Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia II vs Corolla
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
g42556
Sunt intr-o dilema: dupa mai multe cautari am ajuns la concluzia ca alegerea pe care o am de facut este intre Skoda Octavia II 1.9TDI varianta Ambience si Toyota Corolla 1.4 D-4D Terra (singura optiune de altfel). Pretul este cam 17000 euroi cu toate taxele, in cantar stand leasingul mai bun al lui Porsche Romania pe de o parte si reviziile gratuite 3 ani la Toyota pe de alta parte.
Va rog sa tineti cont si de faptul ca eu caut o masina de familie, unde confortul primeaza in fata performantelor dinamice, probabil in viitor mi-as dori si rulota, nu vreau ca dupa drumuri lungi sa ma ridic obosit de la volan si de faptul ca rulajul mediu este cam de 15000km/an din care cam jumatate sunt facuti in oras si ca aceasta ar trebui sa fie o investitie pt cel putin 10 ani.
Va multumesc anticipat, cu atat mai mult cu cat primesc raspunsuri bine documentate si din partea unora cu experienta reala.
VECTOR
este intradevar o decizie destul de grea.diferenta intre cele doua masini este destul de mica. octavia are un consum mai mic la un motor mai mare. diferenta de consum nu este insa destul de mare ca sa constituie un motiv clar de departajare.si nici puterea motorului nu te ajuta prea mult sa alegi pentru ca am inteles ca vrei o masina de familie si nu una de curse,astfel incat nu conteaza prea mult daca prinzi suta in 10s sau in 12s.
in conditiile astea poate ar trebui sa te orientezi mai mult spre dotarile de baza (si cele optionale)oferite de cei doi producatori,banuiesc ca vrei si confort pentru familia ta. si mai uitate si la spatiul interior si cel pentru bagaje.
eu personal as alege toyota.
madalina
Pentru o investitie de cel putin 10 ani, este recomandata Corolla. Dar Skoda parca e mai mare ca spatiu interior decat Corolla.
g42556
La inceput eram convins sa aleg Toyota, insa la ultima vizita in showroom m-au dezamagit tocmai amanuntele care aparent nu prea au importanta: incuietori usi, kedere, pentru ca partea proasta e ca sedanurile sunt facute in turcia. Nu acelasi lucru il pot spune despre hatch-back facut in Anglia, insa aia are portbagajul cam mic.
Plus ca astia in C-ta stau cam prost cu service-ul si daca ar fi sa fac revizia mai degraba m-as deplasa in buc decat sa-l fac in cta.
adrian41198
Daca este sa compari O II cu ceva de la Toyota, mai bine te uiti la Avensis.
Am facut un test-drive cu o Corolla si nu pot spune ca m-a impresionat. La preturi apropiate, intre Corolla si O II as alege, sigur, a doua varianta.
g42556
Daca era sa aleg la clasa medie, n-as fi ezitat intre Avensys si Superb sau Passat. Avensys e peste si ca fiabilitate si pret in primul rand, insa la pret sar de 18000 si si-asa m-am cam aruncat cu cei 17000 de care pomeneam.
Bmw
Din toate punctele de vedere octavia.E mult mai mare , mai fiabila , imagine mai buna pret mai bun.
Plus ca, cat o fi ea de toyota turcia e turcia .Eu sunt convins ca skoda e mai buna din toate punctele de vedere si de asemenea ca skoda e mai ieftina.Oricum serviceul uzual e mai scump la toyota.
Vasile26083
Sunt urate amandoua. :bandit:
Dar sa nu uitam ca skoda e aproape vw, iar toyota e doar toyota.
Eu as alege octavia.
Tupac
Toyota are de partea ei fiabilitatea, dar ai spus ca vrei o masina de familie si care sa iti asigure un confort sporit la volan. Eu as merge pe Octavia 2, motor mai mare 1.9TDI, cuplu mai mare banuiesc fata de 1.4 de la Toyota, asta se traduce intr-un confort si o usurinta mai mare la condus in anumite situatii.
Dintre cele 2 as alege Octavia 2.
