Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alegere masina second hand aprox 8000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dragos42692
Sunt in dilema. As vrea sa-mi cumpar o masina de clasa mica la un pret de vreo 8000 euro. Sunt aproape hotarat in legatura cu un peugeot 206 hdi dar nu stiu exact ce motor da aleg 2.0 sau 1.4. Mentionez ca ma intereseaza numai diesel. Nu tin foarte mult ca masina sa fie performanta, dar nici caruta. Sunt deschis si l-a sugestii legate de alte modele. M-ar interesa comparatii intre costurile de intretinere, piese, consumuri, etc.
Ce parere aveti de Corsa, Fieste, Polo, C3.
Va multumesc.
Dan27
nu iti lua peugeot,incearca mai bine ceva nemtesc..un vw,ford
Lucas
eu zic din contra. ia-ti un peugeot. motoarele diesel de la peugeot sunt cele mai fiabile. Chiar si cu un 1.4 mergi pana in 300000 km . Poate chiar mai mult daca ai grija de el. Acuma depinde cum l-a ingrijit proprietarul dinaintea ta.Dar daca a facut reviziile la timp nu ar trebui sa existe vreo problema. Si spun asta pentru ca multa lume zice ca motoarele peugeot diesel sunt foarte fiabile. Si vorbesc in cunostinta de cauza. Taicameu are un peugeot 205. are 240000 km si merge ca nou. parca acuma a scos-o din fabrica.
James Kilowatt
Incearca si Punto JTD. E mai performant decat 206, iar motoarele nu au boli cronice ca HDI-urile (pb cu volantul si arborele cotit) In general, la mana a doua sunt si mai ieftine si cu km mai putini.
adrian41198
La Punto (Fiat, in general) valoarea de piata este mai mica dar si scaderea este mai rapida. Depinde cat vrei sa tii masina.
Dragos42692
Intamplarea face ca am avut un fiat punto, ce-i drept motor 1.9 D. Insa nu motorul e cel care m-a deranjat cel mai mult, chiar mergea excelent pt 130 mii km insa nu are tinuta de drum iar comfortul interior lasa de dorit, ambreaj rigid, cutie de viteze imprecisa, frane un pic cam violente (mai ales fara abs).
Legat de 206 hdi am auzit ca au existat unele probleme pe frigurile de asta iarna -20gr , se oprea motorul in mers. Poate cineva sa mai confirme aceste cazuri?
James Kilowatt
Punto 2 (cele cu JTD) sunt mai bine puse la punct. Nu au nici un complex in materie de tinuta de drum fata de 206, asta o recunosc pana si francezii. Plus, caroseria e mai solid facuta. In general, se spune ca au probleme cu partea electrica, farururi, inchiderea centralizata, geamuri.. Insa asta se repara usor si ieftin in Ro.
V l a d
se muta la versus
ionut35955
Sunt mai bune Fordurile.Ia-ti un Focus din 2000-2001 diesel si o sa fii multumit.
James Kilowatt
Da, Focus e beton. Cam la ce pret poate fi gasit un turbodiesel si climatizat?
Dan27
incepand de pe la 7500,unul ok!
Gigi43440
se muta la p**a mea...imi bag p**a in el forum ca de 1 luna incecr sa ma loghez si nu merge....de ceeeeee????[color=red][/color] aaaa???? :argue: :evil: :boxing: :wave: :minigun:
VECTOR
poate pentru ca o ai prea scurta....

vorbesc de marimea benzii de trafic. blush.gif
madalina
1.Gigi, ai un avertizment pentru limbaj.

2.Te-ai inregistrat pe 28.03.2005, asa ca degeaba incerci tu sa te loghjezi de o luna daca nu ti-ai facut cont.

3.daca aveai probleme tehnice puteai posta in sectiunea de administrare a Forumului unde poti posta si fara a avea cont sau a fi logat.

