Help - Search - Members - Calendar
Full Version: hyunday accent
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Pages: 1, 2, 3
Andy
Salut baieti, am si eu o intrebare...Parintii mei si-au luat de curand un hyunday accent, diesel, motor de 1500 cc.Msina inca nu a ajuns, nu mai erau in stoc si sunt trimise altele din Korea.Ii rog pe cei care se pricep la modelul asta sa-mi spuna ce parere au despre el.
Maff
merita masina, am avut si eu un hyundai accent pe benzina si am fost super multumit de el pana la 100000 de Km cand am dat-o ca incepea sa ceara diferite piese.Oricum Km i-am facut intr-un an de zile, deci presupun ca si stilul de mers a avut ceva de spus.........Am un prieten care are un accent crdi si e super multumit.......mai ales de consum.
FELIX51333
este ok consuma f.putin,dar este putin cam firava
Maff
Nu este chiar asa de firava pe cum pare.Eu am fost multumit de ea.
FELIX51333
este o masina buna dar nu are rezistenta uneia germana ex.am avut doua masini nemtesti si sunt foarte rezistente.hyundai-ul este un pic mai firav dar oricum sunt multumit de el.sincer sa fiu cand am cumparat aceasta masina am avut un pic emotii nu stiam prea multe despre aceasta firma
Oriando54690
Salutare, am si eu o problema care ma macina de cateva zile de cand mi-am ridicat Accentul. Am constatat ca motorul (baia de ulei mai exact) nu este protejata de scut si ... desi nu e in lista de optionale nici nu am fost informat de asta la cumpararea ei. Sa fie oare asa de marunta problema? Eu zic ca la gropile din Bucuresti si la zapada care o sa vina ar fi cat se poate de necesar. Cei de la service nu-l au in listele de piese de la fabricant asa ca cer si eu un sfat. De unde sa-mi procur unul... se merita sa ma agit sau nu .... etc
Multumesc anticipat
Zetics40545
Scut n-ai de unde sa iei, trebuie sa te multumesti cu plasticaraia pe care o are...parca asa mi-au spus aia din service.

Daca ai diesel, trebuie sa fii putintel mai atent, pentru ca e o idee mai jos decit la benzina.

Daca ai pe benzina, eu zic ca nu prea ai de ce sa iti faci griji. Zic asta deoarece Accentul are in fata, pe ambele laturi, cīte un cīrlig de remorcare, care cam protejeaza in caz de nevoie. Eu am reusit performanta sa dau de 2 ori cu ea la coborīrea unor borduri mai inalte, si de fiecare data s-a sprijinit pe cirlige.
Oriando54690
Multam de incurajare .... dealtfel si cei din service mi-au zis ca nu le-a venit nici un Accent pe benzina cu baia sparta sau probleme de genul asta.
Daca mai ai ceva informatii pentru intretinerea ei spune-mi si mie.
N-am facut decat vreo 300 km cu ea asa ca e virgina inca dar am inteles ca s-ar putea sa pape ulei in prima perioada ... ce ulei sa-i pun daca e cazul? Desi e prematur sa comentez .... sunt super incantat de ea cu toata "plasticaraia" .... eu am condus inainte o Dacia 1310 si o Dacia Solenza asa ca ... iti dai seama
BandiT
eu am facut cu elantra mea o gramada de km pe drunuri mai rele, si pe la sate si prin oras si inca n-am avut probleme cu baia de ulei...multumesc lui dumnezeu.
dar merg atent, incerc sa ocolesc obstacole, gaurile din asfalt...si asta e
in schimb am mai lovit catalizatorul, dar nu grav...mai mult l-am zgariat
dar nu am probleme nici cu catalizatorul
Zetics40545
Nu iti face griji, pina te duci tu intre 1000-2000km sa faci schimbul de ulei nu ramai tu fara.

Astia la service mi-au pus parca un mobil 5w/40, dar nu sint foarte sigur.

