Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SEAT IBIZA/ OPEL ASTRA II/ PEUGEOT 206/ FABIA - Care ??
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihai34891
SEAT IBIZA/ OPEL ASTRA II/ PEUGEOT 206/ FABIA - Care dintre ele ?
Conditia este ca pretul sa nu depaseasca 11.700 EUR DDP.
madalina
In afara de pret, trebuie sa ne spui si ce conditii trebuie sa indeplineasca masina. Ibiza,206 si fabia sunt din clasa mica, ideale pentru oras, dar mai dificile sau chiar imposibil de utilizat de catre o familie pentru o plecare in concediu, de exemplu.

Astra este din clasa imdiat superioara, raspunde, desi la limita, cerintelor unei familii (cu un copil de varsta mica).
silviu39723
despre classic II gasesti un topic special la opel,la fel gasesti si despre celelalte!
Cum spunea si Madalina,ce vrei de la ele de fapt?Toate pot fi cumparate sub pretul ala de 11700.....Chele cred ca si pe la 10.000 sau mai putin! :wave:
Mihai34891
QUOTE(madalina)
imposibil de utilizat de catre o familie pentru o plecare in concediu, de exemplu.


Ei, hai ca asta-i tare...
De ce nu se poate pleca in concediu cu Fabia sau Ibiza ??? Dar cate bagaje carati in concediu ?? Se poate presupune ca cine isi permite sa isi ia masina noua de 11.000 EUR nu mai merge in concediu cu 2 metri cubi de bagaje, sandwichuri si conserve....

Si ca sa revin la intrebare: ma intereseaza comparatia din punct de vedere al FIABILITATII.
adrian41198
Cu 11700 E nu prea ai cum sa cumperi Peugeot 206 si, cu atat mai putin, Astra II (daca vrei sa ai confortul minim). Chiar si Ibiza/Fabia se "duc" pe la 12000 E.
Dpdv al fiabilitatii este greu sa le compari poate si din cauza ca Astra II nu are varsta necesara.
Toate celelalte si-au dovedit calitatile (si defectele) asa ca ... este nevoie sa spui mai mult despre ceea ce astepti de la masina.
Poti merge si cu Tico in concediu, daca nu ai alta alternativa. :angel:
madalina
In calitate de posesor a doua masini din clasa mica, o famuilie cu un copil si bagaje nu poate folosi comfortabil masina pentru o plecare de o saptamana undeva. Calculeaza volumul a trei genti de voiaj si volumul portbagajului.

Astra II e astra G, penultimul model de Astra.

Clasamente de fiabilitate gasesti pe aici, precum si opininii ale posesorilor si alte comparatii.
Johnny_Bravo
La banii aia poti cumpara un Peugeot 206 pe benzina si cu ceva dotari. Vezi ca exista si o oferta promotionala 206 X-design cu o reducere de 800 euro.
marius42279
Ce zici de Polo Clasic sau Seat Cordoba care avand portbagaj rezolva problema bagajelor unei familii cu max 2 copii pana in 10ani?Daca tii seama de faptul ca vrei sa ai si demaraj in conditii de incarcare cu bagaje sfatul meu este motorizare pe benzina
Mihai34891
QUOTE(adrian41198)
Cu 11700 E nu prea ai cum sa cumperi Peugeot 206 Chiar si Ibiza/Fabia se "duc" pe la 12000 E.


Peugeot 206=10950 EUR DDP, cu AC, 2 airbag, geamuri electrice.
IBIZA=11600 EUR DDP, dotari idem mai sus+ MP3 player.
FABIA=11175 EUR DDP, idem
Mihai34891
QUOTE(marius42279)
Ce zici de Polo Clasic sau Seat Cordoba care avand portbagaj rezolva problema bagajelor unei familii cu max 2 copii pana in 10ani?Daca tii seama de faptul ca vrei sa ai si demaraj in conditii de incarcare cu bagaje sfatul meu este motorizare pe benzina


SEAT Cordoba e mai scump, trece de 12000. Bagaje n-am...IBIZA ar fi deajuns ca spatiu.
Tupac
Vad ca te interreseaza in principal fiabilitatea (si bine faci!). Eu as merge pe Astra Classic II, cea mai fiabila masina dintre tot ce ai enumerat. Pretul este foarte bun (varianta 5 usi 1.4 90CP costa 10.500E DDP - ai ABS standard si servodirectie electro-hidraulica dintre dotarile mai interesante; daca vrei aer cond si gemuri electrie, mai aduagi 2 pachete - fammily si electric in care mai intra cateva dotari - adica inca 1200E DDP aproape si ai cam tot ce vrei pe o masina; inca 300E DDP si ai si climatronic, si uite asa faci 12.000E DDP la o masina pe care ai tot ce ai dori zic eu).
Ibiza 1.4 75CP (nu as lua motor 1.2, este pera mic zic eu + ca e in 3 cilindri :puke: ! ) costa aproape 12.000E DDP e nice, are destule optiuni impreuna cu oferta aia misto, adr nu ai ABS, asta te ami costa cam 500E DDP parca...Intretinerea cred ca este si ea un pic mai scumpa la Ibiza decat la Astra Classic II.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.