4.Care e legatura cu topicul?
Andrei Suzuki
Bai GIgi,vezi ca nu esti singur pe aici.Si vorba lui Vector,poate o ai prea mica. laugh.gif
madalina
Va rog ignorati mesaje off-topic, continuati discutiile serioase.
Doru24650
7500 euro, pentru ford focus , e pretul din Romania ? Sau din targurile de masini nemtesti ?
VECTOR
din romania. am vazut chiar si aici pe site anunturi plecand de la 6500euro pentru focus din 2001. deci se gaseste. bani sa fie,care este.
adrian41198
In Romania (si nu numai) cand un produs are pretul mai mic decat altele similare, te intrebi (de cele mai multe ori justificat) ce defect ascuns are acel produs "ieftin".
Altfel spus, nu te arunca la o masina mai ieftina decat ar fi normal.
eddie
Gigi,poate nu ai 8000 de euro pentru o masina second hand !
Alecs
si eu de vreo 2 luni ma uit dupa anunturi si studiez piata si am ajuns la concluzia ca in 8000 de euro cea mai buna solutie ar fi 1. focus, 2. astra classic (motorul de 2.0 opel).. in orice ordine, dupa gust..
bogdan43846
In opinia mea fiat si ford sunt cam cele mai slabe masini !!! Eu unu ti-as sugera un Golf4 bunicel dar mare atentie la baia de ulei masina este cam joasa
Luka
Si eu studiez piata de vreo 2 luni. Am cam aceeasi suma de bani, insa problema e ca s-au scumpit in ultimul timp cam toate. Am luat in calcul si varianta adusului din Germania, insa preturile au crescut si acolo.
Cu 8000 de euro fix nu poti lua in nici un caz un Golf IV acceptabil, poate doar unul obosit sau cu probleme. Tocmai sunt in dilema in privinta asta, am gasit un Golf IV acceptabil (excluzand fata individului care il vinde), insa pretul pe care l-am scos e de 8400. Si, din pacate, nu e decat motorul de 1.4 pe benzina, motor despre care am inteles ca ar fi slabut pentru greutatea masinii. Insa are tot ce trebuie pe ea, in afara de piele. Din pacate, motorul pare prea micut si masina consuma prea mult din cauza asta.
In banii astia s-ar gasi un Astra din clasa asta, Focus mult mai greu. In mod sigur ar fi Peugeot 206, Fiat Punto, Citroen Xsara. Si vorbesc de masini dotate full si cu km acceptabili.
Oricum, trebuie mare atentie.
Alecs
stiam eu pe cineva care dadea un golf4 cu 8k..motor tot de 1.4. Masina de familie, 80.000 km.. nu era teapa ca era printr-un prieten, insa cand m-am dus s-o vad credeam ca are motor de 1.6, asa mi-a spus prietenul meu.. oricum am mers cu ea si parea ok ca performante.. in nici un caz motor prea mic pt greutatea ei.. si consumul rezonabil.. daca te intereseaza, da-mi un mp si poate mai am nr.. dar e din bacau omul
cuculescu44492
golf 4 1,9 TDI 110 ps super masina nu se compara cu nimic
M A R I U S
Ce zici de un Yaris 1.4 diesel?Consuma f.putin,are90cp de fiabilitate nu mai vb
madalina
Toate bune si frumoase cu Yarisul, numai ca are 75CP si e cu o clasa ma mic decat masinile de care se intereseaza el.
Dan27
ce va place asa mult la golf versus focus?nu inteleg..e mai scump+ca e mai instabil(ounte spate rigida),e mai jos..adica in Ro o sa-l faci praf(baia de ulei).
Horatiu Hadrian47137
Salutari tuturor! band.gif

Pana la urma ti-ai luat masina?
E adevarat ca si eu visez la un Glof IV... dar la 8.000, clar nu vei gasi unul bun.
O colega de-a mea si-a luat sapatamana trecuta un CORSA cu motor de 1.2 (5 usi). pretul negociat a fost de 8.200 EUR dar masina e din 2004 inuarie si are doar 13.000 Km. A fost cu ea la service si meseriasul i-a spus neaparat sa o ia ca face toti banii.
deci concluzia e ca, ori vrei ceva mai klumea dar mai veche ori ceva mai "moale" dar mai noua.
D47291
QUOTE(Horatiu Hadrian47137)
Salutari tuturor! band.gif

Pana la urma ti-ai luat masina?
E adevarat ca si eu visez la un Glof IV... dar la 8.000, clar nu vei gasi unul bun.
O colega de-a mea si-a luat sapatamana trecuta un CORSA cu motor de 1.2 (5 usi). pretul negociat a fost de 8.200 EUR dar masina e din 2004 inuarie si are doar 13.000 Km. A fost cu ea la service si meseriasul i-a spus neaparat sa o ia ca face toti banii.
deci concluzia e ca, ori vrei ceva mai klumea dar mai veche ori ceva mai "moale" dar mai noua.


Permite-mi sa te contrazic.

Daca esti suficient de perseverent si stii unde sa cauti, VEI GASI un golf 4 chiar diesel (mai alergat) sau pe benzina (mai putini km) in jurul a 8k Euroi. Chestia cu "golful e prea jos" e adevarata, insa eu m-am obisnuit dupa o saptamana sa nu mai iau canale inalte intre roti, plus ca exista scutul metalic special pt asta. Si sa vezi ce bine e sa fie joasa masina cand mergi mai tare afara din oras...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.