Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme cu nissan-ul
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
EMaiL40336
salut, am si eu un nissan sunny 2.0d din 94 si am probleme cu servo directia... adica la curbe se mai intampla sa faca pauza pompa de servo directi. Am intrebat la nissan cat costa una noua si mi-au zis ceva in jur de 1000 euro banii nu ii am si nici nu cred ca merita investitia... Stie cineva unde se poate repara sau de unde sa iau una mai ieftina
madalina
Nu mi-o lua in nume de rau, dar cel mai bnine vinde-o (onest) si cumpara-ti o masina pe care iti poti permite sa o intretii.
Nazareno Gabrielli
Eu titi recomand sa cauti pe la dezmembrari. Mai sunt unii care-ti aduc la comanda anumite piese din afara. Astia te pot ajuta si scapi mult mai ieftin.
Eu il stiu pe unu care face tranzactii d-astea. Dar tre sa vad daca mai am numarul lui....



PS: Madalina, mai bine te abtii sa postezi un mesaj decat sa dai sfaturi de genul vindeti masina. Nu-l ajuti deloc pe om daca abordezi astfel problema....
madalina
Din principiu, sunt pentru ca fiecare sa-si sumpere o masina pe care o poate intretine in stare perfecta. Daca de aia nu ai bani, cealalta o repari artizanal, etc si cedeaza o piesa importanta, lovesti pe cineva nevinovat.

Chiar sunt de acord cu controalele serioase ale starii tehnice a masinii, pacat ca sunt aplicate foarte prost in Romania, daca dai o spaga frumnusica, circulii si fara frane si fara directie...
Nazareno Gabrielli
Foarte bine ca ai principii. Ghideaza-te dupa ele. Insa nu mai face bravura cu ele asa usor.

Omul are o problema cu masina, un Nissan!!! A scris pe forumul asta ca sa gaseasca o solutie.
Tu i-ai zis sa vanda masina! Asta nu e o solutie.
Crezi ca o cumpara cineva defecta?!!!!

Eu daca am o problema si o postez ma astept la niste sugestii pentru a o rezolva, nu la lectii de viata...

Sugestia mea: daca vrei sa dai sfaturi d-astea fa un topic separat si expuneti principiile.....
EMaiL40336
merci mult pt sfaturi, am auzit si eu de unu care ar aduce piese de nissan si o sa incerc.... problema este ca masina nu o pot vinde deoarece,desi eu o folosesc este masina mamei mele si a fost cumparata de noua adica e primul propietar si tine mult la ea si nu o pot convinge.... asa am incercat si eu sa ii zic sa o dea si sa ia un logan sau altceva nou dar nu accepta propuneri. concluzia este ca tre-sa o repar cu orice pretz
EMaiL40336
poate mai puteti sa-mi recomandati unde gasesc dezmembrari de nissan , pt. ca cel care il stiam eu aduce doar de 2 ori pe an piese noi si tre sa mai astept o gramada pana imi aduce pompa
guerilla
incearca la alpadrino. parca si ei aduceau asa ceva.
sau da si tu un search pe google dupa magazin de piese auto straine si vezi ce raspunsuri gasesti.
EMaiL40336
prima oara la alpadrino m-am dus si la aia e 890 euro, dupa care am fost la augsburg unde este 940 euro iar pe google am gasit o gramada de magazine cu piese de nissan dar nu au pompa de servo pt ca e scumpa si cade foarte rar iar comanda sare de 1000
ciocarlan72370
da;si pe mine m-a deranjat sfatul madalinei("sfat onest"..)daca nu ai bani sa o intretii vinde-o si cumpara-ti o masina pe care iti permiti sa o intretii...nu e chiar asa madalina. eu m-am bucurat ca am dat peste acest forum , dar cu astfel de moderatori ma las pagubas. am postat prima data la navara-probleme.cititi ce am postat si vei vedea madalina ca nu e chiar asa. n-am cumparat navara de 36000 euroi sa ma lase discul de ambreiaj la 8500km (opt mii cinci sute) si neavind garantie sa cumpar altul. si mai sunt si altii cu probleme..
eddie
Buna dimineta Ciocarlan,ai redeschis un topic vechi de un an !
madalina
Tie ti se pare ca eu sunt fericita ca am dat vreo 32.500 euro pe o masina si a picat discul la 12.500km?!? Insa dintre alternative de pe piata romaneasca, pentru mine nu era nici-una mai buna, in acesti bani, dar macar ii informez pe altii sa stie de aceasta problema ininte de a cumpara masina si sa se gandeasca bine daca si-o pot permite sau nu.

mai am un Aro si un camion de transport, pentru care piesele sunt extrem de scumpe, asa ca l-am retras frumos din circulatie si l-am scos la vanzare pentru ca firma nu isi permite sa suporte costurile intretinerii lui.
Arheopterix
Totusi Madalina are dreptate.
Cunosc multi care pe urma unei incasari a unei sume de bani si-au cumparat o masina pe care nu o pot intretine din salariu.
Multi strang bani si cu un efort cumpara o masina peste posibilitatite lor materiale.
Apoi ajung sa o tina pe trotuar ptr ca nu pot face o reparatie sau alta mai costisitoare.
Suciu71258
totusi...chiar suntteti nesimtiti...de ce nu o faceti pe doamna cersetoare ??? nu va e rusine???? abtineti-va de la asemenea comentarii....e democratie si fiecare isi cumpara ce masina vrea si pune pe ea ce piese vrea...mi-e scarba sa vad ca pe mai toate forumurile cei cu bani se leaga de cei cu situatie materiala mai precara....bravo romanilor....tineti-o tot asa si in felul asta sigur vedeti ce are vecinul in curte.
Mircea38023
????