Dupa cca 7000km de la schimbul ala, parca parca a halit putin ulei (era parca la maxim pe joja, acum e o idee mai jos, dar poate sa fie si de la faptul ca poate masina nu era in aceeasi pozitie etc. Oricum, dar fiind faptul ca am facut de 3 ori autostrazile cu viteze intre 140-190, e normal sa ingurgiteze oleaca.
Oriando54690
Eu sincer sa fiu, ma gandeam sa sar peste schimbul de la 1000-2000 de km ... mai ales ca e optional si nu are legatura cu garantia masinii.
Oricum trebuie sa ma interesez ce inseamna asta in bani ... din cate scrie in cartea ei manopera ar fi gratuita. Mi-am zis sa iau o pauza cu cheltuielile ca pana acum mi-a mancat o groaza de bani (leasing, taxa inmatriculare, RCA, CASCO, taxa drum - AND, placute provizorii etc.)

Am citit pe undeva de un club Hyundai in Romania ... e o chestie pur virtuala sau e concretizata in ceva ... ar fi util sa existe un loc unde sa se centralizeze problemele unui numar mai mare de posesori Hyundai... un forum de discutii e destul de limitat si pe langa el mai exista alte zeci cu teme similare.
Zetics40545
Nu stiu zau daca e asa de optional acel schimb de ulei. S-ar putea ca daca nu il faci sa nu mai beneficiezi de aia 5 ani garantie (care este oferit de Hyundai Romania) ci numai de 3 ani (cei oferiti de fabrica). Parerea mea este ca se merita (manopera gratuita, ulei + filtru cca 160 lei, asta era prin primavara cind am fost eu).
catalin57101
Salutare prieteni!sunt de ceva timp pe forum si urmaresc discutiile despre hyundai accent.sunt interesat sa cumpar un accent 1.3 sau un kalos1.4.cei care aveti accent ce a-ti putea sa-mi spuneti in favoarea acestui model.am luat in calcul variantele la 7.490 cip si 8.390 cip diferenta intre ele(in afara de bani)ar fi ca la modelul mai scump are abs,airbag sofer si pasager.ma cam grabesc poate reusesc sa prind promotia la leasing cu 8% dobanda asa ca astept parerile voastre :wave:
andrei57943
pt Oriando54690
Salut. Schimbul de ulei l-am facut la 1600km la Hyundai (pe Expozitiei). Poti sa mergi chiar pana la 2500km fara sa schimbi uleiul.
Trebuie sa faci programare inainte. Costul reviziei este cam 1.700.000, cu totul (ulei+filtru, manopera e gratuita). Daca vrei sa scutesti niste bani...eu am cumparat separat uleiul MobilS 10W40 (exact codul din pasaportul de service, confirmat de reprezentantul Hyundai). Total costuri:700.000 ulei+280.000 filtru. Masina merge bine, insa consumul in oras nu mi-a scazut de 10l/% (mers obisnuit, cam 30% din km cu AC), cam mult fata de 8.2 cat zic ei oficial ca ar consuma blink.gif
Oriando54690
Pentru andrei57943
Multumesc de informatia cu uleiul ... daca mi-ai spune si un magazin de unde sa le iau ar fi si mai bine. Ma gandesc ca e totusi Hyundai si nu stiu daca exista compatibilitate cu prea multe modele de pe piata ... Legat de consum nu pot inca sa fac o apreciere obiectiva ... n-am facut niciodata plinul. Oricum am facut un drum pana la munte si pot spune ca acul s-a tinut destul de bine ... cred ca s-a incadrat in parametri dati de fabricant. Prin oras ... dupa ritmul in care alimentez ... pare sa consume cat o Solenza (pe care am condus-o pana la cumpararea Accentului) ... oricum cand o sa am informatii mai exacte te anunt.
bratu48415
intradevar trebuie sa faci programare inainte. Costul reviziei este 1.848.000 lei , cu totul (ulei+filtru, manopera e gratuita).

