Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mondeo sh sau megane sedan II
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ghic41638
buna tuturor! vreau sa-mi iau o masinuta care sa nu sara de 13000E. Noi avem deja un mondeo 98 130CP pe benzina care se tine foarte bine. Initial am vrut sa luam ca masina de oras o Fiesta (comfort 75CP cu aer, abs, 2 airbaguri la 10500 cu tva), dar am vazut megane II bicorp si mi-a placut mai mult - 11900E (influence 98CP). Sotului i-a venit ideea sa raman eu cu mondeo. In varianta asta am de ales intre Mondeo 2003 SH (sotul vrea motorina) - in jur de 11200E- si Megane II sedan nou -intre 12300 si 13000E. Astept cu incredere sugestiile dumneavoastra. Gratiela.
adrian41198
Gratiela, mesajul tau este cam ... neclar. Spui ca ti-a placut Megane II dar ca ai de ales intre Mondeo sh (probabil diesel) si Megane sedan nou.
Nu prea este recomandat motorul de 1,4 pentru Megane si nu cred ca alta motorizare o poti achizitiona sub 13000 E.
Daca sotul tau vrea motorizare diesel pentru Mondeo, nu vrea la fel si pentru Megane?
Te rog sa "aranjezi" putin cerintele tale si mai discutam!
Am Megane dar imi place Mondeo (>2001).
Alecs
megane pt ca e nou, ai garantie, iti alegi ce optiuni, ce culoare vrei..
Zetics40545
Vezi ca tocmai am citit in Evz ca se acorda reduceri de 1800E la Megane sedan II! cica pleaca de la 10400E CIP. Vezi ce iese d-acilea, un dci 80 sau 100 CP se merita zic eu
mike.omega
La 13000 de euro gasesti un Mondeo cu destule dotari si chiar il poti aduce din .de, sa fii sigur cu km pe care ii are la bord bicycle.gif
adrian41198
Cei din ".de" sunt mai prosti decat romanii si nu stiu sa reseteze kilometrajul unei masini? Asta in cazul in care mergi si o cumperi direct de la sursa dar nu multi au atata curaj sau disponibilitate. Probabilitatea de a lua "teapa" este cu atat mai mare cu cat apar mai multi intermediari. La noi chiar si cand cumperi masina noua trebuie sa fii atent sa nu fii pacalit.
Dan27
daca are carte service atunci e curata.Te mai poti uita si pe usi,si acolo ar trebui sa scrie km..la cat sa se faca urmatoarea revizie.Deci poti so iei si din Ro,atat ca daca vrei sa fi sigura ca km sunt reali,trebuie sa aiba ce am scris mai sus.
Eu optez pt Mondeo,e alta clasa fata de megane(nu se compara cum sta pe drum)+ca nu o sa te omoare reprezentantele cu preturile lor.
madalina
Dan, nu te supara, dar ai fost vreodata intr-un service Ford in Romania? Citeste topicurile de la Ford si mazda despre service si nu o sa mai crezi ca au preturi mici. 18 euro+TVA ora de manopera e putin?

