Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa-mi iau masina...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
Mircea42082
Salut! Vreau sa-mi cumpar o masina si as vrea sa stiu care ar fi mai buna Logan sau Solenza? iar Matizul ar putea intra in discutie sau mai bine nu?
madalina
Solenza noua nu iti mai poti cumpara. S-a oprit productia.

Pentru ce vrei sa folosesti masina (familie cu un bebe, doi, cu copii de 5-6 ani, doar sot si sotie, persoana singura? Pentru utilizare strict in oras, pentru utilizare mixta sau mai mult in afara?
Mircea42082
Persoana singura, utilizare mixta.
TINI
Din cele trei eu cred ca Logan-ul este cea mai buna.Acum depinde si de cati bani dispui.Nu se compara cu Solenza, iar cu Matiz-ul .....e mult peste.
Dar la banii cu care platesti Logan-ul ai putea gasi o masina mai buna second-hand.Eventual mai pui ceva si gasesti chiar o masina ca lumea.Asta in cazul in care nu tii neaparat sa-ti iei masina noua.
mihai38772
Matiz este o masina foarte buna ,eu am avut si l-am dat la 85.000 km ,nu mi s-a stricat nimic la ea ,confortabila pt sofer si pt persoana din dreapta ,in schimb nu prea ai portbagaj ,dar poti utuliza bancheta din spate pt bagaje
La drum intins mergi cu 110 fara probleme dar cu atentie iar in oras e super cu parcarea .Insa consuma destul de mult pt o masina mica
Solenta nu te sfatuiesc
Eu mi-am luat Logan si e masina .Acum depinde cati bani ai
Apropo ia-ti masina noua ,e altceva
VECTOR
daca nu ai prea multe bagaje de carat dupa tine si eu ti-as recomanda matiz.este mai economica si mai usor de condus decat un logan.se parcheaza usor si ai o vizibilitate excelenta.se comporta bine si in afara orasului dupa cum spunea si mihai. eu i-am dat 130km/h pe autostrada si nu am avut probleme de stabilitate..pe de alta parte loganul este mai puternic,te ajuta mai bine in depasiri,este mai spatios si ai un spatiu mai mare pentru bagaje,insa este mai costisitor.
daca nu ai nevoie de prea mult spatiu o alta optiune ar putea fi un fiat panda(ajunge cam la 8.000euro)sau un seicento la 6500euro.si ar mai fi ,in aceeasi clasa un citroen C3.acesta insa e in jur de 9.300euro cea mai ieftina varianta.
ncristi
Nu-ti lua matiz!!!!

Este o tampenie de masina, are sora-mea si in 10miikM i-a schimbat amortizoarele pe spate cu unele (paradoxal!!) mai proaste de cat cele uzate...cloncane in spate de inebunesti... ina fara de asta a avut tot felul de scartaturi pe la pedale gemuletul de la kilometraj, in sfarsit nici nu se compara cu matizul care se fabrica cand erau coreenii aici..

Logan ete muuuuuuult mai buna din toate punctele de vedere decat matizul...si solenta este mult peste....

Pacar pt uzina de la craiova---au demonstrat inca odata ca daca nu ne pazeste nimeni cu pusca la tampla suntem incapabili sa facem un lucru de calitate!!!!
VECTOR
cristi, ceea ce i s-a intamplat surorii tale poate fi simplu ghinion sau poate fi lipsa de experienta in condus.si eu am matiz si nu am nici una din problemele amintite de tine.si am multi prieteni si colegi cu matiz si nici pe ei nu i-am auzit plangandu-se.
chestii ca scartaitul pedalelor sau a portierelor pot apare la orice masina,indiferent ca e matiz,opel sau bmw.daca te uiti pe forum o sa vezi ca sunt foarte multi care se plang de asta. nu spun acum ca matiz e masina secolului 21 dar nu are nici atatea probleme cat vor altii sa creada.
eu cred ca pentru cat costa are un raport destul de bun calitate/pret.
poti sa iei tu cel mai bun bmw si dupa cateva luni de alergat cu el si de dat in gropi nu cred ca nu o sa inceapa sa scartaie din incheieturi sau nu o sa aiba probleme cu amortizoarele.
noi cel putin in constanta am cam scapat de problema asta de cand a asfaltat mazare orasul.
ncristi
In momentul in care sora-mea si-a luat matiz o prietena de-a iei si-a luat tot un matiz SH de prin 98-99 cred de la o amica de-a iei care era medic si pleca pt cativa ani in afara.... masina avea 41000kM.