""Daca vrei sa scutesti niste bani...eu am cumparat separat uleiul MobilS 10W40 (exact codul din pasaportul de service, confirmat de reprezentantul Hyundai). Total costuri:700.000 ulei+280.000 filtru. Masina merge bine, insa consumul in oras nu mi-a scazut de 10l/% (mers obisnuit, cam 30% din km cu AC), cam mult fata de 8.2 cat zic ei oficial ca ar consuma""

eu am cautat acelasi ulei pe care mi l-au pus la revizie si costa 1.240.000 lei,iar pe acea factura de la service costa 1.285.000 lei asa ca...
la consum pot spune ca stau chiar foarte bine in oras nu am depasit 8.1
Zetics40545
Excelent consum! In sfarsit aud si eu pe cineva cu accent 1.3 ca are consum mic.
Vad ca esti din bucuresti, cit de lungi sint drumurile, si cam pe unde de reusesti sa scoti asa consumuri?
bratu48415
sa stii ca prind drumuri destul de aglomerate si sa stii ca sincer chiar si m-am mirat de acest lucru. iar la drumurile in afara sa stii ca deasemenea am consumul super(130-140)nu am mers cu mai mult.
andrei57943
Salut,
Uleiul l-am luat de la Cora. Era in promotie (avea si un litru de lichid pt parbriz). Fara promotie era cam 760.000. La acelasi pret il gasesti si la Selgros unde l-am vazut alaltaieri.
Oriando54690
Multumesc de informatie ... cum am trecut de 1000 de km cred ca o sa-mi iau deja uleiul ... si o sa sun pentru programare la service-ul de pe strada Fabrica de Chibrituri ... am inteles ca e deschis de curand si desi nu stiu nimic de ei imi convine mai mult ca zona. In rest numai de bine ... masinuta merge super ... si sper sa ramana sanatoasa.
catalin57101
Multumesc celor care mi-au raspuns.M-am decis la un Accent 1.3 benzina la pretul cip.de 7.490 cu aer conditionat,servodirectie,oglinzi electrice si incalzite,volan reglabil,geamuri electrice fata-spate,proiectoare ceata,vopsea metalizata,bonus alarma.La banii astia cred ca e cea mai buna alegere.Am facut drive test cu 3 masini(Accent) diferite din care una diesel si imi place foarte mult cum se misca masina si ce finisari are.Kalos a iesit din discutie pentru ca e intradevar mai instabila,cu suspensia mai zgomotoasa si mai dura,cu vizibilitate mai slaba.La Accent am apreciat mult ca e mai stabila si foarte usor de manevrat,pozitie in scaun foarte confortabila,mai joasa decat in Kalos si se vede si botul masinii, in plus ca absoarbe foarte bine denivelarile.Am prins si oferta de leasing cu 8%dobanda si comision 0.8% asa ca ma declar supermultumit.Masina era pe stoc in Cehia si ajunge cam in 14 zile de la semnarea contractului.Dealerul mi-a spus ca o voi primi la timp.Va voi da mai multe detalii cand ajunge coolspeak.gif
Oriando54690
Salutare, vreau sa mai adaug si eu cateva informatii la un articol precedent privind consumul la un Accent 1,3 pe benzina. Am facut in week-end un drum pe DN1 si pot spune ca daca la dus am avut un consum cam de 8l la 100 in conditiile in care media de viteza a fost de 120 km/h cu dese depasiri de 140 km/h (cam 4000 rot/min) la intoarcere fara sa depasesc viteza de 100, 110 km/h consumul a fost in jur de (atentie!!) 5 l/100 (am mers pana in 3000 rot/min). Apreciez ca e un consum just comparativ cu specificatiile date de ei. Ce ma ingrijoreaza totusi este cresterea asta semnificativa a consumului la un castig procentual relativ mic de viteza. Nu stiu daca e normal. Deasemenea desi la 140 km/h se comporta bine, motorul era destul de zgomotos si turometru nu a coborat de 4000 rot/min. Astept opinii.
BandiT
eu la motorul de 1.6 , 16 v , 115cp , daca merg la 90..100 km/h , adica in jurul a 3000 ture in fiecare viteza consum cam 6%..daca dau talpa si merg cum imi place , adica 120...150 , atunci consuma 7..8 %
in oras imi ia cam 10..12% depinde de aerul conditionat si de trafic
Zetics40545
Mare veste mare: doritori de Hyundai Accent cu motor 1.6 16V 105CP au sansa sa ia unul second, din martie 2005, 31.000 km. (Nu al meu! biggrin.gif )
Am vazut anuntul pus in geamul masinii, la un bloc vecin. Este vorba de acel accent care era "tunat", adica are tot felul de inscrisuri pe el a la NFS, si suna motorul (cel mai probabil vreo toba?) altfel.
Oriando54690
Salutare .... aviz interesatilor .... am reusit in sfarsit pe la vreo 3000 km sa fac schimbul de ulei (de 1000km) la Accentul meu ... fara sa pierd garantia si cu uleiul din service. Costurile (ulei sintetic Valvoline+filtru) m-au dus la 1.495.000 lei (rol). Sper ca am facut ceea ce trebuia si n-am aruncat banii degeaba.

