis tu sau Alecs sau cu cuvintele mele: un filtru pt. bass (de exemplu) taie frecventele medii si inalte, lasand sa treaca spre difuzor doar spectrul de frecvente joase pt. care este prevazut difuzorul sa functioneze la regim optim! Filtrele pt. bass sunt cele mai frecvent folosite, cele pt. medii si inalte nu prea-si fac simtita prezenta "la ureche", dar unora le place sa creada ca protejeaza difuzoarele....! :angel: Daca mai aveti si alte intrebari, va raspund cu placere beer.gif Hai ca mai vorbim! Imi cer scuze din nou! arigato.gif Se accepta? blush.gif

Hai pa
ALEX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.