E bine aceasta masina merge si acum fara prob si fara sa-i fi facut nimic in schimb cel al sora-mi a vizitat servisul de nenumarate ori pana acum cu toate problemele posibile (rulment blocat pe spate, scartaituri etc) insa trebuie specificat ca la motor nu a avut nici o problema...problemele apar cam la tot ce se fabrica in rom. Am inteles ca motorul este primit de la GM deci merge pt ca inca nu si-au bagat ai nostrii coada si acolo...

Eu eu nu spun ca matiz este o masina rea din contra este o masina gandita f bine din pct de vedere al spatiului interior, consum etc, spun doar ca tampitii aia de la craiova cum au plecat coreenii au inceput sa-si bata joc si treaba asta este valabila si pt cielo si pentru tot ce se fabrica acolo cred...
ncristi
AAA si nu mai spun ...prima diferenta intre cele doua matize de care am vorbit mai sus este modul cum se inchid usile...in timp ce la cel corean usile se inchid foarte bine si suna a masina in momentul in care le inchizi la asta economic (al sora-mi) trebuie sa le trantesti puternic biggrin.gif ...mie imi aminteste de dacia...aia veche care nu se mai fabrica biggrin.gif

Pe bune ca nu am nimic cu aceasta masina (mai ales ca este a familiei) dar mi se pare corect sa avertizam viitorii cumparatori de aceste probleme sa nu ia omu teapa...
eddie
Cristi,de ce crezi ca la Logan se vor inchide usile ca la o masina straina?Tu ai spus de diferenta de la Matiz coreean si Matiz mai nou...Cand isi baga meseriasii de romani coada,nici ei nu mai sunt in stare sa mai regleze o usa sau un portbagaj in garantie,desi masina e asamblata la noi(ca numai la astea trebuie sa le reglezi usile in garantie).
ncristi
QUOTE
Cristi,de ce crezi ca la Logan se vor inchide usile ca la o masina straina?


Tu nu te-ai uitat niciodata la un logan?Chear nu vezi nici o diferenta intre matiz si logan-ma refer la finisarii, siguranta, confort etc ?
Atunci iti spun eu:diferenta este uriasa din toate punctele de vedere.

Eu am spus cum arata un matiz facut la craiova sub "stapanire" coreana si unul dupa ce au plecat asiaticii...diferenta este iarasi uriasa.

Ca sa citez pe cineva dupa acest site "parerea mea"... biggrin.gif
mihai38772
ADICA EU biggrin.gif

Cristi ,am un sfat pt tine
La un moment dat am avut si eu ,,probleme'' cu scartaitul la pedale si inchiderile de usi la Matiz
Exista la orice magazin de piese auto un spray siliconic cu care aceste probleme se rezolva instantaneu, usile inchizinduse foarte usor
Aceste probleme apar din lipsa unei ungeri corecte si din cauza imbibarii uleiului existent cu praf
Acesta este bun si la praful care se aseaza in interiorul gurilor de aer .Da cu spray in gurile de aer si ai sa vezi diferenta
ncristi
Nu scartaiturile sunt problema...
Acum cateva saptamani am fost la service sa-mi schimb amortizoarle pe spate pt ca erau duse--aveam aproape 11000kM.
Mi le-au schimbat si astea noi troncane mai rau ca alea vechi...este incredibil nu am avut timp pana acum insa miercuri ma duc din nou la Poliserv Ploiest de data asta pt scandal s-mi puna draq niste amortizoare ca lumea ca banii au stiut sa-i ia...

Zilele trecute am sunat si mi-au spus ca asa sunt toate amortizoarle pe spate de la matiz si ca daca vreu sa nu se mai strice sa-mi pun ceva greutate in spate biggrin.gif ( pe bune)...

Si cand te gandesti ca i-am vazut la OTV pe imbecilii aia de la cariova spunand ca masinile "daeuuu" fabricate de ei nu au nici o problema...
mihai38772
Noi cand am cumpata la firma 11 autotursme Matiz ni s-a parut la toti ca toate troncane.Ele sunt masini mici si nu au suspensia adaptata la gropile noastre .Suspensia la Matiz nu se compara nici macar cu suspensia la Dacia 1300 - Matizul este o masina mica la propriu
Daca te duci la service tot ti le schimba pt ca asta e meseria lor
Dar nu rezolvi nici o problema
Trebuie sa faci diferenta intre Matiz si o masina mai mare
VECTOR
mircea te-ai hotarat pana la urma ce iti ei? sau astepti sa mai strangi bani...
Mircea42082
Mai strang niste bani si o sa mai vedem....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.