Iulian HondaFan
Octavia suna mai bine pe hartie mai ales la Diesel... puterea si cuplul motorului sunt factori de siguranta activa si conteaza in Ro poate mai mult tinand cont ca drumurile patriei fac manevra de depasire absolut necesara...
g42556
Vasile, frumusetea e ceva relativ. Ia o oglinda!
biggrin.gif
Han.solo
Toyota de 1.4 diesel am si eu asa ca scuze daca eventual sunt subiectiv.
Motorul are 90cp si 190Nm, destul de bine pentru clasa sa. Si e mult mai rafinat (silentios) si tehnologic superior decat TDI (primul motor diesel de aluminiu de la Toyota; la viteze de peste 120 nu auzi decat rotile). Pentru drumurile noastre e suficient (mai putin daca vrei sa faci curse); nu am avut probleme in depasiri.
O2 nu este VW dupa cum Logan nu este Renault; iar la fiabilitate Toyota este mult peste VW (vezi statisticile CR si JD Labs unde chiar in Germania Toyota este in fata VW).
Chiar daca sedan-ul e facut in Turcia standardele Toyota de calitate se respecta indiferent de tara.
Mie O2 nu-mi place cum arata dar asta e o chestie foarte subiectiva.
Spatiul interior e bun la ambele, eu am 1,85 si stau foarte comod.
La revanzare si prejudecati O2 sta mai bine; mai avem pana sa trecem de fabulatiile cu ,,produs nemtesc, nu conteaza care, deci e bun".
In final e mai bine sa faci tu un test-drive si sa alegi ce vrei, sa mai consulti si forumuri dedicate marcilor respective (ca sa vezi ce probleme au intampinat utilizatorii). Masina este o alegere foarte personala si indiferent ce ai alege tu ai dreptate...
g42556
george iti multumesc pentru pledoaria pentru toyota, insa am o intrebare: spune-mi si mie care e greutatea maxima tractata cu sistem de franare (dupa cum ai citit mai sus, as vrea sa-mi iau rulota si am mare nevoie de chestia asta), pt ca in pliantele primite de la dealerul local nu scrie pe nicaieri si nici pe net n-am gasit
In alta ordine de idei la mine e si pb service-ului, in Cta e jale, comparativ cu Skoda care are un service decent.
stefan_ieu
Daca vrei confort/spatiu - octavia, daca vrei fiabilitate - toyota. Dar diferentele nu sunt prea mari.
g42556
george iti multumesc pentru pledoaria pentru toyota, insa am o intrebare: spune-mi si mie care e greutatea maxima tractata cu sistem de franare (dupa cum ai citit mai sus, as vrea sa-mi iau rulota si am mare nevoie de chestia asta), pt ca in pliantele primite de la dealerul local nu scrie pe nicaieri si nici pe net n-am gasit
In alta ordine de idei la mine e si pb service-ului, in Cta e jale, comparativ cu Skoda care are un service decent.
ncristi
Desi motorina s-a scumpit ff tare nu-ti mai recomand diesel... biggrin.gif

Ocatvi II daca vrei diesel
Octavia II 1.6 FSI benzina

Motivele sunt multiple...
Han.solo
QUOTE(g42556)
spune-mi si mie care e greutatea maxima tractata cu sistem de franare. In alta ordine de idei la mine e si pb service-ului, in Cta e jale, comparativ cu Skoda care are un service decent.

Cu service-ul eu prefer sa fac 300km pana la Bucuresti decat sa apelez la locali. Si as face indiferent de marca reprezentata local (e posibil sa ma insel).
Din manualul in engleza (in romana nu include versiunea asta de motorizare!) avem:
masa totala (gross vehicle mass): 1695
capac max pe osii fata: 930
capac max pe osii spate: 905
sarcina pe bara de tractare: 55
capacitate de tractare: 450/1000 (cu/fara frana).
