Help - Search - Members - Calendar
Full Version: posibile defectiuni si zgomote ciudate Astra F
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Laur42265
Salut,
Sunt nou in domeniul auto, deci orice detaliu ajutator ar fi binevenit.
Am un Astra H cu trei usi, fab in 1993. De cand o am (aprox 2 luni) au inceput sa apara tot soiul de zgomote - care nu erau sau cel putin nu le-am sesizat eu.
- la relanty, toba vibreaza zgomotos - un tacanic continu si enervant (se aude doar din esteriorul masinii);
- pe denivelari (de la drum national in jos) geamurile vibreaza zgomotos (nu am reusit sa-mi dau seama daca cele de pe fata sau cele fixe de pe spate in schimb ma enerveaza la max :evil: );
- geamul stanga - la actionarea macaralei se aude un pocnet in dreptul cotierei.
- la mersul inapoi cu viraj maxim stanga (dupa o cursa de 100-120 grade) se aude un zgomot ca o pocnitura la roata fata dreapta(mentiune - mers incet si nu se intampla de fiecare data)
Pentru inceput, cam atat ... daca stie cineva cum pot sa le remediez, multumesc anticipat.

Off topic - presiunea in roti este 1,5 si pe fata si pe spate... e corect?
DragosS
Pai in primul rand eu cred ca tu ai astra F daca este fabricata in 93 si nu H care a aparut in 2004.

Presiunea in roti este prea mica.Ar trebui sa fie macar 2 pe spate,iar pe fata eu zic ca merge si 2,2.
Laur42265
[quote]Pai in primul rand eu cred ca tu ai astra F daca este fabricata in 93 si nu H care a aparut in 2004.[/quote]

Scuze , o greseala neintentionata

Intre timp, stie cineva un service bun in Arad (asa cum ii place romanului - ieftin), sau pentru ce am "acuzat" nu se merita deplasarea?[/quote]
marin42396
si eu am o astra di 92 si imi facea cam aceleasi probleme....pune-i un cornier nou la toba,si baga-ti presiune 2.2 pe fata.in rest cu virajul si geamurile nu stiu ce sa-ti zic,la mine "deocamdata"nu face probleme.
Laur42265
QUOTE(marin42396)
....pune-i un cornier nou la toba


Multumesc, era intr-adevar distrus colierul, dar mai are o hiba: in locul unde se imbina teava cu toba este o crapatura . Acolo ori o sudez ori o schimb. Am mai schimbat si presiunea, 1.8 pe spate si 2.2 pe fata (gigantica diferenta!!! biggrin.gif )
Avram-5
poate c-ar fi bine sa verifici apropo de pocnituri in viraje, daca piulita de pe capatul planetarelor(butuc roata) sunt suficient de stranse!Alea sunt protejate de obicei contra autodesfacerii cu acel plastic, s-ar putea sa se fi slabit! E o varianta. Referitor la sunetele de la geamuri cred ca ar fi bine sa desfaci interiorul la usi sa vezi ce naiba e acolo! poare ceva ghedere uzate, sau cel putin vezi
eddie
Referitor la zgomotele din usa,s-ar putea sa se fi umblat pe acolo si sa fie bratele macaralei strambe, sa loveasca in tabla....si la autohtone,erau problemele astea....
marin42396
INCEARCA SA GASESTI UN NOUA SI IN MOMENTUL IN CARE O SCHIMBI,SILICONEAZ-O CU O SOLUTIE SPECIALA CARE ARE ROL SI DE ANTIFONARE,,,,PROBLEMA E CA NU STIU CUM II ZICE LA SOLUTIE,DAR STIU CA ESTE ROSIE....SI BANUIESC CA FISURA RESPECTIVA O AI DE LA VIBRATZIILE TOBEI.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.