Inca mai sunt interesat de un scut pentru motor (baie ulei) eventual confectionat artizanal ... poate intre timp mai imi poate da cineva o relatie.

Alta problema de care m-am lovit: Nu reusesc sa gasesc niste huse pentru scaune care sa se si potriveasca (intelegand bancheta spate impartita la 2/3, 5 tetiere etc.). Am returnat deja 2 seturi luate de prin Cora pe al caror pachet scria Hyundai accent dar care fie nu aveau spatarul impartit fie nu li se potriveau tetierele fiind prea mici. Daca si-a luat cineva de curand unele care se si potrivesc si imi poate da niste informatii ii raman recunoscator
catalin57101
Oriando,te rog sa scrii de la ce firme si la ce preturi erau husele pe care le-ai returnat.Caut si eu huse si nu as vrea sa iau aceleasi modele.In ceea ce priveste dimensiunea huselor pentru tetiere,nu ai incercat sa le modifici la croitorie pentru a se potrivi la fix?
Oriando54690
Salut, husele au fost marca Pufi (sau ceva asemanator) modelul mozaic unul iar celalalt nu mai stiu ... iar ca pret 1.699.000 respectiv 1.620.000.
Ce sa zic ... la modicari nu m-am gandit ... am zis ca in banii astia puteam totusi gasi unele fara sa le fac nimic... Oricum fii atent ca pe ambele scrie Hyundai Accent. Am fost si pe la Vitan prin targ si am vorbit cu o vanzatoare care mi-a zis ca s-a chinuit sa imperecheze pentru un Accent din mai multe huse si tot n-a reusit ... asa ca ... n-am inca o solutie
catalin57101
Cred ca va fi foarte greu sa gasim niste huse care sa se potriveasca perfect.Eu as fi multumit daca ar trebui sa modific doar la tetiere daca pe scaune si bancheta spate vor sta bine.La cele luate de tine stateau bine pe scaune si bancheta spate inclusiv pe partea fractionabila?
Oriando54690
QUOTE(catalin57101)
Cred ca va fi foarte greu sa gasim niste huse care sa se potriveasca perfect.Eu as fi multumit daca ar trebui sa modific doar la tetiere daca pe scaune si bancheta spate vor sta bine.La cele luate de tine stateau bine pe scaune si bancheta spate inclusiv pe partea fractionabila?


Sincer sa fiu n-am apucat sa probez decat scaunul din fata stanga ... dupa care ... cand am ajuns la tetiera am facut balonase si am renuntat ... oricum am mai sunat pe la cateva magazine si am aflat ca exista niste marimi si pentru huse ... gen medium ...large ... asa ca ... cu prima ocazie o sa iau mai multe amanunte la fata locului . Daca afli ceva intre timp spune-mi si mie.

