Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Accize mai mari la masini.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Nazareno Gabrielli
Cresc accizele la masini

La leasing:

Baza de impozitare pentru accizare era valoare reziduala (adica 20% din valoare masinii in cele mai multe cazuri). Acum baza de impozitare va fi valoare de intrare, la care se adauga taxele vamale.

Autoturismele din productia nationala nu vor fi accizate, daca au o capacitate mai mica de 1601 centimetri cubi. A fost majorat nivelul accizelor in cazul autoturismelor cu capacitate cilindrica de peste 2000 de cmc de la 9% la 11%, pentru cele noi. Pentru masinile rulate este o crestere de la 27% la 33%.
Nivelul accizelor variaza intre 0% si 11% pentru masinile romanesti si 1,5% si 33% pentru cele din import, in functie de capacitatea cilindrica si carburantul utilizat.
madalina
Mircea, dfaca ai acces la mai multe informatii, imi poti raspunde si mie, te rog la cateva intrebari?

1. Cand se aplica aceasta hotarare? (Banuiesc ca sunt modificarile din codul fiscal despre care se tot vorbeste in Guvern)

2. Ce se intampla cu contractele de leaisng in derulare?

3.Ai idee unde gasim o explicatie cat mai detaliata a accizelor, ata pentru masini noi, cat si sh?

Multumesc!
Nazareno Gabrielli
1. Intra in vigoare la 1 aprilie. Sunt modificari ale Codului Fiscal propuse joi in sedinta de Guvern.

2. Din cate stiu nu sunt hotarari retroactive. In mod normal, nu ar trebui sa afecteze contractele in derulare. Dar trebuie sa mai intreb ca sa fiu 100%.

3. Eu nu am graficele actualizate. Tot ce s-a aflat sunt minimele, maxime si procentul de crestere.
Din cate stiu de la APIA, conducerea lor va mai avea niste discutii cu reprezentantii MFP si este posibil sa se mai schimbe ceva. Eu nu cred dar s-a spus asta.
Nu cred pentru ca APIA a fost consultata si inainte, iar cei de acolo au inaintat nistre propuneri.....
Cristian37384
Poate ca atunci cand vor fi clare toate "datele",sau mai bine zis,cand se vor hotari guvernantii la cat,cum si in ce fel,veti schimba si tabelul cu "Calculul valorii taxelor ptr. vama".

Din cate se pare(ziarele,de!!!!)valorile si data aplicarii lor se schimba de la saptamana la saptamana. :bash:
Zetics40545
Citeam in presa de azi ca s-au razgindit si baga accize de 1% si pentru masinile sub 1600cm3 daca sint noi, sau 2.5% daca sint la mina a doua.

chestiile astea cum se aplica, eu daca am inceput deja un leasing la o masina mai platesc acciza aia, daca da, cind o platesc samd?
silviu39723
Unde putem citi toate datele pe care le ziceti voi?Ma refer la acte oficiale.Am dat comanda de masina la sfarsitul lui februarie si am oarece emotiii pentru ca inca nu a venit la vama.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.