Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce ma fac ca termin leasing-ul ??
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Gica-6
Luna viitoare voi respira usurat ca platesc ultima rata... biggrin.gif , dar va fi si nasol ca se termina si am de platit val. reziduala, taxe vamale (ca nu e din UE) si acum intrebarea : ce altceva trebuie sa mai platesc, adica la ce sa fiu atent sa nu ma taxeze in plus firma de leasing ?

Va trebui sa mai merg si la RAR ?
Actele ce mi-le va da Raiffeisen Leasing (cu ei am contract) vor fi suficiente pt. inmatriculare ?

Poate aveti experienta unii dintre voi si puteti impartasi cateva sfaturi.
madalina
Vei merge la RAR pentru identificare. Apoi societatea de leasing o va radia, iar tu vei urma procedurile normale de inmatriculare (numerelle provizorii si autorizatia de circulatie pe 30 de zile, iar in acest timp faci demersurile pentru inmatricularea definitiva).

AI grija la CASCO! Exista o lege ce prevede ca in momentul in care se schimba proprietarul, CASCO nu mai este valabil, chiar daca e platit anticipat de fostul proprietar. Iar in cazul leasingului este, legal, o schimbare de proprietar.
Marius30562
Cam asa cu spune Madalina.

Am o singura observatie - asta nu inseamna ca vreau sa te contrazic : referitor la CASCO, exceptand cazul in care s-a schimbat legislatia in ultimii 4 ani, daca asigurarea este platita in avans, ramane valabila si pt. noul proprietar.

Spun asta pt. ca eu am patit-o acum cativa ani - am cumparat o masina ce avea CASCO platit in avans pe un an, si la scurt timp dupa sta am avut un accident (mai mult sau mai putin din vina mea).
In orice caz, asigurarile mi-au achitat reparatiile fara probleme.
Daca intereseaza pe cineva, asigurarea era la ASIROM.

Repet, nu afirm ca este asa, este posibil sa se fi modificat leghislatia sau pur si simplu sa fi avut eu noroc ...

Toate cele bune.
Watcher
Si eu stiam la fel, ca asigurarea este per masina nu per proprietar...Caci nu iti da inapoi banii cand o vinzi si mai ai 10 luni din CASCo, nu?
madalina
Legislatia actuala s-a modificat.

Daca platesti in avans CASCO sau RCA pentru masina,iar tu o vinzi, primesti inapoi banii din luna urmatoare vanzarii (de exemplu daca ai vandut masina pe 17.02, si aveai achitat tot anul, primesti banii de 1.03 pana la sfarsit).

Iar daca se schimba proprietarul - atentie, numai daca se fac actele in regula, ca multi isi dau masinile numai pe chitante de mana si alte d'astea.

Anul trecut s-a terminat leaisngul in martie, dar am facut formalitatile in mai, aveam platita asigurarea pana in septembrie, am discutat cu un agent de asigurari si cu un avocat, am facut o alta polita de asigurae pe numele nostru, cea veche fgiind pe numele societatii deleaisng, desi tot noi o platisem, am primit banii inapoi de la vechea asigurare si am platit-o pe cea noua.
Gica-6
Multumesc mult pt. raspunsuri si sper sa nu am probleme de la casco, fiindca expira la incep. lunii aprilie si banuiesc ca radierea si inmatric. pe numele meu va avea loc ceva mai tarziu tot in acea luna. Mi-a zis societatea de asigurari ca va prelungi un pic asigurarea casco. Sa vedem ce inseamna asta...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.