Hai sa mai spun una "buna" ... vineri am fost sa-mi inlocuiesc butucul de la usa din stanga fata (a fost fortat de niste amatori) la service-ul din Expozitiei. Dupa ce am sunat in prealabil pentru programare si m-au asigurat ca nu e cazul si ca dureaza putin ... va pot spune ca mi-am mancat toata ziua pe la portile lor ... mai exact am ajuns la 10 acolo si pana au un tinichigiu disponibil ... pana au bagat masina inauntru .... apoi a venit pauza de masa ... apoi nu mai venea de la magazie butucul ... si tot asa pana pe la ora doua. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ma faceam daca era sa-mi inlocuiasca o aripa sau ceva mai rau ... cred ca ma prindea Revelionul. Asa ca va doresc sa nu aveti probleme si nici sa nu ajungeti acolo in service. Poate sunt eu subiectiv la ora asta ... dar asa s-au intamplat lucrurile si se pare ca nu eram singurul nemultumit. Daca a fost o exceptie sa-mi zica si mie cineva.
Atar
QUOTE(catalin57101)
Cred ca va fi foarte greu sa gasim niste huse care sa se potriveasca perfect.Eu as fi multumit daca ar trebui sa modific doar la tetiere daca pe scaune si bancheta spate vor sta bine.La cele luate de tine stateau bine pe scaune si bancheta spate inclusiv pe partea fractionabila?


Vad ca esti din Galati
Gasesti huse care se potrivesc perfect la Accent (inclusiv cu rabatere fractionala pt. bancheta spate) la dealerul Hyundai din Galati.
Le-am vazut sambata trecuta si le-am si probat. Se potrivesc perfect si nu trebuie modificat nimic.
Maff
Ce ziceti de accentul nou?Motorul de 1.5 VGT 110cp pare super.Maine ma duc sa fac un drive cu un accent.Mai ales ca n-are taxe vamale, la 12.500 este un pret super bun pentru full-option.



[/url]
Maff
Am facut ieri test cu Accentul diesel......Superrrrr.Merge brici.Confortul este excelent si reprizele sunt super rapide.Am urcat la 100km/h intr-a treia fara nici o problema (dupe ce o dusesem in zona rosie pe la 80 intr-a doua).Merge super misto.Si am inteles ca se poate face si chip......136cp.La 12600 DDP eu zic ca merita.CD-playerul este destul de misto si se aude foarte bine.Are 6 airbaguri in serie.In curbe se tine bine, dar cauciucurile sunt cam subtiri.Eu am zis ca o sa o iau cu cauciucuri de 195 si jante de 15.M-am asezat si in spate si este destul de comfortabila pentru o masina de clasa ei.Consumul este de 6.3% in oras si in afara, asta am aflat-o de la prietenul meu care lucreaza acolo, consumul este undeva pe la 4%.Calitatea materialelor din interior este peste media masinilor din clasa (peste Logan, Symbol, Albea, Astra Classic).Comenzile audio sunt pe volan, destul de accesibile.Problema este ca la modelul diesel nu exista computer de bord sau climatizare.Ele sunt doar pe modelul full option de 1.6 benzina.Dar AC-ul (ca nu m-am stapanit si l-am incercat) este oricum mai performant decat cel de pe modelul vechi.De fapt din cate am vazut, este cu totul alta masina.Desi viteza declarata este 176km/h (ca la Kia Rio), cei de la Hyundai i-au dat blana si au trecut de 190km/h (nu ma mir, dat fiind faptul ca are 110cp).
Este o masina super pentru pretul pe care il are, este peste Logan sau Symbol din toate punctele de vedere.Singurul neajuns ar fi portbagajul, care este mai mic decat la modelele despre care am vorbit, insa nu este o problema asa de mare.Este totusi mai incapator decat Kia Rio (fratele vitreg) si are avantajul lipsei taxelor vamale (fiind produsa in Europa).
Katalin67079
Ce parere aveti de benzinarul de 1,4 95cp de pe noul accent?
Masina este produsa in TURCIA :evil: va avea de suferit oare calitatea executiei?
Maff
Eu nu cred ca are de suferit executia, nu mai suntem pe vremea cand masinile se faceau in cea mai mare parte manual, deci neglijenta nu mai exista , totul fiind in proportie de peste 95% automatizat.Masinariile sunt aceleasi, nu conteaza ca sunt in Turcia sau in Coreea, deci nu cred ca exista vreun pericol.Vezi ca in AMS de luna asta este un drive-test cu modelul pe benzina de 1.4 97cp.Ei spun ca este un motor super bun, mai ales din prisma performantelor si al consumului.
Katalin67079
Eu am fost destul de nehotarat cu alegerea masinii si sper sa nu ma dezamageasca si asta;
Zici ca sta bine in curbe? mai bine decat clio? nu mai are suspensii indep. pe spate nu? Nu am gasit pe nicaieri la 1.4 are tot 3 pistoane sau 4?
In 2 sapt. am inteles ca vine in SR Constanta
http://www.accent-hyundai.com/swf/main.asp
Maff
Sta mai bine decat Clio.Eu stiu ca este in 4.Eu ti-o recomand.Este si mult mai spatios decat Clio.Interiorul este mult mai placut si mai practic.Comenzile audio sunt mai usor de accesat.
Dragos64713
In fata se sta mai bine decat in Clio,dar in spate e mica rau!
Ps. Intrebati de revizii!La benzina 1.4 revizia la 15000 e 8,5mil.Dar e posibil sa fie mai mult,iar la diesel e sigur mai mult.
Atar
Motorul de 1.4 este in 4 pistoane.