Referitor la pret (16517 CIP) poate ca este cam mare pentru noi si pentru dotarile oferite. Marius Iulian aprecia ca la benzina ar trebui sa mai scada 1000 euro pentru a fi competitiva. Poate ca are dreptate, eu am fost destul de ,,stick" pe Toyota dupa recenziile de pe net pentru a ma uita la pretul respectiv. Iar la Skoda m-a enervat si prostia de la inceput de a face echivalenta cu VW (acum Skoda este un brand european recunoscut, este adevarat).
Asa cum am spus, tu esti singurul in masura sa decizi; toate argumentele pro si contra cantaresc mai putin decat impresia personala.
Eu am facut calculul ca la Toyota diferenta benzina-diesel la motorizare se amortizeaza dupa 100000km; nici eu nu cred ca fac mai mult decat tine dar am dat banii in plus pentru faptul ca motorul diesel este mai silentios decat cel pe benzina la viteza de croaziera (pot sa merg 300-400km linistit fara a cobora obosit de la volan).
ncristi
QUOTE
pentru faptul ca motorul diesel este mai silentios decat cel pe benzina la viteza de croaziera (pot sa merg 300-400km linistit fara a cobora obosit de la volan).


Cu ce masini ai mers de ai tras concluzia asta?
Eu cu meganul meu am facut peste 300kM intr-o zi si nu m-am simtit obosit deloc, din contra a fost o placere...

Toata treaba e sa ai drum de calitate...lucru rar la noi.
g42556
Cristi, intrebarea mea era intre Octavia si Corolla. Cu regret, dar meganul tau nu intra in viziunile unui carcotas ca mine. La mine conteaza si aspectul, iar Renault la capitolul asta nu prea are concurenta la lingura de lemn si nici la alte capitole nu se poate spune ca sta prea bine. Noroc ca au scos Loganul - singura compacta mai urata ca Meganul.
De partea cealalta nu voi compara niciodata Octavia cu Golf tocmai pt faptul ca Golful 5 e un kitsch. De fapt de la Golf 3 nu prea mai tin pasul nemtii. Si poate ca si asta e un aspect al declinului lor economic. Din motorul UE a ajuns la coada carutei. Sau poate nu chiar la coada ca mai sunt tarile noi + Grecia si Portugalia. Dar pana la urma asta e treaba lor, nu a noastra.
Cat priveste informatiile pe care mi le-ai dat, George, iti multumesc f mult. Se vede ca ai gust. Si eu sunt un fan Toyota, chiar daca probabil din considerente financiare voi opta pt Octavia. (90CP e cam putin daca vreau rulota, iar 2.0D-4D nu mi-o pot permite)
Han.solo
Cristi, nu am spus ca la alte masini te simti obosit. Am spus cum ma simt eu si ca la Corolla diesel-ul mi s-a parut mai silentios decat benzinarul. Si nu numai mie, si pe review-uri am vazut acelasi lucru.
ncristi
QUOTE
La mine conteaza si aspectul, iar Renault la capitolul asta nu prea are concurenta la lingura de lemn si nici la alte capitole nu se poate spune ca sta prea bine. Noroc ca au scos Loganul - singura compacta mai urata ca Meganul.
De partea cealalta nu voi compara niciodata Octavia cu Golf tocmai pt faptul ca Golful 5 e un kitsch.


Din fericire asta este parerea ta... biggrin.gif...vanzarile renault demonstrand ca intr-adevar ai gusturi "unice si rare" insa nu discutam despre renault...

Am vrut sa spun ca te poti simti bine si intr-o masina pe benzina...
VECTOR
si eu sunt fan renault si mi se pare ca renault megane sedan arata chiar bine.acum depinde de gusturi. probabil ca nu ai condus niciodata unul de vorbesti asa. eu conduc ocazional unul cu motor de 1.6l(asta e pe benzina ptr. cine nu stie) si se comporta excelent. este f. stabil,silentios,relaxant si consuma si putin.si pentru ca vorbeati de oboseala acumulata in timpul condusului,am condus si eu acum o luna de la constanta-bucuresti-brasov si retur intr-o singura zi cu renault-ul si m-am simtit mai odihnit decat dupa un drum la bucuresti cu trenul.
oricum ,mai important este faptul ca domnul G42... ar trebui sa invete sa fie mai respectuos cu cei care incearca sa-l ajute cu sfaturi si experiente proprii si sa-i jigneasca mai putin pe cei a caror sfaturi le considera inoportune.
madalina
QUOTE(Bmw)
Din toate punctele de vedere octavia.E mult mai mare , mai fiabila , imagine mai buna pret mai bun.
