Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina de maxim 13.500 euro cash
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dan42582
urmaresc cu interes forumul acestui site si indraznesc sa va cer parerea pt. ca am vazut raspunsuri pertinente la probleme similare. Dispun de 13.500 de euro si as dori sa achizitionez o masina de clasa medie, care sa serveasca unei familii. As exclude second-hand-urile. Ce sfat imi dati?
Vasile26083
Dupa mine cele mai convenabile ar fi:
1. Fiat Stilo
2. Renault Megane 2.
3. Ford Focus

Fa o proba cu fiecare, vezi ce discounturi ti se ofera.
dan42582
am vazut si Opel Astra clasic; e destul de aratoasa. Nu stiu cu intretinerea si fiabilitatea cum sta.
g42556
Depinde si ce dotari vrei sa aiba, dar daca n-ai bani de Octavia II, ia-ti Octavia Tour.
VECTOR
si eu ti-as recomanda tot megane sau focus. sunt cea mai buna alegere la suma asta. sau poti sa incerci cu un peugeot 206(nu mai stiu exact cat costa...s-ar putea sa depaseasca).
dan42582
multumesc pt. raspunsuri. Ideea cu Octavia Tour nu e rea dar nu stiu prea multe de masina. Focusul sare din schema pt. ca amauzit prea multe pareri contra. Mai ramane Meganul II. Tre' sa fac un drive test cu nevasta alaturi ca si ea are un cuvant de spus :argue:
eddie
Incearca la Renault,chiar au niste reduceri acum,am vazut eu ceva misto acum la fostul MACH 1(actual AutoCobalcescu)
google41800
Focusul e masina buna testata si paratestata dar la Ford service-ul e rau de tot. Practic asta strica emblema in .ro.
pana30005
Parerea mea: 2 Dacii Logan
pana30005
Asta pt ca Focusul a iesit din schema desi e topul clasei compacte
pana30005
Si pt ca Astra clasic e aratoasa
Iulian HondaFan
Focus ( 1 si se pare ca 2 e si mai bun) e printre cele mai bune compacte, singura problema este ca se devalorizeaza mai mult si in Europa dar daca o iei pe termen relativ lung ( 5 ani si peste) e o valoare excelenta... pacat ca in Ro se pare ca e intr-un con de umbra...
eddie
Incearca Opel Astra,pot sa-ti spun ca e buna,e e el facut in Polonia,dar e la preturi rezonabile,la 12-13.000 de euro,o poti lua cu ceva dotari...daca iei si o motorizare buna,nu mai ai probleme....Bafta !
Tupac
Nu ai spus daca vrei benzina sau motorina, dar bauiesc ca te referi la benzina la banii astia.
Eu as alege in Astra Classic (aici cred ca poti lua chiar si 1.7DTI) 1.6i 100CP (mai e si o motorizare mai mititica de 1.4i 90CP, dar ai bani destui si nu se merita ) cu ceva optiuni in banii astia (de fapt ti-o iei cu absolut tot ce ar dori un om normal : climatronic, abs, gemuri si oglinzi el, inchidere, etc.. ). Astra este o masina foarte fiabila. Singurul dezavantaj este calitatea mai modesta a materialelor la interior, dar nu cred sa fie o problema mjora, pe mine unul nu m-ar deranja atata vreme cat stiu camasina e fiabila).
Poti sa analizezi si Octavia Tour, nu e o idee rea deloc, este si ea destul de fiabila, dar aici ai bani doar de 1.6i
Iulian HondaFan
daca in banii astia intra de un Megane2 sau Focus2 1,6 benzina astea sunt peste orice AstraG sau Octavia1...
Tupac
Sunt peste, dar nu cred ca sunt mai fiabile. Plus ca la Ford te rup astia la service :bash: 20E/ora manopera :minigun:
pana30005
Nu mai comparati Focus 2 cu Megane. Jigniti Focus-ul
eddie
Aici se vorbea de ora de manopera....vezi sa nu jignesti tu pe cineva degeaba,daca nu argumentezi,mai bine citeste numai !
pana30005
Atunci problema e alta: vreau sa cumpar masina cu revizia cea mai ieftina.raspuns: Dacia din 1986
dan42582
Multumesc tuturos pt. sugestii. Cred ca un drive test ar fi potrivit. M-ar interesa o masina pe benzina pt. ca de motorina nu am banii...
Pt. 'pana..', fii mai calm si nu te crede mai destept decat esti. Merci.
VECTOR
pana...explica-mi te rog in ce fel si pe ce considerente se simte un focus jignit in fata unui megane 2. poti sa argumentezi...sau vorbesti doar ca sa atragi atentia?
eu am condus si inca mai conduc ocazional un megan 2(1.6l) cumparat in decembrie si pana acum nu i-am gasit nici un defect. de asemeni am avut ocazia sa merg si cu un focus nou(din pacate de data asta doar ca pasager) si mi s-a parut ca se comporta foarte bine,si nu s-a plans ca s-ar simti jignit in vreun fel.
acum revenind la lucruri serioase,dupa parerea mea singura diferenta majora intre cele doua masini este volumul portbagajului si bineinteles forma caroseriei,pentru ca in ceea ce priveste performantele(viteza max., acceleratie,cai putere,consum)acestea sunt asemanatoare.
departajarea se poate face insa si pe baza dotarilor optionale si a confortului pe care ti-l ofera tie personal masina.pentru asta trebuie sa faci un drive test si sa vezi ce senzatii iti ofera fiecarein parte.
adrian41198
Dane, daca-ti iei si doamna cu tine la test-drive, probabil te vei "pricopsi" cu Megane sedan. Eu mi-am luat si copilul de doi ani si el era incantat de ... Albea (pentru ca avea un bec deasupra bancetei din spate).
Este posibil ca Fordul sa fie mai bun dar cred ca este vorba de Fordul care circula pe soselele americane. In plus, la Focus este o problema cu A/C, este mai putin resimtit pe bancheta spate.
Oricum ar fi bine sa le incerci pe toate.
Bafta!
VECTOR
si mai e ceva ce imi place foarte mult la megane. numarul mare de spatii de depozitare: bord, usi fata,usi spate,cotiera centrala,cotiera spate,podea.o gramada de locuri in care poti sa tii tot felul de lucruri folositoare sau nu.
ncristi
Eu fac naveta Bucuresi-Ploiesti zilnic cu un megane II 1.6 16v. Am facut in vreo 3 luni aproape 6000kM. Masina se comporta extraordinar (nu exagerez) in acest sens. Cu aceasta masina poti avea consumul uni diesel sau te poti simti ca intr-o masina sportiva iar pana acum s-a comportat exemplar din toate punctele de vedere.