Dragos,
am vazut ca ai mai afirmat undeva ca revizia e 8.5 mil. De unde stii?
Deabia de cateva zile au venit primele. Cine a apucat sa faca 15.000km in 10 zile??? ca sa poata sa-ti spuna cat a costat revizia de 15.000.
Vorbe-n vant.

Revenind la Accent mi-se pare super. Am mers cu noul diesel de 1.5 si m-a surprins placut. Foarte silentios, mai puternic decat m-am asteptat, cutia foarte elastica. Cam greu motorul, dupa parerea mea, si asta se simte.
Marti voi merge cu unul de 1.6i de drive al dealerului din Braila iar la sfarsitul saptamanii viitoare cu cel de 1.4i al dealerului din Galati.
Interesant e ca motorul diesel e cu distributia pe lant.
Zetics40545
Dragos tata, ai scris de vreo 4 ori chestia asta.

Daca te-ai fi obosit sa mai citesti pe aici, ai fi vazut ca au fost chiar si scoruri mai mari, dar ca exista si alternative: oriunde in afara de Bucuresti. Te duci frumos la Pitesti, Galati, Cluj sau care gasesti mai aproape de unde stai si faci acolo cu 3.5-4 milioane.

Revenind, sigur toate motoarele, inclusiv noul diesel VGT sint in 4 cilindrii.
Katalin67079
Puteau sa puna si ei pe varianta de accent 8800 cip airbag la pasager. iti forteaza mana sa urci mai sus :evil: . Care varianta are indicatorul temperaturii exterioare?

Am inteles ca ar mai fi o varianta de 7800 CIP care insa nu e in oferta, momentan.

Sunt curios cum vor evolua preturile tinand cont ca au intrat in competitie noul Accent si f. curand Aveo si va iesi Symbolul
E super chestia cu revizia la 10000 km pt. Symbol diesel, biggrin.gif ne cred prosti!?