Iar in ceea ce priveste carte ade service: NU este o metoda sigura. Stiu proprietari de masini, cumparate noi, care se duc la revizii o data la 1 an. Cum mai fac 10.000 de km.,c um merg la baietii descurcareti si le scad cei 10.000 de km. Astfel, pe acreta de service apare ca au facut revizia la 30.000 de km si la 37.000 de km, de exemplu, intr-un an. Tu, ca viitor cumparator, zici uite, masina asta nu a fost alergata, nu s-a prea mers cu ea, dar in realitate in perioada aia de un an s-au mai facut 20-30.000 de km ce nu apar nicaieri.
adrian41198
De acord cu Madalina dar sunt si dealeri mai putin seriosi.
Caz concret:
se comanda masina, se plateste, se merge la depozit pentru a se ridica masina unde ... stupoare - lipseste o cheie originala. Ce faci? Accepti oferta lor de a lua o masina similara care este in show-room? Aceleasi dotari, aceasi culoare, acelasi numar de km (7- care s-au facut in probe). Sau astepti inca o luna pana ti se aduce alta masina? Nu uita, banii au fost dati!
Se merge pe prima varianta - iei masina din show-room dar trebuie sa fii foarte atent pentru ca vanzatorul a "uitat" sa precizeze ca era produsa in anul anterior (desi evenimentele se deruleaza in luna iulie).
Singura problema ar putea sa apara la revanzare - ai masina cu un an mai veche decat ti-ai fi dorit.
Daca nu ati ghicit, este vorba despre Renault.
Dan27
o,da nici nu vorbeam despre asa ceva..si cei de la reprezentanta ford sunt tot asa de hoti!in ghilimele..eu vorbeam despre faptul ca daca ai masina noua si vrei sa iti pastrezi garantia trebuie sa mergi la ei.De exemplu:eu pt focusul meu imi cumpar ulei castrol 5w30 100%sintetic cu 290000lei/litru+manopera 300000lei,ceva de genul asta.Asta in total vine cam 2,5milionae lei.Acuma dute tu la reprezentanta sa vezi cat iti iau pt asta..garantez ca peste 5!pt chitul de distributie am platit 60euro(piese originale luate din Germania),la reprezentanta erau 100euroi+ca la manopera sunt tare tare......piperati ca sa nu zic altcumva.
cu cartea service cam asa e,dar sincer nu am prea vazut neamt sa se ocupe cu asa ceva..+ca oricum se vede pe masina cat de cat,nu poti trisa chiar asa cu sutele de mii de km,iar pt 20000km nu se merita zic eu sa faca asta.
ghic41638
Megane Sedan 115CP 1,6 influence 12890E. Au in oferta lunii martie
-1400E la CIP. Varianta pe motorina nu se incadreaza in suma de care dispunem asa ca degeaba ar vrea sotul diesel. Mondeo din 2003 am vazut in autovit la 11200E adus din ungaria. Oricum se dadea drept masina cu 47000Km. Arata super numai ca mie mi s-a parut prea ieftina (era TDCI 115CP model trend). Din nefericire, un ambiente nou este 16000E cu tva asa ca decizia este de-a dreptul grea. Nu prea ma trage ata la SH dar cred ca optiuni mai bune de megane nu am. Multumesc oricum pentru mesaje. Gratiela
adrian41198
La Megane sedan au fost reduceri aproape de cand s-a lansat masina pe piata romaneasca. Mai toate firmele acorda reduceri sub diferite forme.
Din pacate, la noi, piata sh nu este pusa la punct si va mai dura ceva timp pana se va ajunge acolo.
Gratiela, daca masina o vrei pentru tine, cred ca ar fi indicat Megane nou. Eu nu reusesc sa-mi conving sotia sa renunte la ideea cu Megane sedan in favoarea ideii mele cu Passat sau Mondeo - sh.
eddie
Azi am fost la fostul Mach1 si am vazut un Renault Megane II bicorp 1,5 DCI 80 C.P.la vreo 13.000 de euro DDP-ul,super pret....era si negru....
ncristi
Passat tul este o varza de masina....cu toate ca initial aveam alta impresie despre aceasta masina care dealtfel imi place mult...
Astazi unui prieten i-a picat nu stiu ce pompa -- cred ca este a treia piesa mjora care-i pica in 70.000kM...
adrian41198
Cristi, nu poti generaliza numai pentru ca o masina (din cate?) are probleme. In plus, este putin off topic dar recunosc faptul ca eu te-am derutat. Aici se compara Megane sedan cu Mondeo.
ncristi
Ai drepatate ... :angel:
Sorry...insa cineva mai sus a spus ceva de passat SH...

Insa totusi mi s-a parut destul de ciudat...si nu este singurul om cu passat pe care-l cunosc si care recunoaste ca a vut asemenea probleme...

Ce e drept stiu si multi care au peste 100 mii si carora nu li-sau intamplat mare lucru (adica au mai schimbat bucsi etc..)...
ghic41638
Buna! Azi mi-am luat Megane Sedan Confort Expression 1,6 16V 115CP cu pachet ESP+ARP culoare vert cuivre. Vine intr-o luna pentru ca pe stoc nu aveau cu ESP. Pret total: 14100E. Eu ma puteam lipsi de ESP (600E cu tva) dar sotul m-a pus sa aleg: Logan sau Megane asa cum il vrea el. Avand in vedere ca vreau sa-l tin 5 ani si e luat pe firma cred eu ca nu am facut afacere rea. La plata cash am obtinut de la IPSO alarma gratuita. Am vrut si covorase dar au fost cam zgarciti si nu au acceptat. Cum nici Cobalcescu nu dadea decat la alegere covorase sau alarma am cedat. Va multumesc pentru raspunsuri si va spun daca masinuta este OK! Gratiela.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.