Plus ca, cat o fi ea de toyota turcia e turcia .Eu sunt convins ca skoda e mai buna din toate punctele de vedere si de asemenea ca skoda e mai ieftina.Oricum serviceul uzual e mai scump la toyota.


Daca nu ati avut nicioadat o masina noua de la o anumita firma, cum puteti sti costurile reviziilor, pieselor etc?

La o Corolla o revizie e aproximativ 2.500.000 lei-3.000.000 lei, in functie de service. Pretul pieselor nu-l stiu ca nu am schimbat nimic pana acum(in 17 luni), cu exceptia pieselor de caroserie pe care le-a platit CASCO.
clibin009
louis vuitton outlet online
nike running shoes
polo ralph lauren outlet
longchamp outlet
yeezy boost 350
blue jays jerseys
dr martens boots
skechers outlet
timberland outlet
nike air max 2019
ray ban sunglasses outlet
pandora jewelry
michael kors
braves jerseys
timberland boots
mont blanc pens
jordan shoes
kate spade outlet online
coach outlet store
jimmy choo outlet
swarovski crystal
timberland shoes
supra for sale
columbia outlet
indians jerseys
ralph lauren outlet online
michael kors outlet online
cheap air jordans
hermens
ugg boots
pandora sale clearance
nike outlet online
columbia shoes
yeezy shoes
louis vuitton factory outlet
adidas shoes
mariners jerseys
ray bans
diamondbacks jerseys
michael kors outlet
dansko shoes
tory burch outlet online
kate spade outlet online
coach factory outlet
ray ban glasses
timberland outlet
rolex replica watches
tiffany and co outlet
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
kyrie 4
mlb jerseys wholesale
vans outlet store
ronaldo jerseys
nike huarache shoes
salomon outlet
adidas originals
ralph lauren uk
coach factorty outlet store
polo ralph lauren outlet
canada goose sale
michael kors handbags
air foamposite
cheap ray ban sunglasses
harden vol 1
twins jerseys
ugg canada
coach outlet store online
cheap jordan shoes
birkenstock sandals
puma outlet
retro 11
moncler
moncler sale
hermes bags
canada goose outlet
coach outlet store
new balance outlet store
louboutin outlet
coach factory outlet
astros jerseys
ysl outlet
pandora charms outlet
mbt
marlins jerseys
nike sneakers
yeezy boost 350
coach outlet online
kate spade outlet online
kate spade purses
coach outlet store online
philipp plein outlet
adidas yeezy boost 350
pandora charms
polo ralph lauren outlet
supreme clothing
ecco outlet
city royals jerseys
coach factory outlet
michael kors outlet store
clb20180725
clibin009
2018.10.19zhouyanhua
pandora charms
adidas outlet
gentle monster sunglasses
adidas trainers
air max 95
polo ralph lauren
orologi rolex
pandora jewelry
tory burch
nike shoes
christian louboutin
air force 1
kd shoes
aaron rodgers jersey
jordans
dior sunglasses
dansko shoes
nike air max
nike shoes canada
basketball shoes
puma shoes
timberland
stuart weitzman
asics gel
longchamp handbags
nike free run
england world cup jersey
adidas outlet
ralph lauren
nike outlet
ray ban occhiali
jordan 4
beats by dre
nike air max
gucci bags
lebron james shoes
giannis antetokounmpo jersey
nike store
converse shoes
jordan 3s
barbour jackets
kd 10 elite
chaussure nike
michael kors
kenzo clothing
montre femme
ray ban sunglasses
calvin klein outlet
hollister outlet
coach handbags
salvatore ferragamo
louboutin pas cher
air max 90
nike air max
jordan
clarks shoes
argentina world cup jersey
hermes birkin bag
bulgari jewelry
marc jacobs
converse all star
instyler
mac cosmetics