Voi ce-ati inteles din postul precedent? Eu...nimic.
In afara de faptul ca intr-o democratie, fiecare e liber sa cumpere si sa carpeasca orice jaf de pe strada. Corect, dar nu ok. Punerea in circulatie a unei masini carpite ..in felul in care sunt multe la noi, e oarecum echivalent cu face ruleta ruseasca , dar cu pistolul indreptat catre altii.

Cat despre oamenii cu bani care se iau de cei cu situatie materiala mai precara...problema e alta. Fiecare trebuie sa stie sa se limiteze la situatia lui financiara....Ce rost sa ai o masina scumpa, daca n-ai cu ce s-o repari sau n-ai bani de benzina la ea? ....eu nu vad sensul.
Madalina are dreptate.
Armadyllo
Salutare...ca sa ma bag si eu in seama.De ex aici in spania...(vorbesc de gandire)...in privinta unei achizitionari,costuri intretinere a unei masini...so:masinile frantuzesti se vand in draci...o gramada au citroen de ex:care nu stau prea bine la capitolul fiabilitate,si in general frantuzestile.Dar pe el nu-l intereseaza.Pretul este ieftin la cumparare,intretinere,chiar daca il pasioneaza mult service-ul,nu prea il intereseaza.Nivelul se viata e mai ridicat,clar.

Dar in concluzie...spaniolul ar fi multumit daca ar avea un nenorocit de Clio,si sa umble din bar in bar.Iar in romania sunt multi care (vorba cuiva) "ii chioraie matzele prin BMW".
Deci nu vreau sa zic ca spaniolii sunt niste betivi,ci sa accentuez modul de gandire.Acum fiecare treaba lui ce masina isi cumpara,ca are bani de intretinere sau nu.Dar am observat ca poporul nostru are un cult al mandriei destul de ridicat,chiar daca costa.

Si ca sa fiu si eu On Topic...parerea mea...cauta la piese de schimb,sau la dezmambrari.1000 de eurasi o piesa...cam arde. Si ca sa o sustin si pe Madalina....directia e importanta frate,oricum ai lua-o .
Catalin86590
aproape toate raspunsurile sunt offtopic.
Nu ati inteles nimik ! Omul are o masina din 94 !!! pacat ca numerele nu au majuscule sa scriu mai mare ...
Omului asta nu-i "ghioraie matele" intr-o masina de lux... multi dintre voi nici nu stiti cum arata un nissan sunny !
Acum ... EMaiL40336, sunt alaturi de tine .. am un Primera din 92, slava domnului nu am mari probleme cu el ... cert este ca dezmebrarile cu masini japoneze ... sunt greu de gasit .. mai ales ca modelul tau a fost fost facut numai in japonia .. nu in anglia ca a mea ... Incearca sa mergi la un service, poate totusi se poate remedia situatia, nu cred ca e musai sa schimbi pompa.
incearca la service-urile astea turcesti ... astia sunt nebuni cu servo si pompe diesel ... nu vreau sa-i ridic in slavi, dar la partea de hidraulica si pompe diesel .. cred ca sunt cei mai buni, lucreaza murdar, dar fac treaba buna.
Succes !
Xalanx
topicul are un an si ceva dude...
oaneasilviu
QUOTE (madalina @ Mar 20 2005, 08:16 PM) *
Din principiu, sunt pentru ca fiecare sa-si sumpere o masina pe care o poate intretine in stare perfecta. Daca de aia nu ai bani, cealalta o repari artizanal, etc si cedeaza o piesa importanta, lovesti pe cineva nevinovat.

Chiar sunt de acord cu controalele serioase ale starii tehnice a masinii, pacat ca sunt aplicate foarte prost in Romania, daca dai o spaga frumnusica, circulii si fara frane si fara directie...


Daca ar fi asa cum spui tu ar fi numai accidente pe sosea sa stii de la mine stimabila doamna/domnisoara ca nu iese nici o masina cu ITP-ul pe certificat care sa aiba probleme la frana si directie, a si inca ceva chiar as vrea sa te pun fata in fata cu posesorul acelui vehicul si sa ii spui ca nu este demn de a conduce altceva decat dacie ca nu isi permite sper sa te lovesti macar odata in viata de lipsa a 1000 de euro si sa iti crape maseaua sa vezi si tu cum este , odata demult un vecin figurant mi-a spus sa imi cumpar bicicleta daca nu am bani de altceva decat de o dacie si acu roata s-a intors ...fara rautate iti spun ...vezi sa nu ti se intample si tie ...soarta iti da si rele si bune

QUOTE (Mircea38023 @ Apr 6 2006, 02:28 PM) *
????

Voi ce-ati inteles din postul precedent? Eu...nimic.
In afara de faptul ca intr-o democratie, fiecare e liber sa cumpere si sa carpeasca orice jaf de pe strada. Corect, dar nu ok. Punerea in circulatie a unei masini carpite ..in felul in care sunt multe la noi, e oarecum echivalent cu face ruleta ruseasca , dar cu pistolul indreptat catre altii.

Cat despre oamenii cu bani care se iau de cei cu situatie materiala mai precara...problema e alta. Fiecare trebuie sa stie sa se limiteze la situatia lui financiara....Ce rost sa ai o masina scumpa, daca n-ai cu ce s-o repari sau n-ai bani de benzina la ea? ....eu nu vad sensul.
Madalina are dreptate.


Mircea sper sa Ti se intample si tie vreodata sa nu ai bani timp de o luna dintr-un an sau chiar 2 si ai sa vezi cum este ...atunci sper sa iti aduci aminte ca ai fost rautacios
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.