Apropos, Aveo e facut in koreea? o avea taxe vamale?
Dragos64713
Pt ATAR:Am intrebat dealer-ul.Si inca un lucru:firmele care se respecta dau un plan de revizii in care sunt trecute si costurile.
Pt ZETICS mama:am scris de mai multe ori pt ca am ramas mut de tarifele la revizii.E chiar culmea sa bati tara in lung si lat ca sa faci reviziile la un amarat de Accent(masina economica)! Ce ma intriga cel mai mult e ca c....ul asta de masina se adreseaza unor oameni fara mari posibilitati financiare.Te atrag cu o garantie de 5ani(ce se da doar pt motor si cutie),apoi te usuca de bani la revizii.Eu nu am nimic cu marca Hyundai,chiar cred ca sunt masini fiabile.Problema o am cu dealerii care cer banii astia pt revizii.Accent-ul mi se pare o masina ok,iar daca potentialii cumparatori ar face scandal(cum am facut eu) legat de revizii poate ii aducem pe drumul cel bun.
Zetics40545
1. Cei cinci ani sint si pentru transmisie (de ex planetare). Poate imi enumeri ce altceva mai conteaza atit de mult incit sa plingi ca ai numai 3 ani garantie si nu 5. Care 3 ani apropo, sint si la componente la care altii dau un an jumate si numa vreo 20 jde mii de km.
2. Costurile la revizii nu sint ascunse de nimeni, de ex cind mi-am cumparat eu Accentul am fost si eu revoltat, pe vremea aia chiar mi s-au vehiculat sume de 11-12 milioane, deci eram in deplina cunostinta de cauza. Si totusi am cumparat masina
3. Odata ce preturile la service sint mult mai mici in afara Bucurestiului, te-ai gandit ca poate nu asta e politica de preturi a lu Hyundai, ci doar politica rapace reprezentantilor locali?
4. De ce nu-ti completezi si tu profilul sa vad si eu care este ca...ul de masina pe care il conduci?
5. Nu cred ca Accentul se adreseaza in special oamenilor cu posibilitati financiare reduse, cel putin nu din romania. Poate oamenilor cu venituri mici din State. Cei cu venituri mici in Romania pot gasi doar un matiz, cel mult un logan chel.
Dragos64713
Avand in vedere limuzinele pe care le conduci,iti inteleg frustrarea.
Nu motoarele si transmisiile se strica cel mai des si iti mananca banii,ci componentele suspensiei,ale partii electrice.
Accent-ul,cu siguranta,joaca in acelasi segment de piata cu LOGAN-ul, AVEO,RIO.Asa ca, se adreseaza celor cu posibilitati financiare reduse(dar care isi pot permite o masina).Sau mai nou Accent-ul e un concurent de temut pt MINI?
Cu reviziile sa zicem ca o rezolvi in alt oras(sau poate te duci pana in Ungaria),dar daca se strica ceva in afara garantiei ce mai faci?Raspunsul ar fi ca pui masina pe platforma si iei service-urile H din Ro la rand!
Atar
Dragos,
M-ai facut curios si am intrebat la dealer care e pretul reviziei la un accent.
Surpriza, in Galati accent diesel vechi 15.000km cam 5.6mil cu tot cu manopera si uleiul lor.
Accent nou nu aveau pretul intrucat Hyundai nu a definitivat lista de preturi pentru consumabile la noul accent(filtre). Mi-au zis ca pana luni vor avea preturile si vor afisa si tarifele( in Galati nu s-a livrat nici unul inca).
Maff
QUOTE(Dragos64713)
Avand in vedere limuzinele pe care le conduci,iti inteleg frustrarea.
Nu motoarele si transmisiile se strica cel mai des si iti mananca banii,ci componentele suspensiei,ale partii electrice.
Accent-ul,cu siguranta,joaca in acelasi segment de piata cu LOGAN-ul, AVEO,RIO.Asa ca, se adreseaza celor cu posibilitati financiare reduse(dar care isi pot permite o masina).Sau mai nou Accent-ul e un concurent de temut pt MINI?
Cu reviziile sa zicem ca o rezolvi in alt oras(sau poate te duci pana in Ungaria),dar daca se strica ceva in afara garantiei ce mai faci?Raspunsul ar fi ca pui masina pe platforma si iei service-urile H din Ro la rand!

