Help - Search - Members - Calendar
Full Version: caroserie 2/4 usi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
adrian-382
Salut,
sunt pe cale de a achizitiona un Golf MK5 (1.4 FSI) - am tot oscilat intre Corolla(1.4vvti) si Golf(1.4fsi),acelasi pret,ambele cu 90CP-decent pentru mine,dar neavand dealer Toyota in oras,m-am decis .Intrebarea mea vizeaza oportunitatea si justificarea pentru caroseria cu 4 usi fata de cea cu doua usi din oferta standard - nu stiu daca justifica 600 de euro in plus (am doar 1 copil de 9 ani,pe langa sotie).In plus ce inseamna sistemul Easy Entry la caroseria cu doua usi.
Multumesc
VECTOR
eu cred ca se justifica inca 600 euro pentru inca doua portiere. copilul ala are acum 9 ani dar o sa mai creasca si nu cred ca masina o cumperi doar pentru 2-3 ani.mi-e cel putin nu imi place chestia asat: trage scaunul in fata,apleaca-te ,ai grija la cap....plus ca mereu il deranjezi pe cel din dreapta soferului,sau pe sofer.
easy entry nu stiu ce inseamna dar baniesc ca e vreo gaselnita de-a lor.ceva de genul ca la modelul lor scaunul se rabateaza mai usor decat la alte modele. eu mi-as lua totusi versiunea cu 4 usi. e mai comod.
Bmw
Felicitari pentru alegere cea mai buna(golful) .Pt 5 usi sau 3 usi e in functie de nevoile tale.De obicei nu ai nevoie de 5 usi daca zici ca ai copil de 9 ani dar uneori se mai intampla sa ai nevoie cand mai duci si pe altii. In plus am impresia (nu sigur) ca la 4 usi nu poti lua decat 3 pasageri (+sofer) deci nu 5 in total. Intradevar 552 euro cat costa 4 usi la vw e un pic cam mult , dar parerea mea vazandu-le pe amandoua , cel in 3 usi arata mult mai sportiv !
Nazareno Gabrielli
Ia una cu 4 usi.
Eu nu am nici macar copil si tot am vazut ca e mult mai util sa ai 4 usi. Spun asta pentru ca inainte am avut un coupe.
eddie
Asigura-ti comfortul, cu 2 usi e teroare,iesi... trage scaunul ,baga-l pe ala in spate,iesi...trage scaunul,scoate-l pe ala din spate...Am avut 2 masini cu 2 usi si iti spun sincer ca e foarte incomod. Eu am 2 copii si de familie am una cu 5 usi(4+hayon) si are 7 locuri,5 normale si 2 stau stranse in portagaj,ca in caz de ceva,mai stii ?Decat sa ma deranjeze pe mine,mai bine ii bag prin hayon in spate... biggrin.gif
HalbaSus
Sistemul easy entry e un sistem prin care se rabateaza scaunul prin apasarea unei clapete... nu e cu nimic mai "easy" decat la alte marci, sistemul e disponibil si la VW Sharan (pentru accesul catre ultimele 2 locuri - din cele 7). Sunt de acord cu cei care zic ca 2 usi e chin... merita clar 600 de euro!!! Chiar si pt un copil de 9 ani e enervant sa urce prin usa celui din fata. Sistemul cu 2 usi se justifica doar la masinile unde spatiul din "spate" e oricum prea mic pt a fi utilizabil (ex: masinile sport in general - slk, tt, z3, etc..)
eddie
QUOTE(Halba-2)
Sistemul easy entry e un sistem prin care se rabateaza scaunul prin apasarea unei clapete... nu e cu nimic mai "easy" decat la alte marci, sistemul e disponibil si la VW Sharan (pentru accesul catre ultimele 2 locuri - din cele 7)

Corect,deci trebuie sa ai 4 usi ca sa ai sistemul de mai sus ! band.gif
adrian41198
Sa vezi ce "bine" este cu doua usi atunci cand copilul (care este pe banceta din spate) vrea sa faca pipi sau mai stiu eu ce si este urgent.
Indiferent daca acel copil are 2, sau 15 ani, ai nevoie de acces facil la bancheta din spate ceea ce nu se poate cu doua usi. Daca vrei masina doar pentru tine (sau pentru fetite), cumpara una cu doua usi.
Lucas
Cu riscul de a ma repeta si eu zic sa-ti iei una cu 4 usi. E adevarat ce spune bmw ca o masina cu 2 usi arata mult mai sportiva dar fiindca ai 1 copil eu zic sa-ti iei una cu 4 usi. Nu vei regreta ca vei baga mana mai adanc in buzunare. si in fond 600 euro nu inseamna foarte mult. daca nu ai banii acuma eu zic ca merita sa mai astepti putin pana ii strangi. vei vedea ca nu vei regreta. drive safe.
madalina
La masinile in 2 usi, caroseriile sunt mai bine inchegate, dar comfortul scade. Nu e deloc placut sa opresti, sa se dea jos cel din dreapta pentru a cobori cel din spate.

Eu am Yarisul in 5 usi si Corsa in 3. Imi plac mai mult masinile in 3 usi (2,in fine), dar am mers cu Corsa cateva sute de km in 2 zile si am oprit din 10 in 10 minute, iar cei din spate trebuiau sa coboare si ei. Super incomod.
V l a d
cred ca e subiect de versus
silviu39723
Clar cu 4 usi.Cumnatul meu are Golf V cu 2 usi,nu are copii zicea ca in afara de el si nevasta nu mai ia pe nimeni ,portierele sunt ff mari etc.,numai ca nu e deloc asa.E extraordinar de incomod, iar cei din spate-intotdeauna va fi cineva care va sta si in spate blink.gif - trec prin stari de claustrofobie de la usoara la moderata biggrin.gif .Cum spuneam:4 usi!
VECTOR
cred ca s-a adjudecat pentru 4 usi. biggrin.gif mai gandeste-te si la situatia in care in spate ai un copil care are rau de masina,sau un prieten care a baut prea mult. daca ii vine sa dea afara :puke: ,ce faci? pana opresti ,pana tragi scaunul iti schimba culoarea la tapiterie.mai ales ca in spate nici nu se deschid geamurile. nasoala situatie...dar s-a intamplat.
eddie
Poti avea probleme si in fata,cunosc un tip care si-a adus bunica care nu se simtea bine de la tara, pe scaunul din fata si a facut batrana :puke: pe frumusete de bord de Rover75 de nu vroiau la spalatorie aia sa-i spele bordul,de-abia s-a invoit cu ei,le-a dat dublu sa curete pe-acolo...Asa ca se poate intampla si in fata si tot nu mai ai timp sa te dai jos din masina,poti sa ai si 6 usi.
adrian-382
Hristos a inviat !
Grea decizie.Saptamana viitoare ma duc sa semnez actele cu dealerul.Am ales varianta confort line ,optiunea suplimentara cu 4 usi e obligatoriu acum si cu geamuri electrice spate :787 euro.De banii astia i-mi pot asigura tot confortul in fata (o cotiera mijloc-fata cu spatiu depozitare si 2 guri de ventilatie),mai pun roata de rezerva din aliaj si chiar alarma antifurt + indicator presiune pneuri + instalatia de sunet cu 10 difuzoare.Cum am spus grea decizie - mai ales ca in majoritatea timpului voi fi doar eu in masina sau cel mult sotie sau copil - dar toti 3 odata ,doar in weekend sau concediu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.