Help - Search - Members - Calendar
Full Version: octavia2 vs. focus 2
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mihai42593
ce sfat imi dati in legatura cu alegerea intre o octavia 2 si un focus 2 wagon..sunt cam la aceeasi bani la aceleasi dotari..
mersi
Iulian HondaFan
Departajarea cred ca o sa vina de la motorizari... da mai multe detalii...
mihai42593
octavia 2 1.9 tdi 105cp ambienete cu optionale (6 airbaguri, esp, climatronic si ceva maruntisuri) la aprox 16200eur cip fata de focus 2 wagon cu motor 1.6 tdci 109 cp cu dotari similare la aprox. 16600eur cip
g42556
daca te arunci la 16000 euro cip poti sa te gandesti si la avensys, o alegere superioara zic eu, daca nu subscriu tot pt octavia 2 ambiente
Am discutat cu prieteni care locuiesc in germania si skoda are un feedback f bun acolo, mai bun oricum decat al vw golf 5.
mihai42593
avensys cred ca depaseste bine zona de 16000eur din cauza taxelor...parca asa imi aduc aminte; eu am verificat corolla dar fata de octavia 2 are spatiu mai mic si in interior si portbagaj...altfel zice lumea pe aici pe forum ca motorul de corolla ar fi mai putin zgomotos decit cel de octavia 2; consumul insa ma astept sa fie mai mic la octavia 2 decit la corolla
adrian41198
Toyota produce si in Europa deci nu mai sunt taxe vamale (doar accize si TVA).
Consumult la Corolla este sensibil egal cu cel de la O II (cel putin asa reiese din caracteristicile celor doua masini) dar difera spatiul interior.
Corolla este bine antifonata dar nici Octavia nu sta rau asa ca ...
Revenind la intrebarea initiala, as alege Octavia II in loc de Focus.
Iulian HondaFan
Focus2 as zice... rezerve legate de fiabilitate un pic mai mari decat la Octavia2... dar e mai rapid si mai fun to drive...

buba mare la Focus este ca se devalorizeaza mai repede de aceea ar fi indicat numai daca vrei sa-l tii cel putin 5 ani...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.