Eu cred ca ai cam depasit limita bunului simt! Dar probabil ca frustrarile de care vorbesti exista la tine.Te rog totusi sa incetezi sa mai jignesti lumea.Si in general (asta ca sa stii si tu), nu ai probleme in primii 100000km la Accent, si mai mult de 100000 de km nu cred ca se tine o masina.
Zetics40545
QUOTE(Dragos64713)
Avand in vedere limuzinele pe care le conduci,iti inteleg frustrarea.
Nu motoarele si transmisiile se strica cel mai des si iti mananca banii,ci componentele suspensiei,ale partii electrice.
Accent-ul,cu siguranta,joaca in acelasi segment de piata cu LOGAN-ul, AVEO,RIO.Asa ca, se adreseaza celor cu posibilitati financiare reduse(dar care isi pot permite o masina).Sau mai nou Accent-ul e un concurent de temut pt MINI?
Cu reviziile sa zicem ca o rezolvi in alt oras(sau poate te duci pana in Ungaria),dar daca se strica ceva in afara garantiei ce mai faci?Raspunsul ar fi ca pui masina pe platforma si iei service-urile H din Ro la rand!



Mai baiatule, hai sa iti desenez, poate pricepi (dar focalizeaza-ti neuronu' ca sa ai chiar si asa o sansa sa intelegi): la ORICE chestie de pe masina asta (exceptind filtre si alte kkturi evident consumabile) am MINIM 3 ani garantie, iar la cele mai IMPORTANTE (a se citi SCUMPE) am 5(CINCI) ani garantie!
Chiar daca as tine masina peste acest interval, NU TE PUNE NIMENI sa cumperi piesele de la ei, sint o gramada de magazine de unde poti sa iei piesele la preturi absolut normale! Capisci??? :bash:

SI inca o chestie frustratule: inca nu te-ai dat jos de pe scaunul de pieton sa vii pina la tastatura sa scrii ce limuzine conduci tu! Sau poate... bicycle.gif ? Aaaa, pardon....am uitat ca sub 18 ani n-ai voie sa conduci... :sugiuc:
Maff
Lasa-l sa spuna ce vrea, nu te mai cobora la nivelul lui! Am vazut azi 2 Accenturi noi in oras.Sa stii ca arata chiar bine (dar imi mentin parerea cu cauciucurile care sunt prea subtiri).
catalin57101
QUOTE(Dragos64713)
In fata se sta mai bine decat in Clio,dar in spate e mica rau!
Ps. Intrebati de revizii!La benzina 1.4 revizia la 15000 e 8,5mil.Dar e posibil sa fie mai mult,iar la diesel e sigur mai mult.

In ceea ce priveste interiorul si Accentul 2005 are interiorul mai spatios si mai placut decat cel de la Clio,iar loc e mai mult si in fata si in spate.In mod sigur la modeleul nou sta si mai bine la spatiul interior din simplul motiv ca e mai mare.
Sunt foarte multumit de masina si daca tine 100.000 km fara probleme mai cumpar una.La 15.000 pe an cat fac eu cu ea inseamna ca timp de aproape 7 ani sa fiu un sofer fericit.Sunt convins ca cei 100.000 km nu reprezinta limita si ca daca ai grija de masina poti sa mergi si 2-300.000 sau mai mult fara probeme prea mari.
Zetics40545
QUOTE(Maff)
Lasa-l sa spuna ce vrea, nu te mai cobora la nivelul lui! Am vazut azi 2 Accenturi noi in oras.Sa stii ca arata chiar bine (dar imi mentin parerea cu cauciucurile care sunt prea subtiri).



Off: Sorry, dar ma enervase si trebuia sa ma racoresc, de-acu n-are decit la zica ce o vrea, poate sa ma si injure.

On: Super, esti un norocos! presupun ca ambele apartin agentilor de la reprezentanta.

Intr-adevar, dat fiind ca roata e ceva mai mare, are aspect de subtirel. Au facut un pas inainte, punind Bridgestone pe ele, dar oare ce era asa de complicat daca puneau de 185 in loc de 175? Banuiesca ca mai mult de 3$ pe roata nu creste pretul...

Doar modelul GLS vine cu 195/55R15 si aliaj.
Maff
Mda, de ce or aduce dieselul fara clima si cu cauciucurile alea nu stiu!!!!!! Si chiar cu comanda nu au clima pe diesel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.