Tin sa mentionez ca inainte am mai condus masini de fabricatie straina deci nu m-am suit din dacie direct in megane sa mi se para nustiu ce limuzina si am mers cu o gama foarte vasta de masini (mercedes, toyota, skoda,ford etc).

Ideea este ca nu inteleg de ce se arunca cu noroi intr-o masina cum este MII de niste persoane care nu cred ca s-au urcat o sg data in viata lor intr-o asemenea masina daramite se o fi condus...

Cand am cumparat masina m-am uitat si la focus insa am ales megane si nu regret nici o clipa...
dan42582
unii proprietari de Megan Sedan se plang de zgomotele din habitaclu. Ma ingrozeste ideea ca o masina pe care dai 13-14.000 Euro ar putea zangani de noua. Cred ca Skoda Octavia Tour, Focus si Opel Astra Classic raman variantele cele mai bune. Stie cineva cum e cu service-ul la Ford in Iasi? O fi mai bun decat la Bucuresti?
madalina
Cauta in sectiunea Ford si gasesti raspunsul!
Vasile26083
QUOTE(adrian41198)
Eu mi-am luat si copilul de doi ani si el era incantat de ... Albea (pentru ca avea un bec deasupra bancetei din spate).


Albea este o masina supermeseriasa band.gif
V l a d
biggrin.gif biggrin.gif daca albea e supermeseriasa atunci ferrari ce mai e? Hai ca supermeseriasa chiar nu e... e o masina ieftina si acceptabila pentru cineva cu un buget limitat, dar de la asta la supermeseriasa e cale lunga biggrin.gif biggrin.gif
ncristi
QUOTE
unii proprietari de Megan Sedan se plang de zgomotele din habitaclu


Poate ca sunt deranjati la stomac biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.