Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pentru cultura generala.
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Lucas
Am tot auzit ca Alpine e cea mai "tare" firma de sisteme audio pentru masina. Acuma vreau sa va intreb : Este adevarat? Oare nu este mai tare Rockford-Fosgate ? ( stiti, firma ce a sponsorizat cu sisteme audio masinile din The fast and the furios).
Andrei Suzuki
Se poate sa fie mai tare decat Alpine.Dar sigur mai tare ca Alpine este,de exemplu,JL Audio,o marca mai putin cunoscuta in Romania.
Nazareno Gabrielli
alpine este printre cele bune dar sunt altele mult mai tari.....sunat marci care fac echipamente audio profesionale si care costa ff mult. Marcile astea nu se pun din fabrica pe masina si se stie mai putin de ele in tara noastra....sunt americane, japoneze....
cauta pe net si vei gasi o sumedenie......nu ma apcu sa insir ca sa nu zica cineva ca fac reclama....
Andrei Suzuki
MI-am adus aminte acum de niste firme pe care trebuia sa le pun primele,si care dupa parerea mea sunt mult mai tari ca Alpine.Acestea sunt Bose si Harman Kardon.
HalbaSus
Bose are maica-mea stock pe ML
Andrei Suzuki
Deci tu esti in masura sa iti dai cu parerea:care crezi ca-s mai bune? Eu zic ca nici nu se compara-->deci Alpine nu-s cele mai bune.
HalbaSus
Vorbim de sisteme audio care se monteaza pe masini din fabrica... deci nu de sisteme aftermarket de 2000 de wati, right ? Al doilea lucru e ca nu am auzit pana acum sistem alpine stock (nici nu stiu pe ce masini vin stock... in fine...)
Pot compara sistemul stock de pe Opel vectra (blaupunkt), sistemul de pe VW (ceva numit gamma, ori e produs de vw ori e ceva noname) si bose pe mercedes.

- blaupunkt-ul a fost dezamagitor, mai ales in ceea ce priveste calitatea casului, am vazut casuri din piatza care se auzeau mai bine + extrem de multe probleme, pana a fost aruncat la gunoi si schimbat cu un mp3 player. Nici boxele nu sunt ceva iesit din comun... slabutze oricum... urmeaza sa le schimb
- radio gamma (sau cum se numeshte sistemu de pe vw). Are o unitate foarte desteapta (CD, Cas + Radio) cu o groaza de functii (printre cele mai cool: mareste volumul odata cu viteza pt a nu te deranja zgomotul produs de rulajul la viteze mari... ) si un output catastrofal de prost... adica nu stiu cati wati au boxele alea dar zici ca au montat difuzoare scoase din walkmanuri... pur si simplu nu au putere... aproximez pe la 15 W RMS sau mai putin...
- Bose - de departe cea mai buna sonorizare, cel mai puternic de bas, dar head unit-ul mi se pare extrem de simplist. Cu toate ca are CD changer nu are aproape nici o functie mai speciala, nici prea multe reglaje nu poti sa faci... dar se aude super bine.

Repet, astea sunt sisteme stock...
Nazareno Gabrielli
E normal ca producatorii auto sa nu puna pe masini "scule audio" foarte performante pentru ca ar creste pretul masinii. Se alege o solutie de compromis in cele mai multe cazuri, in care vorbim de masini de masa...


Daca vorbim de masini mai scumpe, ce sar de 30.000 de euro, atunci acestea vin cu echipament audio mai performant pentru ca e de la sine inteles ca cine a ales o astfel de masina vrea un standard mai ridicat inclusiv la capitolul audio. (vezi cazul ML care are Bose).

Referitor la Alpine, sper sa nu cresesc, dar mi se pare ca au fost niste modele de BMW care au venit din fabrica cu echipament de aceasta marca....
Alpine e o marca buna, din aceeasi categorie cu Kenwood si Pioneer.....

Din cate am inteles de la niste impatimiti, astea 3 sunt mai bune decat sculele Sony pentru masina.....
f1anatic
PAi...am auzit ca KENWOOD e foarte proasta...JBL sucks...MONSOON e de kakao, PIONEER e un jaf...
f1anatic
QUOTE(Lucian42192)
Am tot auzit ca Alpine e cea mai "tare" firma de sisteme audio pentru masina. Acuma vreau sa va intreb : Este adevarat? Oare nu este mai tare Rockford-Fosgate ? ( stiti, firma ce a sponsorizat cu sisteme audio masinile din The fast and the furios).


Si a-pro-pos...filmele astea nu reflecta realitatea... :ban: Povestea din filme este destul de departe de realitatea sedintzelor mele de partid cu soferii de Subaru.
HalbaSus
QUOTE
Si a-pro-pos...filmele astea nu reflecta realitatea... banned Povestea din filme este destul de departe de realitatea sedintzelor mele de partid cu soferii de Subaru.


Adica nu zburati peste poduri suspendate pe-acolo prin state ? Sau pentru asta va trebuie macar o supra ? arigato.gif
Andrei Suzuki
F1 nu te inteleg.Daca nici astea nu sunt bune si toate sucks,atunci te intreb eu,care sunt bune?NUmai bose si harman-kardon?
EMaiL40336
salut... eu iti recomand alpine deoarece le consider cele mai bune di punct de vedere calitativ si pret dar daca ai ceva bani la dispozitei te poti interesa si de AudioBahn care sunt considerate ca fiind printre cele mai tari echipamente HiFi pentru masina.... iar daca nu prea ai bani iti poti gasi si pe ebay.com kituri numai sa le montezi la preturi foarte bune... dar oricum eu iti recomand alpine, eu asta am in masina
bafta la alegere
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.