soccer jerseys
nike outlet online
dyson hair dryer
nike roshe
michael kors outlet
adidas outlet
kids jordans
mizuno
jordan 13s
nike roshe
salvatore ferragamo shoes
oakley
swarovski jewelry
asics shoes
ugg outlet
cartier sunglasses
nike huarache
bape clothing
kate spade
omega watches
pandora jewelry
jordan 2s
jordans
versace handbags
dsquared2 jeans
vans shoes
gucci outlet online
philadelphia eagles jerseys
guess clothing
adidas soccer cleats
coach outlet
new balance pas cher
jordan clothing
air jordan
fossil handbags
moncler outlet
nike air more uptempo
kobe 9
converse chuck taylor
tommy hilfiger outlet
reebok outlet store
ray ban
herve leger
dior handbags
ralph lauren
jimmy choo
jordan 6
lacoste jeans
nike mercurial
furla bags
rolex watches
baseball bats
antonio brown jersey
nike factory store
burberry clothing
chanel
cheap ugg boots
curry 2
mizuno running shoes
lululemon sale
converse shoes
james harden jersey
air max 97
coach purse
true religion outlet
montblanc pen
nfl jerseys
jordan 32
mulberry handbags
oakley sunglasses
insanity workout
beats pill
kate spade outlet
oakley sunglasses
converse
replica rolex watches
curry 4
air max 2017
lunette oakley
abercrombie and fitch
kobe 11
jordan shoes
chrome hearts jewelry
coach outlet
jordan 12
jordan shoes
alexander mcqueen handbags
hollister
clarisonic mia 2
new balance shoes
wedding dresses
mizuno running shoes
tory burch outlet
yeezy boost
nike roshe
michael kors handbags
soccer shoes
flip flops
givenchy handbags
nike air max
ferragamo handbags
kobe 10
beats by dre
nike free 5
converse
mac makeup
moncler jackets
longchamp bags
bally shoes
moncler jackets
sac guess
nike kyrie 2
adidas crazy 8
fitflop uk
asics running shoes
oakley sunglasses
longchamp outlet
adidas soccer cleats
oakley sunglasses
supra shoes
gucci shoes
timberland
nike clothing
babyliss pro nano titanium
adidas outlet
pandora jewelry
true religion jeans
nike store
montre pas cher
air max 2017
salvatore ferragamo shoes
ugg outlet
nike air force
seattle seahawks jerseys
wedding dresses
salomon shoes
bcbg max
nike free
ray ban
jordan 4s
jimmy choo sunglasses
roshe run
dolce and gabbana
jordans
iphone x case
bvlgari sunglasses
kd 9
nike mercurial
fendi handbags
replica watches
nike free run
ugg boots
nike air max
goyard handbags
longchamp
kate spade outlet
hermes uk
armani sunglasses
dolce & gabbana sunglasses
christian louboutin shoes
jordan 7s
ray ban sunglasses
burberry bags
kate spade outlet
g-star jeans
air jordan
freshjive clothing
kobe 10
oakley sunglasses
ugg outlet
cheap nfl jerseys
adidas outlet
jbl speaker
carson wentz jersey
fendi
balenciaga shoes
burberry sunglasses
adidas outlet
bcbg outlet
barbour jackets
longchamp handbags
michael kors
adidas running shoes
polo ralph lauren
nike store
dak prescott jersey
germany world cup jersey
isabel marant shoes
dansko shoes
nike air
kevin durant jersey
asics gel lyte
michael kors handbags
givenchy jewelry
spain world cup jersey
ferragamo shoes
ralph lauren
nike vapor max
brazil world cup jersey
foamposite
fitflops sale
adidas zx flux
marc jacobs handbags
adidas superstar
boy london clothing
ray ban sunglasses
gucci bags
nike kyrie 4
hogan outlet
vibram shoes
jordan 5
hogan
bathing ape
abercrombie outlet
nike shoes
kristaps porzingis jersey
sac michael kors
burberry outlet
hermes bags
ugg boots
armani jeans
jordan 14s
air max 90
prada
sac vanessa bruno
portugal world cup jersey
lunette oakley
scarpe nike
christian louboutin
michael kors borse
dolce & gabbana
chloe handbags
giuseppe zanotti
michael kors outlet
lebron 12
nike air max
toms outlet
alife clothing
montre pas cher
supra
balmain jeans
michael kors outlet
true religion jeans
christian louboutin outlet
true religion outlet
basket nike
kd shoes
softball bats
air max 2018
vans scarpe
diesel jeans
iphone case
montblanc pen
michael kors canada
ghd hair straighteners
tory burch outlet
rolex watches
chloe sunglasses
ferragamo belts
10 deep clothing
nike blazer
cartier bracelet
designer sunglasses
ray ban sunglasses
chanel handbags
ray ban
michael kors outlet
louboutin pas cher
basketball jerseys
links of london
air max
nike air max plus
gioielli swarovski
jordan retro
christian louboutin
nike outlet
nike air force 1
france world cup jersey
pandora rings
coach outlet
manolo blahnik
adidas flip-flops
swarovski jewelry
curry 3
fitflops sale
jordan shoes
cheap nfl jerseys
nike free
karen millen
nike free run
air max 90
valentino shoes
lunette ray ban
keen sandals
oakley outlet
air zoom pegasus
skechers sneakers
real madrid jersey
timberland boots
bottega veneta handbags
replica watches
moncler jackets
vans pas cher
converse shoes
cheap jerseys china
pandora bijoux
celine handbags
jordan 1
jordan shoes
air max 90
jordan 6s
armani handbags
nike air max
salvatore ferragamo sunglasses
canada goose jackets
nike blazer
ghd hair straighteners
nike outlet
beats headphones
new balance
ugg boots
stuart weitzman shoes
mac makeup
louboutin outlet
carrera sunglasses
coach factory outlet
jordan 11
chrome hearts
abercrombie and fitch
toms shoes
jordan 8s
chi flat iron
burberry outlet
ugg boots
nike blazer
oakley sunglasses
curry 5
adidas
red bottoms
calvin klein jeans
yves saint laurent
sac burberry
michael kors outlet
nike roshe
hermes outlet
jordan 10s
parajumpers outlet
air max 95
basket nike
nike air force
nike air max
timberland boots
wedding dresses
gucci outlet online
jimmy choo shoes
dolce and gabbana
nike roshe run
polo ralph lauren
miu miu shoes
fendi sunglasses
vans outlet
champion clothing
nike air max
tommy hilfiger
tiffany jewelry
chanel bags
kobe 12
sac longchamp
oakley sunglasses
ralph lauren outlet
nike outlet store online
arc'teryx jackets
guess clothing
new balance 574
pandora bracciali
michael kors outlet
nike tn
nike air max
adidas clothing
chopard jewelry
golden goose shoes
nike air max
coach outlet store online
marc jacobs handbags
ghd hair straighteners
chloe bags
michael kors outlet
tod's shoes
karen millen dresses
bottega veneta sunglasses
lululemon outlet
adidas originals
kyrie irving jersey
insanity workout
ray ban sunglasses
insanity workout
ugg boots
dsquared2 outlet
hermes jewelry
versace sunglasses
abercrombie and fitch
ed hardy
bijoux swarovski
adidas slides
roshe run
guess handbags
jordan 9s
burberry outlet online
bose headphones
jordans
jordan shoes
burberry sale
michael kors handbags
prada handbags
coach outlet
polo ralph lauren
jordan
prada outlet
huf clothing
ugg outlet
jordan xx9
lebron 11
true religion jeans
oakley sunglasses sale
true religion
reebok outlet store
harry winston jewelry
hogan shoes
tommy hilfiger
sac longchamp
belgium world cup jerseys
air max 90
jordan 31
louboutin shoes
2018.10.19zhouyanhua
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.